Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 02:42:48 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Παζάρι Ρακοσυλλεκτών Βοτανικός  (Αναγνώστηκε 11376 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
andrik0s
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 75


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 01:26:39 μμ »

Καλησπέρα,
Για τα μέλη που βρίσκονται Αθήνα. Έχετε πάει ποτε?
Ποιό είναι το πιό αξιόλογο αντικείμενο που έχετε βρεί?
Καταγράφηκε

One man's trash is another's treasure.
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 01:34:02 μμ »

Άμα πας 3 με 4 το ξημέρωμα κάτι βρίσκεις. Μη φαντάζεσαι οτι θα βρεις κανα proof slabarismeno, άλλα έχει πραγματάκια που μπορει να σε ενδιαφέρουν
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 01:40:00 μμ »

Κοίτα εδώ φίλε!
https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.protothema.gr/city-stories/article/452805/volta-tin-kuriaki-sto-pazari-ton-rakosullekton/&ved=0ahUKEwizjZqegLfPAhWCbxQKHeUBCQAQFggaMAA&usg=AFQjCNFu1bg217LKX4fupjfrctC7al2vKw&sig2=J3a1RwuX1yGkLi-gNmctEg
Καταγράφηκε
andrik0s
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 75


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 01:43:13 μμ »

το γνωρίζω, έχω πάει αρκετές φορές, έψαχνα κυρίως παλιά τρανζιστοράκια και οτιδήποτε μπορούσε να μου κεντρίσει το ενδιαφέρον. Ρωτάω αν κάποιος έχει βρεί κατι "καλό" ποτέ εκέι αναμέσα στην σαβούρα!
Καταγράφηκε

One man's trash is another's treasure.
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 01:46:41 μμ »

Στη σαβουρα μήν περιμένεις να βρεθεί κάτι οφθαλμοφανές καλό και αξιόλογο αντικείμενο.
Καταγράφηκε
corvus
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 241

The Empire is Law. The Law is sacred.


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 02:52:18 μμ »

Εχω παει 2-3 φορες. Εχω ακουσει οτι ξημερωματα οντως μπορει να βρεθει κατι αξιολογο αλλα δεν το εχω δοκιμασει ως τωρα. Ειναι απ' τις πιο ωραιες βολτες για ν ανοιξει το ματι Χαμόγελο Η ποικιλια που εχει ειναι μεγαλη και "χορταστικη". Σε διακομησμητικα και gadgetakia κυριως οποιος κανει σαν μικρο επειδη οταν τα βλεπει ειναι η παιδικη χαρα.

Εχω αγορασει λιγα διακοσμητικα και λιγα νομισματα. Γινονται καλα deals αν βρεις τον καταλληλο πωλητη με λιγη ορεξη για καλο παζαρι.

Edit: Ειναι γεματο κοσμο, σε καποια σημεια ασφυκτικα, οποτε χρειαζεται προσοχη σαν χωρος.
Καταγράφηκε

Long forgotten, forged anew
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 09:24:47 μμ »

Άμα πας 3 με 4 το ξημέρωμα κάτι βρίσκεις. Μη φαντάζεσαι οτι θα βρεις κανα proof slabarismeno, άλλα έχει πραγματάκια που μπορει να σε ενδιαφέρουν
Αυτό το πρωινό (βραδινό δλδ να ψάχνουν με φακούς) το είχα ακούσει και μου φάνηκε ψιλοπαράλογο.
Ή έχει αξιόλογα πράγματα που κάνουν κάποιους να τραβιούνται μέσα στη νύχτα ή ''τρελλαμένους'' που ελπίζουν
στο 1 στο εκατομμύριο.
Καταγράφηκε
nerwnas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 177


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 06:34:25 πμ »

Επειδη ειμαι τακτικος θαμωνας, αλλες φορες βρισκεις θησαυρους και αλλες γυρνας και κλαις τον χρονο σου.
Οι περισσότεροι ψάχνουν παλια παιχνίδια που ορισμένα τα μεταπουλούν σε πολύμεγαλύτερες τιμες.
Τώρα επειδή ρωτάς τι έχει βρει ο καθένας να σου πω καποιες απο τις δικες μου αγορές.
Εχω παρει οφθαλμιατρικο μηχανημα ( έχω σπουδάσει οπτικός) 140€ ,που η αξία του έξω είναι πάνω απο 1500€. Επεσα στην περιπτωση πανω θα ελεγα. Επισης εχω αποκτησει πολλα κομιξ για την συλλογή μου, με 1€ εκαστο που καποια απο αυτά πωλουνται 35-40€. Μια φορα ειχα παρει ασημενια 30αρια ( βασιλεις) με 5 ευρω το κομματι. Μεχρι και mini-bar για το σαλόνι είχα παρει με 15€.
Γενικα μπορεις να βρεις πολλα ή και τίποτα. Αξίζει παρα πολύ αν θελει κάποιος να αγοράσει εργαλεια, είδη σπιτιου κτλ.
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 02, 2016, 09:58:13 πμ »

Υπάρχουν ευκαιρίες στα παζάρια,ίσως όχι συχνά,αλλά μία-δύο φορές το χρόνο μπορεί να πετύχεις κάτι καλό,σε τιμή που δεν θα βρείς πουθενά.
Φυσικά,δεν "χτίζεις" συλλογή,αλλά έχεις τη χαρά του "ψαχουλεύειν",της βόλτας και του "culture mix".
Επίδοξοι σαράφηδες με ζυγαριά, λούπα και φακό,τριγυρνάνε μες τη νύχτα ψάχνοντας για χρυσά κοσμήματα,ασημένια κουτάκια,και ότι άλλο θεωρήσουν οτι έχει αξία.Εχουν σταθερούς πωλητές,που τους πουλάνε την πραμάτεια κατ'αποκλειστικότητα.
Εχω δεί πολλά και διάφορα που προτιμώ να μήν αναφέρω...
Αξίζει η βόλτα,μόνο για πλάκα και για χαζολόγημα.Οι ευκαιρίες βρίσκονται στα μή νομισματικά.Κόμιξ,δίσκοι,βιβλία,εργαλεία κλπ.
Τα παζάρια "χάλασαν"δεν είναι όπως παλιά,ή εγώ γέρασα και βλέπω πιά πράγματα που δεν έβλεπα παλιά...


Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 02, 2016, 10:37:46 πμ »

Καλό το παζάρι σας δε λέω, αλλά αφορά μόνο την Αθήνα τον Πειραιά και τις γύρω περιοχές , υπόλοιπη Ελλάδα τι γίνεται ;
Γι' αυτό λοιπόν εμείς της περιφέρειας προτιμούμε το ιντερνετικό παζάρι  Μεγάλο χαμόγελο
Είναι ανώτερο όλων των ρακοσυλλεκτών !!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 02, 2016, 11:09:30 πμ »

Το παζαρι του ερμη ειναι ενα ιδιαιτερο κομματι και μερος της ελληνικης κουλτουρας .
Ως επι το πλειστον λογω οτι προκειται για ειδη * ρακοσυλλεκτων * βρισκει καποιος κατα 90% μεταχειρισμενα - πεταμενα απο αλλους ( καδους απορριματων - κλεισιμο μαγαζιων - ανακαινισεις κατοικιων και επαγγελματικων χωρων ) πραγματα διαφορων ειδων και καταστασεων .
Για τους λατρεις του συλλεκτισμου ειναι εφικτο να πετυχει καποιος μεσα στους σωρους πραγματα οπως βιβλια - παιχνιδια - μικροαντικειμενα τα οποια ειναι συνηθως σε μεγαλη επαρκεια οπως επισης και αρκετους πινακες - γκραβουρες - φωτογραφιες ...
Λιγοτερο δυνατον εως σπανιο ειναι να βρεις νομισματα η χαρτονομισματα και ειδικα σε καλες καταστασεις ...συνηθως καποιοι εχουν κομματια του κιλου .
Αυτο που θα ελεγα οτι * εξιταρει * πολλες φορες τους επισκεπτες του ειναι οτι μεσα στις δεκαδες φορες που θα παει καποιος εκει μπορει να βρει τα πιο απιθανα πραγματα !!!
Καποιες φορες λοιπον και εγω σαν * ανησυχο πνευμα * βρηκα εντυπα του γεωργιου α ιδιαιτερης συλλεκτικης και οικονομικης θα ελεγα αξιας και μια αλλη στιγμη ακυκλοφορητα unc ξενα κολλαριστα χαρτονομισματα .
Βεβαια θα πρεπει να εχει κανεις υπομονη και επιμονη για να ψαξει τους εκατονταδες παγκους οπως και να ειναι διατεθειμενος να * σκορπισει * χρημα προκειμενου να ανακαλυψει το υπερτατο πολυτιμο αγαθο του !
Για τα παιδια της επαρχιας να μην στεναχωριουνται που δεν βρισκουν πραγματακια ευκολα ...για αυτο ειμαστε και εμεις εδω καποιες φορες ωστε μεσα απο το στεκι να βοηθαμε και να εμπλουτιζουμε τις ομορφες συλλογες μας !!!!! Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2016, 12:03:00 μμ από HARRISGREECE » Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 02, 2016, 11:30:03 πμ »

ή εγώ γέρασα και βλέπω πιά πράγματα που δεν έβλεπα παλιά...

Αυτό που λες, δεν κουμπώνει βάσει της οφθαλμιατρικής επιστήμης (αν όντως γέρασες).
Όταν κάποιος μεγαλώνει, συνήθως βλέπει χειρότερα από ότι όταν ήταν νέος. Λέγεται πρεσβυωπία, καταρράκτης, κλπ διάφορα τέτοια....
Καταγράφηκε
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 02, 2016, 12:40:03 μμ »

Υπάρχουν ευκαιρίες στα παζάρια,ίσως όχι συχνά,αλλά μία-δύο φορές το χρόνο μπορεί να πετύχεις κάτι καλό,σε τιμή που δεν θα βρείς πουθενά.
Εχουν σταθερούς πωλητές,που τους πουλάνε την πραμάτεια κατ'αποκλειστικότητα.

Τα παζάρια "χάλασαν"δεν είναι όπως παλιά,ή εγώ γέρασα και βλέπω πιά πράγματα που δεν έβλεπα παλιά...




Την εδωσες την απαντηση...
Εχω παει μερικες φορες και εχω βρει αξιολογα πραγματακια...παντα υπαρχουν  αλλα θελει τον τροπο του Σαρκασμός
Καταγράφηκε
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 02, 2016, 12:41:59 μμ »

Υπαρχει και το παζαρι του Πειραια που ειναι επι καθημεριμης βασεως....οταν εχω αυπνιες μια βολτα απο εκει πριν την δουλεια,εχει ενδιαφερον....
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 02, 2016, 01:50:23 μμ »

ή εγώ γέρασα και βλέπω πιά πράγματα που δεν έβλεπα παλιά...

Αυτό που λες, δεν κουμπώνει βάσει της οφθαλμιατρικής επιστήμης (αν όντως γέρασες).
Όταν κάποιος μεγαλώνει, συνήθως βλέπει χειρότερα από ότι όταν ήταν νέος. Λέγεται πρεσβυωπία, καταρράκτης, κλπ διάφορα τέτοια....
Ας το κάνω πιό "λιανά"(αν και είμαι σίγουρος οτι το κατάλαβες).
Αλλιώς φιλτράρει και αποκωδικοποιεί αυτά που βλέπει ένας εικοσάρης,αλλιώς ένας σαραντάρης.
Και δεν μιλάω για αντικείμενα,για συμπεριφορές,κλίκες,και συναλλαγές under the table μιλάω.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences