Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 06:50:21 πμ
Σελίδες: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 18
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΟΘΩΝΑΣ 1832-1862  (Αναγνώστηκε 132642 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #135 στις: Μάιος 27, 2019, 01:14:39 μμ »

@karamanikos.

Τον γερασες τον ανθρωπου πριν την ωρα του!!! Τι 50 χρονια συλλεκτης??? απο τα 3 του συλλεγει??? Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

@coll

Σωτηρη το ΣΠ67 πουληθηκε απο ton hess divo το 2005. Δε ξερω αν βοηθάει.

Στο γιατι τα θεωρουν πλαστά οι παλιοί απαντηση δε θα λάβεις. Τουλαχιστον σοβαρή.

Επειδη οπως προείπα παρόντες δεν ήμασταν ας πορευτουμε με το μόνο οπλο που εχουμε ως ανθρωπινα οντα τη λογικη.. Είναι απίθανο να εκλέψαν απο ολοκληρο βρεταννικο μουσειο ενα κωλοεικοσαρικο 1933 και να το αντικατεστησαν με ενα ''πλαστο'' ανευ μισχου προκειμενου να δικαιολογησουν συλληβδην τα ανευ μισχου ως γνησια. Είναι σεναριο για ταίνια περισσοτερο παρα μοιαζει για πραγματικότητα. Εν τελει αν το εκαναν, εμενα με επεισαν.
Αν δε σαν κανουν ως ντοκουμενα τα μουσειακα κειμήλια και τα εγγραφα που τα συνοδεύουν , τοτε ρε παιδια ΤΙ και ΓΙΑΤΙ συλλεγετε?Απορία Για μενα τοτε επειδη γουσταρω οτι εχετε ανεβασει απαντες εδω μεσα ειναι πλαστα.

Και γω δε δεχομαι οτι ειμαι παιδι των γονιων μου. Δε μπορει να μου το αποδειξει κανεις οτι ειμαι. ΚΑι οι εξετασεις δνα εχουν μια ελαχιστη αποκλιση 0,00000001 .... και αμα ειμαι εκει μεσα....πρεπει να ψαξω να βρω τυος γονεις μου αμεσα. Ας σοβαρευτουμε λίγο.


Βασιλη μου κι εγω γνωση ζητω !!
 Σαφως και προφανως η υπαρξη ενος κομματιου σε ενα μουσειο ειναι ενα στοιχειο.
Δεν ειμαι σε θεση (και δεν θελω) να κρινω το ΠΩΣ το ΑΝ και το ΓΙΑΤΙ βρεθηκε εκει,απο ΠΟΙΑ μητρα και ΠΟΤΕ κοπηκε κλπ κλπ.....
Παντα μου αρεσει να διασταυρωνω στοιχεια χωρις να εχω τυφλη εμπιστοσυνη σε ΚΑΝΕΝΑ.

Η ερωτηση και απορια μου ειναι απλη και λογικη νομιζω .
Ποτε ενφανιστηκε το ΠΡΩΤΟ κομματι.
Γιατι καθολου δεν θα μου αρεσε να υπαρχει ενα δειγμα (ακομα και σε ενα μουσειο) και στην πιατσα  να σκασει 150 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ.
Μπορει αυτο να περνα για καποια αφτια στο ντουκου , αλλα οχι στα δικα μου.........

Γιατι ΑΝ ειναι ετσι δεν πανα λετε οτι θετε!!!!! Γνησιο ή μη εγω ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΕΦΙ!
Νομιζω ειμαι σαφης Κλείσιμο ματιού

Υ.Σ ΟΚ δεν λεω τιμη μεταλου θα το αγοραζα. Απο κει και περα ας πιστευει ο καθενας οτι γουσταρει
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2019, 01:24:44 μμ από coll » Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #136 στις: Μάιος 27, 2019, 01:46:50 μμ »

Yπαρχει καποιος συλλεκτης απο τους παλιους να μας δωσει πληροφοριες για το  ποτε εμφανιστηκαν στην πιατσα  τα χωρις μισχο και γιατι τα θεωρουν πλαστα; Αυτο ισως βοηθουσε . Εμενα τουλαχιστον!


φιλε μου ο ukobke ειναι 50 ετη συλλεκτης στα ελληνικα αυτης της περιοδου..ποσο γηραιοτερο συλλεκτη θελεις στο αθλημα αυτο ?


Συγνωμη ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ αλλα δεν μπορω να γνωριζω ποσα χρονια ασχολειται το καθε μελος .
Τον φιλο μας δεν τον ξερω προσωπικα ,και εχει τον σεβασμο μου φυσικα με τοσα χρονια στην πλατη.

Για μενα η κοινη ανθρωπινη λογικη ειναι περα απο εμφανιζομενες λιστες τιραζ  νομισματων  ,περα απο υποσχεσεις  πρωθυπουργων , δηλωσεις παπαδων ,εγγυησεις ετερειων πιστοποιησης, οικων ΚΑΙ υπευθυνων των οποιων  μουσειων.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2019, 01:49:59 μμ από coll » Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #137 στις: Μάιος 27, 2019, 03:30:45 μμ »

Υπάρχουν τα γεγονότα κ υπάρχουν κ οι εικασίες. Το ότι το μουσείο έχει ένα τεμάχιο από το 1842 είναι γεγονός.
Τώρα όσοι αρνείστε η είστε δύσπιστοι προς τη γνησιότητα θα πρρπει να δηλώσετε τι ακριβώς πιστεύετε?? Το ότι π. Χ. Ο Σωτήρης μου γράφει :δεν είμαι σε θέση και δε θέλω..... Συγγνώμη αλλά δεν είναι σοβαρή απάντηση..
Θα το κάνω 3γω για εσάς. Εσείς λοιπόν που πιστεύετε τη πλαστοτητα του κομματιού πίστευετε τα εξής σενάρια
1. Αυτός που τύπωσε τα πλαστά είχε βύσμα στο βρετανικό μουσείο, έβαλε τον νυχτοφυλακα να ανοίξει υιέ προθήκες και να τραμπαρει το κανονικό 20ρικο με εάν άνευ μισχου προκειμένου να πιστοποιήσει τη γνησιότητα των άνευ.
2. Αυτός που τύπωσε τα πλαστά έχει βύσμα στο βρετανικό μουσείο και κίνησε ολόκληρες διαδικασίες προκειμένου στο ίντερνετ να βάλουν διαφορετική φώτο από αυτή του πραγμστικου νομίσματος.
3. Αυτός που τύπωσε τα πλαστά, έβαλε το βρετανικό μουσείο να ολασταγραφησει τα αρχεία του ότι το απόκτησε το 1842 ενώ το απέκτησε δωρεά από αθηναιο πλαστογρσφο το 2005
Μέσες άκρες αυτή είναι η θεωρία συμομωσιολογιας σας που ντρέπεστε να τη γράψετε διότι δεν είστε σε θέση η δε θέλετε.
Σεβαστή αλλά είναι δύσκολο πρακτικά να συμβεί. Ειδικά σε βρετανικό μουσείο όπου ο διευθυντής θα περάσει δικαστήριο. Έχει πιο σημαντικά πράγματα να κλέψει αν θέλει ο διευθυντής κ το ρίσκο του να πιάσει τόπο....
Η Αγγλία δεν είναι ούτε Σερβία ούτε Βουλγαρία που τα μουσεία τα αρμεγουν οι κάθε τυχαρπαστοι.

Όλοι οι υπολοιοοι απλά θεωρούν το πιο λογικό, ότι δηλαδή αφού το έχει το μουσείο από το 1842 μάλλον πρέπει ναναι γνήσιο.

Διαλέξτε η τη πρώτη θεωρία η τη δεύτερη κ πορευτειτε.

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #138 στις: Μάιος 27, 2019, 07:23:25 μμ »

Υπάρχουν τα γεγονότα κ υπάρχουν κ οι εικασίες. Το ότι το μουσείο έχει ένα τεμάχιο από το 1842 είναι γεγονός.
Τώρα όσοι αρνείστε η είστε δύσπιστοι προς τη γνησιότητα θα πρρπει να δηλώσετε τι ακριβώς πιστεύετε?? Το ότι π. Χ. Ο Σωτήρης μου γράφει :δεν είμαι σε θέση και δε θέλω..... Συγγνώμη αλλά δεν είναι σοβαρή απάντηση..
Θα το κάνω 3γω για εσάς. Εσείς λοιπόν που πιστεύετε τη πλαστοτητα του κομματιού πίστευετε τα εξής σενάρια
1. Αυτός που τύπωσε τα πλαστά είχε βύσμα στο βρετανικό μουσείο, έβαλε τον νυχτοφυλακα να ανοίξει υιέ προθήκες και να τραμπαρει το κανονικό 20ρικο με εάν άνευ μισχου προκειμένου να πιστοποιήσει τη γνησιότητα των άνευ.
2. Αυτός που τύπωσε τα πλαστά έχει βύσμα στο βρετανικό μουσείο και κίνησε ολόκληρες διαδικασίες προκειμένου στο ίντερνετ να βάλουν διαφορετική φώτο από αυτή του πραγμστικου νομίσματος.
3. Αυτός που τύπωσε τα πλαστά, έβαλε το βρετανικό μουσείο να ολασταγραφησει τα αρχεία του ότι το απόκτησε το 1842 ενώ το απέκτησε δωρεά από αθηναιο πλαστογρσφο το 2005
Μέσες άκρες αυτή είναι η θεωρία συμομωσιολογιας σας που ντρέπεστε να τη γράψετε διότι δεν είστε σε θέση η δε θέλετε.
Σεβαστή αλλά είναι δύσκολο πρακτικά να συμβεί. Ειδικά σε βρετανικό μουσείο όπου ο διευθυντής θα περάσει δικαστήριο. Έχει πιο σημαντικά πράγματα να κλέψει αν θέλει ο διευθυντής κ το ρίσκο του να πιάσει τόπο....
Η Αγγλία δεν είναι ούτε Σερβία ούτε Βουλγαρία που τα μουσεία τα αρμεγουν οι κάθε τυχαρπαστοι.

Όλοι οι υπολοιοοι απλά θεωρούν το πιο λογικό, ότι δηλαδή αφού το έχει το μουσείο από το 1842 μάλλον πρέπει ναναι γνήσιο.

Διαλέξτε η τη πρώτη θεωρία η τη δεύτερη κ πορευτειτε.



Ρε Βασιλη ασε τα σεναρια .Το νομισμα μπορει να ειναι εκει απο το 1842.
Σαφως και υπαρχει μητρα που κτυπησε . Ξερεις εσυ που βρισκεται;;Ξερεις αν κτυπα ακομα και σημερα;;
Και ρωτω παλι(παιρνοντας ως δεδομενο την απαντηση που πηρα πριν απο σενα) το αυτονητο που ολο το προσπερνατε!!
ΓΙΑΤΙ  εμφανιστηκαν να χωρις μιχο 177 χρονια μετα;;
Που ηταν μεχρι τοτε ; Τα κλωσουσε το μονό κομματι του μουσειου;;


« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2019, 07:26:05 μμ από coll » Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #139 στις: Μάιος 27, 2019, 07:51:39 μμ »

Η μήτρα, αν θυμάμαι καλά, επιστρέφει στη χώρα παραγγελίας. Οπότε λογικά την εχει το ΝΜΑ.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #140 στις: Μάιος 27, 2019, 07:56:42 μμ »

Εχει κανεις απαντηση στην ερωτηση;
Ή θα πιασουμε εκ νεου την αμαρτωλη  εκεινη θεωρια συμφωνα με την οποια να νομισματα που κτυπα γνησια μητρα ειναι γνησια!!

Ειναι;;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2019, 07:59:06 μμ από coll » Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #141 στις: Μάιος 27, 2019, 08:04:15 μμ »

Εχει κανεις απαντηση στην ερωτηση;
Ή θα πιασουμε εκ νεου την αμαρτωλη  εκεινη θεωρια συμφωνα με την οποια να νομισματα που κτυπα γνησια μητρα ειναι γνησια!!

Ειναι;;


Λογικά η πνε Σωτήρη σαν σύλλογος εννοώ μπορεί να απευθυνθεί στο νμα να υποβάλλει γραπτό ερώτημα εάν υπάρχει η μήτρα αυτή να το φωτογραφησει κλπ, να μας φύγει η απορία.

Στην ερώτηση σου; σφαλως κ δεν είναι γνήσιο αν τα χτυπάνε τώρα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #142 στις: Μάιος 27, 2019, 08:08:40 μμ »

Τα νομίσματα που χτυπά γνήσια μήτρα είναι γνήσια.Παράνομα αλλά γνήσια.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #143 στις: Μάιος 27, 2019, 08:12:35 μμ »

Τα νομίσματα που χτυπά γνήσια μήτρα είναι γνήσια.Παράνομα αλλά γνήσια.

Ναι αλλα δεν μπορουν να εχουν την ιδια τιμη με τα αλλα Κλείσιμο ματιού

Τελως παντων ας μην ξεφευγουμε απο θεμα,
Εχουν γραφτει σελιδες επι σελιδων και δεν ειναι και η πρωτη φορα που συζητιεται το θεμα..........
Κανενα ποτε δεν απασχολησε  αυτη η λογικη(νομιζω) απορια που εχω;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2019, 08:13:27 μμ από coll » Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #144 στις: Μάιος 27, 2019, 08:15:48 μμ »

Τα νομίσματα που χτυπά γνήσια μήτρα είναι γνήσια.Παράνομα αλλά γνήσια.

Ναι αλλα δεν μπορουν να εχουν την ιδια τιμη με τα αλλα Κλείσιμο ματιού

Τελως παντων ας μην ξεφευγουμε απο θεμα,
Εχουν γραφτει σελιδες επι σελιδων και δεν ειναι και η πρωτη φορα που συζητιεται το θεμα..........
Κανενα ποτε δεν απασχολησε  αυτη η λογικη(νομιζω) απορια που εχω;
Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Πως θα τα ξεχωρίσεις;
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #145 στις: Μάιος 27, 2019, 08:17:09 μμ »

Τα νομίσματα που χτυπά γνήσια μήτρα είναι γνήσια.Παράνομα αλλά γνήσια.

Ναι αλλα δεν μπορουν να εχουν την ιδια τιμη με τα αλλα Κλείσιμο ματιού

Τελως παντων ας μην ξεφευγουμε απο θεμα,
Εχουν γραφτει σελιδες επι σελιδων και δεν ειναι και η πρωτη φορα που συζητιεται το θεμα..........
Κανενα ποτε δεν απασχολησε  αυτη η λογικη(νομιζω) απορια που εχω;
Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Πως θα τα ξεχωρίσεις;

Απο το μισχο! ! Τωρα μπηκες;

Υ.Σ Μου θυμησες τον αλλο Βασιλη, που γραφει εχοντας διαβασει μονο το τελευταιο ποστ Σαρκασμός

Πλακα κανω ......φανταζομια οτι ακομα και οι πρεσες μπορει να δινουν μικροδιαφορες ,αλλα αυτο ειναι εκτος θεματος

Υ.Σ Αν εχω την υποψια , σταματω να συλλεγω νομισματα αγαπητε φιλε και το ριχνω στα καπακια απο μπυρες
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2019, 08:23:12 μμ από coll » Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #146 στις: Μάιος 27, 2019, 08:23:19 μμ »

Άλλο εννοούσα αλλά οκ.Όχι δεν μπήκα τώρα παρακολουθώ με ενδιαφέρον.Καλή συνέχεια!!!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #147 στις: Μάιος 28, 2019, 06:26:54 πμ »

Οι μήτρες ανήκουν πολύ σωστά στο κράτος/ εκδοσα αρχή πού έκανε τήν παραγγελία αλλά δυστυχώς η αρχή αυτή ποτέ δεν τα ζητούσε πίσω!!!
Η Γαλλία όμως από την άλλη πλευρά μας έχει δείξει ότι έχει υπευθυνότητα. Όλα τα ελληνικά υπάρχουν σέ ένα κασονι σφραγισμένα παρακαλώ καί περιμένουν την ελληνική κυβέρνηση να τά ζητήσει πίσω. Μία κίνηση πού δεν έγινε ποτέ.
Οι ποίο πολλές μήτρες τών ελληνικών νόμισματων έχουν χαθεί.
Από την άλλη πχ θυμάμαι παλιά κουβέντα ότι πχ τού 1935 οι μήτρες είναι στα χέρια ιδιωτών συλλεκτών.
Υπάρχει και ιστορία κατεγραμενα με ονόματα ότι οι τελευταίες μήτρες πχ τού Λαγκε τής αγόρασε Έλληνας πρόξενος της εποχής για να βοηθήσει τα παιδιά του πού έμειναν στον δρόμο απροστάτευτα.
Καί έκτοτε χάθηκε η ύπαρξη τούς.
Εάν ήταν να υπάρχουν αντιγραφές από μήτρες έχουμε πολύ ποίο δυσεύρετα νομίσματα να τυπώσουν και με ποιο ευτελή οικονομικά νόμισμα και με ποιο Πολύ κέρδος!!!
Όλα εάν τα βάλεις σε σειρά και με λογική βλέπεις ότι δεν στέκουν οι αντιγραφές.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1825


Προφίλ
« Απάντηση #148 στις: Μάιος 28, 2019, 07:52:55 πμ »

ΓΙΑΤΙ  εμφανιστηκαν να χωρις μιχο 177 χρονια μετα;;
Που ηταν μεχρι τοτε ; Τα κλωσουσε το μονό κομματι του μουσειου;;


+100000
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #149 στις: Μάιος 29, 2019, 08:05:12 μμ »

Aπο οτι βλεπω το βαρεθηκαμε το θεμα...........
Κριμα γιατι ειχα και αλλες αποριες να μου λυσετε!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 18
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences