Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 03:18:36 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: $$$$ΔΟΛΛΑΡΙΑ?  (Αναγνώστηκε 4544 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Τασος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 11



Προφίλ
« στις: Μάρτιος 23, 2017, 12:00:18 πμ »

Γεια σε ολους σας ειμαι νεοεισερχομενος
τυχαια βρηκα το σαιτ και μπορω να πω οτι ειμαι χαρουμενος που υπαρχει κατι τετοιο.Θελω να ρωτησω πολλα ελπιζω να μην ειμαι κουραστικος και να μην βγω κι εκτος θεματος (αν και νομιζω πως θα το κανω αλλα θα προσπαθησω να τα συνδιασω με τετοιο τροπο που δεν θα φανει).
Εχω καποια δολλαρια σε χαρτονομισματα κοπης καπου δεκαετιας 70 και μεταγεννεστερων ετων θα ηθελα σας παρακαλω πολυ αν γνωριζετε αν υπαρχουν γενικα χαρτονομισματα δολλαριου που ειναι συλλεκτικα (εχω ακουσει ,για παραδειγμα, οτι τα 2$ δεν βγαινουν πια ισως και να κανω και λαθος ).
Θα ηθελα να ρωτησω επισης,τωρα με ολα αυτα που γινονται στην ελλαδα,για να διασφαλισω τις οποιες οικονομιες μου εχουν απομεινει θα ηταν καλυτερα να μετατρεψω τα ευρω σε δολλαρια ή καποιο αλλο νομισμα ή ν αγορασω χρυσο.Βασικα εχω καποια μικροποσα σε ξενο συναλλαγμα κυριως δολλαρια αυστραλιας και αμερικης.Αυτα για πρωτη εμφανιση ελπιζοντας να μην ξεφυγα γενικος απο το θεμα αν και το εκανα,,,,με συγχωρειτε και σας ευχαριστω
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 23, 2017, 12:15:09 πμ »

Γεια σε ολους σας ειμαι νεοεισερχομενος
καλως ηρθες

Εχω καποια δολλαρια σε χαρτονομισματα κοπης καπου δεκαετιας 70 και μεταγεννεστερων ετων θα ηθελα σας παρακαλω πολυ αν γνωριζετε αν υπαρχουν γενικα χαρτονομισματα δολλαριου που ειναι συλλεκτικα (εχω ακουσει ,για παραδειγμα, οτι τα 2$ δεν βγαινουν πια ισως και να κανω και λαθος ).

υπαρχουν συλλεκτικα $ φυσικα. του '70 δυσκολο να χουν υπεραξια, εκτος αμα εχεις κανεναν τρελλο κωδικο.
(το $2 κυκλοφορει κανονικα)

Θα ηθελα να ρωτησω επισης,τωρα με ολα αυτα που γινονται στην ελλαδα,για να διασφαλισω τις οποιες οικονομιες μου εχουν απομεινει θα ηταν καλυτερα να μετατρεψω τα ευρω σε δολλαρια ή καποιο αλλο νομισμα ή ν αγορασω χρυσο.

το σαιτ ειναι για συλλεκτες. παρ'ολ'αυτα γινονται τετοιες συζητησεις στα θεματα γενικου ενδιαφεροντος. κανεις δεν μπορει να σου δωσει σιγουρη απαντηση ομως σ' αυτο που ρωτας. για να σ' απαντησει ο αλλος πρεπει α) να ξερει ποιες ειναι οι δυνατοτητες σου και β) να ναι και λιγο προφητης
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Τασος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 11



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 23, 2017, 02:40:32 πμ »

Σ ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση...γνωριζεις που μπορω να βρω αυτους τους κωδικους ?? ποτε δεν ξερεις τι μπορεις να εχεις.....Απορία?
Να ρωτησω και κατι τελευταιο που δεν ειναι ακριβως ερωτηση ειναι να μου πεις την γνωμη σου.Σκεφτομαι ν αγωρασω 1/2 κιλο χρυσο,αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν πρεπει να παρω χρυσο ή λιρες ή να παρω κατι λιγοτερης αξιας διαθετοντας το υπολοιπο σε συναλλαγμα.Βασικα το πρωτο μου μελημα ειναι να διασφαλισω τις οικονομιες μου κι αν γινει και σε μορφη συλλογης δεν θα με χαλαγε καθολου μιας και ειμαι λατρης γενικος της συλλογης και ιδιαιτερα αυτης που εχει αξια,αν και μεχρι τωρα αυτα που συλλεγω δεν εχουν και ιδιατερη αξια.Θα ηταν ευχαριστο για εμενα να ειναι συλλογη με ιδιαιτερη αξια .Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου να εισαι καλα
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 23, 2017, 03:07:25 πμ »

με το "κωδικους" εννοουσα τους αριθμους που γραφουν πανω τους τα χαρτονομισματα, εχουνε ενα μεγαλο αριθμο πανω ολα τα χαρτονομισματα, ετσι ? αυτος ο αριθμος αμα κανει περιεργα "παιχνιδια" οπως π.χ. 123456789, τοτε δινουν αξια στο χαρτονομισμα

οσο για το χρυσο, σου 'πα δεν υπαρχουν απαντησεις γενικες, πρεπει να σκεφτεις εσυ τι θα 'θελες να εξασφαλισεις.

Να στο πω αλλιως: πρεπει να σκεφτεις ποτε, σε ποιον και ποση ποσοτητα θα πουλησεις στο μελλον, για να καταληξεις στο τι σε συμφερει να παρεις τωρα. Και το μισο κιλο σε τι θα το παρεις, 5 των 100 γρ ή 500 του ενος ?
Η "ευκολη" απαντηση ειναι λιρες, αλλα στο ξαναλεω, κανεις δεν μπορει να σου λυσει αυτο το γριφο, γιατι μονο εσυ ξερεις τον εαυτο σου. Πρεπει να τα βαλεις κατω να σκεφτεις και αμα σου λειπουν γνωσεις, τοτε ρωτας, αλλα συγκεκριμενα πραγματα.

Καλυτερα να μπεις στα θεματα στο φορουμ για το χρυσο και κει να διαβασεις και μετα να κανεις τις ερωτησεις σου, γιατι εδω ειναι "εκτιμηση" και ήδη βγήκαμε πολυ εκτος θεματος.
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 23, 2017, 09:24:07 πμ »

Kαλημερα και καλως ηρθες
Πριν λιγο καιρο ξεκινησα να μαζευω μερικα χαρτονομισματα για την πλακα μου και ψιλοκολλησα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο.Αν ενημερωθω τι τρεχει με τα δολλαρια θα σου πω αυτη την στιγμη δεν ξερω.
Σχετικα με διασφαλιση οικονομιων τοποθετηση κεφαλαιων κλπ κλπ θα ηταν καλυτερα να απευθυνθεις σε καποιους ειδικους οικονομικους συμβουλους.
Αν αποφασισεις να αγορασεις χρυσο θα σου προτεινα να παρεις λιρες.Γιατι;Γιατι οταν χρειαστει να πουλησεις θα φυγουν ευκολοτερα.
Καλη συνεχεια
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 23, 2017, 10:49:30 πμ »

καλημερα κ καλως ηρτες στο στεκι φιλε..μια καλη επενδυση ειναι τα λιρακια ..οι πλακες δεν συμφερουν σε σχεση με τις λιρες διοτι ειναι δυσκολο να πουληθει κ μπορει να την πατησεις πασσαροντας σου μια μουφα..τα λιρακια να τα παρεις απο μια εταιρια τυπου https://www.coininvest.com/en/gold-coins/sovereign/sovereign-elizabeth-ii-gold-2017/ που ειναι εμπιστοσυνης..μπορεις να πλερωσεις με πιστωτικη μεχρι 5 χιλιαρικα..κ γενικα σου συστηνω να παρεις νεας κοπης διοτι απο οπου κ να παρεις εκτος μιας τετοιας εταιριας κ παλιες λιρες θα δαγκαθεις κατα 99 τις %
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 23, 2017, 12:30:16 μμ »

Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο σου στα γραφομενα σου.Τοσα και τοσα ατομα που εχουν παρει μεσω συναλλαγων απο εδω παλιες λιρες κατα 99% εχουν δαγκαθει;
Καποιοι απο μας εχουν βρει κομματια 2017 απο δω σε φθηνοτερη τιμη απο αυτη που πουλα η εταιρια εμπιστοσυνης που προτεινεις.Ειμαστε ηλιθιοι που δεν πηραμε απο αυτην;
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 23, 2017, 01:19:15 μμ »

δεν ειπα οτι εισαι ηληθιος προς θεου..ισα ισα που σε σεβομε εσενα οπως κ καθε αλλο μελος εδω..κοιταξε φιλε για εναν που θελει να παρει καμποσες λιρες η πιο σωστη λυση {για μενα } ειναι να παραγκειλεις το μασουρακι σου απο εκει κ οχι να παρεις κ να παρακαλας οποιονδηποτε μεσα η εξω απο το στεκι να σου δωσει λιρες που πρεπει να τις δεις μετα μια μια στο μικροσκοπιο γιαν το αν ειναι ιταλικες η ελλιποβαρεις η φθαρμενη η οτιδηποτε..κ η τιμη ιδια η 3 με 5 ευρω πιο φτηνα απο αυτες που βρισκεις νεας κοπης σε μια εταιρια τυπου γκοηνβεστ..τα εχω δοκιμασει ολα φιλε κ για αυτο εχω αποψη κ σωστη για μενα..οχι να παρακαλας για χρεπια ειναι αμαρτια..κ μην ξεχνας οτι κ σε  σενα δεν αρεσει το παρακαλιο..επισης αν παρεις μια οποισδηποτε λιρα εκτος ελλισαβετ κ πας στην τραπεζα εχεις αμεσα μια μειωση κοντα στα 7 με 8 ευρω σαν ελλατωματικη στην οψη..κ θα μου πεις οτι γιατι να πας στην τραπεζα κ τετοια..γιατι φιλε μπορει καποιος να θελει αμεσως χρηματα απο τα λιρακια κ να μην παρακαλα να πουλησει στο στεκι η σε εμπορους..κ βασικα ολοι βλεπουν το δελτιο τιμων της τραπεζας της ελλαδος κ μετα πουλανε η αγοραζουν..τωρα με ολο τον σεβασμο ειναι αποψη μου κ δεν λεω οτι η δικη σου ειναι λανθασμενη αλλα για μενα δεν κανει φιλε ελληνα,εσυ αν θελεις αγοραζε παλιες εγω πλεον σταματησα με αυτες..φιλικα μανος..κ εγω αν θελω να δω ποσα ειναι τα χρηματα μου με τις 5 η δεκα λιρες που εχω βλεπω την τιμη της τραπεζας κ οχι ποσο μπορω να πουλησω εδω η εξω..
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 23, 2017, 01:42:17 μμ »

Φιλε Μανο λιρες αγοραζω σαν συλλεκτης ποτε σαν επενδυτης οποτε οπως ειναι φυσικο αυτα που ψαχνω εγω ειναι στις παλιες λιρες και φυσικα δεν αγοραζω ποσοτητες αλλα ποιοτητες  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού.Τωρα ξαναλεω για καποιον που θελει να κανει επενδυση-αποταμιευση-εξασφαλιση πες το οπως θελεις γιατι θα πρεπει να παρει τις Ελισαβετ 2017 απο εκει που λες εσυ και οχι απο εδω απο Ελλαδα σε καλυτερη τιμη.
Για σενα μπορει το καλυτερο ναναι να πληρωνεις κατι περισσοτερο να χρεωνεσαι μεταφορικα να σπαει η καρδια σου μεχρι να παραλαβεις.
Για καποιους αλλους το καλυτερο ειναι να πληρωνουν λιγοτερα απο αυτα που πληρωνεις εσυ χωρις μεταφορικα και χωρις καρδιοκτυπια.
Κανενας δεν μπορει να απαγορευσει σε κανενα το οτιδηποτε και φυσικα υπαρχουν πολλες επιλογες
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 23, 2017, 01:53:50 μμ »

ε κ βεβαια σε αυτο εχεις δικιο φιλε ελληνα..αν καποιος μπορει να παρει απο ελλαδα πιο φτην η κ στην ιδια τιμη εννοειτε οτι αυτο ειναι το σωστο..για τα καρδιοχτυπια κ παλι εχεις δικιο...
Καταγράφηκε
Τασος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 11



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 23, 2017, 11:49:14 μμ »

Σας ευχαριστω πολυ ολους σας για την αμεση ανταποκριση.Καλως σας βρηκα ολους.Με καλυψατε σημαντικα αν και Θα ηθελα νω ρωτησω πολλα αλλα επειδη η κατηγωρια δεν ειναι η σωστη δεν μπορω.
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 24, 2017, 09:34:07 πμ »

αν θελεις πληροφοριες με π.μ μπορω να σου δωσω για ολα αυτα που ανεφερα πιο πανω..επισης σου λεω οτι δεν πουλαω τιποτα κ ουτε το ονομα σου θελω να μου πεις..στα λεω για να μην φοβασε..καλη συνεχεια
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences