Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 04:24:59 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σφαλματα ΑΕ  (Αναγνώστηκε 102591 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 28, 2016, 08:16:27 μμ »

Ανοιγω αυτο το τοπικ, με αφορμη το βιβλιο του Κουνδουρου που επανακυκλοφορησε βελτιωμενο, και εχω μια περιπτωση αρκετα περιεργη απο τη συλλογη μου. Αγοραστηκε απο δημοπρασια Καραμητσου,  χωρις καμια αναφορα στον ΑΕ.

https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=556&lot=448766

Βλεπω οτι ο ΑΕ ειναι λιγο περιεργος. Και δυστυχως το γραμματοσημο εχει λεπτυνση (που επισης δεν αναφερθηκε στη δημοπρασια). Λογω της λεπτυνσης υποψιαζομαι καποια παρεμβαση, αλλα δεν ειμαι κ σιγουρος.
Ειναι καποιο σφαλμα αυτο? Δε το βρηκα στο βιβλιο και μου κανει εντυπωση.

Επισης, στο 40λεπτο που ειχα παρουσιασει και παλιοτερα, ο ΑΕ νομιζω φερει ελαφρα ιχνη διπλοεκτυπωσης στο 4, το αναφερει στο βιβλιο στις συνεχεις εκδοσεις. Ειναι οντως ετσι?








Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 10:01:00 μμ »

Πολύ περίεργο και πρωτότυπο σφάλμα,βέβαια με τους ΑΕ και ειδικά τα ''0'' στα τελευταία τους μετα απο 17+ χρόνια χρήσης-νομίζω τα ρουα βγήκαν μετα τα πρωσικά άρα γύρω στα 1878-στέκει να έγιναν και τέτοιες αλλοιώσεις στο μέταλλο.
Αλλα,
πρέπει να επιστρατεύσεις οργανο μεγένθυνσης από x10 και πάνω να δείς τυχόν αλλοιώσεις του χαρτιού,νομίζω ότι σε συνδυασμό με την διαφάνεια,πρεπει κάποιος να επενέβει για να το επιδιορθώσει με πρόσθεση χαρτιού...
Και βγαίνει και μια σκέψη για το λόγο που ένα γραμμ καταλόγου στα 60? ευρώ και σε lux καττ'ασταση,ξεκινάει στα 15 ευρώ-εκτός και αν πήγε τελικά παραπάνω
Η κατάσταση στο αε του 40λ είναι πολύ αμυδρή και δεν νομίζω να παίρνει υπεραξία-είναι όμως
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 10:18:07 μμ »

Οχι ηταν unsold lot, οποτε το πηρα εγω. Επρεπε να ειχε αναφερθει στην περιγραφη , και οχι να γραφει superb.
Αν οντως ειναι δηλαδη καποιου ειδους repair.
Δυστυχως δεν εχω μεγενθυση τοσο μεγαλη, μεχρι 5 μονο. Μαλλον θα χρειαστει να αγορασω καποιο φακο καλυτερο.
Κριμα γιατι κατα τα αλλα ειναι οντως lux.
Παντως το 40λεπτο το αναφερει καθαρα στον καταλογο, αυτη την περιπτωση, χωρις να ονοματιζει σπανιοτητα. Φανταζομαι οτι δεν ειναι και οτι πιο ευκολο.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 10:34:20 μμ »

Ανοιγω αυτο το τοπικ, με αφορμη το βιβλιο του Κουνδουρου που επανακυκλοφορησε βελτιωμενο, και εχω μια περιπτωση αρκετα περιεργη απο τη συλλογη μου. Αγοραστηκε απο δημοπρασια Καραμητσου,  χωρις καμια αναφορα στον ΑΕ.


Καλησπέρα,
αναφέρεσαι στο
Γ. Κούνδουρος – Οι αριθμοί ελέγχου και η κατάταξη των γραμματοσήμων της Μεγάλης Κεφαλής του Ερμή ??
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 10:46:43 μμ »

Ναι
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 29, 2016, 10:55:42 πμ »

Θέλω βοήθεια για το επισυναπτόμενο γραμματόσημο. Είναι το Hellas 49.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 29, 2016, 12:52:44 μμ »

Φίλε μου μας έβαλες δύσκολα,όχι για το αν μπορούμε εγώ η κάποιος φίλος χρήσης να σου εξακριβώσουμε την πλαστότητα ή όχι αλλά για το ρίσκο που θα πάρει κανείς για να σου πει ,αν στη περίπτωση είναι δικό σου,πως ένα γραμμ θα κάνει 25 ευρώ-αν υποθέσουμε ότι είναι 1875-80 ή 1100ευρώ...καταλαβαίνεις.
Αν και περιμένω το φίλο μας helios να σου δώσει εμπεριστατωμένη απάντηση,θα τολμήσω να σου πω πως διακρίνω το πιο ανυδρα εκτυπωμένο ''5'' διαφορετικου σχήματος,πιο πλατύ και το πάνω μέρος και η καμπύλη του στο κάτω μέρος,συν ότι δίνει την εντύπωση ΑΕ άλλης έκδοση καθότι στο κάτω μέρος έχει διαφορα σκίασης μεταξύ των δύο πλευρών,που κανονικά από τη στιγμή που πέρασε το φύλλο των 150γραμμ.δύο φορές για εκτύπωση των ΑΕ θα έπρεπε να είναι ίδιοι και απαράλαχτοι οι δύο ΑΕ,και ας είναι πιο αμυδρα εκτυπωμένος μο δεύτερος,είναι λογικό καθως τελείωνε το χρώμα...
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 29, 2016, 12:56:41 μμ »


Παντως το 40λεπτο το αναφερει καθαρα στον καταλογο, αυτη την περιπτωση, χωρις να ονοματιζει σπανιοτητα. Φανταζομαι οτι δεν ειναι και οτι πιο ευκολο.

Ναι προφανώς το αναφέρει αλλά εννοεί την σαφως πιο ξεκάθαρη περίπτωση,που το ''4'' θασ έχει εκτυπωθει πιο καθαρα και πιο πολύ σαν μέγεθος,εδώ ελλοχεύει και ο κίνδυνος να χαρακτηριστεί και σαν πλαστός το μόλις διαφαινόμενο δεύτερο τέσσερα....
Καταγράφηκε
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 29, 2016, 02:49:26 μμ »

Για το superb δε θέλω να σχολιάσω, είναι κρίμα να συμβαίνει αυτό , θα πρέπει ο Καραμήτσος να το προσέξει  λίγο αυτό και να ενημερώνει τους αγοραστές για οποιοδήποτε φθορά υπάρχει .

Όμως μου κάνει εντύπωση το '' επισκευασμένο '' που αναφερει ο LHH , είναι δυνατόν να διορθώσει τόσο μεγάλη διαφάνεια χαρτιού και να επανασχεδιάσουν και τον αριθμό ελέγχου ? Επίσης μου γεννάται μια ερώτηση , αυτο σημαίνει ότι ανά πάσα στιγμή όλες οι τρύπες στα γραμματόσημα ή οι ελαφριές λεπτύνσεις μπορούν να επισκευαστουν ? Έχω την εντύπωση ότι οι έμποροι το κάνουν αυτό τώρα  , όμως με ποιον τρόπο ? Με σιδέρωμα , με προσθήκη χαρτιού ?

Τι λέει το ouzaki επαυτου ?  Στριφογύρισμα ματιών





Καταγράφηκε
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 29, 2016, 04:31:20 μμ »

Για το superb δε θέλω να σχολιάσω, είναι κρίμα να συμβαίνει αυτό , θα πρέπει ο Καραμήτσος να το προσέξει  λίγο αυτό και να ενημερώνει τους αγοραστές για οποιοδήποτε φθορά υπάρχει .

Όμως μου κάνει εντύπωση το '' επισκευασμένο '' που αναφερει ο LHH , είναι δυνατόν να διορθώσει τόσο μεγάλη διαφάνεια χαρτιού και να επανασχεδιάσουν και τον αριθμό ελέγχου ? Επίσης μου γεννάται μια ερώτηση , αυτο σημαίνει ότι ανά πάσα στιγμή όλες οι τρύπες στα γραμματόσημα ή οι ελαφριές λεπτύνσεις μπορούν να επισκευαστουν ? Έχω την εντύπωση ότι οι έμποροι το κάνουν αυτό τώρα  , όμως με ποιον τρόπο ? Με σιδέρωμα , με προσθήκη χαρτιού ?

Τι λέει το ouzaki επαυτου ?  Στριφογύρισμα ματιών








Δε το κανουν οι εμποροι,αλλα οι ειδικοι...συνηθως με πολτο χαρτιου,τον οποιον χρωματιζουν καταλληλα
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 29, 2016, 05:21:51 μμ »

Ενα πραγμα εχω να πω....πιστοποιηση επειγοντως και στα γραμματοσημα!
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 29, 2016, 05:39:17 μμ »

Αυτή είναι η μπροστινή πλευρά. Αν δεν κάνω λάθος σύμφωνα με το βιβλίο του Κούνδουρου είναι στη θέση 143
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 29, 2016, 05:54:00 μμ »


Τι λέει το ouzaki επαυτου ?  Στριφογύρισμα ματιών

με όποιον τρόπο και να το κάνουν δεν έχει σημασία .
σημασία έχει όταν διαπιστώνουμε τέτοιες περιπτώσεις
 αμέσως επιστροφή και τα λεφτά πίσω .
γραμματόσημα μαστορεμένα είναι άχρηστα .
ένας έμπειρος συλλέκτης το διαπιστώνει εύκολα .
κάθε σοβαρός πωλητής είναι υποχρεωμένος όταν πουλάει στο διαδίκτυο
να κάνει και την σωστή περιγραφή /κατάσταση αλλιώς είναι απάτη .

γραμματόσημο 70€ με λέπτυνση είναι για τα σκουπίδια και
όποιος δεν αντιδρά σε τέτοιους εμπόρους/πωλητές άμεσα,
αφήνει  το ζήτημα να διαιωνίζεται και τρώνε  φόλα και άλλοι νέοι  συλλέκτες .
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 29, 2016, 06:22:19 μμ »

Για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις, δε ξερω αν το γραμματοσημο ειναι μαστορεμενο, απαντησα σε μια υποθεση του LHH, δεν εχω ισως τις γνωσεις ή τα καταλληλα οργανα για τετοια μεγενθυση ωστε να καταλαβω. Οσο για τη λεπτυνση, μου αρεσε το γραμματοσημο και για 20 ευρω δε το εστειλα πισω. Λιγες φορες που εστειλα γραμματοσημα και ο Καραμητσος και αλλοι εχουν δεχτει χωρις θεματα, οποτε για το θεμα αυτο ειμαι υπευθυνος εγω που το κρατησα , λογω της γενικοτερης εικονας του γραμματοσημου και του ΑΕ. Αναγνωριζω οτι πανω στο φορτο εργασιας μπορει να γινονται και καποιες αβλεψιες.
Παντως νομιζω οτι εισαι υπερβολικος, δε πιστευω οτι ειναι για τα σκουπιδια το συγκεκριμενο γραμματοσημο, ακομα και με το ελατωμμα αυτο.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 29, 2016, 07:09:45 μμ »

για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις .....απάντησα στο κάλεσμα του/ths Midili
να πω την γνώμη μου .
την είπα γενικά και αόριστα δίχως να πάρω   υπόψιν  με ποιους έχεις
συναλλαγές προσωπικά εσύ  ούτε  αναφέρθηκα σε κάποιο συκγεκριμένο
γραμματόσημο που έχεις .

καλύτερα να μην απαντήσω στο αν είμαι υπερβολικός
ότι αφορά άχρηστα γραμματόσημα .
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences