Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:47:08 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Λήστεψαν τον Παττακό.  (Αναγνώστηκε 8213 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ALOPO
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 25


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 06, 2016, 08:52:54 μμ »

Στην ζωή υπάρχει αυτό που θα θέλαμε να είναι,αυτό που μας είπαν ότι είναι, αυτό που φαίνεται ότι είναι και αυτό που πραγματικά είναι κάτι! Ο καθένας  διαλέγει την εκδοχή που τον βολεύει και πορεύεται! Επίσης θεωρώ ότι αυτά που κλάπηκαν δεν θα διατεθούν φόρα  παρτίδα.
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 06, 2016, 09:00:47 μμ »

Ολα καλά,"κουβέντα να γίνεται" είναι η ενότητα,κουβέντα κάνουμε.
Με αφορμή το ερώτημα σου,έχω κι εγώ ένα αντίστοιχο.
Τα κλοπιμαία που βρίσκονται όταν κάποτε συλληφθούν οι κλέφτες,αν δεν παραδοθούν στους κατόχους,τί γίνονται;Δημοπρατούνται;Παραδίδονται σε κάποια άλλη υπηρεσία;"Εξαφανίζονται";Ξέρει κάποιος να μας πεί;
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 06, 2016, 09:03:40 μμ »

Φέρτε πίσω τα κλεμμένα!!
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 06, 2016, 11:31:20 μμ »

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με το ότι αυτοί καταχρέωσαν την χώρα!!!
Και να τελειώσω εδώ την κουβέντα.


Nα πω και εγω την !@$@#% μου, δεν γινεται αλλωστε, εχω ακουσει τοσες εδω μεσα Χαμόγελο
Ξανα διαβασε ιστορια, ή τουλαχιστον διαβασε κατι αλλο απ αυτο που σου σερβιρουν να δεις ποσα φαγανε κ αυτοι οπως και ολοι οσοι ηρθαν μετα απο τους ''πατριωτες σας'' και...θα τελειωσω εδω την κουβεντα
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 06, 2016, 11:36:26 μμ »

104 ετών  Έκπληξη Έκπληξη  ....Τρεμε Μητσοτακη σε εχει για πρωινό  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 04:01:57 πμ »

Η αληθινή δημοκρατία είναι αναμφισβήτητα καλύτερη από κάθε δικτατορία. Όταν όμως ο κόσμος παινεύει ή και νοσταλγεί τη δικτατορία, τότε γεννάται το ερώτημα κατά πόσο ή δημοκρατία που ζούμε τα τελευταία 40 χρόνια είναι πράγματι αληθινή. Απορία

"Αληθινή δημοκρατία" (και "δημοκρατία" σκέτο προσθέτω εγώ) δεν υπάρχει στην εποχή μας, κύριε Πάρκερ.
Και ετυμολογικά (κρατεί ο δήμος) και ιστορικά (Αρχαία Αθήνα, Πλύκα, πολίτες κλπ), "δημοκρατία" σημαίνει κάτι συγκεκριμένο και σαφώς προσδιορισμένο (αυτό που είχε η Αθήνα τότε) και ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.
Αυτό το συγκεκριμένο (πολίτευμα) δεν υπάρχει, και δεν είναι και δυνατόν να υπάρξει (λόγω των αριθμών που έχουν αλλάξει).
Επομένως ΚΑΘΕ ΧΡΗΣΗ του όρου σήμερα, για περιγραφή του τι έχουμε (ή θα θέλαμε να έχουμε) είναι ατυχής, γιατί αυτό το συγκεκριμένο, ΔΕΝ το έχουμε. Έχουμε κάτι άλλο. Θα μπορούσαμε να το ονομάσουμε κογιότ, Δούναβη, πάγο, κατσαβίδι, ρινόκερο, ευχέλαιο, αγαλλίαση, κασκόλ, τηγανητά αυγά, όπως θέλεις, εξ ίσου σωστό με το "δημοκρατία" θα ήταν.
Μια κοντινή έννοια είναι το "Αντιπροσωπευτική Δημοκρατία" αν και κατά τη γνώμη μου η έστω και με επιθετικό προσδιορισμό χρήση του αρχικού όρου είναι παραπλανητική.

Ξέρεις, κάθε όρος που έχει σαφή και συγκεκριμένη έννοια πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο όταν αυτός που τον χρησιμοποιεί θέλει να υποδηλώσει αυτή την έννοια. Αν αρχίσουν συμβιβασμοί στη χρήση του (κάθε) όρου, τότε ο όρος μπορεί πια να σημαίνει ο,τιδήποτε.

Δυστυχώς, αυτό συμβαίνει με τον όρο "Δημοκρατία". Και όχι μόνο στη δικιά μας χώρα (που την εφηύρε κι όλας, υποτίθεται). Συμβαίνει και αλλού.
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 08:16:35 πμ »

Παρακολουθηστε λιγο το γραφημα,και θα δειτε τα στοιχεια για το δημοσια ελλειμα.Κατα την περιοδο της χουντας,συναπτηκαν συνολικα 9 δανεια,σχεδον αποκλειστικα σε δολλαρια αμερικης(τυχαιο;δεν νομιζω). Η μικρη αυξηση του ελλειματος,εκεινη την περιοδο,οφειλεται κατα κυριο λογο στο μεγαλο προγραμμα δημοσιων επενδυσεων.Στα εξοπλιστικα δεν φαγωθηκαν πολλα λεφτα,καθοτι ειχαμε τις πλατες των "φιλων" αμερικανων,που τροφοδοτουσαν με το στρατιωτικο πλεονασμα,για να.περιοριστει ο κομ ουνιστικος κινδυνος.Δεν ειμαι χουντικος,απο οικονομικα σκαμπαζω.http://www.gigafm.gr/?p=15
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 08:54:35 πμ »

Η ενοτητα ειναι μεν "εκτος θεματολογιας" "κουβεντα να γινεται", αλλα φιλε sabby, ως εμπειρο μελος θα επρεπε να ηξερες οταν το ανοιξες οτι θα γυρναγε οπωσδηποτε στα πολιτικα και δη στα γνωστα χουντικα, γιατι καποια μελη ειναι απολυτως αδυνατον να το αποφυγουν.
Κυριοι, ΔΕΝ θελουμε πολιτικες συζητησεις στο σαιτ, γιατι προτιμουμε να ασχολουμαστε με αυτα που μας ενωνουν (συλλεκτισμος) και οχι με αυτα που μας χωριζουν.
Παρακαλω σεβαστειτε το, για να μην γινομαστε κακοι ανευ λογου.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 11:17:39 πμ »

Η ενοτητα ειναι μεν "εκτος θεματολογιας" "κουβεντα να γινεται", αλλα φιλε sabby, ως εμπειρο μελος θα επρεπε να ηξερες οταν το ανοιξες οτι θα γυρναγε οπωσδηποτε στα πολιτικα και δη στα γνωστα χουντικα, γιατι καποια μελη ειναι απολυτως αδυνατον να το αποφυγουν.
Κυριοι, ΔΕΝ θελουμε πολιτικες συζητησεις στο σαιτ, γιατι προτιμουμε να ασχολουμαστε με αυτα που μας ενωνουν (συλλεκτισμος) και οχι με αυτα που μας χωριζουν.
Παρακαλω σεβαστειτε το, για να μην γινομαστε κακοι ανευ λογου.

Φίλε επόπτα,
Η Ιστορία (και η απαραίτητη για την έρευνα της γλώσσα) είναι απαραίτητο στοιχείο του συλλεκτισμού.
Αν δεν υπήρχε Ιστορία, δεν θα υπήρχε καθόλου συλλεκτισμός.

Ο Παττακός δεν είναι (ακόμα) Ιστορία, οπότε θα μπορούσες να κόψεις όλο το νήμα, ως μη έχον καμία σχέση με το συλλεκτισμό, παρά τούτο όμως, μια τέτοια απόφαση δε θα με εύρισκε σύμφωνο. Κοντά είναι ο άνθρωπος, όπου να'ναι μπαίνει στην Ιστορία.
Όπως και ο Μητσοτάκης άλλωστε (ο Κώστας).
Να μη πω και το Γλέζο.
Και το Θεοδωράκη.
Και άλλους που μου διαφεύγουν.

Δεν είναι πολιτική συζήτηση αυτή, είναι "προ-ιστορική".

 Σαρκασμός            Σαρκασμός
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 02:12:26 μμ »

Κατ'αρχήν,είναι η δεύτερη φορά που αισθάνομαι τόσο "βλάξ" όσο καιρό είμαι στο Στέκι(η πρώτη ήταν καζούρα γιατί μπέρδεψα Γεώργιο με Εδουάρδο στα πρώτα μου post).
Βλάξ,γιατί έγινα αιτία να γίνει άλλη μιά πολιτική συζήτηση σε έναν χώρο που αγαπώ και κυρίως σέβομαι.
Ζητώ συγνώμη απο όλη τη Διαχειριστική ομάδα,και ειδικά απο τον haros,γιατί χρειάστηκε να παρέμβει.
Ηταν λάθος μου να ανεβάσω το θέμα,έστω και άν εστίασα στο συλλεκτικό μέρος της είδησης.
Προσωπικά,δεν ασχολήθηκα καθόλου με το πολιτικό σκέλος,φαίνεται και απο τις 3 αναρτήσεις μου.
Και κάτι που ήθελα να πώ,λέω να το αφήσω καλύτερα.
Οσο για το "έμπειρο μέλος",τελικά είμαι πιό "νέος" και απο αυτούς που θα γραφτούν...αύριο.
Και πάλι ζητώ συγνώμη απο όλους,θα είμαι πιό προσεκτικός στο μέλλον.
Καταγράφηκε
TEV
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 24


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 08, 2016, 08:49:33 μμ »

Η ενοτητα ειναι μεν "εκτος θεματολογιας" "κουβεντα να γινεται", αλλα φιλε sabby, ως εμπειρο μελος θα επρεπε να ηξερες οταν το ανοιξες οτι θα γυρναγε οπωσδηποτε στα πολιτικα και δη στα γνωστα χουντικα, γιατι καποια μελη ειναι απολυτως αδυνατον να το αποφυγουν.
Κυριοι, ΔΕΝ θελουμε πολιτικες συζητησεις στο σαιτ, γιατι προτιμουμε να ασχολουμαστε με αυτα που μας ενωνουν (συλλεκτισμος) και οχι με αυτα που μας χωριζουν.
Παρακαλω σεβαστειτε το, για να μην γινομαστε κακοι ανευ λογου.

Φίλε επόπτα,
Η Ιστορία (και η απαραίτητη για την έρευνα της γλώσσα) είναι απαραίτητο στοιχείο του συλλεκτισμού.
Αν δεν υπήρχε Ιστορία, δεν θα υπήρχε καθόλου συλλεκτισμός.

Ο Παττακός δεν είναι (ακόμα) Ιστορία, οπότε θα μπορούσες να κόψεις όλο το νήμα, ως μη έχον καμία σχέση με το συλλεκτισμό, παρά τούτο όμως, μια τέτοια απόφαση δε θα με εύρισκε σύμφωνο. Κοντά είναι ο άνθρωπος, όπου να'ναι μπαίνει στην Ιστορία.
Όπως και ο Μητσοτάκης άλλωστε (ο Κώστας).
Να μη πω και το Γλέζο.
Και το Θεοδωράκη.
Και άλλους που μου διαφεύγουν.

Δεν είναι πολιτική συζήτηση αυτή, είναι "προ-ιστορική".

 Σαρκασμός            Σαρκασμός

Τον φάγατε τον άνθρωπο.  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 08, 2016, 08:58:42 μμ »

Τρεμε Μητσοτακη σε εχει για πρωινό  Σαρκασμός Σαρκασμός
Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Theodorosp
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 315



Προφίλ WWW
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 08, 2016, 09:55:53 μμ »

Πλέον είναι ιστορία!!!!
Έφυγε σήμερα ύστερα από εγκεφαλικό.
Ο θεός να αναπαύσει την ψυχή του
Καταγράφηκε

acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 08, 2016, 10:09:53 μμ »

Ορίστε και ένα link
http://www.protothema.gr/greece/article/617739/pethane-o-stulianos-pattakos-se-ilikia-104-eton-/
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 12:26:00 πμ »

Κοντά είναι ο άνθρωπος, όπου να'ναι μπαίνει στην Ιστορία.

Στενοχωρήθηκα τώρα.
Όχι γιατί πέθανε ο Παττακός (μακάρι να φτάσουμε όλοι τα χρόνια του), αλλά γιατί το προέβλεψα μια μέρα πριν!

Δεν ξαναμιλάω για άνθρωπο!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences