Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 12:48:27 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτιμηση..  (Αναγνώστηκε 6500 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 07:59:04 μμ »

Αντωνη τα κομματια αυτα σε κυκλοφορημενα εχουν μηδαμινη αξια , κατω απο ευρω.


Σωτηρη;
Αυτο το παιδι επειδη ειναι Ηρακλειο το φωναξα σπιτι και του τα εδειξα.
Του εξηγησα τι ειναι κολαριστο και τι ειναι μεταχειρισμενο.
Δεν λεει να καταλαβει!!
Απο εκει και περα τι να πεις;
Απλα θα σηκωνει συνεχεια τετοια και θα περιμενει απαντηση καποια στιγμη και δεν θα του ερχετε διοτι θα εχουν ολοι κουραστει.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 08:58:07 μμ »

Δεν πειραζει Γωργο μερικες φορες οι νεοτεροι ειναι λιγο περισσοτερο δυσπιστοι.
Υπομονη και καλη διαθεση.
Αλλωστε πολυ συχνα ορισμενοι θεωρουν οτι κομματια του 26-27 η και του 39 ειναι ακριβα αφου δεν ειναι κατοχικα.
Δεν γνωριζουν οτι ειναι κοινα...
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 09:17:25 μμ »

 Κλάμα :'(Για να μην το αδικησω, το πρασινακι πιανει  λιγο πανω απο ευρω.
Γενικοτερα στα κοινα κατοχικα κλπ(διοτι ολα τα κατοχικα δεν εχουν την ιδια ευκολια και τιμη φυσικα)ασχετως αν ο πιο προχωρημενος η που τα κατεχει δινει τιμη 30η 50λεπτα , θεωρω οτι στο φιναλε για καποιο αρχαριο μεχρι και εναμισι ευρω για  fine δεν ειναι και τραγικη τιμη.
Ασε που με τα σλαμπακια εχουμε χασει τελευταια την μπαλα.....
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 09:24:10 μμ »

Τριαντα λεπτα;
Πενηντα λεπτα;

Τι λες τωρα στους ανθρωπους;;;

Οσοι εχουν τετοια στα χερια τους ονειρευωνται οτι θα αγορασουν κανενα οικοπεδο.
να μην σου πω σπιτι με πισινα !!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Υ.Γ Το παρον σχολιο δεν εχει να κανει με το συγκεκριμενο ποστ αλλα με βαση αυτα που βλεπω οταν μου δειχνουν χαρτονομισματα ή νομισματα γενικα ασχετοι απο ολοι την Ελλαδα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 02:19:24 μμ »

Κύριε Ηρακλειώτη, παρακολουθώ συνεχώς το φόρουμ, αν και δεν γράφω συχνά.

Έχω παρατηρήσει ότι "χλευάζετε" την πλειοψηφία είτε των νέων συλλεκτών, είτε αυτών που βρήκαν 5-10 νομίσματα και μπαίνουν εδώ να μάθουν τι έχουν.

Ε λοιπόν να σας πληροφορήσω, ότι οι μεν νέοι συλλέκτες (το λέει και η λέξη) είναι νέοι και δεν ασχολούνται δεκαετίες ολόκληρες όπως εσείς, και οι δε που βρήκαν κάτι, είναι παντελώς άσχετοι με το θέμα και το φόρουμ.

Για κάποιον που δεν επισκέπτεται το φόρουμ συχνά, ώστε να ξέρει ποιοι γνωρίζουν τι λένε 100% και να ξέρει ποιοι έχουν την εμπειρία για μία εκτίμηση, είναι λογικό να είναι δύσπιστοι και επιφυλακτικοί.

Εσείς το μόνο που έχετε να κάνετε, με την καλή σας θέληση, (δεν αναφέρομαι μόνο προσωπικά σε εσάς) είναι να δώσετε την εκτίμηση σας, χωρίς χλευασμούς και κακότροπους αστεϊσμούς, και ο ενδιαφερόμενος ας κρίνει ο ίδιος απο κει και έπειτα το τι έχει στα χέρια του.

Στα μάτια μου δεν είναι καθόλου ωραίο θέαμα να "γελοιοποιείται" κάποιος επειδή ρωτάει για κάτι το οποίο δεν γνωρίζει..Άλλωστε γιαυτό ρωτάει.. 
Σας ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 03:11:18 μμ »

Κυριε ts1k δυστηχως ειμαι απο τους ΛΙΓΟΥΣ ομως που καθετε και ΜΙΛΑΕΙ στους νεους και τους εξηγει οτι αυτα που εχουν δεν αξιζουν,
ή οτι αυτο που εχουν δεν ειναι ακυκλοφορητο να κανει 100 πχ ευρω αλλα φαιν και κανει 5!!
Γιατι λοιπον οταν βλεπετε να ποσταρουν νεοι δεν τους μιλατε και εσεις να δειτε την γλυκα οταν θα τα ακουσετε;;

Καλο ειναι λοιπον οταν μπαινουν σε ενα φορουμ να δεχωνται αυτα που τους λενε και προπαντων ατομα σας τον Αντωνηβαρ το οποιο ηρθε για να μεινει μια και τον γνωρισα απο κοντα να ΠΙΑΝΟΥΝ με την πρωτη αυτα που τους λενε!!

Και στην τελικοι εφοσον ειναι δυσπιστοι γιατι δεν κανουν πρωτα μια ερευνα μεσα στο σαιτ να διαβασουν παλαιοτερα ποστ να δουνε τι απαντησαμε σε αλλους μονο θελουν την απαντηση ετοιμοπαραδοτη και κομμενη ραμμενη στα μετρα τους;;
Δλδ αυτο κανει 300 ευρω 1000 ευρω οπως φανταζωνται;;

Καλο ειναι λοιπον να δεχωνται και οι νεοι αυτα που τους λενε οι παλιοι και να μην υπαρχει τοσοι δυσπιστια!!
Δοξα τον θεο μεχρι τωρα τουλαχιστον σε αυτο το σαιτ (απο οτι ξερω) δεν περασε νομισμα απο εκτιμηση και να μην φυγει η εκτιμηση κατω απο την πραγματικη τρεχουσα αξια!!

Τα λεω λαθος ή σωστα κυριε ts1k;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 03:29:23 μμ »

Εγώ δεν γράφω γιατί ανήκω στην κατηγορία των νέων συλλεκτών.

Όπως σας είπα, κάποιος που μπαίνει 1-2 φορές δεν μπορει να ξέρει ποιοι τα λέτε σωστά και ποιοι όχι. Η δυσπιστία είναι λογική.  Επίσης δεν μπορείτε να μπείτε στο μυαλό του καθενός και τον τρόπο σκέψης του. Άλλοι είναι πιο εύστροφοι και άλλοι όχι. Άλλοι αφήνουν την ελπίδα να πεθάνει τελευταία, και άλλοι συνειδητοποιούν την πραγματηκότητα αμέσως.

Επίσης η πλειοψηφία δεν έχει την παραμικρή ιδέα, οπότε και μία έρευνα στο site νομίζω θα ήταν ανούσια. Απο τη στιγμή που υπάρχει η καρτέλα "online εκτίμηση", καλά κάνουν όλοι και την χρησιμοποιούν. Αυτός είναι και ο σκοπός πιστεύω.

Τώρα, στο αν "τα ακούτε" ή όχι, όπως είπα, έγκειται στην καλή σας θέληση να δώσετε την εκτίμηση σας. Από τη στιγμή που το κάνετε, γνωρίζετε αυτόματα ότι η γνώμη σας μπορεί και να μην γίνει αρεστή. Αυτό δεν είναι κακό, ούτε περίεργο. Είναι αυτό που λεμε, "κάνε το καλό και ρίξτο στο γυαλό".
Εσείς ωστόσο, παίρνετε επί προσωπικού την κάθε αντίρρηση στα λεγόμενά σας, και εξαγριώνεστε κατά ένα τρόπο.
Με όλο το σεβασμό θα ξαναπώ, ότι κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να σας πιστεύει 100% , και λογικό, αφού δεν σας γνωρίζει. Η δυσπιστία είναι καλή ως ένα βαθμό. Δεν πρέπει να πηγαίνει κανείς ως πρόβατο στη σφαγή.
Εάν δεν σας αρέσει να μην γίνεται δεκτή άμεσα η άποψή σας, καλύτερα είναι να μην δίνετε τις προσωπικές σας εκτιμήσεις. Το έχουν κάνει κάποια μέλη αυτό, και είναι προς τιμήν τους. Από τη στιγμή που κάποιος δεν θέλει αντίλογο, τότε ας μην εκφέρει και λόγο.
Κλείνοντας να πω ότι εγώ προσωπικά θέλω να διαβάζω τις γνώμες όλων των έμπειρων συλλεκτών, αλλά μόνο τις γνώμες τους. Όχι τη "χολή" τους.
 
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 03:52:53 μμ »

Καμια χολη προς κανεναν φιλε μου.
Και για να σας αντικρουσω τα οσα καταλογηζετε θυμηθηκα τωρα προς στιγμην ενα περιστατικο προσφατο (θα ειναι τριμηνο; ) οπου ενα ατομο μπηκε μεσα για εκτιμηση με 100δρχ βεργινας.
Και φυσικα πιστευε οτι εκανε 5,000 ευρω βαση αυτων που εβλεπε στην καλη μας ΧΕ!!
Οταν λοιπον του ειπα βρε φιλε δεν θυμασε οτι πριν το ευρω με αυτο το 100δρχ πχ αγοραζες ενα μαρουλι ή οτι φευγωντας απο την δραχμη η ισοτιμια κλειδωθηκε στο 340,75 δραχμες ισον 1 ευρω;;

Αρα αυτο που μας δειχνεις κανει περιπου 0,35 του ευρω!!

Ξερεις τι μου απαντησε;;

Φιλε μου εγω δεν προλαβα καθολου τις δραχμες! Με ευρω μεγαλωσα!!
Αλλα θα ερευνησω αυτο που μου λες!!

Δυσπιστια;;
Ναι !!
Αλλα ομορφη και δικαιολογημενη δυσπιστια φιλε μου!!
Μου εξηγει τον λογο που δεν γνωριζει!! Δεν ηταν καν γεννημενος το 2002!!

Βλεπεις ομως οτι ενας δεκαπενταχρονος ειχε το μυαλο να σκεφτει μεσα του να ερευνησει τα οσα του ειπα.

Αλλοι απο τον αντιποδα δεν εχουν καμια διαθεση να ερευνησουν και απλα πιστευουν σε οικοπεδα , αυτοκινητα και βιλες.
Γιαυτους αδιαφορεις , λες οτι εχεις να πεις και δεν ασχολησε μαζι τους!!
Οποιος θελει να μαθει η εγκυκλοπαιδεια του στεκιου ειναι  για ολους διαθεσιμη!!
Αποψη μου.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 03:59:14 μμ »

Ουσιαστικά λέμε το ίδιο πράγμα.
Όποιος θέλει να μάθει θα το μάθει. Εσείς δίνετε την γνώμη σας, για να βοηθήσετε στη διαδικασία,  και ο αποδέκτης αν θέλει την εκμεταλλεύεται. 

Η ένστασή μου είναι η συνέχεια. Να μην απαντάμε με κακό τρόπο σε όποιον δεν θέλει να μας πιστέψει ή να μάθει από εμάς. Είναι δικαίωμα του.

Καλή ημέρα από εμένα.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 05:24:08 μμ »

Εγώ να ρωτήσω κάτι εντελώς άσχετο, αλλά λεκτικά ταιριάζον με τις διάφορες απόψεις που γράφτηκαν:

Οι λέξεις "Νέος Συλλέκτης" (2 λέξεις)
έχουν καμιά εννοιολογική ομοιότητα με τη λέξη: "νεσύλλεκτος" (1 λέξη)?

Και το ρωτάω, γιατί μοιάζουν...

(Την τρίτη λέξη, τη συνώνυμη της "νεοσύλλεκτος", την γνωρίζετε πιστεύω, να μην τη γράφω τώρα....)  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 05:37:40 μμ »

Εγώ να ρωτήσω κάτι εντελώς άσχετο, αλλά λεκτικά ταιριάζον με τις διάφορες απόψεις που γράφτηκαν:

Οι λέξεις "Νέος Συλλέκτης" (2 λέξεις)
έχουν καμιά εννοιολογική ομοιότητα με τη λέξη: "νεσύλλεκτος" (1 λέξη)?

Και το ρωτάω, γιατί μοιάζουν...

(Την τρίτη λέξη, τη συνώνυμη της "νεοσύλλεκτος", την γνωρίζετε πιστεύω, να μην τη γράφω τώρα....)  Σαρκασμός
Νέος συλλέκτης είναι αυτός που ξεκίνησε τώρα να συλλέγει, νεοσύλλεκτος είναι αυτός που τον συλλέξανε τώρα!! Από συνώνυμα έχει πολλά!
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 05:57:31 μμ »

Νέος συλλέκτης είναι αυτός που ξεκίνησε τώρα να συλλέγει, νεοσύλλεκτος είναι αυτός που τον συλλέξανε τώρα!! Από συνώνυμα έχει πολλά!

A!

Δηλαδή υπάρχει θέμα ενεργητικότητας και παθητικότητας!

 Σαρκασμός
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 09:06:54 μμ »

Νέος συλλέκτης είναι αυτός που ξεκίνησε τώρα να συλλέγει, νεοσύλλεκτος είναι αυτός που τον συλλέξανε τώρα!! Από συνώνυμα έχει πολλά!

A!

Δηλαδή υπάρχει θέμα ενεργητικότητας και παθητικότητας!

 Σαρκασμός
Η ελεύθερη βούληση δέν ισχύει πάντα Παύλε,ακόμα και στη δημοκρατία.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 11:07:41 μμ »

Η ελεύθερη βούληση δέν ισχύει πάντα Παύλε,ακόμα και στη δημοκρατία.

Άσε τώρα, μη σου πω τι ισχύει στη δημοκρατία, γιατί θα ξεφύγουμε...

Και δε με λένε Παύλο.
Douglas θα με λες, εφ' όσον δεν με έχεις γνωρίσει.
(Κι αφού με γνωρίσεις δηλαδή, πάλι Douglas θα με λες).
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences