Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 11:12:01 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κράνη Β' Παγκοσμίου Πολέμου LUFTSCHUTZ  (Αναγνώστηκε 4604 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
the_tony
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14



Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 06, 2016, 06:57:33 μμ »

Καλησπέρα,

Θα ήθελα παρακαλώ αν είναι εύκολο μία εκτίμηση για τo κράνος του Β' ΠΠ που παραθετω στις φωτογραφίες.
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 06, 2016, 07:17:37 μμ »

δοκιμασε πρωτα (αν ειναι αυθεντικο)με αναπτηρα στο σημα επιμονα να δεις αν αντεχει σε φωτια...αν αντεξει τοτε θα το εκτιμησουμε.
Καταγράφηκε
the_tony
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 06, 2016, 07:24:10 μμ »

Αυθεντικότατο είναι  100%. Αυτό με τι φωτιά τι δείχνει; Τώρα λίγο δύσκολο να το δοκιμάσω. Αν σε περίπτωση δεν αλλοιωθεί τι σημαίνει και τι σημαίνει αν αλλοιωθεί; Εν πάση περιπτώσει ποια θα ήταν η εκτίμηση;
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 06, 2016, 08:29:50 μμ »

Φιλε και εμένα με προβληματιζει η αυθεντικότητα του.
Αλλά  δεν θα πω που το στηριζω μεχρι να πουν άλλοι την αποψη τους. 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
the_tony
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 06, 2016, 08:42:46 μμ »

Λογικό είναι για τον καθένα που είναι μακριά να έχει την οποιαδήποτε αμφιβολία, ειδικά για κάτι το οποίο βλέπει απο μία οθόνη υπολογιστή. Απλά θεωρώ πως είναι αυθεντικά γιατί απέναντι απο το πατρικό σπίτι της γιαγιάς μου (όπου και τα βρήκα, έχω 2 τέτοια) στον Β' ΠΠ υπήρχε αποθήκη που την χρησιμοποιούσαν Γερμανοί και απ' όσο ξέρω απο εκει τα είχε πάρει.  Κλείνει η παρένθεση περι αυνθεντικότητας (κάτι για το οποίο θα κάνω αυτό το τέστ με τον αναπτήρα). Με ενδιαφέρει οστόσω να ξέρω περίπου την αξία αν θεωρήσουμε οτι μιλάμε για αυθεντικότατο κράνος. Ούτως ή άλλος δεν προτίθεμαι να τα πουλήσω (τουλάχιστον άμεσα).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 06, 2016, 09:43:01 μμ »

Θα σου έλεγα να ψάξεις άλλους τρόπους απο τον αναπτήρα, συγκρίνοντάς το με άλλα.
Υπάρχει η δική σου ιστορία και η άλλη άποψη που λέει πως δεν είναι απο τον herakliotis, o οποίος και δε θέλει να πεί (ακόμα) που το στηρίζει.
Τα γερμανικά κράνη λίγο τα γνωρίζω αλλά εαν αυτό πουβλέπω στις φώτο είναι φρέσκια σκουρία, κάτι δε πάει καλά.
Εχω και την εντύπωση πως τα συγκεκριμένα ήταν (ίσως όχι όλα) απο αλουμίνιο.
Καταγράφηκε
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 06, 2016, 09:45:35 μμ »

Παρόλο που τα συγκεκριμένα δείχνουν όμορφα και σε καλή κατάσταση, δεν είναι κι απο τα ακριβότερα... θα τολμήσω να σου πω μια τιμή απο 100 εώς 150 το πολύ... Μου φαίνεται πάντως για αυθεντικό.
Καταγράφηκε
the_tony
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 06, 2016, 09:51:38 μμ »

Παρόλο που τα συγκεκριμένα δείχνουν όμορφα και σε καλή κατάσταση, δεν είναι κι απο τα ακριβότερα... θα τολμήσω να σου πω μια τιμή απο 100 εώς 150 το πολύ... Μου φαίνεται πάντως για αυθεντικό.

Σε ευχαριστώ πολύ. Αυτό ήθελα να μάθω. Αν και όποτε χρειαστεί να τα πουλήσω να ξέρω περίπου σε τι τιμή θα πρέπει να πουληθούν. Τώρα αν είναι αυθεντικά ή όχι (που το αποκλείω να μην είναι), όταν έρθει η ώρα αυτός που θα ενδιαφερθεί να τα αγοράσει θα μπορέσει να το διαπιστώσει με οποιοδήποτε τρόπο θελήσει.
Καταγράφηκε
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 06, 2016, 09:53:56 μμ »

Παρόλο που τα συγκεκριμένα δείχνουν όμορφα και σε καλή κατάσταση, δεν είναι κι απο τα ακριβότερα... θα τολμήσω να σου πω μια τιμή απο 100 εώς 150 το πολύ... Μου φαίνεται πάντως για αυθεντικό.

Σε ευχαριστώ πολύ. Αυτό ήθελα να μάθω. Αν και όποτε χρειαστεί να τα πουλήσω να ξέρω περίπου σε τι τιμή θα πρέπει να πουληθούν. Τώρα αν είναι αυθεντικά ή όχι (που το αποκλείω να μην είναι), όταν έρθει η ώρα αυτός που θα ενδιαφερθεί να τα αγοράσει θα μπορέσει να το διαπιστώσει με οποιοδήποτε τρόπο θελήσει.
Παρακαλώ. καλού κακού πάντως δοκίμασε κι αυτό με τον αναπτήρα  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 01:27:16 μμ »

Παρόλο που τα συγκεκριμένα δείχνουν όμορφα και σε καλή κατάσταση, δεν είναι κι απο τα ακριβότερα... θα τολμήσω να σου πω μια τιμή απο 100 εώς 150 το πολύ... Μου φαίνεται πάντως για αυθεντικό.

Σε ευχαριστώ πολύ. Αυτό ήθελα να μάθω. Αν και όποτε χρειαστεί να τα πουλήσω να ξέρω περίπου σε τι τιμή θα πρέπει να πουληθούν. Τώρα αν είναι αυθεντικά ή όχι (που το αποκλείω να μην είναι), όταν έρθει η ώρα αυτός που θα ενδιαφερθεί να τα αγοράσει θα μπορέσει να το διαπιστώσει με οποιοδήποτε τρόπο θελήσει.
Παρακαλώ. καλού κακού πάντως δοκίμασε κι αυτό με τον αναπτήρα  Σαρκασμός
Αυτό με τον αναπτήρα, μήπως να μας το εξηγούσατε και στους υπόλοιπους το πως και το γιατί.
Δεν υπάρχει περίπτωση να επηρεαστεί το κέλυφος?
Θα φανώ λίγο κακός αλλά...αφού ρε παιδία (εσύ και άλλοι) θέλετε να μάθετε την τίμη (γιατί είστε σίγουροι
πως είναι αυθεντικά) γιατί δε το λέτε καθαρά?
Θέλω να μάθω πόσο μπορεί να πουληθεί το κράνος, παράσημο, νόμισμα κλπ..κακό είναι ??  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
the_tony
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 01:31:12 μμ »


Θα φανώ λίγο κακός αλλά...αφού ρε παιδία (εσύ και άλλοι) θέλετε να μάθετε την τίμη (γιατί είστε σίγουροι
πως είναι αυθεντικά) γιατί δε το λέτε καθαρά?
Θέλω να μάθω πόσο μπορεί να πουληθεί το κράνος, παράσημο, νόμισμα κλπ..κακό είναι ??  Κλείσιμο ματιού
Καλημέρα. Αυτό ακριβώς ρωτάω. Δεν κρίβω κάτι. Αλλά πιο πολύ να ξέρω τι έχω. Δεν σκέφτομαι να τα πουλήσω (ακόμα τουλάχιστον).
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 01:41:36 μμ »

Εκτίμηση: κατάστασης, αυθεντικότητας, τιμής, σπανιότητας.
Αυτό εννοώ, καλό θα ήταν (για μένα τουλάχιστον) να το ξεκαθάριζες απο την αρχή.
Εμένα πάντως θα με απασχολούσαν περισσότερο οι δυο γνώμες, αντίθετες απο τη δική σου, περί αυθεντικότητας.
Φιλικά τα λέω όλα αυτά  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
the_tony
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 01:49:06 μμ »

Εκτίμηση: κατάστασης, αυθεντικότητας, τιμής, σπανιότητας.
Αυτό εννοώ, καλό θα ήταν (για μένα τουλάχιστον) να το ξεκαθάριζες απο την αρχή.
Εμένα πάντως θα με απασχολούσαν περισσότερο οι δυο γνώμες, αντίθετες απο τη δική σου, περί αυθεντικότητας.
Φιλικά τα λέω όλα αυτά  Χαμόγελο

Ναι κανένα πρόβλημα.Κι εγώ θα ήθελα να ακούσω βασικά την αντίθετη γνώμη. Πάντως αυτό με τον αναπτήρα θα το κάνω σίγουρα. 
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences