Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:40:24 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγνωστη Καρφιτσα προ γιαγιας ή προ παππου  (Αναγνώστηκε 17579 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 11:34:21 μμ »

Οτι λάμπει δεν είναι Χρυσός μου είχε πει ο δάσκαλος μου.

Θα τον ακουσω για αλλη μια φορά παρόλο που εχει πεθάνει Χρόνια τωρα.

Το δεύτερο μου ποστ
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 11:37:46 μμ »

Να της το αγοράσεις;  Τότε λοιπόν νομίζω την έχεις "ριγμένη" σε ό,τι αφορά τα δώρα.... Γλώσσα
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 11:41:22 μμ »

Τώρα με ταπωσες.
Το ομολογω
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 11:43:58 μμ »

Αφου απέσπασα ομολογία εκ μέρους σου...........








 








δεν θα ξαναμιλήσω (για απόψε)  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
tenten1908
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 386


“Αβρόχοις ποσίν”


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 11:55:30 μμ »

Να ρωτήσω κάτι; Γιατί πρέπει να γίνει σήριαλ κάτι που λύνεται ευκολότατα; Το να διαπιστώσει κάποιος αν κρατάει κάτι χρυσό στα χέρια του αρκεί καθ'όδόν για το...σουπερ μάρκετ που λεει ο λόγος να μπει σε ενα απο τα χρυσομάγαζα που υπάρχουν παντού κ να ζητήσει μια απλή εκτίμηση (χωρίς να καταστρέψουν το κομμάτι...) Εχουν ήδη περασει 2,5 μέρες από την πρώτη ανάρτηση του θέματος και μόλις σήμερα βρέθηκε ...μαγνήτης. Συγνώμη που γίνομαι αγενής, αλλά αν εγώ είχα την υποψία ότι έχω μια κομματάρα χρυσή στα χέρια μου  και ίσως με....διαμάντια, θα είχα τσακιστεί να πάω να εξακριβώσω από τι είναι φτιαγμένη...
(P.S : το γυναικείο μου μάτι δεν διέκρινε χρυσό )

Αγαπητη Μαρινα

Δεν γίνεσαι καθόλου αγενής. Ναι μετά από 2,5 μέρες βρέθηκε μαγνήτης. Που είναι το περιεργο δηλαδή? Ξερεις αν το αντικειμενο είναι άμεσα προσβάσιμο ή διαθέσιμο? Ναι έχω την υποψία ότι παιζει κατι καλό μιας και προέρχεται από ευπορη οικογένεια. Συγνωμη αλλα δεν θα τσακιστω διοτι δεν έχει ημερομηνία λήξης το αντικειμενο και να επαναλάβω,δεν είναι άμεσα διαθέσιμο το αντικείμενο. (όχι ο μαγνήτης)
Συγνωμη και από μερους μου που γίνομαι αγενής αλλα όχι δεν θα τσακιστώ. Ναι συμφωνω ότι καθοδόν και αβροχις ποσί μπορει να το εξακριβώσει όποιος θέλει. Ερισθω εν παροδι για κάποιον που έχει 2 ώρες την ημέρα έλευθερο χρόνο( για χομπυ, βολτες, σουπερ μαρκετ, κτλ) ακόμα και ο μαγνήτης θεωρείται πολυτέλεια. Αυτά...
Καταγράφηκε
tenten1908
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 386


“Αβρόχοις ποσίν”


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 11:59:32 μμ »

Βγαλε καλυτερες φωτογραφιες γιατι στις ακμες φαινεται να εχει φυγει η επιχρυσωση.Μακαρι να ειναι χρυση.

Συγνώμη που άργησα 2,5 μέρες
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 12:08:12 πμ »

Με τσιγκλας ΤενΤεν και θα αθετήσω την υπόσχεση που έδωσα στον Ηρακλειώτη (ή και όχι, είναι ήδη 12.02 - το άλλο μου όνομα ειναι Φιλέας Φογκ ) . Το αντικείμενο είναι τόσο άμεσα προσβάσιμο ή διαθέσιμο, όσο για να μπορεί να φωτογραφηθεί, να μαγνητιστεί και να φωτογραφηθεί εκ νέου, άρα... Η ώρα που θα σπαταλήσει κάποιος για να ανοίξει ένα θέμα, να το εμπλουτίσει δις με φωτογραφίες και να το σχολιάσει ξανά και ξανά είναι περισσότερη από το να πάει στο...χρυσομάγαζο της γωνίας.
(Και ο αντίλογος μου δεν αφορά την καρφίτσα, αλλά την επιχειρηματολογική πρόκληση) 
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
tenten1908
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 386


“Αβρόχοις ποσίν”


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 12:21:00 πμ »

Με τσιγκλας ΤενΤεν και θα αθετήσω την υπόσχεση που έδωσα στον Ηρακλειώτη (ή και όχι, είναι ήδη 12.02 - το άλλο μου όνομα ειναι Φιλέας Φογκ ) . Το αντικείμενο είναι τόσο άμεσα προσβάσιμο ή διαθέσιμο, όσο για να μπορεί να φωτογραφηθεί, να μαγνητιστεί και να φωτογραφηθεί εκ νέου, άρα... Η ώρα που θα σπαταλήσει κάποιος για να ανοίξει ένα θέμα, να το εμπλουτίσει δις με φωτογραφίες και να το σχολιάσει ξανά και ξανά είναι περισσότερη από το να πάει στο...χρυσομάγαζο της γωνίας.
(Και ο αντίλογος μου δεν αφορά την καρφίτσα, αλλά την επιχειρηματολογική πρόκληση) 

Δεν θα το συνεχίσω ''Φιλεα'' μιας και δεν έχεις καταλάβει τίποτα απ'οτι έγραψα. Οσο για την υπόσχεση... feel free.
YΓ: δεν τσιγκλάω. Εξηγουμε. Επισης, το forum γιαυτο υπάρχει. Εάν σε συγχύζουν τέτοια θέματα, πλούσιος εισαι, κανε το γυρο του κόσμου ή προχώρα σε άλλο θέμα. Τωρα ναι σε τσιγκλησα. Καλό βράδυ
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 12:33:04 πμ »

Με τσιγκλας ΤενΤεν και θα αθετήσω την υπόσχεση που έδωσα στον Ηρακλειώτη (ή και όχι, είναι ήδη 12.02 - το άλλο μου όνομα ειναι Φιλέας Φογκ ) . Το αντικείμενο είναι τόσο άμεσα προσβάσιμο ή διαθέσιμο, όσο για να μπορεί να φωτογραφηθεί, να μαγνητιστεί και να φωτογραφηθεί εκ νέου, άρα... Η ώρα που θα σπαταλήσει κάποιος για να ανοίξει ένα θέμα, να το εμπλουτίσει δις με φωτογραφίες και να το σχολιάσει ξανά και ξανά είναι περισσότερη από το να πάει στο...χρυσομάγαζο της γωνίας.
(Και ο αντίλογος μου δεν αφορά την καρφίτσα, αλλά την επιχειρηματολογική πρόκληση) 

Δεν θα το συνεχίσω ''Φιλεα'' μιας και δεν έχεις καταλάβει τίποτα απ'οτι έγραψα. Οσο για την υπόσχεση... feel free.
YΓ: δεν τσιγκλάω. Εξηγουμε. Επισης, το forum γιαυτο υπάρχει. Εάν σε συγχύζουν τέτοια θέματα, πλούσιος εισαι, κανε το γυρο του κόσμου ή προχώρα σε άλλο θέμα. Τωρα ναι σε τσιγκλησα. Καλό βράδυ
α)Ο Φιλέας Φογκ δεν αναφέρθηκε λόγω της περιουσίας του, αλλά λόγω της εκκεντρικότητας του να γίνονται όλα με ακρίβεια δευτερολέπτου....
β)Συγχύσις ουδεμία, το αντίθετο θα έλεγα...
γ)Είμαι ασφαλισμένη του ΙΚΑ (κιελ ντεκαντανς, το ξέρω)
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 12:45:22 πμ »

Δεν την πιανει ο μαγνητης. Θετικο αυτο.

Ούτε το χαλκό, ούτε τον άργυρο όμως πιάνει ο μαγνήτης.

Το να είναι σίδερο (που το πιάνει ο μαγνήτης) κάτω από την (τυχόν) επιχρύσωση, χλωμό το βλέπω...
Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 31, 2017, 06:54:18 μμ »

Δεν την πιανει ο μαγνητης. Θετικο αυτο.

Ούτε το χαλκό, ούτε τον άργυρο όμως πιάνει ο μαγνήτης.

Το να είναι σίδερο (που το πιάνει ο μαγνήτης) κάτω από την (τυχόν) επιχρύσωση, χλωμό το βλέπω...

Ναι το ξέρω ότι δε το πιάνει ο μαγνήτης τον άργυρο και τον χαλκό...
Για αυτό είπα ότι έχουμε ελπίδα και όχι σίγουρα ....γιατί δε θα είναι επιχρυσωμένο σίδερο, αλλά είναι παλιά καρφίτσα δε είναι σημερινή για είναι ασήμι βουτηγμένο και με τέτοια απόχρωση ακόμα και χαλκός να ήταν από τα χρόνια κάπου μα κάπου θα είχε φθορά και θα φαινόταν άρα σύμφωνα με αυτά που ξέρω και σύμφωνα με τις φωτό που βλέπω έχει μεγάλη ελπίδα να είναι χρυσή η καρφίτσα τώρα καράτια δε μπορώ να ξέρω απο μια φωτογραφία εάν την έβλεπα από κοντά θα μπορούσα να του πω του ανθρώπου με σιγουριά τι έχει!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
tenten1908
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 386


“Αβρόχοις ποσίν”


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 11:59:53 πμ »

Δεν την πιανει ο μαγνητης. Θετικο αυτο.

Ούτε το χαλκό, ούτε τον άργυρο όμως πιάνει ο μαγνήτης.

Το να είναι σίδερο (που το πιάνει ο μαγνήτης) κάτω από την (τυχόν) επιχρύσωση, χλωμό το βλέπω...

Ναι το ξέρω ότι δε το πιάνει ο μαγνήτης τον άργυρο και τον χαλκό...
Για αυτό είπα ότι έχουμε ελπίδα και όχι σίγουρα ....γιατί δε θα είναι επιχρυσωμένο σίδερο, αλλά είναι παλιά καρφίτσα δε είναι σημερινή για είναι ασήμι βουτηγμένο και με τέτοια απόχρωση ακόμα και χαλκός να ήταν από τα χρόνια κάπου μα κάπου θα είχε φθορά και θα φαινόταν άρα σύμφωνα με αυτά που ξέρω και σύμφωνα με τις φωτό που βλέπω έχει μεγάλη ελπίδα να είναι χρυσή η καρφίτσα τώρα καράτια δε μπορώ να ξέρω απο μια φωτογραφία εάν την έβλεπα από κοντά θα μπορούσα να του πω του ανθρώπου με σιγουριά τι έχει!  Χαμόγελο

Πολύ ευχαρίστως να την δεις από κοντά όποτε θέλεις Χαμόγελο (εάν μένεις Αθήνα)
Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 04:54:17 μμ »

Δεν την πιανει ο μαγνητης. Θετικο αυτο.

Ούτε το χαλκό, ούτε τον άργυρο όμως πιάνει ο μαγνήτης.

Το να είναι σίδερο (που το πιάνει ο μαγνήτης) κάτω από την (τυχόν) επιχρύσωση, χλωμό το βλέπω...


Ναι το ξέρω ότι δε το πιάνει ο μαγνήτης τον άργυρο και τον χαλκό...
Για αυτό είπα ότι έχουμε ελπίδα και όχι σίγουρα ....γιατί δε θα είναι επιχρυσωμένο σίδερο, αλλά είναι παλιά καρφίτσα δε είναι σημερινή για είναι ασήμι βουτηγμένο και με τέτοια απόχρωση ακόμα και χαλκός να ήταν από τα χρόνια κάπου μα κάπου θα είχε φθορά και θα φαινόταν άρα σύμφωνα με αυτά που ξέρω και σύμφωνα με τις φωτό που βλέπω έχει μεγάλη ελπίδα να είναι χρυσή η καρφίτσα τώρα καράτια δε μπορώ να ξέρω απο μια φωτογραφία εάν την έβλεπα από κοντά θα μπορούσα να του πω του ανθρώπου με σιγουριά τι έχει!  Χαμόγελο

Πολύ ευχαρίστως να την δεις από κοντά όποτε θέλεις Χαμόγελο (εάν μένεις Αθήνα)

Δεν μένω αλλά πηγαίνω συχνά πυκνά με την πρώτη ευκαιρία θα σου στείλω μνμ! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
tenten1908
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 386


“Αβρόχοις ποσίν”


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 08:45:09 μμ »

Φο μπιζου

Ειχες δικιο. Το πηγα σημερα και ειναι σμαλτο με ζαφιρακια λευκα. Χρυσος δεν ειναι παντως. Το σμαλτο εχει αξια καθολου?
Καταγράφηκε
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 09:03:02 μμ »

Φο μπιζου

Ειχες δικιο. Το πηγα σημερα και ειναι σμαλτο με ζαφιρακια λευκα. Χρυσος δεν ειναι παντως. Το σμαλτο εχει αξια καθολου?

To σμάλτο αν δεν κάνω λάθος αναφέρεται στην "επικάλυψη" της πέτρας όχι στο μέταλο.
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences