Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 11:22:39 πμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 21
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πωληση απο ΤΤΕ αναμνηστικων  (Αναγνώστηκε 77845 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΝΙΚΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 221



Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 07:46:09 μμ »

Δεν νομίζω ότι παίζει μεγάλο ρόλο το θέμα του νομίσματος, αυτός που είναι συλλέκτης θα προσπαθήσει να τα πάρει. Θεωρώ ότι και τα δύο ασημένια θα φύγουν εξίσου. Λόγω κρίσης και τιράζ θα αργήσουν και αυτά να φύγουν.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα παραολυμπιακά έφυγαν σε χρόνο ρεκορ. Υπάρχει το ενδεχόμενο να τα πήραν λίγοι με σκοπό να ανέβει η τιμή και να βγάλουν εύκολο κέρδος;
Καταγράφηκε
Jimmy Jump
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 141



Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 07:49:15 μμ »

Και αυτό που λές και οτι θα υπάρχουν άτομα απο εξωτερικό που θα τους ενδιέφερε σίγουρα περισότερο Συλλεκτικό με θέμα ολυμπιακοί-παραολυμπιακοι αγώνες.
Καταγράφηκε
ΝΙΚΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 221



Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 08:11:24 μμ »

Σε λιγότερο από ένα μήνα βγαίνουν τα δύο χρυσά (απελευθέρωση τη Θεσσαλονίκης και βαλκανικοί πόλεμοι) γνωρίζουμε τίποτα γιά τη διάθεση;
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 08:22:40 μμ »

Απλά ήταν λίγα του 2011.Φαίνεται πως τιράζ κάτω των 3.000 σε ελληνικά αναμνηστικά δεν αρκεί για να καλύψει τη ζήτηση των Ελλήνων + των ξένων συλλεκτών.Γιατί και τα proof ήταν 2.500 και έφυγαν αμέσως.Έτσι ίσως τα όρια να είναι κάπου μεταξύ των 3.000 και 5.000 γι αυτό και τα τελευταία δεν εξαντλούνται πάντα εύκολα.Επίσης όσο πιο χαμηλό το τιράζ τόσο μεγαλύτερο το ποντάρισμα στην άνοδο της τιμής του.Δηλαδή έμποροι-συλλέκτες αγοράζουν πάνω απο ένα ξέροντας ότι θα εξαντληθεί και θα κερδίσουν.Οπότε φεύγουν ακόμα ταχύτερα.
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 09:25:01 μμ »

Θεωρω οτι 2000-3000 ειναι ιδανικο τιραζ, για εξαντληση γρηγορα!
Οταν βγηκαν του 2011 ηταν 2000 τιραζ, και το διεθεσαν προς 40 ευρω, ενω η τιμη της ουγγιας ειχε εκεινες της μερες 27 ευρω.
Αρα με μια διαφορα 13 ευρω,  και 2000 τιραζ, ηταν ενα πολυ καλο δελεαρ!
Καταγράφηκε
ΝΙΚΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 221



Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 05:20:33 μμ »

Ιδανικό τιραζ, για ποιους; Σίγουρα όχι για τους απλούς συλλέκτες. πολύ καλό για τους έμπορους για εύκολο και γρήγορο χρήμα. Ας ΄πάρουν πρώτα οι απλοί συλλέκτες και ότι περισσέψει οι έμποροι. Είναι πιο δίκαιο!!!!
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #96 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 06:58:26 μμ »

Βασικά είναι καλό για όποιον προλάβει.Οπότε και για τους συλλέκτες.Αλλιώς είναι να βλέπεις να εξαντλείται το νόμισμα που μόλις πήρες και η τιμή μου αυτόματα να πηγαίνει 2 και 3 φορές πάνω και αλλιώς είναι να το βλέπεις σταθερό ή αρκετά πιο κάτω.(π.χ. τα αργυρά του 2004)
Καταγράφηκε
ΝΙΚΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 221



Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 08:09:19 μμ »

Προσωπικά με ενδιαφέρει να παίρνω τα νομίσματα που βγάζει η ΤΤΕ. Δεν με ενδιαφέρει το κέρδος και το πόσο θα φτάσει η τιμή τους. Μου αρέσει να τα έχω στη κατοχή μου μόνο και μόνο για να τα βλέπω αυτό με ευχαριστεί.Γιαυτό στενοχωριέμαι όταν δεν προλαβαίνω να πάρω ένα νόμισμα αλλα δεν θέλω και να διαθέσω τόσα χρήματα για να το αγοράσω μετά από μία βδομάδα 3 φορές επάνω, το θεωρώ κοροιδία.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 08:27:32 μμ »

Συμφωνώ μαζί σου Νίκο. 'Ετσι πέρυσι μπήκα στο site της ΤτΕ και πήρα ό,τι υπήρχε και μου έλειπε.
Ακόμη και σήμερα μπορεί κάποιος να βρεί νομίσματα στην αρχική τιμή πώλησης. Είναι κοροϊδία να το
παίρνεις 3 και 4 φορές πάνω. Θανάσης.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
ΝΙΚΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 221



Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 08:36:48 μμ »

Θανάση χαίρομαι που συμφωνείς, πιστευω ότι οι περισσότεροι από εμάς έτσι σκέπτονται. Εγώ ξέρω ότι αυτά που έχω δεν πρόκειται να τα δώσω. Τα βλέπω και τα καμαρώνω, τι να το κάνω αν το αγόρασα 40 ευρώ και έχει πάει 100 και 120. Δεν έχω ανάγκη από 80 ευρώ, μου λείπουν πολύ περισσότερα όπως αλλωστε στους πιο πολλούς από εμάς τέτοιες εποχές!!!!
Καταγράφηκε
Katsik
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 11:28:24 πμ »

Συμφωνω απόλυτα με τους προλαλήσαντες. Η προτεραιότητα στους συλλέκτες μπορεί σχετικά εύκολα να επιτευχθεί: πχ την 1η  μέρα πώλησης να μπορεί ο αγοραστής να πάρει μόνο 1 νόμισμα από αυτά που δικαιούται ανάλογα με το τιράζ. Από την επομένη η πώληση να εξελίσσεται ως πριν. Βάβαια υπάρχει κι το θέμα των αιτήσεων των εμπόρων για  υπέρβαση του ορίου ανα άτομο. Αναλόγως των αποθεμάτων μετά την πρώτη μέρα θα 
προσαρμόζονται και ο αριθμός που εγκρίθηκαν. Βέβαια αυτό σημαίνει μηχανογραφημένη , on line και σε πραγματικό χρόνο καταγραφή των πωλήσεων πανελλαδικά σε όλα τα υποκαταστήματα της ΤτΕ και ένα τρέξιμό των υπαλλήλων την πρώτη μέρα πώλησης.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 11:34:35 πμ »

Φίλε Katsik,με λίγα λογια, ας εφαρμόσουν on line πωλήσεις,όπως όλα τα σοβαρά νομισματοκοπεία.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
ΝΙΚΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 221



Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 01:29:46 μμ »

Καλά έτσι γίνετε έξω; Και σε αυτόν το τομέα είμαστε πίσω; Πολύ σωστό και δίκαιο σύστημα!! Έτσι πρέπει να κάνουμε και μεις απορώ γιατί δεν το έχουμε κάνει ως τώρα. Με αυτό το σύστημα δεν θα έχει κανένας πρόβλημα και όλοι θα είναι ικανοποιημένοι. Άραγε γιατί εδώ τα κάνουμε δύσκολα ενώ είναι τόσο απλά.
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 01:40:35 μμ »

πολυ απλα επειδη σε καποιους δεν συμφερει το δικαιο συστημα
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 01:49:16 μμ »

Πές τα Γιάννη.......,μήπως και σε ακούσουν,αυτοί που πρέπει. Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Ας αντιγράψουν το on line σύστημα τις Κύπρου!!!!!! Κόπια.... Σαρκασμός Σαρκασμός
Αν θυμάμαι καλά,από το 2010,βρίσκετε σε λειτουργία ή κάνω λάθος;;
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 21
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences