Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 12:54:57 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 λεπτά 1882 πρόβλημα με το δίσκο;  (Αναγνώστηκε 4560 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Zafeiris
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 132



Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 06, 2017, 12:49:17 μμ »

πρόβλημα με το δίσκο η απλά κάποιο χτυπημα? αν μιλούσαμε για πρόβλημα στο δίσκο θα έπερνε βαθμό η θα έπερνε κάτι σαν error?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 01:32:33 μμ »

Πρόβλημα στο δίσκο.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Zafeiris
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 132



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 05:24:12 μμ »

Αρα το νόμισμα πχ θα επερνε βαθμό error xf? Δεν επηρεάζει το βαθμό; το συγκεκριμένο ειναι κοινό αλλα ρωτάω αναφορικά
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 07:41:39 μμ »

Πιστευω θα εγραφε au details damaged η παιζει και να επαιρνε καθαρο βαθμο μιας κ το προβλημα ειναι μητρικο..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 07:52:26 μμ »

Για αυτο ρωτα αυτούς που στέλνουν και κανουν πιστοποίηση.
Αυτο πάντως ειναι ενα καλο και γνήσιο σφάλμα για μένα.
Πολλές φορές θα έχετε παρατηρήσει οτι αποδοκιμαζω τα σφάλματα διοτι δεν ηταν σφάλματα κατ΄ εμε οταν τα έφτιαχναν άνθρωποι.
Εδω αυτο δεν υπάρχει.
Ειναι κατι αυθεντικο και κατι που δεν το βλέπεις συνέχεια.
Αρα αξιόλογο. 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Zafeiris
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 132



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 09:03:10 μμ »

Ενα ωραίο αρθρο που βρήκα για τις ποικιλίες και τα σφάλματα της ngc λέει "NGC does not recognize as mint error coins those with minor die chips, breaks and rotations, etc., that fall within our interpretation of mint tolerance. The determination of what constitutes a mint error is at the discretion of NGC" https://www.ngccoin.com/news/article/1655/Variety-versus-Mint-Error/ είχα δει τις προαλες ενα νόμισμα με μικρή κλίση που προσπαθούσαν να το βγάλουν σφάλμα οπως και το eBay ειναι γεμάτο με τέτοια "σφάλματα" οπως δε πατήθηκε καλά ο δικός και κάποιοι βγάζουν ποικιλίες κατι που δεν ειναι ούτε σφάλμα. Θα μπορούσα να μεταφράσω το άρθρο αν δεν έχουμε κατι αντίστοιχο σαν θέμα για τις ποικιλίες και τα σφάλματα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 09:12:23 μμ »

Να το μεταφράσεις φιλε μας εαν μπορείς.
Διοτι μερικοί μερικοί εχει παρατηρηθεί οτι και το παραμικρο προσπαθουν να το δειξουν σαν σφάλμα και να το πουλησουν με υπεραξια.
Θα ειναι πολύ χρήσιμο ένα τέτοιο άρθρο και να καρφιτσωθει και στα σφάλματα πανω πάνω να το βλεπουν όλοι. 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Hufnagel
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 148


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 08:43:30 πμ »

Πιστευω θα εγραφε au

Έχοντας αποκτήσει κάποιες γνώσεις εδώ στο Στέκι, αυτό σκεφτόμουν - και ήθελα να γράψω - εχθές όταν είδα τις φωτογραφίες.
Το νόμισμα είναι πολύ καθαρό, για να μείνει στην κατηγορία xf όπως το προσδιόρισε ο ιδιοκτήτης του.

Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 01:57:13 μμ »

 Το νόμισμα και σε εμένα μου κάνει για au. Αν έχεις όρεξη για διάβασμα ρίξε μια ματιά εδώ                  http://www.error-ref.com/laminations-in-clad-coins/
http://www.error-ref.com/lamination-cracks/
http://www.error-ref.com/subsurface-corrosion/   μήπως και βρεις κάτι και σε βοηθήσει..... 
 Για πιστοποίηση σφάλματος δεν αξίζει το 45αρι. Για πιστοποίηση κατάστασης, πιθανόν να έχει δίκιο ο Κώστας, οπότε πάλι, δεν....
 Πάντως το κρατάς στο αλμπουμ γιατί είναι κάτι ιδιαίτερο. Τι θα γράψεις στο χαρτονακι? ίσως κάτι με  Lamination errors η planchet errors... Μίμης Χαμόγελο
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 02:10:48 μμ »

Μεταφράσεις παιδιά, μεταφράσεις, όποιος μπορεί ας το κάνει.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 02:19:43 μμ »

Το νομισμα ειναι αου 50 κατα την αποψη μου.
Παραπανω οχι.
Σαν νομισμα η πιστοποιηση δεν του δινει καμια αξια.
Δεδομενου ομως του σφαλματος και οτι λογικα πρεπει να γραψουν πανω
Lamination errors η planchet errors
εγω εαν το ειχα στην κατοχη μου θα το εστελνα για πιστοποιηση μια και σε αυτη την χρονολογια τα σφαλματα ειναι γνησια και αξιζουν τις προσοχης μου.

Υ.Γ φυσικα να εχεις υποψιν σου οτι ζητας ΕΣΥ να πιστοποιηθει σαν σφαλμα και δινεις και το κατιτις παραπανω,
εαν δεν το ζητησεις απο μονοι τους απλα στο κουτιαζουν και τελιωσε.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 07:59:19 μμ »

 Απλή πιστοποίηση έχει 30 ευρώ και στο αξιολογούν άσχετος σφάλματος ως προς την κατάσταση, και δεν στο γράφουν επάνω εάν υπαρχει κάποιο σφάλμα.
 Εαν θες να σου αξιολογήσουν αν είναι κάποιο σφάλμα η οχι,και να στο γράψουν επάνω, τότε 45 ευρώ. Αν είναι κάτι εύκολο (οφ σεντερ πχ) δεν χρειάζεται διευκρίνιση για κάτι, αν είναι κάτι πιο σύνθετο το γράφεις ( για να μην σου πετάξουν κανα μιντ ερορ Κλείσιμο ματιού ) και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 Αν τώρα είναι καμιά μαιμουδια......δεν είναι κορόιδα ούτε τυφλοί, σου κρατάνε το 45αρι (και καλά κάνουν) και στο στέλνουν πίσω σε σακουλάκι (εκ πείρας Λύπη ).  

υγ οι τιμές αφορούν την pcgs  (το τελευταίο για την μαιμουδια και την ngc)

 Γιώργο δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να στείλεις κάτι τέτοιο , δεδομένου οτι δεν είναι κάτι φοβερό, ενα δύσκολο και εντυπωσιακό σφάλμα πχ.
 Πάντως το συγκεκριμένο νόμισμα, στην κατάσταση που είναι (κούκλα), καλύτερα να μην είχε το σφάλμα αυτό.




Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 01:05:31 πμ »

Μιμμη οι απόψεις μου περι σφαλματων σε σχεση με εσενα πχ και μερικούς άλλους Χρήστες απεχουν ετη φωτός και το ξέρεις απο την προηγούμενη κουβέντα που είχαμε σε αλλο θέμα οπου σηκωσα και τις περιβοητες φωτο.
Εγω πχ αυτο όπως είπα παραπανω το δεχομαι σαν καθαρο ελάττωμα  δισκου και μάλιστα θα το πιστοποιουσα.
ΑΛΛΑ όπως γνωρίζεις δεν θα τα ακουμπουσα καθόλου.
Ο καθένας μας πιστευω μεσα απο μελέτη και ερευνα χαραζει την δικη του πορεία και την δικη του φιλοσοφία περι των πραγμάτων.
Όλες οι απόψεις δεχτες! !
Κλίμα αγάπης και Ομονοίας  Κλείσιμο ματιού
Δεν έχουμε τίποτα να χωρισουμε.
Εγω σε αγαπαω με τα ελατωματα σου  Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 03:50:24 πμ »

 Τι να χωρίσουμε βρε Γιώργο , σε 100 χρόνια δεν θα έχει σημασία η γνώμη κανενός, μόνο τα νομίσματα θα έχουν μείνει (ποιος ξέρει σε ποιανού τα χέρια).
 Το θέμα είναι ότι ένα εξ επί τούτου σφάλμα, πιστοποιημένο η όχι, μοσχοπουλιέται στις δημοπρασίες (πολλά τα παραδείγματα), ενώ ένα καθαρό (εδώ συμφωνούμε) και τίμιο σφάλμα (έστω και από απλή αστοχία υλικού) δεν το ανεβάζουν καν για δημοπρασία.
 Τα αισθήματα αμοιβαία Γιώργο, και σε αγαπαω και σε σέβομαι ως συλλέκτη… αλλά από πού έβγαλες το συμπέρασμα ότι οι απόψεις μας διαφέρουν τόοοσο πολύ? Στις λεπτομέρειες  δεν συμφωνούμε, όχι στην ουσία. Και μην ξεχνάς άλλωστε, όπως είπε και μια σπουδαία τραγουδίστρια ’’ουδείς άσφαλτος’’
 Και ασχέτως με το θέμα μας , αλίμονο αν συμφωνούσαμε και σε όλα , θα  βαριόμασταν…..
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 04:13:17 πμ »

« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 01:57:13 μμ »
Απάντηση με παράθεσηΠαράθεση
 Το νόμισμα και σε εμένα μου κάνει για au.
 Τι θα γράψεις στο χαρτονακι? ίσως κάτι με  Lamination errors η planchet errors... Μίμης


herakliotis
   
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 02:19:43 μμ »
Απάντηση με παράθεσηΠαράθεση
Το νομισμα ειναι αου 50 κατα την αποψη μου.
 Δεδομενου ομως του σφαλματος και οτι λογικα πρεπει να γραψουν πανω
Lamination errors η planchet errors


Εδώ τώρα πια είναι η διαφωνία μας? Αν αξίζει να το πιστοποιήσεις η όχι,( αν υπάρχει διαφωνία δηλαδή )γιατί στα υπόλοιπα συμφωνούμε (au50 και Lamination errors η planchet errorς). Αυτο λύνετε εύκολα,  είναι ένα 5λεπτο με μεγάλο Α (το μικρό είναι δύσκολο) ας πούμε au , έχει 40 -60 ευρο ( η τιμές είναι ενδεικτικές , μην κολλήσει κανείς). Και δίνεις 45 ευρο και το βάζουν σε ένα κουτί, σου γράφουν au50 και  planchet error,  θα πάρεις πάρα πάνω από 100 ευρο? (αξία νομίσματος και έξοδα κουτιού) και ποσα? Αν ναι οκ κάντο.   Που διαφωνούμε? Όχι για την κατάσταση, όχι για το σφάλμα, αλλά για το κουτί?…. Η λεπτομέρεια που λέγαμε. Τελικά διαφωνουμε......συμφωνωντας Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2017, 04:49:00 πμ από exmim » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences