Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 03:42:55 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ολυμπιακά μεταλλια 1896  (Αναγνώστηκε 4236 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 04, 2016, 12:52:47 πμ »

Γνωρίζει κανείς αν εκτός από τα γνωστά μετάλια με τον Δία και την Νίκη που στεφανώνει, υπήρχαν και άλλα? Βρήκα ένα παλιό, (κατά το πωλητή είναι των αγώνων), που γράφει: ολυμπιακοί αγώνες 776 πΧ-1896 και στην άλλη πλευρά, κάτι σαν Ηρώδης?? και κάτι σαν Αβέρωφ?? με φόντο ένα στάδιο. Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να είναι? Έχω βγάλει μια φωτογραφία με το κινητό μου την μία όψη αλλά δεν μπορώ να την ανεβάσω. Μπορεί κάποιος να μου πει πως ανεβάζουμε φωτογραφίες στο θέμα μας? Γιατί ενώ πάω να επισυνάψω μια φωτο, μου λέει ότι πρέπει να είναι μέχρι 600 ΚΒ, ενώ η φωτογραφία μου είναι 1,5 ΜΒ.  Πως γίνεται??? Κάθε βοήθεια δεκτή...
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 04, 2016, 08:50:11 πμ »

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=7860.0
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 04, 2016, 09:53:53 πμ »

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=26308.0
Καταγράφηκε
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 04, 2016, 10:56:03 μμ »

Γνωρίζει κάποιος για αυτό το μετάλλιο? Η άλλη όψη έχει το παναθηναικό στάδιο και γράφει ΗΡΩΔΗΣ- ΑΒΕΡΩΦ. Θα ήθελα να ήξερα αν είναι της εποχής του 1896, ή αν έχει σχέση με τους αγώνες για να κρίνω αν το αγοράσω... Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 05, 2016, 12:15:45 πμ »

για δες εδω....

https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=523&lot=429715&noBack

Καταγράφηκε
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 05, 2016, 01:46:27 πμ »

Ευχαριστώ πολύ. Ίδιο είναι, το <<δικό μου>> όμως σε πολύ χειρότερη κατάσταση και το πουλάει 200 ευρώ.... Αυτό που δεν κατάλαβα είναι ποιας χρονιάς κοπή είναι (είναι της εποχής του 1896 ή μεταγενέστερο) και επίσης ποιός το έκοψε και σε ποιούς δινόταν.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 05, 2016, 03:30:12 πμ »

το μεταλλιο σου ειναι με αρκετη φθορα και σπασμενο στον κρικο... αρα... η τιμη πεφτει πολυ!! δεν θα πω οτι χανει την αξια του... δεν πιστευω κατι τετοιο λογο της ιστορικοτητας του γεγονοτος και της εποχης του... αλλα αν στο δινει 200 ευρω.... αστο... δεν νομιζω να κανει τοσο... θα δεις παρακατω λινκ με απουλητο...

στο λινκ που σου εδωσα, αναφερει τον δημιουργο Κ. Χουτοπουλο και τον χαρακτη στην Βιεννη W Pittner.

τωρα.... ο χουτοπουλος ειχε παει στην βιεννη για να δημιουργηθουν τα μεταλλια τα αναμνηστικα των ολυμπιακων αγωνων... οχι αυτα που εδιναν στους αθλητες... αλλα αυτο με την κοπελα και την ακροπολη... και το αναφερουμε σαν μεταλλιο των συμμετεχοντων...

το σχεδιο εκεινο ηταν του Λυτρα αλλα αν δεν κανω λαθος το χαραξε ο Pittner!!  το ιδιο εγινε και με το μεταλλιο των μεσοολυμπιακων αγωνων του 1906.

παραγγελθηκαν 20000 χαλκινα αλλα ο Χουτοπουλος εφερε και δειγματα επαργυρα και επιχρυσα να τα δουν εδω μηπως και παρεγγελναν και τετοια...

θα πουλιωνταν  αυτα προς 2 δραχμες το ενα και θα ηταν τοποθετημενα σε κουτι με μπλε βελουδο! ετσι το κρατος θα ειχε κερδος απο την πωληση...
δεν ηταν λιγα... σκεψου οτι το εισητηριο στους αγωνες εκανε τοσα!! και αναφερομαι για το διαζωμα...

“Η τιμή των εισιτηρίων ωρίσθη εις δύο δραχμάς διά τα μέχρι του διαζώματος καθίσματα και εις πεντήκοντα λεπτά διά τα υπέρ το διάζωμα.”

βλεπουμε λοιπον οτι ο Χουτοπουλος ειναι της εποχης και οντως εχει διασυνδεσεις με την Βιεννη.... και ο Pittner εχει κανει ελληνικα μεταλλια...

το δικο σου μεταλλιο λοιπον ειναι ιδιωτικη κοπη απο τον χουτοπουλο, κοπηκε στην βιεννη απο τον χαρακτη  Wilhelm Pittner. προφανως ο χουτοπουλος ηθελε και δικη του εκδοση φτηνοτερη για δικο του κερδος, με διαφορετικο σχεδιο κτλ...

δες εδω σε δημοπρασια του βλαστου... αν και δεν εχει πια φωτο... αλλα αναφερεται ως ιδιοτικη κοπη...

http://www.vlastos.gr/content/show_detail/index/en/auction_archive/213/930903514

σιγουρα ειναι της εποχης αλλα δεν μπορω να ξερω αν ειναι κατι που εγινε μετεπειτα.. μετα του αγωνες δηλαδη εις αναμνησην του γεγονοτος!

τα λοιπα στοιχεια για το αλλο μεταλλιο... τα αντλησα απο το υπεροχο και πλουσιο σε υλικο και στοιχεια βιβλιο "Η Ελλαδα παντα μπορει" της Δρ Ελισσαβετ Γραψα

http://documents.tips/documents/h-ellada-panta-mporei-a8hna-1896.html#

αν θελετε πληροφοριες για τα ολυμπιακα γραμματοσημα του 1896 ειναι στις σελιδες 195 και 196
για το μεταλλιο αναφερει στην σελιδα 197




δυστυχως μαλλον μεχρι εδω μπορω να βοηθησω!  Χαμόγελο

Καταγράφηκε
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 05, 2016, 11:13:12 πμ »

Ευχαριστώ πάρα πολύ, είσαστε κατατοπιστικότατος. Έχω εντυπωσιαστεί. Γνώριζα φυσικά ότι δεν είναι το επίσημο μετάλλιο, αλλά δεν γνώριζα τίποτα για την εποχή που εκδόθηκε. Οι λέξεις ΗΡΩΔΗΣ ΑΒΕΡΩΦ, πρέπει να είναι προς τιμήν των αντρών αυτών που ανακαίνισαν-αναστήλωσαν το καλλιμάρμαρο. Ξεκίνησα ως (μικρο) συλλέκτης νομισμάτων, αλλά και στα μετάλλια βρήκα μεγάλο ενδιαφέρον (ιστορικό, πολιτικό, καλλιτεχνικό). Πάντα είχα αγάπη για τα παλιά πράγματα, αλλά από τότε που άρχισα να ασχολούμαι κάπως πιο συστηματικά, νομίζω ότι βρήκα αυτό που μ αρέσει πραγματικά και θα ασχοληθώ όσο επιτρέπει το βαλάντιό μου.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 05, 2016, 02:04:04 μμ »

ναι! ειναι για τις ανακαινησεις τα ονοματα! Χαμόγελο βλεπεις τι στοιχεια μπορεις να παρεις απο κατι τετοια; Χαμόγελο αυτη ειναι η ομορφια! Χαμόγελο

πολυ καλα κανεις! ετσι κανω κι εγω! αναλογα με το πορτοφολι και το περισσευμα σου αποκτας... υπομονη θελει..

τα μεταλλια δεν ειναι τοσο διασημα οσο τα νομισματα αλλα ειναι υπεροχα κομματια! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences