Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 03:05:00 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: The mediaeval mind Vol.I  (Αναγνώστηκε 16467 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 29, 2017, 03:40:42 μμ »

The Mediaeval mind  by Henry Osborn Taylor-  second edition 1914 Vol.I
(Ο Μεσαιωνικός Νους)
Θέλω τα φώτα σας σχετικά με κάτι που μου έκανε εντύπωση. Ενώ βρήκα αρκετές εκδόσεις για το εν λόγω βιβλίο από το 1930 και μετά, όπου και έχουμε την 4η κατά σειρά έκδοση του βιβλίου αυτού, σε σχετικά προσιτή τιμή (ξεκινάει από 36 ευρώ έκαστος εκ των δύο τόμων ) όταν έψαξα για παλιότερες εκδόσεις, διαπίστωσα ότι υπάρχουν μόνο σε δύο πωλητές και μόνο η τρίτη έκδοση, αυτή του 1919, όπου η τιμή πλέον ήταν τελείως διαφορετική, ξεκινούσε από 147 ευρώ (για τον ένα τόμο μόνο). Αν η διαφορά στις δύο εκδόσεις (3η- 4η) είναι τέτοια, για την 2η ( του 1914) τι θα έπρεπε να περιμένω;
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 03:43:50 μμ »

ανεβασε σε παρακαλω φωτο απο τα εξωφυλλα (εμπρος-πισω) καθως και απο τα πρωτα φυλλα που αναγραφουν ημερομηνια και τοπο εκδοσης..ευχαριστω..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 03:58:20 μμ »

Σκανάρισμα και φωτογραφίες:
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 04:04:52 μμ »

....
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 04:12:26 μμ »

ομορφο κομματι και σε πολυ καλη κατασταση..στο ιντερνετ δεν βρηκα κατι προς πωληση ωστε να δουμε που παιζει..το οτι ειναι η δευτερη εκδοση ειναι καλο στοιχειο,μιας και οσο πιο κοντα στην πρωτη,τοσο καλυτερα.οι πρωτες εκδοσεις ομως μετρανε πολυ!σχετικα με περισσοτερα στοιχεια,θα πρεπει να απευθυνθεις σε οικους που κανουν δημοπρασιες βιβλιων (πχ βεργος-σπανος) που πιθανον να μπορουν να κανουν μια εκτιμηση τιμης.στο ενδιαμεσο,αν βρω εναν φιλο που τον ψαχνω και ασχολειται με βιβλια,ισως μαθουμε και απο εκει τιποτα..η πρωτη εκδοση νομιζω ειναι το 1911.δεν ειναι ιδιαιτερα παλιο βιβλιο.ουτε την ποσοτητα εκδοσης γνωριζουμε..παρολα αυτα ομως πιστευω οτι θα την εχει την αξια του..κατα την ταπεινη μου αποψη απο οσα εχω δει μεχρι στιγμης στην μικρη μου πορεια στα βιβλια,θεωρω οτι τα χρηματα της τριτης εκδοσης ειναι πολλα.θα ελεγα για την τριτη εκδοση γυρω στα 150-170 το ζευγαρι και για την δευτερη γυρω στα 250-300 το ζευγαρι.για την πρωτη θα υπολογιζα στα 350-400 το ζευγαρι...βεβαια οι τιμες που αναφερω ειναι καθαρα υποθετικες και στηριζονται στην μεχρι τωρα ενασχοληση μου με το θεμα παλαιων βιβλιων..μια ερωτηση στους οικους που σου εγραψα πιο πανω θα ηταν ενα φως..στειλε τους ενα μειλ με τις ερωτησεις σου και με καθαρες φωτο του βιβλιου (εμπρος-πισω-ραχη-εσωφυλλο) και ενημερωσε τους για τυχον προβληματα που μπορει να εχει (ελλειψη σελιδων-υγρασιες-σημειωσεις-φθορες).θα σε εξυπηρετησουν..

υγ.αυτο εκει στην ακρη,διπλα στο βιβλιο ειναι αναπτηρακι?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 04:52:15 μμ »

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα στείλω ενα μεηλ σε αυτούς που μου ανέφερες, ίσως όμως στείλω και σε αυτούς που έχουν την έκδοση του 1919. Φθορές και υγρασίες δεν έχει εσωτερικά καθόλου. Αρτιο, δεν λείπει καμιά σελίδα, μόνο στο εξώφυλλο έχει κάποια ξεφτίσματα.
Οσο για το...αναπτηράκι, κόβει το ματάκι σου βλέπω. Είναι προμόσιοναλ αναπτήρας τραπεζιού της Philip Morris κατασκευασμένος από την Fisher, δεκαετίας '70 (υπολογίζω) και λειτουργεί με βουτάνιο.
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 04:55:26 μμ »

Σε ό,τι αφορά τις τιμές που ανέφερες, ίσως να ήταν σωστές, όμως δεν ξέρουμε αντίτυπα και όπως είδες ακόμη και σε αυτά που υπάρχουν προς πώληση της τρίτης έκδοσης δεν μπορούν να βρουν καν τον τόμο που τους λείπει, άρα ίσως να μην υπάρχουν πολλά κομμάτια, γεγονός που αλλάζει την τιμή στα εναπομείναντα.
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 05:14:43 μμ »

δεν εψαξα ενδελεχως για να βρω 3η-4η εκδοση και τιμες αυτων..εψαξα μηπως βρω τιποτα για την δικη σου..αλλα τζιφος..ποιοι ειναι αυτοι που πουλανε την 3η εκδοση?
το βιβλιο φαινεται αρτιο, δεν ειπα το αντιθετο.απλα μιας και το εχεις στα χερια σου,αν επικοινωνησεις με τους παραπανω θα πρεπει να αναφερεις τυχον φθορες (οπως αυτες στις ακρες της ραχης..)
σχετικα με τις τιμες,ξαναλεω πως ειναι προσωπικη αποψη..στις τιμες βιβλιων παιζουν πολλα πραγματα ρολο που την διαμορφωνουν.μπορει να κανει 20,μπορει και 1020..εξεφρασα την αποψη μου συμφωνα με αυτα που εχω δει μεχρι στιγμης.. Χαμόγελο δυστυχως,υπαρχουν παλαια βιβλια με αντιτυπα μερικων χιλιαδων (3-4) που πωλουνται για μερικα ευρω..ειναι θεμα γνωσεων και ζητησης..

σχετικα με τον αναπτηρα και το ματι μου,ειναι να μην δω οικοσημο-θυρεο(οχι λιρες Γλώσσα)-εραλδικα σχεδια..παει μονο του! Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 07:36:13 μμ »

Τρίτη έκδοση βρήκα μόνο σε δύο, μετά από αναζήτηση στο Bookfinder.com το οποίο με παρέπεμψε στο AdeBoooks (seller: Revival Books.Ltd)  και στο Alibris, όπου πάλι, όπως βλέπω τώρα, ο πωλητής είναι ο ίδιος, δηλαδή η Revival Books. Kαι η τιμή αφορά μόνο τον έναν τόμο και δεν διατίθενται φωτογραφίες αυτού, αλλά μιας νεώτερης έκδοσης.
Ο αναπτήρας ομορφούλης είναι, αλλά σαν αναπτήρας δεν είναι δυσεύρετος (ο σκέτος, χωρίς λογότυπο). Με λογότυπο να σου πω την αλήθεια δεν έχω βρει πουθενά ξανά και ούτε ξέρω πόσο εύκολα τους διέθετε τότε η εταιρεία ως ευχαριστήριο. Αν σου αρέσουν τα "καπνικά" συλλεκτικά, σου έχω ένα υπέροχο τασάκι μόνο για θέαση όμως Χαμόγελο Θα ανεβάσω φώτογραφία....
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 07:40:05 μμ »

Τρίτη έκδοση βρήκα μόνο σε δύο, μετά από αναζήτηση στο Bookfinder.com το οποίο με παρέπεμψε στο AdeBoooks (seller: Revival Books.Ltd)  και στο Alibris, όπου πάλι, όπως βλέπω τώρα, ο πωλητής είναι ο ίδιος, δηλαδή η Revival Books. Kαι η τιμή αφορά μόνο τον έναν τόμο και δεν διατίθενται φωτογραφίες αυτού, αλλά μιας νεώτερης έκδοσης.
Ο αναπτήρας ομορφούλης είναι, αλλά σαν αναπτήρας δεν είναι δυσεύρετος (ο σκέτος, χωρίς λογότυπο). Με λογότυπο να σου πω την αλήθεια δεν έχω βρει πουθενά ξανά και ούτε ξέρω πόσο εύκολα τους διέθετε τότε η εταιρεία ως ευχαριστήριο. Αν σου αρέσουν τα "καπνικά" συλλεκτικά, σου έχω ένα υπέροχο τασάκι μόνο για θέαση όμως Χαμόγελο Θα ανεβάσω φώτογραφία....

αναμενω!!

οσο για το βιβλιο,δεν εχω κατι παραπανω να πω απο οσα εχω ηδη πει.. Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 07:58:52 μμ »

Εσύ Kostakis88 έκανες bold την φράση ή άρχισα να τα χάνω;    Μεγάλο χαμόγελο
Φωτογραφία τασακίου, διαμέτρου 25,5 cm, with compliments από την Piccadilly cigarettes :
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 03, 2017, 06:48:06 μμ »

http://www.biblio.com/search.php?stage=1&author=henry+osborn+taylor&title=the+mediaeval+mind&publisher=macmillan+and+co&mindate=1914&maxdate=1914&pageper=20&omit_product_types=bp,bd,ns&strip_common=1&program=1005&order=priceasc
https://www.abebooks.com/servlet/SearchResults?sts=t&sortby=1&prl=10.00&cm_sp=SearchF-_-RBR-_-Results&an=Henry+Osborn+Taylor&tn=the+mediaeval+mind&kn=&yrl=1914&yrh=1914&prl=&prh=&recentlyadded=all

Αυτά είναι μόνο 2 links. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν περισσοτερα!
Δεν θα έψαχνα όμως είδα ότι το έχεις βάλει στις δημοπρασιες.
Έχε υπόψιν σου ότι οι τιμές των βιβλίων υπόκεινται αποκλειστικά στο νομό προσφοράς - ζήτησης (σα να λέμε τοματες-πατατες) κάτι που τουλάχιστον τα αδικει!!! Οι αξία τους όμως περιέχεται αποκλειστικά στο περιεχόμενό τους! (Επίσης ένας απ τους εχθρούς τους)
Παρεπιπτοντως, ίδιο αντίτυπο με το δικό σου έχει το Princeton και το Harvard έχει βγάλει και αυτό δεν ξερω πόσες εκδόσεις δικές του.
Για μένα έχει αξία το βιβλίο σου λόγω περιεχομένου εκτός ότι είναι σε άψογη κατασταση!!!
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 03, 2017, 07:21:10 μμ »

Τις προάλλες δεν υπήρχε κανένα σχετικό λινκ για το 1914- οπώς είδες το ίδιο σαιτ επισκέφτηκα κι εγώ-δεν υπήρχε ούτε στο ιμπευ και γι'αυτο τον λόγο παρέθεσα δημοσίως τις δύο "πηγές" που βρήκα μήπως και το ψάξει κάποιος άλλος και βρει κάτι- και ο Kostakis88 το έψαξε και εγραψε εδω μέσα ότι δεν βρήκε τίποτα... (Ισως και άλλοι που απλά δεν κάθησαν να γραψουν ακριβώς το ίδιο, ότι δηλαδή δεν βρήκαν τίποτα- ούτε για του 1911 κυκλοφορούσε κάτι -εξίσου εντυπωσιακό πώς σήμερα εμφανίζει τόσα αποτελέσματα)Ασε που ότι πατούσα για παλιές εκδόσεις μου έβγαζε χαμηλή τιμή συν παλια εκδοση κι όταν το κλίκαρα για να το αγοράσω, μου εμφάνιζε ebook ή καποια νεώτερη έκδοση που αντιστοιχούσε στην παλια.
Κοίτα τώρα στο λινκ που σου στέλνω- ο ίδιος έμπορος (Anybook)πουλάει το ίδιο βιβλίο της ίδιας χρονιάς σε 3 διαφορετικές τιμές, σε δύο διαφορετικές καταστάσεις και η πιο ακριβη τιμή που δίνει ο εν λόγω ειναι για το βιβλίο του οποίου η κατάσταση περιγράφεται ως "poor"---->  http://www.alibris.co.uk/The-Mediaeval-Mind-A-History-of-the-Development-of-Thought-and-Emotion-in-the-Middle-Ages-Henry-Osborn-Taylor/book/4265801  [ με επιλογή στο κουτάκι εμφάνιση αποτελεσμάτων για πιο εύκολη συγκριση ---> sort: pub date :reverse)]
(α προπο, αυτός ο ίδιος τις προάλλες διέθετε μόνο του 1919)
I have no words (!)
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 03, 2017, 08:09:18 μμ »

Εντάξει δεν έχει σημασία αν το βρήκα εγώ σήμερα και όχι εσύ εχθες! Το νόημα είναι ότι η αξία που ψάχνεις δεν βρίσκεται στα online μαγαζιά ούτε στις δημοπρασιες! Εκτίμηση υφίσταται μόνο στο τι κατάσταση είναι το βιβλίο σαν αντικείμενο και όχι σαν οντότητα και περιεχομενο. Δεν μπορώ να δεχτώ ότι μια βιογραφία του Tom Ford πουλιέται στα 98€ και το Mediaeval minds στα 30. Μη χεσω!!!
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 03, 2017, 08:26:11 μμ »

το πρωτο απαυτα που χει το βιβλιο.κομ απτην περιγραφη ακουγεται σε κακη κατασταση ή τλχστν σε χειροτερη κατασταση απο αυτο που περιγραφει το αλλο σαιτ ως απλα καλη, παρολαυτα το βιβλιο.κομ το δηλωνει "very good".
δε ξερω απο βιβλια, αλλα.... αλλανταλλα μου φαινεται αυτο το πραγμα
αυτο το βιβλιο που χουμε εδω στη φωτογραφια σιγουρα δεν εχει ολα αυτα τα προβληματα
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences