Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 10:17:09 μμ
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 18
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΟΘΩΝΑΣ 1832-1862  (Αναγνώστηκε 132926 φορές)
0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #150 στις: Μάιος 30, 2019, 06:45:46 πμ »

Σωτήρη;
Εάν κάποιος κάτσει και διαβάσει προσεκτικά βιβλία τής δεκαετίας του 1970/80 καί κάνει συνειρμούς μέσα του μπορεί να βγάλει πολλά συμπεράσματα για πολλά.
Το κακό είναι πως μερικοί μερικοί θέλουν να ακολουθήσουν μια συγκεκριμένη γραμμή επειδή τήν άκουσαν διά στόματος ενός έγκριτου για αυτούς ατόμου!!!
Εντάξει.
Ο καθένας πιστεύει ότι θέλει.
Τί τώρα; Το πιστόλι θα βάλουμε στο καθένα στον κρόταφο για να δεί κάτι;;
Κάποτε κάποιος θελωντας να κατανόηση κάτι έγραψε
<<Τά γάρ ἀόρατα αὐτοῦ ἀπό κτίσεως κόσμου τοῖς ποιήμασι νοούμενα καθορᾶται, ἥ τε ἀΐδιος αὐτοῦ δύναμις καί θεότης, εἰς τό εἶναι αὐτούς ἀναπολογήτους>>

Κάποια πράγματα λοιπόν υπάρχουν γύρω μας. Δεν τα βλέπουμε. Δεν μπορούμε να τα εξηγήσουμε.Δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει.
Το πώς το μουσείο πχ το έχει από το 1842 δεν θα πάρεις ποτέ εξηγήσεις από τούς έναντιον!!!
Τούς κάθεται στο στομάχι διότι καταρρίπτει τα πάντα.
Κουκουλωσε τα λοιπόν όλα, βρες βιβλία και στρώσου στο διάβασμα.

Herakliotis.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #151 στις: Μάιος 30, 2019, 06:59:31 πμ »

Καλημερα, έχει κανεις φωτογραφία του νομίσματος του βρετανικού μουσείου να την ανεβάσει εδώ;
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #152 στις: Μάιος 30, 2019, 07:33:35 πμ »

Καλημέρα σας, κάνει αυτή;


https://www.britishmuseum.org/research/collection_online/collection_object_details/collection_image_gallery.aspx?assetId=596432001&objectId=1037589&partId=1#more-views
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #153 στις: Μάιος 30, 2019, 07:38:07 πμ »

Ναι ευχαριστω
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #154 στις: Μάιος 30, 2019, 07:59:19 πμ »

Καλημέρα Γιωργο.
Εγώ θα ήθελα να ακούσω την προσωπική σου άποψη μία καί επί μακρόν χρόνο είχες μαγαζί στην Αγγλία, γνωρίζεις τούς Άγγλους, τήν νομισματική τούς κουλτούρα καί τούς τρόπους που διαφυλάσσονται τα αρχεία τούς!!!
Πολύ θα ήθελα να έχω τήν προσωπική σας εκτίμηση.
Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #155 στις: Μάιος 30, 2019, 08:32:53 πμ »

Καλημερα Κε Γιώργο
Καταρχας έχουν ήδη μιλήσει άνθρωποι πολύ καλύτεροι από εμενα στα ελληνικά. Η γνώμη μου θα περιορισθεί στο συγκεκριμένο του μουσείου που ασφαλώς και είναι γνήσιο. Θα σας πω εδώ ότι η BNTA (British numismatic trade association) δηλαδή ο συνδικαλιστικος φορέας των Άγγλων νομισματικών εμπόρων που ήμουν μελος εκδίδει κατά καιρούς bulletins για διαφορα θέματα μεταξύ των οποίων και για counterfeits κοπιες δηλαδή. Για το συγκεκριμένο έχει εκδώσει παλιά γύρω στις αρχές του 80, έχω μάλιστα στο γραφείο μου αντίγραφο. Από γνώση των διαδικασιών τους το πρώτο που κάνουν είναι να συγκρίνουν το υπό εξέταση νομισμα με το αντίστοιχο στα μουσεία τους. Επομένως αυτό του μουσείου έχει μπει στο μικροσκόπιο των Άγγλων επαγγελματιών. Δεν έχει αμφισβητηθεί ποτε.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #156 στις: Μάιος 30, 2019, 09:24:10 πμ »

Εάν έχετε στο γραφείο σάς αυτό το άρθρο και μπορεί να αναρτηθεί κάπως φωτογραφίες πχ σκάνερ θα ήταν πολύ χρήσιμο .
Η απάντηση σάς πάντως ήταν πολύ κατατοπιστική ως προς το τί σημαίνει αγγλική νομισματολογια.
Με λίγα λόγια κύρος!!!

Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #157 στις: Μάιος 30, 2019, 01:37:59 μμ »

Bulletin 41 Aυγουστος 1976. Eδώ γράφουν για χυτό αντίγραφο. Φυσικά έκτοτε έχουν βγει και άλλα πρεσαριστά αντίγραφα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2019, 01:42:33 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #158 στις: Μάιος 30, 2019, 01:50:03 μμ »

Kαλησπερα
Εκτος της προηγουμενης απορια μου (σχετικα με την ξαφνικη εμφανιση)εχω μια ακομα αν γνωριζει καποιος...

Απο οτι καταλαβαινω το χωρις μισχο σαφως  δεν εχει με κανει με το πατημα της μητρας
Ποσες γνωστες μητρες εικοσαρικων υπαρχουν τελικα;
Ειναι δυο; Μια η γνωστη με τον  μισχο και μια που κτυπηθηκε το καμματι του μουσειου;
Υπαρχει δηλαδη αλλη <παραλλαγη>,ιδικα στα χωρις μισχο;(διοτι στα <με> δεν εχω δει κατι)
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #159 στις: Μάιος 30, 2019, 02:12:07 μμ »

Βάση τών νομισμάτων πού χτυπήθηκαν τό σίγουρο είναι να χρησημοποιηθηκαν δυο μήτρες.
Πανομοιότυπες όμως σέ όλα τους!!!
Το θέμα καί τό πρόβλημα είναι αλλού.
Έχει να κάνει υποψιάζομαι με την καθαριότητα των δίσκων.
Υπάρχουν μελέτες κτλ κτλ πού πιστεύω ότι κάποιοι τής έχουν διαβάσει και όμως δεν τα δένουν μεταξύ των!!!
Ειδικά εσύ φίλε Νικόλα τα βιβλία όπου αναφέρονται σε αυτό τα έχεις διαβάσει έστω μία φορά πιστεύω. Αξίζει να τα ξαναδιαβάσετε!!!
Δίνουν τήν εξήγηση για τίς ατέλειες.
Καί ο κύριος Γιώργος ο Κουντουριδης κάποτε είχε ανεβάσει εδώ μέσα ένα χωρίς μισχους από δεξιά , από αριστερά πολύ μπούκωμα γενικά παντού σέ όλο το νόμισμα!! Αυτά τα άτιμα τα κατάλοιπα ακαθαρσιών όταν μαζεύονται σε συγκεκριμένα σημεία κάνουν θαύματα!!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #160 στις: Μάιος 30, 2019, 03:01:16 μμ »

Βάση τών νομισμάτων πού χτυπήθηκαν τό σίγουρο είναι να χρησημοποιηθηκαν δυο μήτρες.
Πανομοιότυπες όμως σέ όλα τους!!!
Το θέμα καί τό πρόβλημα είναι αλλού.
Έχει να κάνει υποψιάζομαι με την καθαριότητα των δίσκων.
Υπάρχουν μελέτες κτλ κτλ πού πιστεύω ότι κάποιοι τής έχουν διαβάσει και όμως δεν τα δένουν μεταξύ των!!!
Ειδικά εσύ φίλε Νικόλα τα βιβλία όπου αναφέρονται σε αυτό τα έχεις διαβάσει έστω μία φορά πιστεύω. Αξίζει να τα ξαναδιαβάσετε!!!
Δίνουν τήν εξήγηση για τίς ατέλειες.
Καί ο κύριος Γιώργος ο Κουντουριδης κάποτε είχε ανεβάσει εδώ μέσα ένα χωρίς μισχους από δεξιά , από αριστερά πολύ μπούκωμα γενικά παντού σέ όλο το νόμισμα!! Αυτά τα άτιμα τα κατάλοιπα ακαθαρσιών όταν μαζεύονται σε συγκεκριμένα σημεία κάνουν θαύματα!!!

Δυο μητρες δηλαδη.......Ειναι δυο;;
Ομως Δεν ειναι δυνατον να ειναι προβλημα καθαροτητας μεταλου ΠΑΝΤΑ σε συγκεκριμενα σημεια!
Καμια σχεση αυτο Γιωργο
Ειναι πιθανον  εχει να κανει με ελαφρυ πατημα ΠΑΝΤΑ  στους μισχους;;
Και το υπολοιπο σουπερ καλοκτυπημενο;
Και  Ιδικα οταν μιλαμε για την ιδια πρεσσα και την ιδια  εποχη;
Ας υποθεσουμε οτι ειναι πιθανο!
Γιατι την μια εμφανιζεται το προβλημα ελλειψης μισχων σε διαφορετικα σημεια;
Ποσες παραλλαγες θα σκασουν;


Και αφου αναφερεις  οτι εχουμε και προβλημα μισχων και σε αλλα σημεια......... Αλλη μητρα;  Ποσες;
Αυτες λοιπον ολες οι εμφανιζομενες παραλλαγες , σε συνδιασμο με το ποτε πρωτοεμφανιστηκαν ειναι που με προβληματιζει εμενα.
Το κομματι που μουσειου εγω δεν το αμφισβητησα ποτε (ισως και ναπρεπε). Οι μητρες λεω μηπως δουλευουν που και που για κανα μικρομεροκαματο Σαρκασμός

Ασε που εχουμε και τα cad-Cam μηχανηματα κοπης που σκαναρουν και κοβουν με ακριβεια ηλεκρονικα οτια αγαπας. Χαλασε ο κοσμος Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2019, 03:13:19 μμ από coll » Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #161 στις: Μάιος 30, 2019, 03:48:25 μμ »

Για να υπάρχει πλαστό νόμισμα πρέπει πρώτα να υπάρχει ένα γνήσιο.

Αν λοιπόν πιστεύετε (όσοι το πιστεύετε) ότι τα μόνα γνήσια 20άρικα είναι αυτά με τους μίσχους πλήρεις, γιατί οι πλαστογράφοι να βγάλουν 20άρικα με ατελείς μίσχους εξ'αρχής?Απορία?? Για να μας το κάνουν πιο εύκολο να τα ξεχωρίζουμε από χιλιόμετρα κοιτώντας απλά αν οι μίσχοι ενώνονται ή όχι?ΑπορίαΑπορία
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2019, 03:49:27 μμ από Lary » Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #162 στις: Μάιος 30, 2019, 03:50:02 μμ »

Δεν θυμάμαι ποιος παλιός συλλέκτης είχε κάνει ένα άρθρο με το τί συμβαίνει όταν δεν καθαρίζουν συχνά τής μήτρες.
Συμβουλεύω όσους έχουν τα παλιά περιοδικά να ψάξουν να το βρούν.
Εάν θυμάμαι καλά με φωτογραφίες έδειχνε τί συμβαίνει. Κλείνω εδώ.
Καλή συνέχεια

Ότι έπρεπε να πω τό είπα.

Herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
nodas_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 311


Προφίλ WWW
« Απάντηση #163 στις: Μάιος 30, 2019, 03:52:11 μμ »

Για να υπάρχει πλαστό νόμισμα πρέπει πρώτα να υπάρχει ένα γνήσιο.

Αν λοιπόν πιστεύετε (όσοι το πιστεύετε) ότι τα μόνα γνήσια 20άρικα είναι αυτά με τους μίσχους πλήρεις, γιατί οι πλαστογράφοι να βγάλουν 20άρικα με ατελείς μίσχους εξ'αρχής?Απορία?? Για να μας το κάνουν πιο εύκολο να τα ξεχωρίζουμε από χιλιόμετρα κοιτώντας απλά αν οι μίσχοι ενώνονται ή όχι?ΑπορίαΑπορία
+1
Καταγράφηκε

coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #164 στις: Μάιος 30, 2019, 06:54:25 μμ »

Για να υπάρχει πλαστό νόμισμα πρέπει πρώτα να υπάρχει ένα γνήσιο.

Αν λοιπόν πιστεύετε (όσοι το πιστεύετε) ότι τα μόνα γνήσια 20άρικα είναι αυτά με τους μίσχους πλήρεις, γιατί οι πλαστογράφοι να βγάλουν 20άρικα με ατελείς μίσχους εξ'αρχής?Απορία?? Για να μας το κάνουν πιο εύκολο να τα ξεχωρίζουμε από χιλιόμετρα κοιτώντας απλά αν οι μίσχοι ενώνονται ή όχι?ΑπορίαΑπορία
+1

Αυτο λεγεται Bavel!

Το 2005 λεμε μετα απο 177 τοσα χρονια εμφανιστηκε το εικοσαρικο χωρις μισχο και πιστοποιηθηκε απο την εταιρια (και πλαστα καποδιστρικα εχει πιστοποιησει και οχι μονο) ως γνησιο.
Φανταζομαι οτι εκει απο το 2005 και μετα αυτο θα εριξε και την τιμη του 20αρικου γενικως, ισως περισσοτερο την τιμη του νεοεμφανιζομενου, με αποτελεσμα να αγοραστουν πολλα σε καλες τιμες , προς πωληση , μελετη ή οτι αλλο.
 Εκει ξενικησε και η ολη  διαφωνια.

Τοτε προφανως εγινε γνωστο και διαδοθηκε  οτι υπαρχει ενα στο μουσειο που χρησιμοποιηθηκε ως επιχειρημα για την γνησιοτητα.

Και αν καποιος εμπορος εχει  6-7-10 κομματια, ποιος ειμαι εγω ωστε εξ αιτιας μου να χασει ενα δεκαχιλιαρο;;
Και πως θα δικαιολγηθουν αυτα που πουληθηκα αν αποδειχθει κατι;
ή μηπως θα χαλασω την ζαχαρενια των συλλεκτων που εχουν στις συλλογες τους τοσα χωρις μισμους;;;
Αφου αγοραστηκαν τωρα χαιρετισματα!

Αν  μου πειτε εσεις που εχετε γνωσεις και αρχεια απο το 2005 ως σημερα , ποσα ειναι τα χωρις, ποσα τα με,την συχνοτητα εμφανισης δηλαδη  και μου, μου εξηγησετε γιατι εμφανιστηκε το 2005 ενω κοπηκε το 1833, και επιπλεον ,με διαβεβαιωσετε επισημα και σοβαρα  για το που βρισκεται η μητρα του εικοσαρικο του μουσειου, το ξανασηζηταμε παλι.

Ως τοτε ο καθεις τον χαβα του




« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2019, 06:56:22 μμ από coll » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 18
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences