Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 05:03:12 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΑΡΧΑΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑ  (Αναγνώστηκε 27821 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
CATHYGAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 27



Προφίλ
« στις: Μάρτιος 31, 2017, 09:57:11 μμ »

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΝΟΜΙΣΜΑ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ Η ΕΚΤΙΜΑ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ
Καταγράφηκε
KOKO-27
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 618


god of war


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 31, 2017, 10:35:58 μμ »

στο παγγαιο το βρηκες?
Καταγράφηκε

δεν χανω ποτε.... η κερδιζω η μαθαινω.
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 31, 2017, 11:34:47 μμ »

Εντελώς τυχαία μετά από μία βόλτα στο κάστρο?
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 01, 2017, 08:14:32 πμ »

να πας να το δειξεις φιλε μου στην αρχαιολογια της περιοχης σου να στο πιστοποιησουν{τζαμπα}κ να το παρεις σπιτι σου κ να στολησεις να το χαιρεσε..τωρα ειναι παρανομο να το εχεις αδηλωτο κ εκει πες την γλυτωνεις αλλα αν σε πιασουν να το πουλας μπλεκεις..επομενως ακολουθα την διαδικασια που πρεπει κ ολα καλα..καλως ηρτες στο στεκι αλλα χωρις να θελω να σε θιξω δεν νομιζω να σε δουμε πολλες φορες..φιλικα μανος
Καταγράφηκε
CATHYGAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 27



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 01, 2017, 11:12:05 πμ »

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ.(ΜΑΝΟ ΕΙΜΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ)....... ΜΟΥ ΤΟ ΕΔΩΣΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΗΚΕ ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΓΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΙΟ ΣΕ ΚΑΘΗΣΤΗ ΘΕΣΗ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ..ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ ΤΗΝ ΞΕΡΩ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ
Καταγράφηκε
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 01, 2017, 11:16:45 πμ »

Δεν χρειάζεται να ξέρεις τι είναι, από τη στιγμή που θα σου πει η υπηρεσία έτσι και αλλιώς.
Φιλολογικά είναι από εποχή Φιλίππου-Μ. Αλεξάνδρου.
Εσύ με τη σειρά σου να το δηλώσεις, και επειδή μάλλον δεν είναι κάτι σπάνιο,
η υπηρεσία θα το καταγράψει και θα σε αφήσει να το κρατήσεις.
Καταγράφηκε
CATHYGAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 27



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 01, 2017, 12:06:17 μμ »

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες....
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2017, 01:06:09 μμ από CATHYGAN » Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 01, 2017, 12:18:12 μμ »

ξεκινησαμε να γραφουμε με κεφαλαια και μετα το γυρισαμε σε κεφαλαια λατινικα
θα φρικαρουν οι admin
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
CATHYGAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 27



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 01, 2017, 01:07:35 μμ »

τώρα καλύτερα Απορία
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 01, 2017, 01:12:11 μμ »

ναι φιλη μας.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 01, 2017, 03:11:23 μμ »

Ωραιο avatar CATHYGAN.
Ευχαριστω dsp. Να μην φρικαρουμε Πρωτομηνιατικα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Medvet
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 01, 2017, 03:24:08 μμ »

Επειδή η λέξη αρχαίο, βυζαντινό κλπ αποτελεί από ότι κατάλαβα taboo στο υπέροχο αυτό φόρουμ και προκειμένου να γνωρίσουν όλοι τη διαδικασία δήλωσης τέτοιων αντικειμένων με ότι αυτό συνεπάγεται, εάν επιθυμούν οι συντονιστές, θα μπορούσα να σας αναφέρω τη διαδικασία, από προσωπική μου εμπειρία με τέτοια αντικείμενα που απόκτησα νόμιμα, μέσω δημοπρασιών ή αγορά από εξειδικευμένα καταστήματα του εξωτερικού , προκειμένου να αποσαφηνισθούν κάποια πράγματα. Αυτό γιατί κάθε φορά που τίθεται από κάποιο μέλος ένα ερώτημα, υπάρχει τουλάχιστον μία,  "συμπονετική" , "συμβουλευτική" έως και "ερειστική" απάντηση και σίγουρα απόλυτα αποτρεπτική για όποιον θα ήθελε, μέσα στα πλαίσια της νομιμότητας, να ασχοληθεί με αυτό.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καταγράφηκε
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 01, 2017, 03:43:48 μμ »

Από τη στιγμή που έχεις εμπειρία, γιατί απλά δεν απαντάς σε αυτά τα ποστ να δίνεις τα φώτα σου σε αυτούς που ρωτάνε?
Επίσης δεν νομίζω ότι αποτελεί ταμπού, ούτε μπορεί να αποκαλεστεί ταμπού, αλλά απλά είναι παράνομη η κατοχή τους, σύμφωνα με τους νόμους της Ελλάδας.
Αν βγω εγώ και πω στη φίλη εδώ, "εντάξει όλα καλά μην αγχώνεσαι, θα βρεις να το πουλήσεις κάπου μαύρα αν ψαχτείς", τότε παρανομώ και γω. Άρα δεν μιλάμε για ταμπού, μιλάμε για σοβαρό θέμα που θέλει ιδιαίτερη προσοχή, κατά την άποψή μου.

Η αρχαιοκαπηλία ή η παράνομη κατοχή αντικειμένων που εμπίπτουν στον νόμο περι αρχαιοτήτων είναι σοβαρότατο αδίκημα. Όλοι εδώ μέσα (που έχουμε δει ή έχουμε παρόμοιες εμπειρίες) οφείλουμε να "προειδοποιούμε" και να "συμβουλεύουμε" τους ανθρώπους που ίσως δεν έχουν καμία ιδέα για το θέμα.

Δεν είναι ένα θέμα που πρέπει να παρθεί "ελαφρά τη καρδία". Όποιος θέλει να ασχοληθεί με την κατοχή τέτοιων αντικειμένων θα πρέπει πρωτίστως να ενημερωθεί κατάλληλα, για όλες τις νόμιμες διαδικασίες που πρέπει να ακολουθεί.
Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 01, 2017, 06:50:46 μμ »

Επειδή η λέξη αρχαίο, βυζαντινό κλπ αποτελεί από ότι κατάλαβα taboo στο υπέροχο αυτό φόρουμ και προκειμένου να γνωρίσουν όλοι τη διαδικασία δήλωσης τέτοιων αντικειμένων με ότι αυτό συνεπάγεται, εάν επιθυμούν οι συντονιστές, θα μπορούσα να σας αναφέρω τη διαδικασία, από προσωπική μου εμπειρία με τέτοια αντικείμενα που απόκτησα νόμιμα, μέσω δημοπρασιών ή αγορά από εξειδικευμένα καταστήματα του εξωτερικού , προκειμένου να αποσαφηνισθούν κάποια πράγματα. Αυτό γιατί κάθε φορά που τίθεται από κάποιο μέλος ένα ερώτημα, υπάρχει τουλάχιστον μία,  "συμπονετική" , "συμβουλευτική" έως και "ερειστική" απάντηση και σίγουρα απόλυτα αποτρεπτική για όποιον θα ήθελε, μέσα στα πλαίσια της νομιμότητας, να ασχοληθεί με αυτό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Φίλε μου με μια μικρή αναζήτηση στο forum, η διαδικασία νόμιμης δήλωσης τέτοιων αντικειμένων, έχει ήδη αναλυθεί και συζητηθεί από πολλά μέλη εδώ μέσα...απλά τα άτομα που ξαφνικά εμφανίζονται να έχουν στην κατοχή τους τέτοια αντικείμενα και να "ψάχνονται" είναι οι κλασσικοί κομήτες που γράφονται μόνο για να ρωτήσουν και να ψαρέψουν κόσμο και φυσικά λίγες μέρες μετά εξαφανίζονται γιατί δεν έχουν κανένα πραγματικό ενδιαφέρον για τον συλλεκτισμό...

Το θέμα δεν είναι αναγκαστικά taboo όπως λες, απλά τα αδικήματα που σχετίζονται με την παράνομη κατοχή και διακίνηση αρχαίων στην Ελλάδα μπορούν να επισύρουν μεγάλες ποινές, οπότε δύσκολα κάποιο μέλος να μπει στην διαδικασία να ασχοληθεί σοβαρά με πληροφόρηση και αξιολόγηση τέτοιων αντικειμένων ειδικά σε άγνωστα πρωτοεμφανιζόμενα μέλη...Αλήθεια εσύ που όπως ο ίδιος λες έχεις μεγάλη εμπειρία από αγορές-δημοπρασίες κτλ από αρχαία, θες να μας δώσεις τα φώτα σου για το αντικείμενο παραπάνω;
Καταγράφηκε
CATHYGAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 27



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 01, 2017, 07:26:51 μμ »

βλεπω οτι ταρακούνησα τα νερα λιγακι ..θελω να πω οτι δεν ειμαι νεο μελος εδω ειμαι απο το 2013 με συλλογη παλιων δισκων  και εχω μια αρκετα μεγαλη συλλογη ελληνικων και ξενων νομισματων , χαρτονομισματων και  οταν θα εχω ευκαιρια θα βαλω φωτο .οσο για την νομοθεσια την γνωριζω πολυ καλα λογο επαγγελματος ,παντος καλα κανετε και ενημερωνετε τον κοσμο για τους κυνδινους και τις συνεπειες κατοχης παρανομα αντικειμενων ιστοριας ...αλλα συγνωμη εχω μπει σε σπιτι εφοπλιστη και εμεινα με το στομα ανοιχτο οι οποιοι δεν φοβουνται και τα εχουν και στα γραφεια τους ..επισης ετυχε να μπω στο κτημα νασιουτζικ εκει οποιος ετυχε να παει θα καταλαβει τι λεω ...και επισης σε πολλα σπιτια σε χωρια κοντα στο παγγαιο και την αμφιπολη οπου ο καθε ενας εχει στο υπογειο ενα μικρο μουσειο..και τα βγαζουν στο εξωτερικο ...δε θελω να πω παραπανω νομιζω σας καλυψα..
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences