Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:55:19 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σφαλματα ΑΕ  (Αναγνώστηκε 102523 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 29, 2016, 08:45:39 μμ »

Ουζάκι ειμαι "o" Midilli .  Σαρκασμός

Εγώ εχω εκφέρει παρόμοια άποψη με το ouzaki στο παρελθόν , ότι γραμματόσημα με λέπτυνση και τρυπήματα δεν έχουν αξία (10-20 % της αξίας καταλόγου)   και πολύ δύσκολή μεταπώληση, είμαι και εγώ θύμα σε αγορές μου .
Η λέπτυνση ειναι πολύ δύσκολη περίπτωση και δε νομίζω οτι γίνεται αποκατάσταση απόλυτη , πάντα θα φαίνεται .
Όμως τα τρυπήματα φαίνεται οτι τα διορθώνουν με τρόπο που δεν ανιχνεύεται , μια τέτοια περίπτωση τρυπημένου γραμματόσημου την εχω ελέγξει πριν και μετά (χωρίς τρύπα)  στο φως και δε μπόρεσα να βρω τη τρύπα, φαίνεται οτι το κάνουν με εύκολο τρόπο. . Νομίζω ότι με σιδέρωμα οι τρύπες εξαφανίζονται, θα το δοκιμάσω σε κάποιο τρυπημένο μου γραμματόσημο.

Το γραμματόσημου του Heretic προσωπικά δεν πιστεύω οτι έχει γίνει επιδιόρθωση που έχει επηρεάσει και τον Α.Ε  , μου δίνει την εντύπωση ότι είναι μόνο λέπτυνση .

Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 29, 2016, 09:08:56 μμ »

Κατα τη γνωμη μου , γραμματοσημο Ερμη σφραγισμενο χωρις ιχνος λεπτυνσης ειναι ενα στα 10 στο κρεμ χαρτι και πολλα λεω.
Παντα θα υπαρχουν φωτεινα σημαδακια πισω, και μιλαω ειδικα για το κρεμ χαρτι.
Στα πιο πισω, που ηταν καλυτερη ποιοτητα χαρτιου σιγουρα ειναι καλυτερα τα πραγματα.
Και οποιος εχει αμφιβολια, καλο θα ηταν να του εδειχνα στην πραξη...προσφατα ταξινομουσα 5λεπτα και 10λεπτα 80-86, σε 100 τεμαχια ζητημα να εβρισκα 10 που να ηταν αψογα απο ολες τις αποψεις.
Βεβαια , το θεμα εδω οπως ειχε τεθει κ καποιες μερες πριν, ειναι καθρα grading, οπως με τα νομισματα. Και στα ακυκλοφορητα νομισματα υπαρχουν γρατζουνιες, αλλη κατασταση το 63, αλλη το 65. Και αλλες τιμες. Προφανως το ιδιο ισχυει και στα γραμματοσημα, απλα επειδη ακομα δεν υπαρχει αυτο, τσουβαλιαζονται σε ενα γενικο ορο vf, xf, γραμματοσημα που μπορει να εχουν πολλα τετοια μικροελατωμματα.
Το συγκεκριμενο γραμματοσημο, αν δεν εχει υποστει επιδιορθωση εχει ενα πολυ ενδιαφερον σφαλμα ΑΕ που δεν υπαρχει στην περιοδο αυτη καταγεγραμμενο στα βιβλια. ΑΝ....
Απο εκει και περα, αυτο ειναι τρομερα ψυχαναγκαστικο, να ψαξεις πχ 1000 γραμματοσημα σε μια συλλογη για να δεις σε φακο ενα ενα αν υπαρχουν λαθακια. Φανταστειτε 1-2 λεπτα να δεις το καθενα, θες δεκαδες ωρες.
Και πιστεψτε με, αν δε τα δεις στο φως της ημερας δε γινεται τιποτα. Και σε συγκεκριμενες γωνιες. Εχω προσεξει οτι ορισμενα τσακισματα φαινονται σε ορισμενη μονο γωνια, αν τα γυρισεις αλλιως δε φαινονται! Ειναι το πως πεφτει το φως πανω τους. Γι αυτο ειμαι υπερ της πιστοποιησης 100%, να τελειωνει πλεον η ιστορια.
Εγω ειμαι συλλεκτης τοσων ετων και τωρα μολις αρχισω και βγαζω καποια ακρη με το grading. Φανταστειτε εναν νεο, ουτε μια στο εκατομμυριο δεν υπαρχει να μη παρει β πραγμα. Και να πληρωσει ακομα.
Απο εκει και περα, βλεπω σε δημοπρασιες στο ebay γραμματοσημα με πολυ πιο εμφανη σφαλματα να τιμολογουνται ψηλα, οπως ειχα δειξει κομμενο περιθωριο σε 20λ προσωρινο επιμελημενο, με τιμη 20 ευρω κλεισιματος. Αρα , δε μπορει ενα μπλε ρουα που λουξ θα εκανε 30+ ευρω να το βγαλουμε εξαιτιας μιας λεπτυνσης για τα σκουπιδια. Ειδικα αν εχει και τετοια ιδαιτεροτητα στον ΑΕ (γι αυτο κ το κρατησα κ δε το γυρισα).
Γνωμες βεβαια..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 07:46:33 πμ »

Εκεί που σπάζει ο ΑΕ φαίνεται φωτεινό σημείο --> λέπτυνση.
Αν μετακινηθεί ο ΑΕ λίγο δεξιά κουμπώνει τέλεια.
Ισως ξεφλουδιστηκε το χαρτί και μετακινήθηκε λίγο αριστερά.
Σε νερό λογικά το χαρτί θα ξεχωρίσει.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 10:15:07 πμ »

Επιδιορθωθηκε δηλαδη ή εγινε στη διαδικασια της εκτυπωσης αυτο λες?
Ισως το βαλω στο νερο, αλλα εχω θεμα με το στεγνωμα, σπανια το πετυχαινω τελειο.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 05:56:10 μμ »

Ουζάκι ειμαι "o" Midilli .  Σαρκασμός

Εγώ εχω εκφέρει παρόμοια άποψη με το ouzaki στο παρελθόν , ότι γραμματόσημα με λέπτυνση και τρυπήματα δεν έχουν αξία (10-20 % της αξίας καταλόγου)   και πολύ δύσκολή μεταπώληση, είμαι και εγώ θύμα σε αγορές μου .
Η λέπτυνση ειναι πολύ δύσκολη περίπτωση και δε νομίζω οτι γίνεται αποκατάσταση απόλυτη , πάντα θα φαίνεται .
Όμως τα τρυπήματα φαίνεται οτι τα διορθώνουν με τρόπο που δεν ανιχνεύεται , μια τέτοια περίπτωση τρυπημένου γραμματόσημου την εχω ελέγξει πριν και μετά (χωρίς τρύπα)  στο φως και δε μπόρεσα να βρω τη τρύπα, φαίνεται οτι το κάνουν με εύκολο τρόπο. . Νομίζω ότι με σιδέρωμα οι τρύπες εξαφανίζονται, θα το δοκιμάσω σε κάποιο τρυπημένο μου γραμματόσημο.

Το γραμματόσημου του Heretic προσωπικά δεν πιστεύω οτι έχει γίνει επιδιόρθωση που έχει επηρεάσει και τον Α.Ε  , μου δίνει την εντύπωση ότι είναι μόνο λέπτυνση .



ενσαντέ μουσιέ midilli  Σαρκασμός

ένας σοβαρός εμπειρωγνώμονας ,σε περίπτωση που
στείλεις „μπαλωμένο“ γραμματόσημο  για expertise
θα το καταλάβει και ας έχει περάσει από πάνω οδοστρωτήρας όχι μόνο το σιδέρωμα.
διαθέτουν τα απαραίτητα εργαλεία à la csi  και δεν τους ξεφεύγει τίποτα .

σε τέτοιες περιπτώσεις, δηλαδή όποιος την πατάει συχνά και έχει βαρεθεί
το δούλεμα από κάτι νυφίτσες του κλάδου   και  βέβαια έχει όρεξη και διάθεση ,
καλό είναι να προμηθευθεί εκτός από μια λάμπα uv και ένα μικροσκόπιο usb.
και τα δύο είναι απαραίτητα εργαλεία για το χόμπυ μας .
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 05:59:47 μμ »

Φιλε ουζακι μηπως μπορεις να δωσεις καποιο link για τα εργαλεια αυτα, γιατι ενδιαφερομαι να τα αγορασω..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 06:08:40 μμ »

Φιλε ουζακι μηπως μπορεις να δωσεις καποιο link για τα εργαλεια αυτα, γιατι ενδιαφερομαι να τα αγορασω..

και τα δύο φθηνά  θα τα βρεις στους ebay κινέζους.
ορισμένοι μάλιστα τα στέλνουν και δωρεάν.
το πρόβλημα μόνο είναι με το  μικροσκόπιο usb.
αν έχεις windows10 δεν θα μπορέσεις να το χρησιμοπιοίησης.
ebay λοιπόν usb microscope.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 06:19:22 μμ »

Σε ευχαριστω πολυ, θα το τσεκαρω..με imac φανταζομαι δε θα εχω προβλημα, ετσι?
Για τη λαμπα το ιδιο?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 06:30:43 μμ »

η λάμπα δεν έχει σχέση  με τον υπολογιστή  /πρόγραμμα που δουλεύεις  .

νομίζω με imac θα μπορέσεις να βρεις μικροσκόπιο με 20-25$ δεν είμαι σίγουρος.
διάβασε προσεκτικά την αγγελία  πριν κάνεις κλικ  για αγορά. 
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 06:50:35 μμ »

Δεν εχω καταλαβει πώς γινεται να βλεπεις , το συνδεεις απευθειας στον υπολογιστη και βλεπεις απο την οθονη?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 06:55:00 μμ »

"..το συνδεεις απευθειας στον υπολογιστη και βλεπεις απο την οθονη? "

ναι έτσι .

ρίξε και μια ματιά στην celestron.οι τιμές όμως πάνω από 50 €.
πχ  Celestron HDM-II Deluxe
https://www.amazon.de/Celestron-Digitales-Megapixel-Kamera-LED-Beleuchtung-Vergr%C3%B6%C3%9Ferung/dp/B004QF0A1Y/ref=pd_sbs_421_1/251-8185894-0105656?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=0RPBWPJ8AS2RHPGE091X
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 06:58:06 μμ »

Αυτο κανει?
http://www.ebay.com/itm/USB-800X-Magnifier-Digital-Microscope-Endoscope-For-Mac-OS-PC-Video-Camera-TE131-/262621809454?hash=item3d257acb2e:g:aFsAAOSwFdtX1nvW


Το ακριβοτερο τι παραπανω προσφερει?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 07:10:51 μμ »



Note: The Mac system can't keep the snap shot, please Keep in mind.
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 09:01:06 μμ »

Πάντως για να μη παρεξηγηθώ το θέμα μου δεν είναι να πάρει κάποιος την ευθύνη να μου πει μια τιμή.... Εγώ θα ήθελα να μάθω από κάποιους εδώ μέσα που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία από μένα για το αν είναι γνήσιο ή όχι.
Καταγράφηκε
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 31, 2016, 10:08:49 πμ »

Μια που συζητάμε για φθορές γραμματοσήμων με το θέμα της τσάκισης που έχουμε καταλήξει ? Το θεωρούμε το ίδιο σημαντικό τιμολογιακά  με την λέπτυνση και το τρύπημα που μπορεί να έχουν ? 

Ακόμα και μια τσάκιση είναι πιθανό να μην την αντιληφθεί καποιος σε μια αγορά του. Πρέπει πάντα να τα κοιτάζουμε με μεγάλο μεγεθυντικό φακό και σίγουρα στο φως και υπό γωνία. Προσφάτως ειδή ένα φίλο να κρατάει ενα μικρό φακό και να τον βάζει στη πίσω πλευρά από το γραμματοσημο να το ελέγξει, μου αρεσε αυτή η ενέργεια και νομίζω οτι κάπως έτσι πρέπει . Θα την υιοθετήσω  Χαμόγελο



 
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences