Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 08:48:30 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση παλιού ξένου κέρματος σε φυλαχτό  (Αναγνώστηκε 2145 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 12:27:35 πμ »

Θα χαιρόμουν πολύ αν αναγνώριζα το είδος και τη χρονολογία των δύο νομισμάτων στο γιορντάνι του πατρικού μου (αυτοσχέδιο γιορντάνι με μάλλινη κλωστή στην οποία κρέμονται: 1 μεταλλικός σταυρός, (χάλκινος?), ένα κοχύλι, ένα κοκάλινο ματάκι, 1 δεκάρα του 1912 και 1 τούρκικο νόμισμα (του 1808) νομίζω, καθώς και ένα άλλο μικρό που που είπαν πως είναι πολωνικό 3 γκρόσεν του 1599!!! αλλά στο internet όσα βρίσκω είναι παρόμοια, αλλά δεν έχουν ακριβώς τα ίδια γράμματα και τις ίδιες λεπτομέρειες του βασιλιά (Σιγμούνδου του 3ου?). Στη μία πλευρά αναγράφει: III   -RO- ARG RI R PO 99    και στην άλλη γράφει: III  D G RIX PO  MDL. Είναι διαμέτρου περίπου 20 mm. Ανεβάζω φωτογραφίες όπως τις τράβηξα από το κινητό και τις <<περιέκοψα>> με την ζωγραφική...
Καταγράφηκε
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 01:00:01 πμ »

Και άλλες φωτο..
Καταγράφηκε
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 01:13:50 μμ »

Θα χαιρόμουν πολύ αν αναγνώριζα το είδος και τη χρονολογία των δύο νομισμάτων στο γιορντάνι του πατρικού μου (αυτοσχέδιο γιορντάνι με μάλλινη κλωστή στην οποία κρέμονται: 1 μεταλλικός σταυρός, (χάλκινος?), ένα κοχύλι, ένα κοκάλινο ματάκι, 1 δεκάρα του 1912 και 1 τούρκικο νόμισμα (του 1808) νομίζω, καθώς και ένα άλλο μικρό που που είπαν πως είναι πολωνικό 3 γκρόσεν του 1599!!! αλλά στο internet όσα βρίσκω είναι παρόμοια, αλλά δεν έχουν ακριβώς τα ίδια γράμματα και τις ίδιες λεπτομέρειες του βασιλιά (Σιγμούνδου του 3ου?). Στη μία πλευρά αναγράφει: III   -RO- ARG RI R PO 99    και στην άλλη γράφει: III  D G RIX PO  MDL. Είναι διαμέτρου περίπου 20 mm. Ανεβάζω φωτογραφίες όπως τις τράβηξα από το κινητό και τις <<περιέκοψα>> με την ζωγραφική...
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 03:23:42 μμ »

λογικα... ειναι οθωμανικο 20 παραδων χαλκαργυρο με 17% ασημι, του Μαχμουτ Β. ειναι κομμενο στην Κωνσταντινουπολη το 1838.

το αλλο ειναι 3 γροσια πολωνικο του Σιγισμουνδου Γ΄. ει ναι του 1599. αυτα εχουν πολλες ποικιλιες.... απο οτι ειδα για δεν εχω τετοιο κερμα... γινεται χαμος με τις ποικιλιες του... για καποιο διαστημα υπηρχε κι ενωση λιθουανιας πολωνιας... οποτε... υπαρχει χαμος στο που κοβοταν, στα σχεδια κτλ..
Καταγράφηκε
georgio falaniotty
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 141



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 06:47:26 μμ »

Στο πολονικο, πριν το 99 τι εχει ? δεν φενεται καλα στη φωτογραφια.
Καταγράφηκε
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 07, 2016, 12:22:59 πμ »

Το Τούρκικο είναι του 1808 σίγουρα. Στο Πολωνικό, πριν το 99, έχει κάτι σαν θυρεό και πριν το θυρεό δεν έχει αριθμό (ή δεν φαίνεται). Ο βασιλιάς Σιγισμούνδος βασίλεψε από το 1566 μεχρι το 1632. Άρα όπως μου είπαν και δύο έμπειροι συλλέκτες που το είδαν από κοντά εί ναι του 1559. Με ποιόν τρόπο μπορώ να ανεβάζω καθαρές φωτογραφίες των νομισμάτων μου, αφού μειώνω τα pixels για να χωρέσει η εικόνα?
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 07, 2016, 02:15:42 πμ »

το πολωνικο... σαν να διαβαζω 99 κι οχι 59 παντως...

στο οθωμανικο... δεν ειναι του 1808! το 1808 ειναι το ετος ενθρονισης του μαχμουτ Β.

εκτος αυτης της ημερομηνιας εχει και το ετος βασιλειας οταν κοπηκε το κερμα και ειναι το 31 αν βλεπω καλα... και με δεδομενο οτι ο χρονος 1 ειναι το 1808... το κερμα κοπηκε το 1838!
Καταγράφηκε
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 07, 2016, 02:39:47 πμ »

Δίκιο έχεις και στα δύο! Το 59 γράφτηκε εκ παραδρομής. Είναι 99 καθαρό. Όσο για το Τούρκικο ακόμα θέλω βελτίωση με την εξακρίβωση της ημερομηνίας κοπής... Αλήθεια πως ξέρουμε πότε ενθρονίστηκε ο κάθε σουλτάνος και που αναγράφεται σε ποια πόλη έγινε η κοπή?? Ευχαριστώ για την βοήθεια.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences