Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 08:52:25 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 δραχμές 1884 & 1 δραχμούλα 1834  (Αναγνώστηκε 6749 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 14, 2017, 10:57:29 πμ »

Για μια μικρη συλλογη ειναι καλά.
Για μια συλλογη μεσαία θα τα ελεγα φτωχα συμπληρωματα .
Ο φίλος που τα εχει θα πρέπει να μάθει να σέβεται τα χρήματα του.
Τον διαβαζω απο χτες και κλαιω τα λεφτά του.
Ευγενικά ευγενικά σου λεω πως σου εχουν πιασει τον πωπο και δεν το πηρες είδηση.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 14, 2017, 05:36:20 μμ »

γιωργο μου αγορασε πριν μερικα χρονια οπως και εσυ.
Ολοι κλαιτε τα λεφτα σας οσοι αγορασατε ελληνικα νομισματα προ κρισης.
Τα δικα σου τα ξεχνας που εδινες για ποσειδωνες vf 30-40 ευρω;
Καταγράφηκε
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 14, 2017, 07:46:17 μμ »

1833 & 1832 αγορά 140€

Δεν ξέρω αν είναι καλή η τιμή, πάντως τα νομίσματα φαίνονται γνήσια, να τα χαίρεσαι!
Καταγράφηκε

xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 14, 2017, 07:51:18 μμ »

Και τα άλλα δυο είναι γνήσια και όμορφα για την κατάσταση τους!!

Συμπαθητικά θα έλεγα αλλά από εκεί και πέρα... ότι θέλει παίρνει ο καθένας, εξάλλου είναι αγορασμένα προ κρίσης...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
ΚώσταS
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 38


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 14, 2017, 10:49:34 μμ »

Καλησπέρα.
Δεν είμαι επαγγελματίας στο χώρο άρα δικαιολογούμαι να μην γνωρίζω πώς να κάνω "έξυπνες αγορές"
Δεν το κάνω για επένδυση άρα στη τιμή απόκτησης βάζω το δικό μου "ταβάνι" και αυτό εξαρτάται απο το πόσο πολύ το θέλω και όχι αν αργότερα θα είναι φθηνότερο ή ακριβότερο.
Την εποχή εκείνη αυτές ήταν οι τιμές καλός ή κακός. Και τις ορίζουν πάντα επαγγελματίες. Δεν βρήκα τότε κάπου καλύτερη δραχμή και πιό οικονομική και εγώ είπα άσε θα την πάρω ακριβότερα.
Μια δραχμούλα ενδεικτικά απο όλες ήθελα χωρίς απαιτήσεις για την φθορά της.
Αυτός είναι ο λόγος που ακόμη δεν έχω 1845-1846-1847-1851 ήξερα ότι αυτές δεν είμαι ικανός να εκτιμήσω και το παιχνίδι εκεί ξεπερνά το "ταβάνι" μου σε σχέση με το ρίσκο μου.
Αν έχετε να μου προτείνετε κάποια απο αυτές τις 4 είμαι όλος αφτιά.
Αν "ντρεπόμουν" για το πιάσιμο του ποπού μου δεν θα ανέφερα καθόλου κόστος κτήσης.
Μιάς και συμφωνήσατε οτι μόνο η δραχμή του 1834 είναι fake, μπορείτε να μου υποδείξετε κάποια γνήσια να την αντικαταστήσω σήμερα? σε ποια τιμή?
Ένα μου ερώτημα τελικά δεν το απαντήσατε ακόμη, πόσο περίπου θα τις αγόραζα σήμερα σε αυτή την κατάσταση?
Μην με παρεξηγείτε, δεν πειράχτηκα καθόλου απλά για αυτό τις ανέβασα, να μάθω κατ αρχήν αν είναι γνήσιες και πόσο περίπου κοστολογούνται σήμερα.
Απώτερος σκοπός μου είναι σε μερικά χρόνια κάποιος απόγονός μου να τις αποκτήσει ΔΩΡΕΑΝ και τότε αυτός θα είναι σίγουρα και οικονομικά κερδισμένος.


Καταγράφηκε
Αχιλλέας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 43


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 15, 2017, 02:24:23 πμ »

Πάντα πρέπει να το σκεφτόμαστε θετικά το πράγμα, εμείς που έχουμε μια μέτρια συλλογή και άρα μικρότερου κόστους , έχουμε λιγότερες πιθανότητες να την ρευστοποιήσει ο κληρονόμος της ,  άρα θα έχει μεγαλύτερο χρόνο ζωής και ίσως φτάσει σε περισσότερους απογόνους. Ενώ αν έχεις μια συλλογή μεγάλης αξίας , τότε θα είναι πειρασμός  η ρευστοποίηση της από οποιονδήποτε την παραλάβει μετά την αποδήμηση του κατόχου της εις κύριον !!Θα τα βλέπετε τα ΧΡΥΣΑ σας στο σφυρί από ψηλά και δεν θα μπορείτε να κάνετε κάτι  Ντροπή Ντροπή. ,χαχαχα
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 15, 2017, 08:42:45 πμ »

Λοιπον επειδη  βλεπω οτι δεν απαντα κανενας να σου γραψω εγω.Μετα την διασπαση εχει πεσει η ορεξη να απανταμε στους νεους που ερχονται στο στεκι. Ολες οι δραχμες σου ειναι γνησιες και καμμια πλαστη.

Η δραχμη σου του 1834 την εκτιμω σε σημερινες τιμες γυρω στα 40-60 ευρω
Η δραχμη του 1833 των Παρισιων γυρω στο 50αρικο
Η δραχμη του 1833 Μοναχου εχει 20-30 ευρω
Η δραχμη του 1832 εχει γυρω στο 30αρι
Το χρυσο 20αρικο κατω απο 250-260 δεν το βρισκεις.
Οι τιμες που αγορασες αν ειναι απο το 2000-2008 τοτε ειναι οι τιμες λιανικης και οι παλιοτεροι εδω μεσα εχουν αγορασει σε ιδιες τιμες και ακριβοτερες. Και μαλιστα μερικοι εδω μεσα τους οποιους γνωριζω εχουν χωσει μικρες περιουσιες σε νομισματα που σημερα κανουν το 1/3 απο την αξια της αγορας τους. Οι μερες οι σημερινες ειναι για να φτιαξεις συλλογη στα ελληνικα αφου με τα λεφτα που εδωσες παλια μπορεις να αγορασεις νομισματα XF ή και AU.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 15, 2017, 09:19:37 πμ »

Λοιπον επειδη  βλεπω οτι δεν απαντα κανενας να σου γραψω εγω.Μετα την διασπαση εχει πεσει η ορεξη να απανταμε στους νεους που ερχονται στο στεκι. Ολες οι δραχμες σου ειναι γνησιες και καμμια πλαστη.

Η δραχμη σου του 1834 την εκτιμω σε σημερινες τιμες γυρω στα 40-60 ευρω
Η δραχμη του 1833 των Παρισιων γυρω στο 50αρικο
Η δραχμη του 1833 Μοναχου εχει 20-30 ευρω
Η δραχμη του 1832 εχει γυρω στο 30αρι
Το χρυσο 20αρικο κατω απο 250-260 δεν το βρισκεις.
Οι τιμες που αγορασες αν ειναι απο το 2000-2008 τοτε ειναι οι τιμες λιανικης και οι παλιοτεροι εδω μεσα εχουν αγορασει σε ιδιες τιμες και ακριβοτερες. Και μαλιστα μερικοι εδω μεσα τους οποιους γνωριζω εχουν χωσει μικρες περιουσιες σε νομισματα που σημερα κανουν το 1/3 απο την αξια της αγορας τους. Οι μερες οι σημερινες ειναι για να φτιαξεις συλλογη στα ελληνικα αφου με τα λεφτα που εδωσες παλια μπορεις να αγορασεις νομισματα XF ή και AU.

ή και να πάρεις άλλα που δεν έχεις και να κλείσεις τρύπες...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 15, 2017, 03:18:18 μμ »

Τα νομισματα και η αγορα πολλες φορες μας δινουν μαθηματα.
Απλα σε καποιες εκ των περιπτωσεων εαν δεν παθεις δεν θα μαθεις!!
Ειναι κανονας νομισματικης απο παλαιοτατων χρονων!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ΚώσταS
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 38


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 15, 2017, 05:39:58 μμ »

Ευχαριστώ κύριοι, ξαφνικά ομορφύνατε το thread!
Ευχαριστώ διπλά και εσένα φίλε μου "epop" (συγνώμη δεν ξέρω το όνομά σου), που μου έδωσες την πλήρη εικόνα για το σήμερα. Ασχολήθηκες μαζί μου καί όχι μόνο με το αντικείμενο που σε ενδιαφέρει.
Και πίστεψέ με, δεν με χάλασε καθόλου αυτή η εικόνα πολύ απλά γιατί σε άλλα 15 χρόνια τα νομίσματα πάλι ίδια θα είναι αλλά η αξία τους? Μπορεί να είναι όσο το μέταλλο ή και πολλαπλάσια, ποιος ξέρει...
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 15, 2017, 05:51:05 μμ »

εγω συλλεγω γερμανικα κερματα γιατι ως γνωστον οι γερμανοι ειναι φιλοι μας.
Εκει τα πραγματα ειναι πιο σταθερα αφου προκειται και για αλλα μεγεθη και για συλλεκτες σοβαρους
οχι αρπα κολλα οπωγς ειμαστε λιγο πολυ ολοι οι ελληνες.
Τεσπα μην νομιζεις οτι δεν εχω κανει και εγω αγορες αστοχες. Εχω π.χ δυο μασουρια Silver eagle αγορασμενα σαν επενδυση το 2011 στα 30+ ευρω το ενα κερμα. Βλεπω τα invoice και κλαιω
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences