Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 05:30:59 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Διαδικασία πώλησης πίνακα  (Αναγνώστηκε 9402 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 10:31:02 μμ »

Γνωστή μου από αριστοκρατική οικογένεια του Βουκουρεστίου έχει στα χέρια της πίνακα του
Ρουμάνου ζωγράφου Ioan Andreescu.
O πίνακας είναι μεταξύ του 1875-1880 και ονομάζεται "Η άκρη του χωριού στο ηλιοβασίλεμα".
Στα χέρια της έχει ήδη έγγραφη εκτίμηση από Ρουμάνο ειδικό εκτιμητή έργων τέχνης που το αξιολογεί ως γνήσιο και αξίας μεταξύ 250.000€-300.000€


Η ερώτηση είναι ποιός πιστεύετε πως είναι ο καλύτερος τρόπος πώλησής του; Οίκος δημοπρασιών, και αν ναι, ποιόν προτείνετε για πίνακες ζωγραφικής; Η επικοινωνία γίνεται απλά στέλνοντας ένα email και τί προμήθεις ζητούν συνήθως;
Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 10:35:31 μμ »

Στο βίντεο αυτό υπάρχει πρόσφατη δημοπρασία άλλου έργου του καλλιτέχνη με τιμή κλεισίματος τα 130.000€
https://www.youtube.com/watch?v=PhkCjp2Ls-A
Καταγράφηκε
estet
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 261


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 11:15:52 μμ »

Αν όντως μιλάμε για τέτοια αξία τότε μόνο σε κάποιον από τους φημισμένους οίκους δημοπρασιών θα πρέπει να αποταθεί. Sotheby's  Cristie's  κ.λ.π.
Για παράδειγμα: http://www.sothebys.com/en/buysell/overview.html
Εχει φόρμα επικοινωνίας. Τώρα οι προμήθειες τσούζουν, εντούτοις για τέτοια ποσά δε βλέπω άλλη λύση.
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 01:13:36 πμ »

Christie's και Sotheby's να αποτανθείς αρχικά και αν δεν βρεις λύση τότε προχωρά στον Bonhams,όσο για τις προμήθειες δεν θα έλεγα ότι ειναι κάτι το φοβερό.
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 01:14:49 πμ »

Ο πίνακας έχει συντηρηθεί καθόλου; Πχ έχει αφαιρεθεί τυχόν παλιό βερνίκι ,μούχλα κλπ;
Καταγράφηκε
ianis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 162



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 08:36:37 πμ »

Γνωστή μου από αριστοκρατική οικογένεια του Βουκουρεστίου έχει στα χέρια της πίνακα του
Ρουμάνου ζωγράφου Ioan Andreescu.
O πίνακας είναι μεταξύ του 1875-1880 και ονομάζεται "Η άκρη του χωριού στο ηλιοβασίλεμα".
Στα χέρια της έχει ήδη έγγραφη εκτίμηση από Ρουμάνο ειδικό εκτιμητή έργων τέχνης που το αξιολογεί ως γνήσιο και αξίας μεταξύ 250.000€-300.000€


Η ερώτηση είναι ποιός πιστεύετε πως είναι ο καλύτερος τρόπος πώλησής του; Οίκος δημοπρασιών, και αν ναι, ποιόν προτείνετε για πίνακες ζωγραφικής; Η επικοινωνία γίνεται απλά στέλνοντας ένα email και τί προμήθεις ζητούν συνήθως;




Καλημερα απο Ρουμανια, σου στελνω το site του artmark:  http://www.artmark.ro/
Παρτε τηλεφωνο, μιληστε μαζι τους, θα σας ζητησουν χαρτια προελευσεις, φωτογραφιες,  και ισως στειλουν ανθρωπο Ελλαδα αν οχι με curier η στην τελικη πηγαίνετε Bucuresti. Ο πινακας εχει μεγαλη αξια και μπορεις να παζαρεψεις την προμηθεια.
Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 09:50:07 πμ »

Καλημερα απο Ρουμανια, σου στελνω το site του artmark:  http://www.artmark.ro/
Παρτε τηλεφωνο, μιληστε μαζι τους, θα σας ζητησουν χαρτια προελευσεις, φωτογραφιες,  και ισως στειλουν ανθρωπο Ελλαδα αν οχι με curier η στην τελικη πηγαίνετε Bucuresti. Ο πινακας εχει μεγαλη αξια και μπορεις να παζαρεψεις την προμηθεια.



Kαλημέρα και ευχαριστώ για τις πληροφορίες,
η Artmark ως ρουμάνικη κιόλας ήταν η πρώτη που έγινε επαφή, δυστυχώς ζητάν προμήθεις επιπέδου 40% και απορρίφθηκε  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
ianis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 162



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 10:54:29 πμ »

Απιστευτο! Προσοχη στην τιμη εκκινησεις και στη διαφήμιση.

Γνωστος ειχε πινακα αξιας 400.000, τον επεισαν να τον ξεκινήσει χαμηλα απο 80.000, δεν τον διαφήμισαν καθολου, δεν τον περασαν στους καταλογους και αλλα κολπα.
Με αποτελεσμα να τον αγορασει ο ιδιος οίκος δημοπρασιών που τον εβγαλε για πουλημα στα 80.000.
Καταγράφηκε
estet
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 261


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 01:36:14 μμ »

Οντως συμβαινουν διαφορα παρατραγουδα στους οικους δημοπρασιων, εντουτοις αν θελεις να πετυχεις τοσο υψηλες τιμες πωλησης δεν μπορω να σκεφτω αλλη λυση.
Καταγράφηκε
p_floyd1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 395


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 06:07:15 μμ »

Απιστευτο! Προσοχη στην τιμη εκκινησεις και στη διαφήμιση.

Γνωστος ειχε πινακα αξιας 400.000, τον επεισαν να τον ξεκινήσει χαμηλα απο 80.000, δεν τον διαφήμισαν καθολου, δεν τον περασαν στους καταλογους και αλλα κολπα.
Με αποτελεσμα να τον αγορασει ο ιδιος οίκος δημοπρασιών που τον εβγαλε για πουλημα στα 80.000.
ναι,θυμάμαι που το συζητούσαμε,και σε πολύ γνωστό οίκο....
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 06:19:20 μμ »

Να απευθύνεστε σε τουλάχιστον δύο οίκους δημοπρασιών αν πρόκειται για έργο πολύ μεγάλης αξίας.Να παίρνετε μια γενική εκτίμηση και από τους δύο και μετά να απαιτείται τιμή εκκίνησης το πολύ στα 3/4 της εκτίμησης,δηλαδή αν εκτιμάτε 400,000 να μην δέχεστε τιμή κάτω απο 300,000.
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 06:24:34 μμ »

Όσο για την προέλευση είναι ένα θέμα με τα έργα αξίας,εγώ έχω ένα έργο σε θυρίδα τράπεζας που κάποια στιγμή το έβγαλα από εκεί για να το φωτογραφίσω και έστειλα ενα μαιηλ στον οίκο Christie's αλλά χωρίς να έχω χαρτιά προέλευσης,μου απάντησαν ότι το έργο είναι γνήσιο αλλά επειδή δεν γνωρίζω ποιοί ήταν οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες του (το είχα πάρει από παλαιοπωλείο του εξωτερικού) δεν μπορούν να το βγάλουν σε δημοπρασία αφού το ενδιαφέρον των συλλεκτών θα είναι περιορισμένο.
Καταγράφηκε
estet
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 261


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 07:37:42 μμ »

Όσο για την προέλευση είναι ένα θέμα με τα έργα αξίας,εγώ έχω ένα έργο σε θυρίδα τράπεζας που κάποια στιγμή το έβγαλα από εκεί για να το φωτογραφίσω και έστειλα ενα μαιηλ στον οίκο Christie's αλλά χωρίς να έχω χαρτιά προέλευσης,μου απάντησαν ότι το έργο είναι γνήσιο αλλά επειδή δεν γνωρίζω ποιοί ήταν οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες του (το είχα πάρει από παλαιοπωλείο του εξωτερικού) δεν μπορούν να το βγάλουν σε δημοπρασία αφού το ενδιαφέρον των συλλεκτών θα είναι περιορισμένο.
Βγάλτο εδώ σε δημοπρασία! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 08:12:21 μμ »

εκκίνηση από 1€ !  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 12:01:39 πμ »

Πολύ γαλαντόμους σας βρίσκω,  Σαρκασμός  
Λέω να το ξεκινήσω από 45 ευρω. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences