Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 07:10:43 μμ
Σελίδες: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 21
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δίευρα για το 2018  (Αναγνώστηκε 61961 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #180 στις: Απρίλιος 22, 2018, 03:16:23 μμ »

Mise en vente prochaine d'une "Belle Epreuve 2018" François-Joseph Bosio

L'année 2018 marque le 250e anniversaire de la naissance du grand sculpteur monégasque François-Joseph Bosio (1768-1845).
Portraitiste de Napoléon 1er puis professeur à l'Ecole des Beaux-Arts, il fut nommé premier sculpteur du roi Louis XVIII en 1821.
Outre la colonne de la Grande Armée de Napoléon à Boulogne-sur-mer, ses œuvres majeures se trouvent à Paris :
vingt bas-reliefs pour la colonne de la Place Vendôme, la statue équestre de Louis XIV de la Place des Victoires
pour laquelle il reçut le titre de baron, Henri IV enfant, Aristée et Hercule terrassant Acheloüs,
toutes trois au Musée du Louvre. La pièce reprend une sculpture originale représentant la Nymphe Salmacis.

La date de vente ainsi que toutes les modalités vous seront communiquées ultérieurement,
sachant que la fabrication est en cours à la Monnaie de Paris qui est le fournisseur exclusif de la Principauté de Monaco depuis 1865.

Το τελευταίο κομμάτι μας ενδιαφέρει πολύ: Η ημερομηνία πώλησης άγνωστη αλλά οι λεπτομέρειες θα σας δοθούν αργότερα γνωρίζοντας ότι η διαδικασία παραγωγής έχει ξεκινήσει στο "Monnaie de Paris" που είναι ο αποκλειστικός κατασκευαστής των νομισμάτων του πριγκιπάτου του Μονακό από το 1865.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 22, 2018, 03:20:13 μμ από teutates » Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #181 στις: Απρίλιος 25, 2018, 04:07:20 μμ »

Αυτό κι αν δεν είναι έκπληξη!  Έκπληξη
Εγκρίθηκε τελικά από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή το πρώτο του Βελγίου για το 2018, που είναι αφιερωμένο στα «50 χρόνια από την εξέγερση των φοιτητών του Μάη του 1968».
Με άγνωστη ημερομηνία έκδοσης, αν διάβασα καλά θα εκδοθεί σε 260.000 τεμάχια και πάλι, πιθανόν σε coincards.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2018, 06:57:15 μμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #182 στις: Μάιος 03, 2018, 08:55:51 μμ »

Και επίσημα πλέον η έγκριση για το αναμνηστικό 2 ευρώ της Γαλλίας της Simone Veil από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή με σχέδιο και στον εξωτερικό δακτύλιο με τα 12 αστέρια:
Simone Veil
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2018, 08:56:33 μμ από teutates » Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #183 στις: Μάιος 07, 2018, 05:23:22 μμ »

Και τα δύο νομίσματα θα έχουν ποσότητα 520.000 τεμαχίων, εκ των οποίων θα είναι 10,000 proof και 10,000 BU.
Επιβεβαιώνονται οι ποσότητες από την Κεντρική Τράπεζα της Πορτογαλίας (Banco de Portugal) με την πληροφορία (πρόβλεψη, όπως αναφέρουν) ότι το πρώτο που είναι αφιερωμένο στα 250 Χρόνια του Εθνικού Τυπογραφείου θα εκδοθεί εντός του Μαϊου.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #184 στις: Μάιος 10, 2018, 11:48:06 μμ »

Μια απορία: Το Γενάρη, κατόπιν σχετικής επιστολής τους, τους δήλωσα ότι επιθυμώ να κάνω κατάθεση ποσού στο λογαριασμό μου στο φιλοτελιστικό κατάστημα του Αγίου Μαρίνου για νομισματικά προϊόντα, προκειμένου να τα αγοράσω σε καλύτερες τιμές. Στην αίτησή μου, τους είχα ορίσει ότι ενδιαφερόμουν για τα δύο αναμνηστικά τους δίευρα του 2018, για τα αποία μου πήραν το ποσό των 46,00 ευρώ, το οποίο κατέθεσαν στο απόθεμά μου. Έλαβα και σχετικό επιβεβαιωτικό μέιλ τότε, ότι υπάρχουν 46,00 στο απόθεμά μου για νομισματικά προϊόντα. Τώρα εκδόθηκε το πρώτο αναμνηστικό δίευρο, όμως δεν έχω λάβει κάποιο μέιλ ότι έχει γίνει αυτόματα παραγγελία στο όνομά μου για αυτό το νόμισμα, όπως είχα δηλώσει στην αίτηση δημιουργίας αποθέματος, χρησιμοποιώντας μέρος τού αποθέματός μου. Δοκίμασα να κάνω παραγγελία με τον συνηθισμένο τρόπο, στο check out όμως δεν μου δινόταν η δυνατότητα να χρησιμοποιήσω το απόθεμά μου αντί για πιστωτική κάρτα. Πρέπει να κάνω κάτι; Τους έχω ήδη στείλει μέιλ με την ίδια απορία, αλλά φοβάμαι μήπως μου απαντήσουν μετά την εξάντληση του νομίσματος και τότε δεν θα μπορεί να γίνει τίποτα!

Πόσο καιρό κάνουν να απαντήσουν στα μέιλ από τον Άγιο Μαρίνο επιτέλους; Όπως είχα αναφέρει στο προηγούμενο ποστ μου παραπάνω, το Γενάρη, κατόπιν αίτησής μου, ο Άγιος Μαρίνος μού παρακράτησε 46,00 ευρώ με χρέωση της κάρτας μου, ως προπώληση των δύο αναμνηστικών δίευρων τού 2018 συν τα έξοδα αποστολής. Αρχές Απρίλη, κατά την έκδοση του πρώτου αναμνηστικού δίευρου, τους έστειλα μέιλ ρωτώντας τους τι γίνεται με την περίπτωσή μου και αν όντως πρόκειται να μου στείλουν το πρώτο αναμνηστικό δίευρο, το οποίο έχω ήδη πληρώσει. Σχεδόν ενάμιση μήνα μετά, ο Άγιος Μαρίνος δεν μου έχει απαντήσει ακόμα, ούτε φυσικά έχω παραλάβει κανένα νόμισμα! Τίποτα απολύτως! Σαν να είχα στείλει το μείλ μου στο υπερπέραν! Αρχίζω πλέον να ανησυχώ! Είναι φυσιολογικό αυτό; Υπόψιν ότι το μέιλ, το είχα στείλει στην αγγλική τους διεύθυνση, επομένως δεν υπάρχει περίπτωση να κατέληξε στα αζήτητα λόγω γλώσσας.
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #185 στις: Μάιος 10, 2018, 11:53:31 μμ »

Μια απορία: Το Γενάρη, κατόπιν σχετικής επιστολής τους, τους δήλωσα ότι επιθυμώ να κάνω κατάθεση ποσού στο λογαριασμό μου στο φιλοτελιστικό κατάστημα του Αγίου Μαρίνου για νομισματικά προϊόντα, προκειμένου να τα αγοράσω σε καλύτερες τιμές. Στην αίτησή μου, τους είχα ορίσει ότι ενδιαφερόμουν για τα δύο αναμνηστικά τους δίευρα του 2018, για τα αποία μου πήραν το ποσό των 46,00 ευρώ, το οποίο κατέθεσαν στο απόθεμά μου. Έλαβα και σχετικό επιβεβαιωτικό μέιλ τότε, ότι υπάρχουν 46,00 στο απόθεμά μου για νομισματικά προϊόντα. Τώρα εκδόθηκε το πρώτο αναμνηστικό δίευρο, όμως δεν έχω λάβει κάποιο μέιλ ότι έχει γίνει αυτόματα παραγγελία στο όνομά μου για αυτό το νόμισμα, όπως είχα δηλώσει στην αίτηση δημιουργίας αποθέματος, χρησιμοποιώντας μέρος τού αποθέματός μου. Δοκίμασα να κάνω παραγγελία με τον συνηθισμένο τρόπο, στο check out όμως δεν μου δινόταν η δυνατότητα να χρησιμοποιήσω το απόθεμά μου αντί για πιστωτική κάρτα. Πρέπει να κάνω κάτι; Τους έχω ήδη στείλει μέιλ με την ίδια απορία, αλλά φοβάμαι μήπως μου απαντήσουν μετά την εξάντληση του νομίσματος και τότε δεν θα μπορεί να γίνει τίποτα!

Πόσο καιρό κάνουν να απαντήσουν στα μέιλ από τον Άγιο Μαρίνο επιτέλους; Όπως είχα αναφέρει στο προηγούμενο ποστ μου παραπάνω, το Γενάρη, κατόπιν αίτησής μου, ο Άγιος Μαρίνος μού παρακράτησε 46,00 ευρώ με χρέωση της κάρτας μου, ως προπώληση των δύο αναμνηστικών δίευρων τού 2018 συν τα έξοδα αποστολής. Αρχές Απρίλη, κατά την έκδοση του πρώτου αναμνηστικού δίευρου, τους έστειλα μέιλ ρωτώντας τους τι γίνεται με την περίπτωσή μου και αν όντως πρόκειται να μου στείλουν το πρώτο αναμνηστικό δίευρο, το οποίο έχω ήδη πληρώσει. Σχεδόν ενάμιση μήνα μετά, ο Άγιος Μαρίνος δεν μου έχει απαντήσει ακόμα, ούτε φυσικά έχω παραλάβει κανένα νόμισμα! Τίποτα απολύτως! Σαν να είχα στείλει το μείλ μου στο υπερπέραν! Αρχίζω πλέον να ανησυχώ! Είναι φυσιολογικό αυτό; Υπόψιν ότι το μέιλ, το είχα στείλει στην αγγλική τους διεύθυνση, επομένως δεν υπάρχει περίπτωση να κατέληξε στα αζήτητα λόγω γλώσσας.

Ίσως σου απαντήσουν κάποια στιγμή... το πιθανότερο απλά θα λάβεις το νόμισμα στη διεύθυνση που δήλωσες.
Ελλάδα δεν έχουν στείλει ακόμα το 1ο του 2018 (τουλάχιστον δεν άκουσα κάποιος να το πήρε και σίγουρα δεν το έχω πάρει). Αν κάποιος άλλος φίλος από Ελλάδα έχει παραλάβει ας μας ενημερώσει. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις κάτι πάντως για την ώρα.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
Mystic_Bard
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 204


Προφίλ
« Απάντηση #186 στις: Μάιος 11, 2018, 01:18:00 πμ »

Εγώ το πήρα, αρχές της βδομάδας, νομίζω Δευτέρα   Γλώσσα
Και επειδή και με εμένα δεν είχα πάρει επιβεβαίωση ότι πήραν την πληρωμή μου σχεδόν 1 μήνα μετά, τους είχα στείλει μαιλ, απάντηση ποτέ δεν πήρα ... Μου φαίνεται και του 2019 θα πάρω και μετά ίσος απαντήσουν ...  Γλώσσα
Καταγράφηκε
panos1982
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #187 στις: Μάιος 11, 2018, 09:45:39 πμ »

Καλημερα,και εγω μολις παρελαβα παιδια,πιστευω να το παρουν ολοι χωρις προβληματα συντομα
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #188 στις: Μάιος 11, 2018, 11:31:32 πμ »

Καλημέρα
Μόλις παρέλαβα Tintoretto.

Για να καταλάβετε πόσο καραγκιόζηδες είναι οι Ιταλοί (Ρώμη, Βατικανό, Άγιος Μαρίνος).
Χθες 10/5/2018 από Βατικανό και μετά από άπειρα e-mail όπου τους έλεγα ότι δεν παρέλαβα την παραγγελία του Οκτωβρίου 2017.


Dear Customer,

We received the result of the postal research and the result was that the shipment N. VD151158589VA sent on December 18th 2017 got lost.

We will send you, as soon as possible, a replacement shipment, of course in total free of charge for you.

Best Regards

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2018, 11:40:22 πμ από teutates » Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #189 στις: Μάιος 11, 2018, 12:20:23 μμ »

Κάλλιο αργά παρά ποτέ!  Σαρκασμός
Από όσο κατάλαβα το as soon as posible σημαίνει περίμενε μαζί με το φετινό!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #190 στις: Μάιος 11, 2018, 12:24:31 μμ »

Κάλλιο αργά παρά ποτέ!  Σαρκασμός
Από όσο κατάλαβα το as soon as posible σημαίνει περίμενε μαζί με το φετινό!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

ή με αυτό του χρόνου  Θυμός Θυμός Θυμός
Καταγράφηκε

silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #191 στις: Μάιος 13, 2018, 08:39:26 μμ »

Πάλι καλά Διονύση!  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #192 στις: Μάιος 14, 2018, 01:47:27 πμ »

Εσείς που παραλάβατε το δίευρο του Αγίου Μαρίνου, με τι τρόπο το είχατε αγοράσει; Από το site τους, όταν το ανέβασαν προς πώληση εκεί ή με φόρμα προπώλησης μήνες πριν; Γιατί αν το αγοράσατε από το site αρχές Απρίλη και παραλάβατε αρχές Μάη, σημαίνει ότι έχουν διεκπεραιώσει τις παραγγελίες από προπώληση, οι οποίες είχαν προηγηθεί χρονικά και έχουν πλέον ξεκινήσει τη διεκπεραίωση των πωλήσεων από το site. Αν ισχύει αυτό, σημαίνει ότι τη δική μου, πληρωμένη από το Γενάρη, παραγγελία, την έχουν χάσει! Και φυσικά καμία απάντηση στο μέιλ μου!
Καταγράφηκε
Mystic_Bard
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 204


Προφίλ
« Απάντηση #193 στις: Μάιος 14, 2018, 11:48:57 πμ »

Αγορά από το site τον Απρίλιο εγώ.
Ελπίζω να μην έχει χαθεί η παραγγελία σου  Λύπη Λύπη Λύπη
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #194 στις: Μάιος 14, 2018, 03:13:43 μμ »

Εσείς που παραλάβατε το δίευρο του Αγίου Μαρίνου, με τι τρόπο το είχατε αγοράσει; Από το site τους, όταν το ανέβασαν προς πώληση εκεί ή με φόρμα προπώλησης μήνες πριν; Γιατί αν το αγοράσατε από το site αρχές Απρίλη και παραλάβατε αρχές Μάη, σημαίνει ότι έχουν διεκπεραιώσει τις παραγγελίες από προπώληση, οι οποίες είχαν προηγηθεί χρονικά και έχουν πλέον ξεκινήσει τη διεκπεραίωση των πωλήσεων από το site. Αν ισχύει αυτό, σημαίνει ότι τη δική μου, πληρωμένη από το Γενάρη, παραγγελία, την έχουν χάσει! Και φυσικά καμία απάντηση στο μέιλ μου!

Σήμερα παρέλαβα και εγώ... Είχα προπαραγγείλει τον Ιανουάριο... και νομίζω οι περισσότεροι που ανέφεραν ότι το πήραν από προπαραγγελία είναι. Λογικά θα σου έρθει σύντομα
Δεν υπάρχει λόγος άγχους.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
Σελίδες: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 21
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences