Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 09:37:45 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 50 ΛΕΠΤΑ 1976  (Αναγνώστηκε 15734 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 02:58:19 μμ »

Και κάτι τετοια, είναι που μας κάνουν καχύποπτους (δικαιολογημενα βέβαια Κλείσιμο ματιού)..
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 02:59:26 μμ »

Με σφυρι δυσκολο να γινει ετσι...θα επρεπε στο 50 να εχει βαθουλωμα. Πιο πολυ μου κανει πρεσα υδραυλικη στην οποια μπηκαν 2-3 κερματα μαζι και το πρωτο κερμα παταγε στο εμβολο ή σε διατρητο αξονα . Το απο κατω κερμα προφανως ειχε αλλη οδοντωση ή μετατοπιστηκε κατα την ασκηση πιεσης της πρεσας και εμεινε σημαδι πανω στο δισκο του πρωτου κερματος... Ολα αυτα, αν δεν ειναι σφαλμα βεβαια
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 03:03:26 μμ »

"Ολα αυτα, αν δεν ειναι σφαλμα βεβαια"  

Σίγουρα υπάρχουν πολλά σενάρια, εγώ τουλάχιστον , ικασειες κάνω. Μας λείπει ένας τεχνικός από το νομισματοκοπιο στο στεκι, θα μας έλυνε πολλές απορίες και όχι μόνο εδώ Χαμόγελο.....
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 03:24:50 μμ »

Με σφυρι δυσκολο να γινει ετσι...θα επρεπε στο 50 να εχει βαθουλωμα. Πιο πολυ μου κανει πρεσα υδραυλικη στην οποια μπηκαν 2-3 κερματα μαζι και το πρωτο κερμα παταγε στο εμβολο ή σε διατρητο αξονα . Το απο κατω κερμα προφανως ειχε αλλη οδοντωση ή μετατοπιστηκε κατα την ασκηση πιεσης της πρεσας και εμεινε σημαδι πανω στο δισκο του πρωτου κερματος... Ολα αυτα, αν δεν ειναι σφαλμα βεβαια

λογικα δεν θα επρεπε να αφησει αποτυπωμα του σχεδιου σε ολο το νομισμα και οχι μονο στην περιμετρο??
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 03:49:31 μμ »

Καλά........το 20αρικο με γιρλάντες!!!!!!! Όλα τα λεφτά!!!! Σαρκασμός
Εκτός από ''παιχνιδιάρης'' ήταν και καλλιτέχνης ο κατασκευαστής.
Να τα βλέπουν οι δική μας οι χαράκτες, να παίρνουν ιδέες. Σαρκασμός
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 04:18:19 μμ »

Με σφυρι δυσκολο να γινει ετσι...θα επρεπε στο 50 να εχει βαθουλωμα. Πιο πολυ μου κανει πρεσα υδραυλικη στην οποια μπηκαν 2-3 κερματα μαζι και το πρωτο κερμα παταγε στο εμβολο ή σε διατρητο αξονα . Το απο κατω κερμα προφανως ειχε αλλη οδοντωση ή μετατοπιστηκε κατα την ασκηση πιεσης της πρεσας και εμεινε σημαδι πανω στο δισκο του πρωτου κερματος... Ολα αυτα, αν δεν ειναι σφαλμα βεβαια

λογικα δεν θα επρεπε να αφησει αποτυπωμα του σχεδιου σε ολο το νομισμα και οχι μονο στην περιμετρο??

Υποτίθεται οτι εκει που πάταγαν , ήταν στο κέντρο κενό (σωλήνας με φαρδιά περίμετρο "σε διατρητο αξονα"). Δεν συζητάμε για ένα καπάκι (είναι πολύ πιο μαλακό απο το νόμισμα), μιλάμε για υδραυλικές ποντες, για κεφάλες με οδόντωση τετοια που να ταιριάζει στην περίμετρο του νομίσματος..... και ολα αυτά για να κατασκεβασουμαι ένα τεχνητό σφάλμα, που θα αμφισβητηθεί απο τους πιο πολλούς. Πιο καλά μου κάθετε να είναι σφάλμα απο το νομισματοκοπιο.  Δεν βλέπω να καταλήγουμε Στριφογύρισμα ματιών.... πάμε στην διαιτησία (pcgs - ngc)  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 04:20:44 μμ »

μπερδευτηκα!!ο συγκεκριμενος τομεας εργασιας (υδραυλικες πρεσσες,ποντες κτλ) ειναι ενας τομεας που δεν κατεχω καθολου...συμφωνω..ας αποφανθει η επιτροπη!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 04:27:24 μμ »

Δίχως να θελω να εκφερω γνωμη  πλεον εφόσον μαζευτηκαν τοσα μεσα στο ποστ δηλωνω μονο αυτο.
Τα μαργαριταρια σας ειναι ολα τα λεφτά.
Το αποκορύφωμα δε ειναι το 20δρχ !!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 04:35:43 μμ »

Δίχως να θελω να εκφερω γνωμη  πλεον εφόσον μαζευτηκαν τοσα μεσα στο ποστ δηλωνω μονο αυτο.
Τα μαργαριταρια σας ειναι ολα τα λεφτά.
Το αποκορύφωμα δε ειναι το 20δρχ !!!


Αυτά συμβαίνουν αν δεν βγαίνει κάποιος να μας εξηγήσει και εμάς. Για κανε μια λίστα με τα μαργαριτάρια να γελάσουμε και εμείς.   

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 04:45:23 μμ »

Οταν θα παω στον υπολογιστη μου θα τα βρω για χαρη σου Φιλε.
Μου τα είχε στείλει η γυναίκα αυτουνου που τα δημιουργούσε.
Ιστορίες παλιές.
Το απόγευμα  λοιπον η το βραδυ θα εχεις ενα  ωραιοτατο αρχειο. 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 04:52:38 μμ »

Οταν θα παω στον υπολογιστη μου θα τα βρω για χαρη σου Φιλε.
Μου τα είχε στείλει η γυναίκα αυτουνου που τα δημιουργούσε.
Ιστορίες παλιές.
Το απόγευμα  λοιπον η το βραδυ θα εχεις ενα  ωραιοτατο αρχειο. 


Παρεξήγησα Ντροπή. Νόμιζα οτι ειρωνευόσουν την άγνοια (μου-μας) και τα σενάρια που κάνουμε.  sory Χαμόγελο
 Αν βρεις το αρχείο ανέβασε το , πιστεύω οτι θα βοηθήσει και αλλού.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 06:42:50 μμ »

Το αρχειο αυτο ηταν τριων υπολογιστων πισω!! Ο τελευταιος μου υπολογιστης καηκε πριν ενα μηνα περιπου ισως και παραπανω, εαν δεν καταφερναν να μου ανασυρουν τις χιλιαδες φωτογραφιες που ειχε ημουν ικανος να πεσω απο το καστρο του Κουλε!!  Μεγάλο χαμόγελο
Ξεκιναμε:
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 06:47:57 μμ »

Το αρχειο αυτο μου το εστειλε η γυναικα αυτου που τα δημιουργησε οπως ειπα πριν 35 χρονια περιπου και βαλε ο οποιος δεν ειναι τωρα στην ζωη!!
Με αυτη την γυναικα μιλουσαμε τηλεφωνικα ωρες ασταματητες για να μαθω δεκα πραγματα!!
Φυσικα και εχω σε μαιλ ακομη την αποστολη των φωτογραφιων και την εγκριση της να ανεβουν στο σαιτ!!
Επειδη αυτα πουληθηκαν μετεπειτα καλο ειναι να μην γινετε αναδημοσιευση διοτι μπορει να εχετε προβληματα μ τον σημερινο κατοχο των (σφαλματων)
Και εγω ο ιδιος δεν επιθυμω την αναδημοσιευσει αυτων των κομματιων.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 06:50:03 μμ »

Μεχρι που γνωρισα εκεινη την γυναικα δεν πιστευα στα θαυματα.
Απο εκεινη την μερα και μετα δεν πιστευα ουτε στα σφαλματα!!
Προσωπικη ιδεολογια φυσικα το παραπανω.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 07:26:32 μμ »

Απίστευτα κομμάτια , υπέροχα . Όλα βέβαια συγκεκριμένης περιόδου. Μπορεί για πολλούς να είναι σφάλματα κατασκευασμένα, εντάξει δεν διαφωνώ, και για εμένα είναι, αλλά δεν παύουν να είναι γνήσια κακέκτυπα νομισματοκοπείου. Πριν από αυτήν την περίοδο  (αλλά και μετά) , σφάλματα-κακέκτυπα γινοντουσαν και τότε. Μόνο που τότε δεν υπήρχε κάποιος να τα βοηθήσει να γίνουν περισσότερα, και να τα πάρει  μετά. Κατασκευασμένα η τυχαία δεν παύουν να είναι δημιουργημένα με μηχανήματα νομισματοκοπείου. Ίσως κάποιος να έλεγε χαμηλότερης χρηματικής αξίας (λόγο πληθώρας) έναντι κάποιον παλαιότερων και τυχαίων… ίσως. Και αυτό δεν είναι προνόμιο του Ελληνικού νομισματοκοπείου, γεμάτο το ebay από τέτοια κακέκτυπα ανά τον κόσμο.  Πάντως είναι θησαυρός ακόμη και οι φωτογραφίες (έτσι συγκεντρωμένες), έπρεπε να τις έχεις ανεβάσει από παλιά . Σε ευχαριστώ πολύ.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences