Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:01:22 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η κιβδηλεία κατά τη διάρκεια της επανάστασης του 1821.  (Αναγνώστηκε 51388 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« στις: Μάιος 18, 2010, 09:54:40 μμ »

Η νόθευση ή παραποίηση ή παραχάραξη νομίσματος. Άρχισε να εμφανίζεται από την εποχή που κόπηκαν και κυκλοφόρησαν τα πρώτα νομίσματα. Στις νομοθεσίες της αρχαίας Αθήνας και Σπάρτης συναντάμε νόμους που προβλέπουν την παραδειγματική τιμωρία των κιβδηλοποιών και που κάποτε φτάνουν και να επιβάλλουν την ποινή του θανάτου στον ένοχο. Η διαφορά της κιβδηλίας, με τη στενή έννοια του όρου, και της παραχάραξης είναι στο ότι η κιβδηλία ορίζεται σαν εργασία νόθευσης της εσωτερικής αξίας γνήσιων νομισμάτων, ενώ η παραχάραξη είναι η κατασκευή τους, χωρίς την κατοχή άδειας για την άσκηση του προνομιακού δικαιώματος αυτής της εργασίας. Η τόση ορισμένων ανθρώπων να γίνουν κιβδηλοποιοί οφείλεται στο γεγονός ότι η ονομαστική αξία των νομισμάτων είναι κατά πολύ μεγαλύτερη από την πραγματική του μετάλλου ή άλλου υλικού από το οποίο κατασκευάζεται το νόμισμα. Δεδομένου ότι το έγκλημα αυτό προσβάλλει το συναίσθημα της ανθρώπινης δικαιοσύνης και αποτελεί έγκλημα εναντίον της οικονομίας και της υπόστασης του κράτους, ανάγκασαν το νομοθέτη να πάρει τα πιο αυστηρά μέτρα εναντίον των κιβδηλοποιών.

 "Το Εθνικόν Νομισματοκοπείον της Ελλάδος 1828-1833" στα Πελοποννησιακά

Πράγματι η κιβδηλεία επί Καποδιστρίου δεν είχεν εκλείψει. Αντιθέτως ήνθει εις διαφόρους επαρχικάς πόλεις και χωρία. Εις τους φακέλλους της Επιτροπής της Οικονομίας των Γενικών Αρχείων του Κράτους φυλάσσονται πλείστα όσα έγγραφα των κατά τόπους Διοικητών ή Εκτάκτων Επιτροπών, ως και των δασμοτελωνείων, εκ των οποίων προκύπτει η πλουσία συγκομιδή κιβδήλων νομισμάτων, ξένων και ελληνικών, αποστελλομένων κατόπιν κατασχέσεων εις το Νομισματοκοπείον. Όχι δε μόνον νομίσματα, αλλά και πιεστήρια  και άλλα εργαλεία παραχαράξεως είχον κατασχεθή εις διάφορα σημεία.

Στο χωριό Φοινίκι λειτούργησε κατά τη διάρκεια της Ελληνικής επανάστασης εργαστήριο παραχάραξης νομισμάτων. Όπως φαίνεται από αρχεία δίκης που σώζονται έως τις μέρες μας η λειτουργία τους είχε διχάσει τους επαναστάτες αφού από τη μία θεωρούσαν πως με την κιβδηλεία εξασφάλιζαν χρήματα απαραίτητα για τον Αγώνα αλλά από την άλλη πως κλόνιζαν την αξιοπιστία και τα οικονομικά του νεοσύστατου Ελληνικού κράτους. Οι παραχαράκτες τιμωρούνταν δεμένοι ανάποδα επί όνου και τους περιέφεραν στην τότε πρωτεύουσα Ναύπλιο σε ημέρα που γινόταν παζάρι. Μπροστά από τον παραχαράκτη προπορευόταν Ντελάλης ο οποίος φώναζε: <<Αυτός ο άνθρωπος διέπραξε κιβδηλεία>>. Ανάλογο εργαστήριο παραχάραξης νομισμάτων λειτούργησε και στο γειτονικό Γύθειο.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 18, 2010, 10:10:12 μμ »

Ωραιο αρθρο Νικο!!
Μια ερωτηση που μου ηρθε τωρα στο μυαλο διαβαζοντας το ειναι η εξης...---> Πως ξερουμε οτι τα τοσα χαλκινα νομισματα που εχουμε σημερα στα χερια μας ειναι ολα δια χειρος Χατζη-Γρηγορη Πυροβολιστη και ισως καποια απο αυτα που λεμε ποικιλιες δεν ειναι εργο των τοτε παραχαρακτων??
Υπαρχει το ενδεχομενο να εχουμε καποια τετοια νομισματα στα χερια μας και να μην το ξερουμε??
Εχουν διασωθει κιβδιλα νομισματα απο τοτε για να ξερουμε ποσο κακεκτυπα ειναι σε σχεση με τα αληθινα??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
syllektis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 139


Ισοκράτης


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 18, 2010, 10:13:21 μμ »

Πραγματικά πολύ ωραίο και ενδιαφέρον άρθρο!
Καταγράφηκε

nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 18, 2010, 10:27:14 μμ »

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια.

Ωραιο αρθρο Νικο!!
Μια ερωτηση που μου ηρθε τωρα στο μυαλο διαβαζοντας το ειναι η εξης...---> Πως ξερουμε οτι τα τοσα χαλκινα νομισματα που εχουμε σημερα στα χερια μας ειναι ολα δια χειρος Χατζη-Γρηγορη Πυροβολιστη και ισως καποια απο αυτα που λεμε ποικιλιες δεν ειναι εργο των τοτε παραχαρακτων??
Υπαρχει το ενδεχομενο να εχουμε καποια τετοια νομισματα στα χερια μας και να μην το ξερουμε??
Εχουν διασωθει κιβδιλα νομισματα απο τοτε για να ξερουμε ποσο κακεκτυπα ειναι σε σχεση με τα αληθινα??

Ο Αναστάσιος Τζαμαλής σε άρθρο του στο περιοδικό Συλλεκτικός Κόσμος (τεύχη 3, 4 & 6 /1981) με τίτλο "Κίβδηλα Νεοελληνικά Νομίσματα", στο οποίο εξετάζεται διεξοδικά το θέμα των κιβδήλων νομισμάτων "εποχής", είχε θέσει το ζήτημα της αναγκαιότητας της καταγραφής τους. Σχετικά, μάλιστα, με την περίοδο του Καποδίστρια, είναι χαρακτηριστική η ακόλουθη αναφορά του:
Προσωπικά είμαι πεπεισμένος πως όταν κάποτε γίνει μια συστηματική μελέτη των Καποδιστριακών νομισμάτων και η διασύνδεση των μητρών τους, πολλά κομμάτια που σήμερα φιγουράρουν σε συλλογές ως σπάνιες ποικιλίες θα αποδειχθούν απλά κίβδηλα.
Παντως καλο θα ηταν να ακουστουν και αλλες αποψεις απο φιλους, μιας και ειναι πολυ μεγαλο το θεμα οχι μονο για τα καποδιστριακα αλλα και για αλλα Ελληνικα νομισματα,ετσι μεσα απο εμπειριες θα μαθουμε ολοι.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 26, 2010, 12:31:00 μμ »

Γεια σας! Ειμαι νεος εδω!  Χαμόγελο
Πολυ καλο το αρθρο!!!

Εχω ομως μια απορια... οπως αναφερεται, στο φοινικι υπηρχε παραχαρακτηριο την εποχη της επαναστασης...

τι νομισματα παραχαραζαν; Οθωμανικα ή ξενα;
μηπως εκαναν ψευτικα χρυσα οθωμανικα για στολες.. αλλα μετα αρχισαν να τα κανουν πολυ καλα για εξαπατηση;

το λεω γιατι εχω 2 νομισματα απομιμησεις χρυσων, ενα μαχμουντιε και ενα χαϊριε αλτιν!

Το μαχμουντιε ειναι πολυ καλη απομιμιση και εχει στρογγυλη τρυπα (ημερομηνια 1223 / 28?)
Το χαϊριε ειναι λιγοτερο καλο σαν κοπη, επιχρυσομενο αλλα οταν το εξετασαν μου ειπαν οτι ειναι σε ασημι!
Εχει τρυπα αλλα τετραγωνη... οποτε μαλλον ειναι παλια τρυπα απο χειροποιητο καρφι... (ημερομηνια 1223 / 21?)

Η ημερομηνιες δεν ταιριαζουν με την επανασταση... (1836 και 1829?) αλλα...
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 10, 2010, 09:46:29 πμ »

Η δήλωση αυτή του Τζαμαλή αποτέλεσε έναυσμα για τον Ζαχαρία Ωραιόπουλο να εξετάσει τις ποικιλίες για να διαπιστώσει αν όντως υπήρχαν κίβδηλα.  Αυτό που διαπίστωσε ο Ωραιόπουλος τελικά ήταν η σύνδεση των μητρών.  Τα πλαστά του καποδίστρια είναι το γνωστό μονόλεπτο του 1828 και κάποια χυτά δεκάλεπτα/εισκοσάλεπτα του 1831.  Δεν φαίνεται να υπάρχουν άλλα κίβδηλα.  Υπάρχουν σύγχρονοι πλαστοί φοίνικες που ξεχωρίζουν εύκολα (είναι χυτοί) ενώ υπάρχουν και ορισμένοι Φοινικες που έχουν χτυπηθοί απ' ότι φαίνεται με γνήσιες μήτρες αλλά πιθανόν σε μεταγενέστερη περίοδο γιατί η οδόντωση έχει φτιαχτεί με άλλο κολάρο και δεν έχει σχέση με τους γνήσιους φοίνικες.  Τα κίβδηλα που κόβονταν εκείνη την εποχή ήταν κυρίως ξένα ασημένια νομίσματα όπου υπήρχε το κέρδος μέσα από τη νόθευση του μετάλλου.
Καταγράφηκε

Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 04:42:01 μμ »

Δημήτρη,ποιες είναι οι σκέψεις σου για αυτούς τους φοίνικες που έχουν διαφορετική οδόντωση;

Θα ήθελα πολύ ν'ακούσω τις απόψεις σου.
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 07:34:03 μμ »

και εγω δεν τους εχω υποψην μου αυτους, λες να ειναι τετοιος ο δικος μου και τον εχω ακριβοπληρωσει κιολας?  Έκπληξη Ντροπή
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 07:48:43 μμ »

..Τα πλαστά του καποδίστρια είναι το γνωστό μονόλεπτο του 1828 και κάποια χυτά δεκάλεπτα/εισκοσάλεπτα του 1831..
Μήπως θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος γι' αυτά..?
Ξέρουμε πως ξεχωρίζει ένα κίβδηλο 10λεπτο εποχής '31 από ένα γνήσιο..?
Μήπως υπάρχουν και συγκριτικές φωτογραφίες που θα βοηθούσαν περισσότερο ενδεχομένως..?
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 08:36:09 μμ »

Πριν απο κανα χρονο αν θυμαμαι καλα ειχε βαλει ενας Κινεζος κατι δεκαλεπτα τα οποια ηταν κατα πολλους πλαστα βεβαια πουληθηκαν κανονικα Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 06:16:19 μμ »

Οι φοίνικες αυτοί που αναφέρω έχουν οδόντωση σαν να ήταν σύγχρονα νομίσματα (ίσες αποστάσεις, ευθύγραμμα κλπ).  Επίσης κάνουν μια πολύ λεπτή πατούρα στην περίμετρο.  Κατά τα άλλα οι δύο όψεις έχουν όλα εκείνα τα σημαδάκια (π.χ. μπιμπίκια κάτω από το "ΦΟΙΝΙΞ") που έχουν και τα γνήσια.  Πιστεύω ότι έχουν χτυπηθεί μεταγενέστερα με γνήσιες μήτρες και άλλο κολλάρο.  Το πότε δεν ξέρω πάντως όχι πρόσφατα γιατί αυτό που έχω δει ήταν σε συλλογή ενός παλαιού εμπόρου που έχει πεθάνει εδώ και πολλά χρόνια.  Η οδόντωση του Φοίνικα δεν αντιγράφεται, είναι πολύ ιδιαίτερη.  Έχω κάποιες φωτογραφίες από χυτά του 1831 από κάποιο άλλο forum.  Θα προσπαθήσω να τα ανεβάσω κάποια στιγμή.  Όσο για το μονόλεπτο του 1828 είναι πολύ γνωστό και δύσκολα την πατάει κανείς.
Καταγράφηκε

nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 08:08:22 μμ »

Πολυ μεγαλο και ιδιαιτερα σοβαρο θεμα Δημητρη αυτο με τους φοινικες γιατι εαν αποδειχθει κατι τετοιο οι τιμες θα πανε στα υψη και οσοι αγορασαν παλαιοτερα θα αρχισουν να ψαχνονται για το αν ειναι γνησιοι η οχι.Επισης θα ηθελα την αποψη σου εαν ενα ελλειποβαρη νομισμα ειναι και δεδομενο οτι ειναι πλαστο ασχετα αν η χαραξη και τα χαρακτηριστικα του ειναι αψογα οσον αφορα τις λεπτομερειες.Και στο ρωταω αυτο γιατι το δικο μου(112 G-h)ειναι ακριβως ετσι και ζυγιζει 1 γραμ. με μαυρη πατινα ιδιαιτερα σκληρη θα ελεγα που καλυπτει ομοιομορφα το νομισμα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 08:26:22 μμ »

.  Πιστεύω ότι έχουν χτυπηθεί μεταγενέστερα με γνήσιες μήτρες και άλλο κολλάρο. 

Εγω θελω να ρωτησω κατι για τις μητρες του Καποδιστρια... Ξερουμε ποιος τις εχει??
Βρισκονται στα χερια Ιδιωτων ή στο νομισματικο Μουσειο??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 08:43:04 μμ »

Νίκο,αν θέλεις ανέβασε φωτογραφία του μονολέπτου να το δούμε.Υπάρχει μεγάλη απόκλιση στα βάρη και δεν αποτελεί πρόκριμα το βάρος ενός χάλκινου νομίσματος του Καποδίστρια για το αν είναι γνήσιο ή όχι.

Πράγματι,το θέμα του φοίνικα με τη διαφορετική οδόντωση είναι πολύ σημαντικό.Το ερώτημα είναι τώρα αν έχει σωθεί η μήτρα.Και αν ναί,πού βρίσκεται.Υπάρχει,βέβαια,το ενδεχόμενο να είναι στα υπόγεια του Νομισματικού Μουσείου μαζί με τις άλλες αλλά αυτό δύσκολα θα το μάθω.Αν κάποιος άλλος συλλέκτης που έχει τις άκρες μπορεί να το μάθει,καλό θα ήταν να το καταθέσει για αρχίσουμε να ξετυλίγουμε το μίτο της Αριάδνης.

Δημήτρη,η οδόντωση του φοίνικα είναι ιδιαίτερη γιατί,κατά τη γνώμη μου και σύμφωνα με τα έγγραφα που έχω μαζέψει εως τώρα,δεν έχει χρησιμοποιηθεί κολλάρο,όπως ακριβώς και σε κανένα άλλο νόμισμα του Καποδίστρια που είχε γυροχάραξη(δοκίμια,εικοσάρα).
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 09:02:54 μμ »

Νίκο,ιδού και το ύποπτο μονόλεπτο.



Έχω,βέβαια,ακούσει και την αντίθετη άποψη και όχι από άσχετο,κάθε άλλο θα έλεγα.

Και ένας χρήσιμος σύνδεσμος για τα πλαστά.Αναφέρεται σε αρχαία,αλλά οι ίδιες τεχνικές χρησιμοποιούνται και στα μοντέρνα νομίσματα.

http://www.calgarycoin.com/reference/fakes/fakes.htm
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences