Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 19, 2024, 11:04:15 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1828--5--ΛΕΠΤΑ τυπος 136  (Αναγνώστηκε 11421 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Μάιος 28, 2010, 05:22:43 μμ »

Δειτε αυτην την δημοπρασια και πειτε μου την γνωμη σας!!
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=200474907587&ssPageName=STRK:MEWAX:IT
Προσωπικα δεν πιστευα οτι θα επιανε αυτα τα λεφτα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 28, 2010, 05:41:06 μμ »

Νεα πρωτοεμφανιζομενη ποικιλια στον (εμπροσθοτυπο) με εμφανη μικροδιαφορες στο φοινικα και στις φλογες.
Τα λεφτα του τα αξιζε χαριν της μοναδικοτητας του.Το περιμενα οτι θα φτασει τοσο απο την πρωτη στιγμη που το ειδα.Μοναχα κριμα που δεν επεστρεψε στην Ελλαδα.
Καταγράφηκε
Georgios K
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 50


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 28, 2010, 07:19:56 μμ »

http://cgi.ebay.fr/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=200474907587
Τι εγινε εδω ΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορία
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 28, 2010, 08:04:07 μμ »

Τα παληκαρια ο προτελευταιος εξ Αμερικης και ο νικητης (πιθανοτατα Γερμανος) δικαιως χτυπηθηκαν αφου το θεωρουν σπανιοτητα!!  Κλείσιμο ματιού
Εγω αυτο που αναρωτιεμε ειναι ο Γαλλος ηξερε τι νομισμα ειχε στα χερια του? ή τον επιασε καμια καρδια μολις ειδε το τελικο αποτελεσμα απο την εκπληξη!!  Έκπληξη Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 28, 2010, 08:46:06 μμ »

ειναι οντως καινουρια ποικιλια εγω το ειχα δει αλα δεν ασχοληθηκα καθολου επιδη το περασα για την 136. ασφαλως και αξιζει τα λεφτα του γιατι στα σπανια νομισματα δεν υπαρχει τιμη!

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItemnext&item=310215439060.html

επιδη βλεπω οτι εχει καποδιστριακηδες εδω πειτε μου γι'αυτο με εχει μπερδεψει. για να μην κουραζεστε ειναι η 404-C.c μονο που εχει κατι ψιλοδιαφορες στον εμπροσθοτυπο στις φλογες
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 29, 2010, 12:15:23 πμ »

Ασφαλως και με βοηθησες και σε ευχαριστω πολυ η αληθεια εινα οτι με αυτην  του καταλογου εδειχναν διφορετικες ενω με τη δικια σου τωρα ειναι ιδιες!
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 29, 2010, 07:46:52 μμ »

Τα παληκαρια ο προτελευταιος εξ Αμερικης και ο νικητης (πιθανοτατα Γερμανος) δικαιως χτυπηθηκαν αφου το θεωρουν σπανιοτητα!!  Κλείσιμο ματιού
Εγω αυτο που αναρωτιεμε ειναι ο Γαλλος ηξερε τι νομισμα ειχε στα χερια του? ή τον επιασε καμια καρδια μολις ειδε το τελικο αποτελεσμα απο την εκπληξη!!  Έκπληξη Στριφογύρισμα ματιών

Σκεψου Γιωργο να τελειωσαν οι καρτουλες και να χτυπανε για αλλους τωρα απο εξωτερικου μερια Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Τοσο παθος και τοσο συλλεκτικος φιλελληνισμός Απορία Απορία Απορία Τοχουμε λιγο στο αιμα μας τελικα Άνεση Άνεση Άνεση.Λες?Απορία??
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 29, 2010, 08:05:50 μμ »

Κατι ακουσα οτι ειναι γνωστος ο αγοραστης τελικα!! Φιλε Νικο εδω στα μερη μου λενε <καθαρος ουρανος, αστραπες δεν φοβατε!!>
Προσωπικα με μια καρτα ειμαι σε ολα τα σαιτ και με σταθερο ονομα παντου!!
Οτι και αν αγορασω το αγοραζω δικαια σε δημοπρασια - ειτε σε συμφωνια και δεν εχω κανεναν λογο να το κρυψω!!
Αυτη την μυστικοπαθεια μερικων μερικων δεν μπορω να την καταλαβω, δεν θελω να την χαρακτηρησω καπως και στην τελικη δεν μου-μας πεφτει κανενας λογος να την σχολιαζουμε!!
Οποιος ειναι ο αγοραστης ειτε Ελληνας ειτε Γερμανος τιμη του και καμαρι του!! Του αρεσε , τα εχωσε , το κερδισε!!
Το καλο απο ολη αυτη την υποθεση ειναι οσοι ασχολουμαστε με τον Καποδιστρια μπορουμε να κοιταμε προσεκτικα της φωτογραφιες, να βλεπουμε και να μαθαινουμε τις διαφορες μεταξυ των νομισματων και να γινομαστε ολοενα και καλυτεροι μαθητες των νεοελληνικων νομισματων!!
Υ.Γ Νικο Αν εχεις ενα καλο πενταλεπτο του 1828(136) ας τα βαλεις μεσα σε αυτο εδω το θεμα διπλα διπλα ωστε να μαθαινουν ολοι ποιες ειναι οι διαφορες τους!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 29, 2010, 08:47:23 μμ »

Εγω το ονομαζω κομλεξ.Ασχετα απο τις μπιχτες μου για επαναπατρισμο βαθεια μεσα μου ειχα αμφιβολιες.Στο κατω-κατω μου αρκει που το γνωρισα εστω και ετσι.Οσο για γι'αυτο που μου ζητας αδυνατω προς το παρον(μην νομιζεις οτι δεν την εχω Μεγάλο χαμόγελο ) Άνεση
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 29, 2010, 09:01:07 μμ »

Εγω το ονομαζω κομλεξ.Ασχετα απο τις μπιχτες μου για επαναπατρισμο βαθεια μεσα μου ειχα αμφιβολιες.Στο κατω-κατω μου αρκει που το γνωρισα εστω και ετσι.Οσο για γι'αυτο που μου ζητας αδυνατω προς το παρον(μην νομιζεις οτι δεν την εχω Μεγάλο χαμόγελο ) Άνεση
Να μην την εχεις ουτε που μου περασε απο το μυαλο Μεγάλο χαμόγελο
Και δικια σου να μην ειναι δεν πειραζει Κλείσιμο ματιού
Το κινητρο μου ειναι να μαθουν οσο γινετε περισσοτερα μελη τις διαφορες μονοι τους Κλείσιμο ματιού
Αυτο λοιπον το επιφορτιζεσε εσυ Νικο ετσι?
Σε αναμονη λοιπον να δουμε σε αντιπαραβολη το δημοπρατηθεν νομισμα με ενα απλο.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 29, 2010, 09:26:16 μμ »

Ηρεμιστε παιδια ο συλλεκτης που μαλλον πηγε το νομισμα ουτε μυστικοπαθης ειναι ουτε κριψινος και τη συλλογη του τη δειχνει αλα αυτο δε σημαινει οτι θα βγει και με τη ντουντουκα να φωναζει πηρα το νομισμα πηρα το νομισμα!!  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 29, 2010, 10:12:26 μμ »

Νικο το θεμα του ποιος ειναι θα ηθελα να κλεισει εδω!! Δεν μας αφορα στην τελικη!! Ο καθενας εδωσε την τιμη του καποιος το κερδισε. Τωρα αν το κερδισε μεσω τριτου , μεσω κρυφης καρτας κτλ κτλ αυτα κατα την γνωμη μου ειναι μικροπρεπειες να ασχολουμαστε!!
Αυτοι οι σχολιασμοι που γινοντε πολλες φορες απο πολλους κανουν καποιους να κρυβοντε....
Οπως ειπα και πριν ουτε το εκλεψε ουτε το πηρε ανεντιμα!!Σε δημοσια δημοπρασια ηταν ο μεγαλυτερος πλειοδοτης και μπραβο του που τα εδωσε για να το αποκτηση!!
Τωρα αν καποιοι απο κακια αρχισουν και λενε το μακρυ τους ή το κοντο του ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ!!
Ο συλλεκτισμος ειναι χομπυ και πρεπει να τον βλεπουμε με υγειη αποψη, οχι ανταγωνιστικα αλλα ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΚΑ!!
Αυτη ειναι η δικη μου τοποθετηση......
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 29, 2010, 11:03:17 μμ »

Εχει δικιο ο Γιωργος! δεν ειμαι σιγουρος ακομα αλα ουτε και θελω να συζηταω για δραστηριοτητες τριτων. ολες οι αποριες σας εχουν εξηγηση αλα δε μου πεφτει λογος να πω περισσοτερα. στο χωρο μας ολα μαθαινονται αργα η γρηγορα και σιγουρα θα μαθουμε ποιος τελικα πηρε το νομισμα
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 30, 2010, 11:33:59 πμ »

ελατε στα συγκαλα σας ρε παιδια.Τι ψαχνετε ποιος πηρε το νομισμα.Σιγα την μεγαλη δουλεια.Γουστο του και καπελο του με ποιο κωδικο θα το χτυπησει και ποσα θα δωσει.Ενα νομισμα ειναι και μαλιστα χαλκινο και απο οτι βλεπω και κακοχτυπημενο. Εγω το εχω πει και στις απο τηλεφωνου συζητησεις με τον Γιωργο δεν μου κανουν καμμια εντυπωση τα νομισματα του Καποδιστρια. Ουτε σχεδιο, ουτε μητρες, ουτε μεταλλο.Οι αρχαιοι υμων προγονοι με απειρως λιγοτερα μεσα κοβαν αριστουργηματα.Ολα τα νομισματα του καπο ειναι προχειροδουλια και  εργασια ερασιτεχνων.Ασε που στην εποχη που κυκλοφορησαν δεν τους εδειξαν καμμια εκτιμηση οι προγονοι μας.Τα κολονατα γουσταραν και τα ναπολεονια.Αυτα πολλοι δεν τα δεχονταν και στις συναλλαγες.Γι αυτο  και ηταν αναγκαστικη η κυκλοφορια τους.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 30, 2010, 11:35:50 πμ »

ομορφα νομισματα ειναι του Οθωνα λουστρατα και τελεια.Ασε που το μαλλι του μοναρχη ειναι απο περμαναν Σαρκασμός
Μην νομιζετε ειχαν και εκεινη την εποχη κομμωτηρια
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo