Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 01:58:09 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 ΛΕΠΤΟ 1849 ΠΟΙΚΙΛΙΑ  (Αναγνώστηκε 9110 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 09, 2016, 05:05:16 μμ »

Έχω μια απορία με το μονόλεπτο του 1849.Δεν έχω δει πουθενά γραμμένο ή να αναφέρεται κάπου τέλος πάντων η ποικιλία του μονόλεπτου με το ΑΝΑΠΟΔΟ 8 ΣΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ!
Το είδα σε συλλογή φίλου συλλέκτη και μου ήρθε αυτή η απορία. Φυσικά το ζήλεψα και θέλω να του το τσιμπήσω, αλλά... στο μέλλον θα δούμε...
Έχει ο κόσμος εδώ μέσα στην συλλογή του την προαναφερόμενη ποικιλία; Από ότι είδα δεν την αναφέρει ούτε ο κατάλογος http://www.mycoins.gr/ του φίλου Κ. Γκούντα.
Όποιος έχει κάποια στοιχεία ας αναφέρει για να δούμε τι γίνεται...
Φιλικά Μπάμπης
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 09, 2016, 05:25:36 μμ »

απ' τη συλλογή μου:
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 09, 2016, 09:39:31 μμ »

Ωραίο είναι Γιάννη και νομίζω και λίγο δύσκολο...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 12:56:44 πμ »

Στον κατάλογο www.mycoins.gr δεν αναφέρονται πολλές ποικιλίες. Άλλες γιατί δεν είναι ακόμη η ώρα τους να εμφανιστούν κι άλλες γιατί δεν υπάρχουν κάποιοι να υποστηρίξουν τη μελέτη και τεκμηρίωσή τους. Δεν είναι τόσο απλό να μπει στον κατάλογο μια ποικιλία. Διότι πέραν της εύρεσης σε ένα νόμισμα, θα πρέπει να γίνει έλεγχος για τυχόν άλλες εμφανίσεις και να βρεθούν κι άλλα νομίσματα που έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά. Μετά από αυτό θα πρέπει να γίνει αναζήτηση βιβλιογραφίας, συζητήσεων, άρθρων κλπ, για να διαπιστωθεί αν όντως μπορεί να θεωρηθεί σαν ποικιλία από τους συλλέκτες. Π.χ. Στην περίοδο της Μεταπολίτευσης, υπάρχουν σφάλματα και παραλλαγές που επαναλαμβάνονται σε αρκετά νομίσματα αλλά οι συλλέκτες δεν τα θεωρούν ποικιλίες.

Ειδικά στην ενότητα 'Νησιά Ιονίου΄, όπου εντάσσονται και τα νομίσματα του Ιονικού Κράτους, υπάρχουν δεκάδες σφάλματα και παραλλαγές. Τα περισσότερα δεν εμφανίζονται στον κατάλογο λόγω μη υποστήριξης. Μια απλή αναζήτηση σε παλιές δημοπρασίες του Καραμήτσου αρκεί για να βρείτε αρκετά νομίσματα, με 'ιδιαίτερα' χαρακτηριστικά.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
vaggos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 342


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 10:43:16 πμ »

Και το δικό μου ανάποδο 8 στην ημερομηνία αφιερωμένο στον φίλο μου τον Μπάμπη.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 02:55:50 μμ »

Και το δικό μου ανάποδο 8 στην ημερομηνία αφιερωμένο στον φίλο μου τον Μπάμπη.

Και σε αξιοπρεπή κατάσταση μπορώ να πω. Πολύ ωραία...
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 02:57:37 μμ »

Στον κατάλογο www.mycoins.gr δεν αναφέρονται πολλές ποικιλίες. Άλλες γιατί δεν είναι ακόμη η ώρα τους να εμφανιστούν κι άλλες γιατί δεν υπάρχουν κάποιοι να υποστηρίξουν τη μελέτη και τεκμηρίωσή τους. Δεν είναι τόσο απλό να μπει στον κατάλογο μια ποικιλία. Διότι πέραν της εύρεσης σε ένα νόμισμα, θα πρέπει να γίνει έλεγχος για τυχόν άλλες εμφανίσεις και να βρεθούν κι άλλα νομίσματα που έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά. Μετά από αυτό θα πρέπει να γίνει αναζήτηση βιβλιογραφίας, συζητήσεων, άρθρων κλπ, για να διαπιστωθεί αν όντως μπορεί να θεωρηθεί σαν ποικιλία από τους συλλέκτες. Π.χ. Στην περίοδο της Μεταπολίτευσης, υπάρχουν σφάλματα και παραλλαγές που επαναλαμβάνονται σε αρκετά νομίσματα αλλά οι συλλέκτες δεν τα θεωρούν ποικιλίες.

Ειδικά στην ενότητα 'Νησιά Ιονίου΄, όπου εντάσσονται και τα νομίσματα του Ιονικού Κράτους, υπάρχουν δεκάδες σφάλματα και παραλλαγές. Τα περισσότερα δεν εμφανίζονται στον κατάλογο λόγω μη υποστήριξης. Μια απλή αναζήτηση σε παλιές δημοπρασίες του Καραμήτσου αρκεί για να βρείτε αρκετά νομίσματα, με 'ιδιαίτερα' χαρακτηριστικά.


Κώστα από όσο γνωρίζω προσωπικά, δεν έχω δει βιβλιογραφία που να αναφέρεται στο συγκεκριμένο. Οπότε πρέπει να δημιουργήσουμε εμείς...
Καταγράφηκε
vaggos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 342


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 11, 2016, 06:00:57 μμ »

Μια και κάναμε αναφορά στην ποικιλία του 1849 ας προσθέσω και την ποικιλία του 1853 με την τελεία πριν και μετά την ημερομηνία.
Αρκετά δύσκολη κατά την γνώμη μου.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 08:39:11 μμ »

Μια και κάναμε αναφορά στην ποικιλία του 1849 ας προσθέσω και την ποικιλία του 1853 με την τελεία πριν και μετά την ημερομηνία.
Αρκετά δύσκολη κατά την γνώμη μου.

Μάλιστα.Τελεία πριν εντάξει, τελεία μετά εντάξει, αλλά τελεία πριν και μετά; εεε! έλεος φτάνει πια ρε παιδιά!!!  Φιλί  Φιλί Φιλί
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 06:46:10 μμ »

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω για το δικό μου.Εντάξει η τελεια μετα το 1853.Αυτό επάνω απ το 1 στην ημερομηνία τί ειναι;Επίσης και κάτω  απο το 1.
capture screen
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 06:54:30 μμ »

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω για το δικό μου.Εντάξει η τελεια μετα το 1853.Αυτό επάνω απ το 1 στην ημερομηνία τί ειναι;Επίσης και κάτω  απο το 1.


οτι και στο κρατο'Σ'..σπασιμο μητρας δειχνει.
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 07:02:35 μμ »

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω για το δικό μου.Εντάξει η τελεια μετα το 1853.Αυτό επάνω απ το 1 στην ημερομηνία τί ειναι;Επίσης και κάτω  απο το 1.


οτι και στο κρατο'Σ'..σπασιμο μητρας δειχνει.
Σε ευχαριστώ Κώστα.Και η τελεία πάνω στο 1;
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 07:28:27 μμ »

αυτο λεω..δεν ειναι τελεια στο 1.ειναι σπασιμο μητρας (πιθανον διορθωμενο) το οποιο ξεκιναει λιγο κατω απο το 1 και καταληγει στην πανω του μερια..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 07:30:57 μμ »

αυτο λεω..δεν ειναι τελεια στο 1.ειναι σπασιμο μητρας (πιθανον διορθωμενο) το οποιο ξεκιναει λιγο κατω απο το 1 και καταληγει στην πανω του μερια..
Εχεις δίκιο.Τώρα το πρόσεξα καλύτερα.Σε ευχαριστώ και πάλι φιλαράκι Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences