Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 19, 2024, 12:59:32 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εταιριες πιστοποιησης, καθαρισμένα, γιαλυσμένα & πατιν  (Αναγνώστηκε 10714 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Μάιος 22, 2010, 07:15:07 μμ »

Ανοιγω αυτο το θεμα σε συναρτηση με αυτο το θεμα http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=341.0
 και αυτο το θεμα http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=336.0 !!
Σε τηλεφωνικη συνομιλια που ειχα με τον κυριο Νικο τον Χρυσογελο με ρωτησε γιατι το δικο του νομισμα αν το εστελνε για σλαμπαρισμα δεν θα επαιρνε βαθμο επειδη εχει υποστη ενα ελαφρυ καθαρισμό (το οποιο νομισμα εχει μπει μπρος πωληση στο ebay και εχει ηδη πιασει τα 500 δολλαρια http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170488331026&ssPageName=STRK:MEBIDX:IT ) και γιατι τα τραγανισμενα νομισματα που εστειλε ο Αμερικανος τα εβαλαν σε σλαμπ αφου το καταλαβαν οτι ειναι φτιαχτες οι πατινες?? Μηπως δεν πρεπει να εμπιστευομαστε απολυτα αυτες τις εταιριες?? Παρακατω σας βαζω ενα δεκαλεπτο του Καποδιστρια που εχει βαθμο ms 63 !! http://sixbid.com/nav.php?p=viewlot&sid=257&lot=623 σας φαινετε αυτο το νομισμα για ακυκλοφορητο?? ?? ?? Με πια κριτηρια του εδωσαν τετοιο βαθμο?? Αυτο δεν αξιζει 150 ευρω κατα την δικη μου εκτιμηση!! Οσο για τις πατινες δειτε εδω ποσο ευκολα την φτιαχνει καποιος μονος του  http://www.youtube.com/user/NurdRage#p/u/65/VrA7Jyw1uOs
και αυτο
Turn Pennies to Silver and Gold (Chemistry Trick)

Περιμενω τις δικιες σας αποψεις Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 22, 2010, 08:54:31 μμ »

Εγω θα ελεγα να αρχισουμε απο την αρχη.

Πατίνα ονομάζεται το λεπτό στρώμα πρασινωπής ουσίας που καλύπτει τα χάλκινα και ορειχάλκινα αντικείμενα ως αποτέλεσμα της χημικής τους διάβρωσης, όταν αυτά μείνουν για μεγάλο χρονικό διάστημα εκτεθειμένα στον αέρα ή θαμμένα κάτω από τη γη. Συχνά ο όρος χρησιμοποιείται και για άλλα οξείδια που σχηματίζονται στην επιφάνεια διαφόρων μετάλλων, με αποτέλεσμα ο όρος πατίνα να αναφέρεται γενικότερα στην όψη που παίρνει η επιφάνεια διαφόρων αντικειμένων με το πέρασμα του χρόνου.

 Η πατίνα είναι δυνατό να δημιουργηθεί και με τεχνητό τρόπο. χρησιμοποιώντας διάφορες χημικές ουσίες οι οποίες απομιμούνται τη φυσική οξείδωση και δημιουργούν τεχνητή παλαίωση.Μια διακοσμητική επεξεργασία που γίνεται συχνά στο ασήμι είναι το μαύρισμα, και εν συνεχεία το λουστράρισμα του.
      Παραδοσιακά η οξείδωση του ασημιού στα εργαστήρια γίνεται με ένα άλας του θείου (θειάφι) που έχει την ονομασία «ήπαρ θείου». Το υλικό αυτό που πουλιέται σε βώλους, έχει μία απαίσια μυρωδιά, και τα τελευταία χρόνια έχει αντικατασταθεί από άλλα υλικά που δεν μυρίζουν άσχημα.
       Η ουσία που προκαλεί το μαύρισμα στο ασήμι είναι το θειάφι. Ο λόγος που τα ασημένια αντικείμενα μαυρίζουν όταν εκτίθενται στον ατμοσφαιρικό αέρα είναι το διοξείδιο του θείου (SO2 ) που υπάρχει στην ατμόσφαιρα και ειδικά στην ατμόσφαιρα των πόλεων λόγω του SO2 των καυσαερίων.
      Ένα έξυπνο πρακτικό κόλπο που δουλεύει άψογα, και μπορούμε να το κάνουμε στο σπίτι, είναι το μαύρισμα των ασημένιων αντικειμένων με βραστό αυγό! Και πάλι ο υπεύθυνος για το μαύρισμα είναι το θειάφι που υπάρχει στο βραστό αυγό (και μυρίζει).
      Βράζουμε ένα αυγό μέχρι να γίνει πολύ σφιχτό. Το ξεφλουδίζουμε ζεστό(πολυ γρηγορα γιατι οσο κρυωνει χανει την δυναμη του) και το κόβουμε σε μικρά κομματάκια η το κοβουμε στα δυο και το τοποθετούμε το ζεστό κομμένο αυγό σε ένα τάπερ (πλαστικό δοχείο που κλείνει). Βάζουμε μέσα στο τάπερ το ασημένιο νομισμα ειτε μεσα στα κομματακια ειτε αναμεσα απο τα δυο κομματια αυγου αφου πρωτα καταφερουμε να τα στερεωσουμε σε αποσταση ενος εκατοστου. Κλείνουμε το καπάκι, και το αφήνουμε απο 7 εως 15 λεπτά. Όταν ανοίξουμε το καπάκι το αντικείμενο έχει μαυρίσει(Υποψην οσο το αφησουμε παραπανω απο 7 λεπτα τοτε θα μπλεδισει θα μοβισει με πολυ ομορφο γυαλιστερο χρωμα).

Το πειραμα το δοκιμασα και το λουστρο δεν μπορουσε να βγει με τιποτα παρα μονο με καθαριστικο ασημικων.
Το μονο κακο ειναι οτι κατεστρεψα μιση καρτελα αυγα και ενα ολοκληρο παγκο κουζινας Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Καταγράφηκε
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 23, 2010, 01:40:23 μμ »

Το πείραμα με το αβγο πέτυχε με τη μια, ερώτημα Απορία? πια η χρησιμότητα τις NGC όταν περνάν όλα γνήσια η πειραγμένα.

Διευκρίνιση, εγώ είμαι κατά της πιστοποίησης 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 23, 2010, 01:59:28 μμ από chrysos » Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 23, 2010, 02:10:19 μμ »

Ουτε δικηγορος ειμαι της NGC ουτε και κανενα νομισμα της εχω για πουλημα.
Αλλα εγω δεν βλεπω κανενα νομισμα να περασε.
Μπορειτε να διαβαστε τι γρεφει η επιγραφη πανω απο το νομισμα


Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 23, 2010, 02:11:54 μμ »

Το νομισμα προσομειαζει με το δικο σας.Μαλλον εχει χρησιμοποιηθει ο ιδιος τροπος.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 23, 2010, 02:18:01 μμ »

τον τροπο με το αυγο δεν τον ανακαλυπτουμε τωρα.Ειναι γνωστος εδω και πολλα χρονια.Οπως και τα καμινετα και τα αλλα συναφη.Αν φτιαχνοταν τοσο ευκολα πατινα που να προσομειαζε με την γνησια τοτε ολ τα νομισματα θα ηταν rainbow.Αυτα τα καταλαβαινει και ενας που εχει μπει στο νομισμα το τελευταιο εξαμηνο.Μην τους υποτιμουμε εκει στην Αμερικη.Δεν ειναι και τοσο χαζοαμερικανοι και να παιζουν με την αξιοπιστια τους!
Καταγράφηκε
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 23, 2010, 02:29:48 μμ »

Αγαπητέ κύριε μην εξάπτεστε εγώ δεν αναφέρθηκα σε σας, απλώς άνοιξα ένα θέμα.
Όσο για το αβγό εγώ μόλις χτες το έμαθα από το άρθρο του φίλου μας, και είπα να το δοκιμάσω.
 
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 23, 2010, 04:11:26 μμ »

Χμ μπραβο κυριε Νικο!! Ακολουθωντας τις οδηγιες του συνονωματου σας Νικου απο την Θεσσαλονικη κανατε μια ωραιοτατη πατινα!!
Απο οσο ξερω ακυκλοφορητα τα τριανταρια κανουν 12 ευρω συν 0,30 λεπτα το αυγο με 12.30 φτιαξατε αυτην την πατινα!!
Προκειμενου να το καθαρισετε με ντιπ θα σας προτεινα να μου το στειλετε εμενα στο Ηρακλειο!!
Υ.Γ δεν πιστευω να μου χρεωσεις και εργατικα Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 23, 2010, 04:26:29 μμ »

Τις εταιριες πιστοποιησης δεν μπορουμε να τους εχουμε απολυτη εμπιστοσυνη αν και αν το στελνατε για πιστοποιηση θα επερνε οτι αυτα που εβαλε μεσα ο Αναργυρος δλδ artificial toning !!
Αν ομως εισασταν ενας μεγαλεμπορος που τους πηγαινατε 3000 νομισματα για σλαμπ θα σας περνουσαν και μερικα φουρνιστα για πραγματικα!! Κλείσιμο ματιού
Ειναι πολλα τα λεφτα βλεπεις στους μεγαλεμπορους Κλείσιμο ματιού
Γενικα λαθη κανουν, πλαστα νομισματα τα εχουν περασει σαν αυθεντικα, βαθμους παραπανω απο οσο πρεπει δινουν σε μεγαλεμπορους, βαθμους μικροτερους σε νομισματα που αξιζουν παραπανω δινουν σε μικρους χρηστες μελη τους!!
Το τελικο συμπαιρασμε για μενα?
ΚΟΙΤΑΤΕ ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΟΧΙ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ!
ΚΟΙΤΑΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΒΑΘΜΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΚΑΡΤΕΛΑΚΙ!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Georgios K
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 50


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 24, 2010, 04:17:47 μμ »

ΚΟΙΤΑΤΕ ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΟΧΙ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ!
ΚΟΙΤΑΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΒΑΘΜΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΚΑΡΤΕΛΑΚΙ!!
Και εγω μαζί σου είμαι Γιωργο
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 24, 2010, 07:12:47 μμ »

Πολυ σωστα! Συμφωνω και εγω! Το νομισμα αγοραζεις, το νομισμα πουλας, το νομισμα συλλεγεις, το νομισμα εχει ιστορια...οχι το πλαστικο κουτι ουτε το αυτοκολλητο...
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 24, 2010, 07:17:46 μμ »

Βεβαια σε οποιον αρεσει μαγκια του... Κλείσιμο ματιού

(Μου ειχε πει καποτε ενας συλλεκτης, που του του ελεγα οτι θελω να παρω ενα καλο ταλληρακι Οθωνα: καλα αυτα που σου λενε για το νομισμα, καλα το παρουσιαζουν, καλα το πουλανε...αλλα αμα δεν βλεπεις ομως τον Οθωνα να σου τραγουδαει και να σου κλεινει το ματι... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 24, 2010, 11:21:57 μμ »

Εχω την ιδεα οτι η NGC ειναι πιο αυστηρη απο τις υπολοιπες εταιριες πιστοποιησης ιδιως οι παλιοτερες χρονολογικα πιστοποιησεις.Πιθανον να κανω λαθος.Με ενδιαφερει να ακουσω και αλλες αποψεις μιας και ειμαι κατα του Slab.
Καταγράφηκε
Georgios K
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 50


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 25, 2010, 11:50:17 πμ »

Τα παλια σλαμπς της NGC είναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα στα νέα εμφαν΄ζοντε αποκλίσεις περισσότερες φορές .Αυτό έχω παρατηρησει εγω αν και για εμένα πιο αυστηρη είναι η PCGS
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 29, 2010, 08:50:22 μμ »

Εχω την ιδεα οτι η NGC ειναι πιο αυστηρη απο τις υπολοιπες εταιριες πιστοποιησης ιδιως οι παλιοτερες χρονολογικα πιστοποιησεις.Πιθανον να κανω λαθος.Με ενδιαφερει να ακουσω και αλλες αποψεις μιας και ειμαι κατα του Slab.

Στα slab και εγω στην αρχη οταν μεσω ιντερνετ τα γνωρισα ημουν αρνητικος.Ομως μετα απο αρκετες πατατες και φολες που εφαγα αγοραζοντας απο  ιντερνετ με φωτο παραποιημενες απο πωλητες αλλαξα γνωμη.Κανω μια παυση για να πω οτι πως γινεται πωλητης με 3000 αξιολογησεις να μην μπορει να βγαλει φωτο της προκοπης(θολη σκοτεινη.)Τα slab σου εγγυωνται οτι το νομισμα δεν ειναι καθαρισμενο, δεν εχει ψευτικη πατινα,,δε ν εχει χτυπηματα στην περειμετρο δεν ηταν πριν κοσμημα και ολα αυτα  τα μεγαλα ελαττωματα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo