Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 09:38:15 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 λεπτα 1838....Δεκαρα του καταδικου?? Η κατι αλλο??  (Αναγνώστηκε 6126 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
DIRIGO
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 297



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 03:37:46 μμ »

Εχω αυτην την δεκαρα 1838...που σε αλλα Forum στο παρελθον εχει χαρακτηριστει απο διαφορα συλλεκτικα μελη ως η δεκαρα του καταδικου ...οπως προκειπτει και απο αρθρο που ετυχε να δω του Κ.Ωραιοπουλου εκδωθεν σε τευχος νομισματικου περιεχομενου στο παρελθον.
Ανεβαζω εδω ορισμενες φωτογραφιες για να δειτε το νομισμα.
Στο βαρος του βεβαια, πρεπει να αναφερω, οτι διαφερει κατα πολυ απο το αντιστοιχο κανονικο νομισμα του 1838 καθως το εχω και μπορω να κανω ευκολα την συγκριση.
Περιμενω την γνωμη σας......

By dirigo13 at 2012-09-04

By dirigo13 at 2012-09-04

By dirigo13 at 2012-09-04

By dirigo13 at 2012-09-04
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2012, 04:38:05 μμ από DIRIGO » Καταγράφηκε

A PLURIBUS UNUM
jimse
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 384

End Of An Era


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 04:08:43 μμ »

αμα μπορουμε με την συγκαταθεση του να βρουμε το αρθρο θα ηταν πολυ ενδιαφερων. πρωτη φορα ακουω για κατι τετοιο. να μαθουμε γιατι την κανανε ετσι...
Καταγράφηκε

From Wishes To Eternity
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 06:16:50 μμ »

λεγεται ,οτι παλαια στις διαφορες φυλακες,για να περασουν τον χρονο τους,επαιζαν τριβωντας τις χαλκινες δεκαρες,αφου απαγορευοντουσαν τα κομπολογια,και αλλα συναφη.αν το νομισμα ειναι βαρυτερο?απο οτι βλεπω εχει υποστει αλλη επεμβαση,απο την τεραστια περιφερεια του νομισματος.ισως αν μετρησεις τα χαρακτηριστικα του,να βγουν συμπερασματα.σιγουρα ειναι ενδιαφερον κοινωνιολογικως,αλλα συλλεκτικα παντα,δεν ειναι ενδιαφερον ενα τετοιο αποτελεμα,απο την χρηση του.γιαννηςτ.υγ.ο κυριος ωραιοπουλος,σιγουρα σοβαρος μελετητης του ελληνικου νομισματος γενικα,το αναφερει σαν κοινωνικο παραδοξο,και οχι σαν συλλεκτικο αντικειμενο.αν και στην χωρα μας,βλεπω και τιμη καταστασεως καταδικου,στους καταλογους!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 08:48:14 μμ »

λεγεται ,οτι παλαια στις διαφορες φυλακες,για να περασουν τον χρονο τους,επαιζαν τριβωντας τις χαλκινες δεκαρες,αφου απαγορευοντουσαν τα κομπολογια,και αλλα συναφη.αν το νομισμα ειναι βαρυτερο?απο οτι βλεπω εχει υποστει αλλη επεμβαση,απο την τεραστια περιφερεια του νομισματος.ισως αν μετρησεις τα χαρακτηριστικα του,να βγουν συμπερασματα.σιγουρα ειναι ενδιαφερον κοινωνιολογικως,αλλα συλλεκτικα παντα,δεν ειναι ενδιαφερον ενα τετοιο αποτελεμα,απο την χρηση του.γιαννηςτ.υγ.ο κυριος ωραιοπουλος,σιγουρα σοβαρος μελετητης του ελληνικου νομισματος γενικα,το αναφερει σαν κοινωνικο παραδοξο,και οχι σαν συλλεκτικο αντικειμενο.αν και στην χωρα μας,βλεπω και τιμη καταστασεως καταδικου,στους καταλογους!γιαννηςτ.

διαβαζωντας το αρθρο του κυριου ωραιοπουλου να σας διωρθωσω οτι ελεγε εκεινη την εποχη απαγορευονταν τα κομπολογια στις φυλακες και οι καταδικοι κρατωντας το νομισμα απο την μεγαλη επιφανεια χτυπουσαν τις ακριες της.
απο τα πολλα χτυπηματα επαιρνε αυτο το σχημα. σιγουρα δεν ειναι συλλεκτικο νομισμα αλλα ακρως ενδιαφερον.

φιλικα Στελιος.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
DIRIGO
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 297



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 08:54:03 μμ »

Σας ευχαριστω ολους για τα σχολια σας.Το βαρος του νομισματος ασχετως απο την χρηση του πρεπει να ειναι το ιδιο οπως και τα κανονικα......σωστα?
Αυτο ομως χωρις να το εχω βαλει στο ζυγι φαινεται αρκετα βαρυτερο.....
Καταγράφηκε

A PLURIBUS UNUM
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 10:55:47 μμ »

φιλε στελιο,αν διαβασες καλα το αρθρο μου,δεν εγραψα τιποτα διφορετικο απο τον κυριο ζαχαρια,οπως και επιβεβαιωθηκα για τις αμφιβολιες μου,ως προς το βαρος,κλπ.υπαρχουν πολλες αλλες υποθεσεις,που πρεπει να το δει κανεις απο κοντα!τωρα αν εννοεις το τριβωντας με το κτηπωντας,δυστηχως δεν ζουσα ακομα,για να ξερω την χρηση που εκαναν?(πλακα κανω)σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 11:06:53 μμ »

Γιαννη πιστευω οτι χτυπωντας μονο θα επαιρνε τετοιο σχημα. τριβωντας το θα εχανε τον ογκο του και θα γινοταν λεπτοτερο.
Τωρα ως προς το βαρος δεν ξερω τι μπορει να εχει γινει. μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε αν δεν το εξετασει καποιος απο κοντα.   Απορία
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 11:17:19 μμ »

σιγουρα φιλε στελιο,με το τριψιμο λιωνει,δεν συμπιεζεται.εγω ανεφερα,γενικα την δεκαρα σαν τροπο για να παιρνουν,τις ατελειωτες ωρες τους.τωρα για το βαρος?γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 07:14:43 μμ »

Πάρα πολύ ενδιαφέρον η αναφορά αυτή!!  Χαμόγελο Χαμόγελο
Τι κρύβει το παρελθόν!!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 22, 2014, 11:28:54 πμ »

κι αυτή κάτι παρόμοιο (από άλλη 'ρουτίνα' - παρόμοια διαδικασία)

https://eikona.info/upload/big/2014/11/22/5470571cf3255.JPG
https://eikona.info/upload/big/2014/11/22/5470571d06fe8.JPG
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
koyote1963
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 05:00:27 μμ »

λοιπον το νομισμα ειναι δεκαρα του καταδικου. ειναι (συλλεκτικο) σαν δεκαρα του καταδικου για οποιον το θελει να το εχει στην συλλογη του. το νομισμα αυτο το χτυπουσαν στον τοιχο η σε πετρες                  οι καταδικοι οχι μονο γιατι αντικαθιστουσε το κομπολοι αλλα και οταν ηθελαν να διαμαρτηριθουν για κατι για να κανουν σαματα. οσο για την ηλικια του φιλου μου του  giannist που κατα δηλωση του δεν ζουσε τοτε , καποιος απο καληθεα μερια θα ορκιζοταν το αντιθετο. εγω φιλε giannist σε πιστευω.......
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 08:02:03 μμ »

λοιπον το νομισμα ειναι δεκαρα του καταδικου. ειναι (συλλεκτικο) σαν δεκαρα του καταδικου για οποιον το θελει να το εχει στην συλλογη του. το νομισμα αυτο το χτυπουσαν στον τοιχο η σε πετρες                  οι καταδικοι οχι μονο γιατι αντικαθιστουσε το κομπολοι αλλα και οταν ηθελαν να διαμαρτηριθουν για κατι για να κανουν σαματα. οσο για την ηλικια του φιλου μου του  giannist που κατα δηλωση του δεν ζουσε τοτε , καποιος απο καληθεα μερια θα ορκιζοταν το αντιθετο. εγω φιλε giannist σε πιστευω.......


το ταβορακι φταιει του ειπα να παρει του ενος αλλα αυτος πηρε των 2.5
Καταγράφηκε

KVASSOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 269



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 11:53:53 μμ »

οσο για την ηλικια του φιλου μου του  giannist που κατα δηλωση του δεν ζουσε τοτε , καποιος απο καληθεα μερια θα ορκιζοταν το αντιθετο. εγω φιλε giannist σε πιστευω.......

Φημες οτι ο φιλος κος Γιαννης  Τ. εχει την συλλογη του Οθωνα απευθειας απο το νομισματοκοπειο της πλ.
Κοραη ειναι προς διερευνησιν.....
Καταγράφηκε

ΜΕΑ FIDES INVIOLABILIS
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 02:22:38 μμ »

οσο για την ηλικια του φιλου μου του  giannist που κατα δηλωση του δεν ζουσε τοτε , καποιος απο καληθεα μερια θα ορκιζοταν το αντιθετο. εγω φιλε giannist σε πιστευω.......

Φημες οτι ο φιλος κος Γιαννης  Τ. εχει την συλλογη του Οθωνα απευθειας απο το νομισματοκοπειο της πλ.
Κοραη ειναι προς διερευνησιν.....
+1
Καταγράφηκε
nikitas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 32



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 06:17:47 μμ »

ειδα αυτο το βιντεακι μηπως ειναι κατι τετοιο
https://www.youtube.com/watch?v=atko80Gy2VU
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences