Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:44:04 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η αξία των 80 λεπτών,εκδόσεις-σφάλματα  (Αναγνώστηκε 42918 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 12:41:48 μμ »

Πολύ ωραία και εμπεριστατωμένη άποψη,βασισμένη στις νέες μελέτες της δεκαετίας του '80 και ειδικά στο συμπόσιο του 1991 για τις ΜΚΕ στη Βέρνη.
Αλλά,
η σύγκριση,


βάζει,μαζί με τα διαφορετικά χαρτιά,ζήτημα αναθεώρησης,ίσως όχι ολικής,σίγουρα όμως ότι στα 1875 χρησιμοποιήθηκε άλλο χαρτί και ίσως αυτό μόνο να καταταχθεί στις εκδόσεις 1871-76.
Τα άλλα...ας το συζητήσουμε,αν οι τεχνικοί μια μέρα του 1868 είπαν ας δοκιμάσουμε μια άλλη τεχνική εκτύπωσης και να βάλουμε κάτι από κάτω του χαρτιού εκτύπωσης γιατί έχουν φθαρει το ''0'',και να βγήκε το αντίθετο αποτέλεμα ή ακόμα,γιατί όχι,καινούριο μεταλλικό στοιχείο ''0'',που στη συνέχεια δεν το ξαναχρησιμοποίησαν....
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 01:12:28 μμ »

Οι υπόθεσεις για χρήση πιλήματος κατά τις εκτύπωσεις όχι μονάχα των όψεων των γραμ/μων αλλά, σε ορισμένες περιπτώσεις και των ΑΕ έχουν γίνει, σίγουρα τουλάχιστον απο τον Basel (Φιλοτέλεια 638-640) και ενδεχομένως και από άλλους νεότερους. Δεν ξέρω εάν εκφράζονται εδώ ή αλλού ως πρωτότυπες καθώς βλέπω πως εκείνες αναφέρονται -αν όχι από πριν- σίγουρα ήδη από την εποχή της Μελέτης, αφού στην παρ. 520 ο Κωνσταντινίδης τις αναφέρει ως σκέψεις του P. Arlaud, δίνοντας παραπομπή σε άρθρο του Arlaud στην Φιλοτέλεια της εποχής.
Προσωπικά την εικασία αυτή την βρίσκω απόλυτα λογική και πιθανότατη καθώς εξηγεί τέλεια πολλές παραδοξότητες, ειδικά την πολύ απότομη και πολλές φορές εξωφρενική και ξαφνικότατη πλάτυνση που παρατηρείται πχ σε ΑΕ των τραβηγμάτων 68-69, ΑΕ οι οποίοι, σε μεταγενέστερες εκτυπώσεις εμφανίζονται ίσως και λεπτότεροι σε σχέση με τα προγενέστερα αυτά τραβήγματα της 68-69! Ένα φαινόμενο το οποίο η πολύ γενική θεωρία περί "σταδιακής διαπλάτυνσης των στοιχείων των ΑΕ λόγω βαθμιαίας φθοράς των ακμών των μεταλλικών στοιχείων τους", αν και γενικότερα σωστή, αδυνατούσε να εξηγήσει, καθώς τα πολύ πεπλατυσμένα αυτά στοιχεία 68-69 έρχονται σε απότομη και πολύ μεγάλη αντίθεση με τα αρκετά ανεκτά ακόμα του 1867 και όπως είπα πρίν, εμφανίζονται ξανά αργότερα κάποιες φορές λεπτότερα!
Η χρήση πιλήματος, σε κάποιες περιπτώσεις, και κατά τις εκτυπώσεις των ΑΕ, με αποτέλεσμα την πεπλατυσμένη απόδοση τους είναι πιθανότατη. (Mελέτη παρ. 520, Βasel-Φιλοτέλεια 638-640)
Για την μεγάλη διαφορά πάχους των "0" έναντι των "8" στα 80λ 72-75 που αφορά το εδώ θέμα, προς το παρόν, εγώ τουλάχιστον, καλύπτομαι πλήρως από τις εξηγήσεις που θεωρούνται αποδεκτές χρόνια τώρα και τις οποίες εξέφρασα πριν.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2016, 02:03:38 μμ από Helios » Καταγράφηκε

LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 02:04:06 μμ »

Πιστεύω ότι το κλειδί που θα βοηθήσει την σκέψη μας είναι το γραμμ.με την σφραγίδα 1880.Αν βρούμε,στη συλλογή μας-εγώ δεν έχω άλλο -ή σε αναζήτηση σε σάιτ δημοπρασιών καλες φωτό που να αναδεικνύουν ομοιόμορφα αντιτυπα αυτού του χαρτιού,δηλ.κακή ποιότητα,χρώμα γκρι-μπεζ σκοτεινό και με σαθρή επιφάνεια,και κυρίως με σφραγίδες μετά από το 1875-76,όψη ή καλύτερα ακόμα πίσω μέρος,τοτε μπορεί να διαχωριστεί το τράβηγμα 1875 80λέπτων.
Αν γίνει αυτό τότε θα αλλάξει όλη η ρότα της συζήτησης
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 20, 2017, 11:40:23 μμ »

Ένα μέρος της γοητείας και της ποικιλίας των κεφαλών Ερμή οφείλεται αναμφισβήτητα και στη χρωματική ποικιλία τους.
Φαίνεται ότι εδώ τα πράγματα είναι πολύ ρευστά για πωλητές και συλλέκτες.

Στο ίδιο πλυμένο φύλλο διαφορετικοί τόνοι
https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=531&lot=175443

και "shades" που ίσως δεν είναι παρά αλλοιωμένο χρώμα
https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=471&lot=341260

Φως, σκόνη, καπνός κλπ. μάλλον έχουν κάνει τον καθορισμό του χρώματος πολύ υποκειμενικό ζήτημα.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 11:16:34 πμ »

Πωπω, τζαμπα εφυγε το 2ο λοτακι..
Για τις αποχρωσεις ειναι γριφος το ζητημα, πως μπορουμε να πουμε αν ειναι αποχρωση ή απλα ξεβαμμενο χρωμα?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 22, 2017, 06:00:55 μμ »

Μα.φίλοι,οι αποχρώσεις δεν τιμολογούνται,οι χρωματισμοί παίρνουν την υπεραξία.
Δηλαδή 10λ.1862-67,έχουμε πορτοκαλί και απόχρωση με το χρώμα να πηγαίνει οπτικά προς το κίτρινο,πράγμα που σημαίνει ότι κατα την εκτύπωση το μείγμα χρώματος στο δοχείο ίσως δεν είχε ανακατευτεί καλά,ή ήταν από το πάνω μέρος και ίσως όσο πιο κάτω κατακαθόταν ή κατα την διάρκεια των χρόνων σαν γραμμ.μπορει να εκτειθόταν σε κάποια βιτρίνα/πλαίσο έκθεσης/ορατο στο ήλιο σε κάποια εξέταση, κτλ κτλ εκεί λοιπόν μπορεί να έχουμε ένα νέο αριθμό καταλόγου και μια μικρή υπεραξία.
Ομως παράλληλα έχουμε και το κοκκινωπό 10λ,το περίφημο salmon,που αυτό δημιουργήθηκε από λάθος του τεχνικού που πρόσθεσε πιό πολύ κόκκινο χρώμα,για να πετύχει το χρώμα της εγκυκλίου του υπουργείου περι χρωματισμού των 10λέπτων,και έτσι δημιούργησε σε κάποια φύλλα ένα χρωματισμό,και πολύ σπάνιο μάλιστα
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 22, 2017, 06:52:35 μμ »

2 τεραστια παραδειγματα απο την περασμενη δημοπρασια του Καραμητσου
https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=572&lot=323813&view=all
https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=572&lot=464584&view=all

επισης η απλη carmine αποχρωση σε ευτελη τιμη

https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=572&lot=464581&view=all

Το χρωμα ειναι ο ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΟΣ προσδιοριστικος παραγοντας αξιας των μεγαλων κεφαλων Ερμη. Σκεφτειτε οτι εχουν περασει 150 χρονια περιπου απο την ημερομηνια εκδοσης των γραμματοσημων αυτων και τα γραμματοσημα εχουν εκτεθει σε περιβαλλοντικες συνθηκες διαφορετικες. Αυτα που κατορθωσαν και διατηρησαν την εντονη αρχικη τους αποχρωση ειναι αυτα που ειναι κορυφαια απο αποψη αξιας.
Το ερωτημα που φανταζομαι θετει ο φιλος Βασιλης ειναι το κατα ποσο μπορουμε να ξεχωρισουμε αν μια ατονη αποχρωση προερχεται απο το τυπογραφειο ή εγινε απο τις περιβαλλοντικες συνθηκες και την παραπανω εκθεση στον ηλιο ή την εκθεση σε χημικες ουσιες (πχ χλωρινη).
Δυσκολο ερωτημα.
Δε μιλαω μονο για σπανιοτητες τυπου salmon, αλλα και για πιο κοινες αξιες. Ακομα και στα 80λεπτα τα κοινα, αλλη αξια κατ εμε εχει ενα βαθυ καρμιν και αλλη ενα ατονο.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 22, 2017, 07:31:35 μμ »

Αγαπητέ Δημήτρη έχω την εντύπωση πως και το άτονο 20λ σε τετράδα ασφράγιστη σε τέτοια lux κατάσταση πάλι και αυτό κάπου εκεί θα βρίσκονταν σαν αξία...όπως για παράδειγμα τα deep carmin σαν σφραγισμένα/μεμονωμένα δεν νομίζω να πιάνουν παραπάνω από τα άτονα.
Ομως σε ακραίες περιπτώσεις αποχρώσεων ενός χρωματισμού,π.χ. τα μόλις διακρινόμενα κιτρινοπράσινα 5λεπτά 1880-86 ή τα απροδιόριστα παράστασης λόγω υπεβολικού χρώματος 1λεπτου καφεκκόκινα 1875-80,ε,εκεί μπορεί να υπάρχει μια υπεραξία{μικρή}
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 03:38:24 μμ »

Θα μπορούσε να βοηθήσει κάποιος με το χρώμα; Η φωτό είναι από σκάνερ σε υψηλή σάρωση (1200dpi). Ως προς την πίσω πλευρά δε νομίζω πως υπάρχει κάτι όπως πχ απέχοντες Α.Ε.
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 03:39:07 μμ »

Ξέχασα την μπροστινή!!
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 03:56:31 μμ »

Κλασικο rose-carmine με εντονο αναγλυφο, ωραιο κομματι!
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 05:29:49 μμ »

Λόγω του έντονου ανάγλυφου είναι το Hellas 15A;
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 07:00:42 μμ »

Εννοεις προφανως το 22Α. Εδω υπαρχει μια ασαφεια καθως ,τουλαχιστον εγω, δεν εχω ακριβως καταλαβει ποιο ειναι το 22Α. Πιστευω πως ναι, δηλαδη ειναι ενα πρωιμο 80λεπτο, με εντονο αναγλυφο, παρα πολυ καλη εκτυπωση απο οτι φαινεται με λεπτους ΑΕ. Βεβαια δε γνωριζω αν 80λεπτο με εντονο αναγλυφο και τα ιδια χαρακτηριστικα υπαρχει και μεταγενεστερο. Γνωριζω οτι στα μεσα της 62-67 βγηκανε τα καρμινοχρωμα (στην οψη) που ειναι ακαθαρτα γενικως και κατοπιν τα dull carmine. Ας απαντησει το ερωτημα αυτο καποιος με περισσοτερη πειρα απο μενα, η δικη μου απαντηση ειναι 'ναι'.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 09:53:23 μμ »

Αν κάποιος έχει 80λ με τους πορτοκαλί ΑΕ και τα συγκρίνει με τα 80λ. με τους καρμινόχρωμους ΑΕ θα διαπιστώσει ότι η διαφορά δεν είναι απαραίτητα το ανάγλυφο,καθώς αυτό καμιά φορά ή λόγω εκτύπωσης ή λόγω φθοράς με το πέρασμα του χρόνου δεν είναι τόσο έντονο,αλλά η διαφορά βρίσκεται στις γραμμές σκίασης αυχένα και παρειάς{μάγουλο}.
Εδώ αγαπητέ varg έχουμε στον αυχένα από την ογδοη και στην παρειά από την δέκατη γραμμή και κάτω βαριά εκτύπωση,ενώ κανονικά θα έπρεπε να είναι όλες οι γραμμές λεπτές και ενίοτε στη παρειά διακεκομμένες*.Στα άλλα χαρακτηριστικά όπως καλή  απόδοση κυματιστών γραμμών,πλήρης μελάνωμα μεταλλίου.λεπτοί ΑΕ{αν και στη λεγόμενη ''Μαϊου'' είναι ακόμα πιο λεπτοί},αυτά είναι κοινά στα πρώτα τραβήγματα των συνεχομενων.


*Αυτός ήταν και ο λόγος που κατατασσόντουσαν τα με πορτοκαλόχρωμους ΑΕ στα επιμελημένα,μέχρι την αναθεώρηση Τσεριώτη και υϊοθέτηση από τον hellas


Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 29, 2017, 09:55:01 πμ »

Και συνεχίζοντας με το 80 που ο πωλητής ισχυριζόταν πως είναι ''καθαρισμένων'' μάλλον την αξία την παίρνει η σφραγίδα. ''ΚΥΘΗΡΑ'', λογικά τρίτου τύπου και χρονολογία 89???
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences