Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 05:26:04 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: STAR COMICS  (Αναγνώστηκε 13133 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 01:57:15 μμ »

ΤΑ ΘΥΜΑΣΤΕ?
Θυγατρικη της ΧΑΡΛΕΝΙΚ ΕΛΛΑΣ  η STAR COMIKS εξεδωσε το 1985 αυτές τις σειρες οι οποιες ηταν πρωτογνωρες για την εποχη τους, αφου μιλαμε για εξολοκληρου εγχρωμες ιλουστρασιον σελιδες. Πολλοι ηθελαν να τα αγορασουν ,λιγοι τα καταφερναν ,καθοτι το κοστος  ηταν απαγορευτικο. Όταν ένα κομικ της εποχης κοστιζε 20-30 δρχ  αυτά κοστιζαν 200!! Φυγαμε…
 
ΕΡΙΚ ΚΑΣΤΕΛ (η αδυναμια μου)

Οι ιστορίες του Γάλλου ποδοσφαιριστή που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα στις αρχές του 1982 τόσο σε αυτόνομες εκδόσεις, όσο και μέσα στο περιοδικό Μπλέκ.   Συνολικά, στην σειρά "Eric Castel", εκδόθηκαν 15 τεύχη σε μια περίοδο από το 1979 έως το 1992, αλλά στην Ελλάδα ως αυτόνομες εκδόσεις έφτασαν συνολικά εννέα τεύχη από την "Star Comics" σε μετάφραση του Χρήστου Χρηστίδη και υπεύθυνο έκδοσης τον Βασίλη Τουφεξή. Ο Βέλγος δημιουργός Ραϊμόντ Ρεντίνγκ είχε κάνει την πρώτη απόπειρα του να δημιουργήσει ποδοσφαιρικό κόμικς το 1974 με πρωταγωνιστή όμως έναν Γερμανό παίκτη ονόματι Βάλτερ Μίλερ, ο οποίος έμοιαζε φυσιογνωμικά με τον Ιταλό Ρομπέρτο Μπέτεγκα, αλλά κυκλοφόρησε μόνο ένα τεύχος. Το 1979, όμως, επέστρεψε με την ίδια φυσιογνωμία, όμως αυτή τη φορά με το όνομα Ερίκ Καστέλ και γαλλική εθνικότητα. Ήταν ένα αριστερό εξτρέμ με εξαιρετική τεχνική, που αγωνιζόταν στην Ίντερ Μιλάνου, αλλά ένας σοβαρός τραυματισμός που τον άφησε εκτός για αρκετό χρόνο τον οδήγησε να στην Μπαρτσελόνα για να κάνει μια νέα αρχή στην ποδοσφαιρική καριέρα του. Στην Μπάρτσα μεταμορφώθηκε σε σταρ παγκοσμίου επιπέδου. Ο Καστέλ έμεινε στους Μπλαουγκράνα για περίπου πέντε χρόνια, ή επτά τεύχη για να αναζητήσει νέα ποδοσφαιρικούς ορίζοντες στην Παρί Σεν Ζερμέν με την οποία υπέγραψε το 1984. Οι δύο ομάδες μάλιστα συναντήθηκαν στον τελικό του Κυπέλλου των Πόλεων των Τεχνών, με τους Παριζιάνους να κατακτούν τον τίτλο χάρη στον Καστέλ. Η επιλογή των δημιουργών του κόμικ να χαρίσουν το πιο βαρύτιμο ευρωπαϊκό τρόπαιο στην Παρί και μάλιστα με την... υπογραφή του παλιού ειδώλου τους, ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από τους οπαδούς της Μπάρτσα. Ο εκδοτικός οίκος δέχτηκε εκατοντάδες κάρτες διαμαρτυρίας ενώ οι πωλήσεις του κόμικ είχαν αξιοσημείωτη πτώση. Μετά την εξέλιξη αυτή οι δημιουργοί του ξανάφεραν το 1986 τον Ερίκ Καστέλ στην Μπαρτσελόνα, την οποία οδήγησε μάλιστα δύο χρόνια αργότερα στην κατάκτηση του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου που της είχε στερήσει λίγα χρόνια πριν. Ο Καστέλ παρέμεινε για δεύτερη φορά στη Βαρκελώνη για έξι τεύχη προτού μεταγραφεί στη Λιλ, όπου έκλεισε την καριέρα του και την ιστορία του... Συνολικά, στην σειρά "Eric Castel", εκδόθηκαν 15 τεύχη σε μια περίοδο από το 1979 έως το 1992, αλλά στην Ελλάδα ως αυτόνομες εκδόσεις έφτασαν συνολικά εννέα τεύχη από την "Star Comics" σε μετάφραση του Χρήστου Χρηστίδη και υπεύθυνο έκδοσης τον Βασίλη Τουφεξή.
Καταγράφηκε
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 01:58:21 μμ »

ΚΑΜΕΛΟΤ 3000
Ο βασιλιας αρθουρος, ο λασνελοτ . η γκουινεβερ και ολοι οι ηρωες ξαναζωντανευουν  αυτή την φορα για να σωσουν τον πλανητη γη.  Εκδοθηκαν 6 τευχη που αντιστοιχουσαν στα 12 αμερικανικα. Το δε τελευταιο τευχος μαλιστα υπεστη λογοκρισια με αποτελεσμα να κοπουν ορισμενες σκηνες (Ναι. Ειχαμε και τετοια τοτε)
Καταγράφηκε
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 02:01:25 μμ »

STORM
Η  ιστορια του διαστημανθρωπου στορμ που με το σκαφος του επεσε σε μια μαυρη τρυπα για να μεταφερθει στην γη μερικες χιλιαδες χρονια αργοτερα.  Η ρεντχερ, οι κυανοι, και ολοκληρη η ιστορια συνεθεσαν ένα διαστημικο επος. Στην ελλαδα κυκλοφορησαν 10 τευχη, η σειρα όμως αποκτησε τοσο φανατικους αναγνωστες που μια ομαδα απευθυνθηκε στο εξωτερικο και προεβη σε ιδιωτικη εκδοση 500 τευχων ανα τευχος φτανοντας μεχρι προσφατα στο νο 22 της σειρας,νουμερο που εφτασε ο δημιουργος της σειρας πριν πεθανει. Όπως βλεπετε η τρελα του συλεκτισμου δεν εχει ορια

YΓ Υστερα απο καιρο αποφασισα να συμπληρωσω τα τευχη που μου λειπουν και απο τις τρεις σειρες. Αν καποιος φιλος τα εχει προς διαθεση ας επικοινωνησει μαζι μου μεσω πμ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2017, 02:54:13 μμ από kostas of millwall » Καταγράφηκε
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 07, 2017, 02:27:51 μμ »

Κώστα τι αλλά comics έχεις στη συλλογή σου? Σούπερ ήρωες καθόλου?
Αυτά που παρουσιάζεις πιο πάνω τα θυμάμαι πιτσιρικάς σαν άπιαστο ονειρο! Τα κοίταγα και κρέμαγα γλώσσα αλλά ο προυπολογισμος μου έφτανε για spider man, x-men και κάνα μπλεκ καμιά φορά.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 07, 2017, 03:17:56 μμ »

Ωραίο το Camelot αμα τα βρίσκω στο μοναστηράκι τα τσιμπάω. Νομίζω έχουν βγάλει και μια επανέκδοση τόμο με κάμποσα τεύχη μέσα
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 07, 2017, 04:35:02 μμ »

Eσεις οι τυχεροι των αθηνων καλα τα βρίσκετε. Εμεις τι κανουμε. Αναποφασιστικότητα
Γιωργο εχω σχεδόν τα παντα από μικρες μεχρι μεγαλες ποσοτητες.Προτιμω παντως να κλεινω σειρες με λιγα τευχη π.χ. κοκομπιλ,σκαθαρι,κ.α.Τελευταια κυνηγαω να κλεισω τον αστεριξ ΧΡΥΣΟ ΚΑΙ ΚΟΚΚΙΝΟ. Από σουπερ ηρωες λιγο από όλα με περισσοτερα τα μικρα σπαιντερ μαν.. Μονο το ΜΑΣΤΕΡ ΚΟΥΝΓΚ-ΦΟΥ εχω ολη τη σειρα γιατι μου αρεσε ιδιεταιρα
Καταγράφηκε
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 07, 2017, 05:24:55 μμ »

Νομίζω ότι έχω ακόμα κάποια μικρά spider man. Αν σε ενδιαφέρει τους ρίχνω μια ματιά και στα δινω.
Παρεπιπτόντως δεν είμαι Αθηναίος και συμφωνώ με την άποψη σου ότι είναι προνομιουχοι!
Επίσης άποψη μου είναι ότι η συλλογή comics είναι ισάξια συλλογής βιβλιων!

Υγ. Λάτρευα και λατρεύω τα 9 της ελευθεροτυπιας, τα θυμασαι? Δεν τα έχω ολα, αλλά κάποια στιγμή θα προσπαθήσω κι εγώ να τα συμπληρώσω.... Χαμόγελο
Καταγράφηκε
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 07, 2017, 08:55:12 μμ »

Το 9 γιωργο το βρίσκεις σχετικα ευκολα. Ακομα και στην χρυση ευκαιρια να πας θα βρεις τα παντα. Τα κομικ σιγουρα εχουν το δικο τους φανατικο κοινο ειδικα στις ηλικιες 40+. Σε μας δηλαδή που περιμεναμε το ταλαρο να τρεξουμε στο περιπτερο ,να περιμενουμε να ρθει το μεσημερι να το διαβασουμε, να πεταξει η φαντασια μας ,να τα ανταλαξουμε μετα με φιλους,να διηγηθούμε ιστοριες. Ωρες ωρες νομιζω ότι ψάχνοντας αυτά τα κομικ, σα να γυρεύουμε κοματια της νιοτης μας.
Ενός κοσμου που φευγει φιλε μου αφου οι πιτσιρικάδες ουτε καν τα ξεφυλιζουν.Το βλεπω και στα δικα μου τα παιδια. Με τα μουτρα στα κινητα και στα facebook. Κανεις τους δεν μπορει να καταλαβει την μαγεια στην μυρωδια της σελίδας.
Για τα spider man ευχαριστω αλλα ελειψη χρηματων λειτουργω πλεον στοχευμενα να συμπληρωσω καποιες σειρες
Καταγράφηκε
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 07, 2017, 09:10:18 μμ »

Δεν είπα να στα πουλησω! Πάω τώρα που μπήκα σπίτι να κοιταξω!
Καταγράφηκε
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 07, 2017, 09:21:42 μμ »

Αμ δεν παιζω ετσι! Πρεπει να βρουμε τι θα σου δωσω
Καταγράφηκε
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 07, 2017, 09:40:48 μμ »

Λοιπόν, βρήκα 9! Δεν είμαι σίγουρος αν έχω άλλο  Αναποφασιστικότητα
Στείλε διεύθυνση με πμ. Θα στα στείλω με ΕΛΤΑ
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 11, 2017, 11:18:28 μμ »

Κώστα, τι μου θύμησες ρε φίλε...

Ερικ Καστέλ και Κάμελοτ...

Ωραία χρόνια ρε γ@μwτ0...
Καταγράφηκε
stabit
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 24, 2017, 05:52:54 μμ »

To  200σαρι ποναγε πολύ για τα  Καμελοτ

Καταγράφηκε
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 09:21:37 μμ »

Παντως για οσους εχουν απωθημενα (σαν και μενα) μπορουν να αποκτησουν σημερα την σειρα με 50-70 ευρω.Ειναι η πιο ευκολη απο τις αλλες δυο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences