Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 11:32:43 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ακυκλοφόρητα ή Κυκλοφορημένα ;;;  (Αναγνώστηκε 4725 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 30, 2016, 04:54:06 πμ »

Καλησπέρα!

Αγόρασα τα παρακάτω χάλκινα κέρματα ευρώ από το eBay ως ακυκλοφόρητα (UNC). Ωστόσο, κανένα δεν είναι απολύτως πεντακάθαρο! Δεν είμαι σίγουρος, λοιπόν, αν είναι όντως ακυκλοφόρητα ή είναι κυκλοφορημένα σε πολύ καλή κατάσταση. Μπορείτε να βοηθήσετε παρακαλώ;

Σημείωση: Δοκίμασα να τα καθαρίσω με βαμβακερό πανάκι, αλλά οι "μπουτζούρες" τους δεν έφυγαν με τίποτα! 
Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 04:55:54 πμ »

Ακόμα ένα:
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 10:00:13 πμ »


Οι φωτογραφίες σου είναι θολές, πάντως μάλλον είναι unc  όσο για το  θόλωμα μπορεί να είναι από υγρασία ή επειδή το έπιασαν με γυμνά χέρια, γρατζουνιές μεγάλα χτυπήματα να  μην έχουν και μην τα καθαρίζεις γιατί θα γίνουν χειρότερα.
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 10:34:57 πμ »

ειτε το πιασαν με τα χερια ειτε εχει γρατσουνιες για μενα δεν ειναι unc γιατι αυτης της αξιας (τα σεντσ) του ευρω ειναι τοσο  λεπτη φλυδα η επικαλυψη του που  ειναι ευθραστη και ψεμα και χαλαει στο μπαμ και ευκολα..αν θαχεις παρει μασουρακι απτη τραπεζα θαχεις δει πως ειναι κανονικα τα 1.2.5 σεντσ...σε αυτα δεν βαζεις χερι με την καμια....κραξτον στο φιντμπακ γιατι η' δεν ξερει (να μαθει)η' το παιζει λαμογιο...ρωτα τον πρωτα αν θελει να διορθωσει..
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 10:48:12 πμ »

Kαλημερα παιδια.Μη μπερδευουμε τα πραγματα.Αν το νομισμα εχει πιαστει με τα χερια δεν σημαινει οτι δεν ειναι ακυκλοφορητο.Θα λεγαμε οτι δεν ειναι αν ειχε πανω του σημαδια κυκλοφοριας και κατεβασματα.Σημαδακια μπορει ναχει και απο την παρασκευη του εκει που επεσε στο καδο περισυλλογης και χτυπησε πεφτοντας πανω στα αλλα
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 10:52:03 πμ »

Δυο σωστές απαντήσεις μία λάθος μέχρι τώρα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dimiS
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 482


Καλοι τροποι = υψηλη αυτοεκτιμηση..


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 11:08:53 πμ »

Καλημέρα
Το 2λεπτο 2009 Κυπρου νομίζω πρέπει να το βγάλεις καλή φωτο
Αν αυτά τα εξογκώματα στο ριμ είναι κτυπήματα 'η  από τη μητρα
Καταγράφηκε

νιψον ανομηματα μη μοναν οψιν
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 11:11:06 πμ »

Kαλημερα παιδια.Μη μπερδευουμε τα πραγματα.Αν το νομισμα εχει πιαστει με τα χερια δεν σημαινει οτι δεν ειναι ακυκλοφορητο.Θα λεγαμε οτι δεν ειναι αν ειχε πανω του σημαδια κυκλοφοριας και κατεβασματα.Σημαδακια μπορει ναχει και απο την παρασκευη του εκει που επεσε στο καδο περισυλλογης και χτυπησε πεφτοντας πανω στα αλλα
ναι σαν ορος unc μπορει να χαρακτηριστει ενα νομισμα που χει μονο δακτυλια....για πηγαινε ομως αυτης της αξιας να τα καθαρισεις....η δακτυλια σε αυτα τα σχιζουν,δεν ειναι σαν τα διευρα π.χ.  το 1 ψεντ της φωτο ειναι κυκλοφορημενο ...
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 11:12:19 πμ »

το κυπριακο
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 11:37:03 πμ »

Ακυκλοφορητο ειναι το νομισμα που δεν εχει φθορα απο κυκλοφορια.
Σε ενα μασουρι ολα ειναι ακυκλοφορητα ,αλλα καποια ειναι καλυτερα απο αλλα.
Ενδεχεται τα εξωτερικα να ειναι πειραγμενα απο υγρασια κλπ.
Αυτσ δεν ειναι κατ ουσια κυκλοφορημενα ,αλλα ειναι προβληματικα και ευνοητο οτι πρεπει να αποφευγονται.
Γενικως οι τρεις μικρες αξιες του ευρω ειναι πολυ ευαισθητες δυστυχως
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 08:32:35 μμ »

Υπό την ακριβή έννοια το όρου UNC μπορεί και να είναι... μου έχει τύχει σε μασούρι μέσα να βρω νομίσματα με δαχτυλιές. Στα UNC μπορεί να υπάρχουν χτυπήματα, σημάδια ή και δαχτυλιές.
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει, ότι τα νομίσματα που πήρες, μιας που είναι πολύ μικρής αξίας και μεγάλου σχετικά τιράζ θα έπρεπε να τα βάλει ο πωλητής για πώληση. Φυσικά ο καθένας ότι θέλει κάνει και στην συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον είναι καλυμμένος. Εγώ όταν βλέπω τέτοια νομίσματα τα δίνω στο σούπερ μάρκετ.
Όταν κάνω ανταλλαγές συνήθως το διευκρυνίζω ή ζητάω φωτογραφίες.
Στην θέση σου θα επικοινωνούσα με τον πωλητή να τον ρωτήσω αν μπορεί να τα αντικαταστήσει ή να στείλει άλλα. Επίσης αν στην δημοπρασία είχε φωτογραφία και το νόμισμα ήταν διαφορετικό και πιο ωραίο (εκτός αν γράφει τίποτα στις λεπτομέρειες για την φωτογραφία) μπορείς και να δικαιωθείς από το ebay ή paypal (αν πλήρωσες με paypal).
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 08:48:59 μμ »

Το πρωτο λαθος εγινε με το πανακι. Καλυτερα να το αποφευγεις γιατι μπορει να αφησει απειροελαχιστες γρατζουνιες. Απο εκει και περα ναι μεν τεχνικα ενα νομισμα ειναι ακομα ακυκλοφορητο με τις δαχτυλιες. ΟΜΩΣ, υπαρχει ενας κανονας που λεει πως σε νομισματα συγχρονα , οπως ειναι τα ευρω, οταν αγοραζουμε ακυκλοφορητα, κοιταμε να παρουμε ενα αντιστοιχο του ms65 και πανω, και ο λογος ειναι ακριβως οτι υπαρχουν παρα πολλα. Αν μιλουσαμε για Γεωργιο η δαχτυλια ειναι ανεκτη, οχι ομως σε ευρω. Ο coll επισης εχει δικιο, ακομα και σε ενα μασουρι διαφερουν οι καταστασεις, εκει παμε στο λεγομενο micrograding, δηλαδη καποιο νομισμα μπορει να εχει 1-2 γρατζουνιες λιγοτερες που μπορουν να του δωσουν το ms67.
Αρα απο ολα αυτα βγαινει το συμπερασμα οτι ειναι μια πονηρη δημοπρασια, δηλαδη ναι μεν ο πωλητης 'τεχνικα' μπορει να τη βγαζει λαδι, αλλα επι της ουσιας σου πουλησε κατι που δε θα πρεπε. Αυτο γινεται κατα κορον στα συλλεκτικα, οποτε στη θεση σου θα επιδιωκα ειτε αλλαγη ειτε θα του εβαζα ουδετερο feedback αν αρνηθει την αλλαγη. Δε ξερω αν το αρνητικο feedback θα μπορουσε να δικαιολογηθει επακριβως, αν υπηρχανε πχ παραπλανητικες φωτο, τοτε 100% επιβαλλεται.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 08:53:12 μμ »

Για τί κόστος νομισμάτων μιλάμε φίλε chronos;
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 10:55:17 μμ »

Βαλε λινκ της δημοπρασιας για να σου πουμε τι μπορεις να κανεις.
Κακως πηγες να τα καθαρισεις με πανακι.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 31, 2016, 03:59:29 πμ »

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Κι εγώ κλίνω προς την άποψη ότι τα νομίσματα είναι μεν UNC, αλλά κακής ποιότητας. Η φωτογραφία στη δημοπρασία δεν ήταν των ίδιων των νομισμάτων, αλλά "ζωγραφιές" υπολογιστή (σαν τις επεξεργασμένες εικόνες στις αφίσες παρουσίασης των ευρωνομισμάτων που εκδίδει η ΕΚΤ). Προφανώς ο τύπος δεν ενδιαφερόταν να πουλήσει στο eBay μόνο τα καλύτερα νομίσματα από τα μασούρια του! Οι περισσότερες μουτζούρες θυμίζουν δαχτυλιές (όπως στα δύο σλοβένικα νομίσματα). Χτυπήματα όμως δεν έχω δει. Ωστόσο, δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτά τα καφέ στίγματα (σαν φακίδες), που υπάρχουν στην κοινή-ευρωπαϊκή (όχι δηλαδή στην εθνική) όψη στο 1 λεπτό Κύπρου!

Το ξέρω ότι μπορώ να ζητήσω αντικατάσταση, αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο για τέτοιας αξίας νομίσματα! Ζήτημα να κάνουν 2,5 ευρώ όλα μαζί! Τα γραμματόσημα, δηλαδή, για να τα στείλω πίσω στο Ισραήλ (από εκεί ήταν ο πωλητής), ώστε να μου ξαναστείλει μετά αυτός άλλα, θα κοστίζουν πιο πολύ απ' ό,τι να τα ξαναγοράσω από άλλον πωλητή! Άσε που δεν ξέρω και αν το δεχτεί! Γι' αποζημίωση δεν δίνω πιθανότητες, δεδομένου ότι αυτός θα επικαλεστεί ότι γνώριζα πως αγόραζα UNC από μασούρια, άρα πάντα υπάρχει η πιθανότητα να μην είναι πρώτης ποιότητας! Δεν έδινε πουθενά εγγύηση ότι τα νομίσματά του είναι υψηλού MS! Νομικά, δηλαδή, μάλλον είναι καλυμμένος! Δεν έχω να χάσω τίποτα, όμως, να προσπαθήσω!

Το τραγικό τής υπόθεσης: Στο πακέτο που μου τα 'στειλε, δεν φρόντισε να τα βάλει τουλάχιστον σε πλαστικές θήκες ή σακουλάκια ή έστω να τα τυλίξει σε χαρτί! Τα είχε κολλήσει κατευθείαν πάνω σε σελοτέιπ, για να μην φύγουν και το σελοτέιπ, το είχε κολλήσει πάνω σε χαρτόνι! Ένας από τους λόγους, δηλαδή, που έπρεπε να τα καθαρίσω ήταν και για να βγάλω από πάνω τους την κόλλα τού σελοτέιπ! ΕΛΕΟΣ!

Εν πάση περιπτώσει, μάλλον θα τα ξαναγοράσω. Ωστόσο, έχετε να προτείνετε κάποια μέθοδο καθαρισμού, μήπως και τα σώσω αυτά, πριν τα "σκοτώσω" στο σούπερ μάρκετ;
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences