Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 03:49:46 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 Δραχμές 1955  (Αναγνώστηκε 6082 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 02:10:56 μμ »

160 χωρις προμηθεια

https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=564&lot=458464&view=all
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 02:13:25 μμ »

Μα φυσικα !!!!!!!!! Αλιμονο αν ολα αγοραζονταν στην ιδια τιμη Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 02:50:57 μμ »

Το Gem uncirculated παει στα 250 κατα την ταπεινη μου γνωμη. Κανενα απο ολα αυτα που ειδαμε, ουτε το τελευταιο του Καραμητσου ειναι gem. Ο Καραμητσος εχει  βγαλει και πολυ καλυτερα κομματια, αλλα για καποιο λογο δε μου τα εμφανιζει στο search.  Η αληθεια ειναι οτι εγω αν ηταν να δωσω 200 για απλο ακυκλοφορητο και 250 για gem θα εδινα τα 250, αλλα αυτο ειναι καθαρα προσωπικη αποψη.
Να πω βεβαια οτι ο Καραμητσος πουλαει και ενα brand name, οποτε προφανως σε συλλεκτη απο χερι με χερι θα εχει χαμηλοτερη τιμη.
Πιστευω οτι ειδικα αν βγει πιστοποιημενο με βαθμο 65 και ανω θα φυγει στα 250 εν ριπη οφθαλμου.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 03:05:18 μμ »

Φυσικα και κανενα δεν ειναι gem. Αυτο που παρεθεσε χανει και στις τεσσερεις γωνιες.
Θα προτιμουσα λοιπον καποιο των δικων μου φωτο. Γουστα ειναι αυτα Σαρκασμός
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 05:16:25 μμ »

Σ αυτο που παρεθεσε ο φιλος νομιζω οτι του ειπες σωστη τιμη  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 05:20:16 μμ »

Επι τη ευκαιρια, πλεον επειδη ειναι της μοδας η πιστοποιηση και στα χαρτονομισματα, η τιμολογηση θα παει και εκει οπως με τα νομισματα. Δηλαδη αλλη τιμη θα εχει το ms63 και αλλη το ms65. Μπορει δηλαδη ενα ακυκλοφορητο σε σχεση με ενα αλλο να διπλασιασει κιολας.
Περιμενω τη στιγμη που θα γινει και η πιστοποιηση γραμματοσημων καθεστως, ηδη καποιες εταιρειες στην Αμερικη το κανουν, και καποιες τα τοποθετουν και σε slab. Ακομα ομως δεν ισχυει για Ευρωπη, δυστυχως.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 05:27:40 μμ »

Και πιστευω οτι στα χαρτια ειναι πολυ  πιο δυσκολο να εκτιμησει κανεις κατασταση σε σχεση με το κερμα.
Μη λεω πολλα αλλα στο τρυπακι του slamb  προσωπικα για τα χαρτια  δεν μπαινω .
Αισθανομαι συλλεκτης , θελω καλα κομματια αλλα παραλληλα η προσωπικη εκτιμησητης  καταστασης ενος κομματιου και το κυνηγι καλης τιμης ειναι για μενα η πεμπτουσια του συλλεκτισμου.
Κυνηγος βαθμων ειναι κατι που θελω να αποφυγω......
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 05:33:21 μμ »

Το θεμα δεν ειναι οι βαθμοι, το θεμα ειναι η ουσια, να εχεις δηλαδη ενα χαρτονομισμα οπως το θελεις. Και πιστευω οτι ο βαθμος αντιπροσωπευει αυτο που γραφει.
Τα πιο πολλα λεφτα που εχω χασει σε συλλογες τα εχω χασει στα γραμματοσημα. Για ποιο λογο? Επειδη οι περιγραφες δεν ειχαν καμια σχεση με αυτο που επαιρνα, και δυστυχως αγοραζω απο online δημοπρασιες.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 05:47:11 μμ »

Το θεμα δεν ειναι οι βαθμοι, το θεμα ειναι η ουσια, να εχεις δηλαδη ενα χαρτονομισμα οπως το θελεις. Και πιστευω οτι ο βαθμος αντιπροσωπευει αυτο που γραφει.
Τα πιο πολλα λεφτα που εχω χασει σε συλλογες τα εχω χασει στα γραμματοσημα. Για ποιο λογο? Επειδη οι περιγραφες δεν ειχαν καμια σχεση με αυτο που επαιρνα, και δυστυχως αγοραζω απο online δημοπρασιες.

Αυτο λεω ! Διαλεγω κατι καλο εξ αρχης που με καλυπτει στο ματι, και προσπαθω να το παρω σωστη τιμη.
Αν το στηλω για slamb η ακομα και αν το παρω σε slamb  καθε βδομαδα θα ψαχνω μηπως βγηκε σε 66αρι Σαρκασμός

Τεσπα ολα καλα και παμε παρακατω
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 06:04:10 μμ »

Παιδια αυτο με την πιστοποιηση ελπιζω να μην επεκταθει στα χαρτονομισματα σε τετοιο βαθμο! Αυτος που πληγωνεται ειναι η τσεπη του συλλεκτη! Ο καθενας βεβαια οπου θελει δινει τα χρηματα του, αλλα για μενα το νοημα του συλλεκτισμου ειναι περισσοτερο η σπανιοτητα παρα η κατασταση!!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 06:39:28 μμ »

Η σπανιοτητα ισχυει σε πανακριβα κομματια, αρα θα επρεπε να συλλεγουμε μονο εθνικη τραπεζα. Τα κομματια απο το 1930 και μετα ειναι ευκολα σε χρησιμοποιημενες καταστασεις. Αρα δε θα επρεπε να τα συλλεγουμε καν? Μονο σε ακυκλοφορητο ειναι δυσκολα.
Προσφατα αγορασα ενα κομματι το 50.000 δρχ 1950 απο καποιον στο ιντερνετ, για ακυκλοφορητο, και εχασα 150 ευρω, γιατι ειχε μια τσακιση. Αν το επαιρνα πιστοποιημενο θα τα γλυτωνα αυτα τα λεφτα.
Αρα μαλλον το αναποδο συμβαινει.
Και επιτελους αυτο το πραγμα πρεπει να σταματησει, δεν ειμαστε επιτοπου στην αγορα ολοι, ελεος, οι πιο πολλοι στην επαρχια αγοραζουμε ιντερνετικα. Αν ημουν και εγω Αθηνα ή Θεσσαλονικη θα εκρινα μονος μου. Ολο το λετε και το ξαναλετε, πραγματικα νομιζω οτι μιλαω στον αερα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 06:41:16 μμ »

 Νομιζω οτι ειναι αναποδραστο Μιχαλη.
 Κυριως επειδη, οπως ξερετε καλυτερα εσεις που ασχολειστε και με χαρτια, τα περιθωρια μπαλαμουτιου στο χαρτονομισμα ειναι εφαμιλλα, εαν οχι μεγαλυτερα απο αυτα των νομισματων.
 Απο αυτη την αφετηρια ξεκινησε και η πιστοποιηση νομισματων, να μπορουν οι συλλεκτες να αγοραζουν κατι που ειναι οτι λεει και οχι οτι τους πασαρουν. (φυσικα με τα διαφορα προβληματα της, αλλα η ουσια δεν αλλαζει).

 Για τους βαθμους, κοιταξτε, περα απο εγωισμους, ματαιοδοξιες κλπ (που παντα επαιζαν στον συλλεκτισμο) ας μην ξεχναμε οτι η κατασταση (βαθμος) ενος συλλεκτικου αντικειμενου αναγεται κατευθειαν στην σπανιοτητα του.
 Ενα ms ταληρο του Οθωνα ειναι πολυ πιο σπανιο απο ενα Fine, γιαυτο και πληρωνεται αναλογα.(ειτε προ ειτε μετα εποχης πιστοποιησης).
 Φυσικα οταν αυτη την σπανιοτητα (λογω καταστασης) την μεταφραζεις σε "σφραγισμενο" βαθμο, ειναι λογικο να ακολουθει ο ανταγωνισμος και οι εγωισμοι και τα συνεπακολουθα.
  θα υπαρξουν και φαινομενα υπερβολων που παρουσιαστηκαν και στην αρχη της πιστοποιησης των νομισματων (πανακριβα κοινα νομισματα, επειδη ειχαν καλο βαθμο), αλλα νομιζω οτι δεν υπαρχει περιπτωση σε τεσσερα -πεντε χρονια να μην εχει πιστοποιηθει η πλειοψηφια του αφρου των ελληνικων χαρτιων.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 07:06:35 μμ »

Παιδια και εγω μπορω να θαυμασω την ομορφια ενος ακυκλοφορητου νομισματος η χαρτονομισματος! Αλλα αυτο που με τραβαει ειναι το σπανιο! Δημητρη (χαρε) ωραιο το ταληρο του 33 σε unc αλλα απο πισω υπαρχουν καροτσια γεματα με vf. Και ετσι ειναι το λογικο αφου ο σκοπος ηταν να κυκλοφορησει και φυσικα να φθαρει το καθε νομισμα! Ομως πιο πολυ θα με εντυπωσιασει ενα ταληρο του 51 σε φαην παρα ενα ακυκοφορητο του 33 που εχω δει πολλα σε κυκλοφορημενα εστω!

Δημητρη (αιρετικε) δεν μπορω να κρινω τι θα συλλεγει ο καθενας! Αλλα οπως θελω τη συλλογη μου δεν θελω ΤΤΕ! Πρωτον πιστευω υπαρχουν στοκ! Δευτερον δεν ειναι σπανιοτητες οπως τη συγκριση που εφερα πιο πανω με τα ταληρα.. Αυτα τα χαρτονομισματα ΤΤΕ τα θεωρω κοινα! Εχω αρκετα, εχω δει φιλων, εχω βρει στα συρταρια του παππου μου δε μου κανουν εντυπωση και ας ειναι ακυκλοφορητο! Μια σπανιοτητα ομως που την εχω δει μονι σε βιβλιο αντε και στην καλυτερη σε κανενα φορουμ εχει αλλη αιγλη!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 10:24:58 μμ »

Οταν δε μπορουμε να παρουμε το σπανιο χαρτονομισμα που εχει πχ 500 ευρω, τοτε παμε στα λεγομενα condition rarity, δηλαδη ενα κοινο μεν χαρτονομισμα (η οτιδηποτε αλλο συλλεκτικο) αλλα σπανιο σε υψηλη κατασταση. Στο διλημμα αν με 500 ευρω αγοραζα ενα fine εθνικης ή μια ακυκλοφορητη μητροτητα (την καφε πχ), εγω θα επαιρνα τη μητροτητα. Ο αλλος θα επαιρνε της εθνικης. Αυτα ειναι προσωπικες εκτιμησεις και καλο θα ηταν ολοι να σεβονται τις προτιμησεις του αλλου.  Το προβλημα μου εμενα ειναι κατι που κοστιζει 500 ή 5000 ή 5 ευρω να πληρωνεται για αυτο που ειναι. Οταν δεν υπαρχει πιστοποιηση και ενας πωλητης πουλαει ενα χαρτονομισμα για ακυκλοφορητο 150 ευρω που στην πραγματικοτητα κανει 50, τοτε τη διαφορα θα τη φαω στο κεφαλι εγω ο αγοραστης. Και μη μου πειτε για φωτογραφιες, οι φωτογραφιες στα χαρτονομισματα ειναι τρεχα γυρευε, αν θελει ο αλλος να κρυψει το ελαττωμα μια χαρα το κανει, παιρνει μια γωνια ληψης που δε φαινεται το τσακισμα και αντε γεια. Ετσι εκανε και καποιος καποτε οταν του το επεστρεψα, μου ελεγε οτι και καλα σου εστειλα φωτογραφιες, θεωρωντας με ηλιθιο.
Για αυτες τις περιπτωσεις ειναι παρα πολυ χρησιμη η πιστοποιηση. Κυριε, σου πουλαω ενα ms65, η ευθυνη φευγει απο πανω μου, τα παραπονα στην εταιρεια. Οταν ομως δεν υπαρχει, τοτε καλα κρασια, ο καθενας περιγραφει οτι θελει.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 10:47:38 μμ »

Kαλα ολα αυτα αλλα μαλλον απο οτι βλεπω εγω  μεγαλυτερο προβλημα ειναι σωστη κοστολογηση.
Μαλλον σηματικοτερο προβλημα η σχετικοτητα των τιμων (για μενα οι τιμοκαταλογοι τα κρατουν πανω απο την τιμη της αγορας  ωστε απο την μια  να δωσουν ωθηση στην αγορα , και απο την αλλη να δικαιολογουν  την συνηθισμενη υπερκοστολογιση των εμπορων ) παρα τελικα το να παρεις αυτο που επιλεγεις.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences