Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 11:37:47 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: νομιμοποιηση λιρας  (Αναγνώστηκε 18396 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 12:19:38 μμ »

Δεν ειναι παρανομο να κατεχει καποιος χρυσα νομισματα, ουτε ειναι υποχρεωμενος να κρατα αποδειξεις για το απο που τα αγορασε.
Μπορει να του τις χαρισαν στον γαμο του, σε βαφτισια, η οτιδηποτε η να τις πηρε στο γιουσουρουμ.
Η κατοχη χρυσων νομισματων η κοσμηματων κλπ δεν ειναι παρανομη στην Ελλαδα.
Θεμα μπορει να υπαρξει, μονο σε μεγαλη ποσοτητα, με την Εφορια, η οποια μπορει να σου πει "εσυ δηλωνεις μηδεν εισοδηματα και ανεργος εδω και 10 χρονια, που στο καλο βρηκες π.χ. 200 λιρες?
Κατι αντιστοιχο μπορει να σου πει, εαν βρεθεις να εχεις πχ 60.000 σε μετρητα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2016, 12:30:48 μμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
acal
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 12:52:51 μμ »

Παραθέτω κάποια παλαιότερα post που βρήκα.
Δεν μιλάω για 2 ,3 ή 5-10 λίρες, ούτε απαραίτητα από 200 και πάνω.

καλημερα σε ολους, να πω και εγω την αποψη μου, το ξερετε οτι ο χρυσος, που κατεχετε ειτε σε πλακες γραμμαριων,η χελωνες κιλου,και λιρες ακομα,πρεπει να τις δηλωνετε καθε χρονο στην εφορια,γιατι θεωρειται περουσιακο στοιχειο.η τραπεζα γιατι δινει καθε μερα, μονο δυο χρυσες λιρες ανα πελατη,και κραταει στοιχεια αγοραστου κλπ.και τα εργα τεχνης οταν ειναι δηλωμενα και αυτα υπαγονται στο υπουργειο οικονομικων.διαβαζω τοσες μερες για πλακες,πλακιτσες,χελωνεςκαι αναρωτιεμαι,εχετε διαβασει εσεις την νομοθεσια και τις επιπτωσεις?στις μερες που ζουμε,δεν ειναι απιθανο,να τραβατε τα μαλλιας σας,απο τα προστιμα για λαθραιο συνναλαγμα(ο χρυσος,ειναι μονο για πρωτη υλη,και για επενδυτες,οι οποιοι το δηλωνουν στην εφορια.για να μην γινομαι δυσαρεστος ρωτηστε εναν χρηματιστη,η εναν φοτοτεχνικο,για τις συνεπειες,που εχει η κατοχη αδηλωτου χρυσου.δεν ειναι χαζοι τοσοι κεφαλαιουχοι,θα τα εκανα χρυσο,που δεν πεφτει σχεδον ποτε (χρονικα)και θα ηταν ησυχοι,αλλα ελα που η εφορεια,καραδοκει,και ενταξει μια πλακα 100 γρ. αλλα το κιλο που παει γυρω στις 35.000 ευρω? ποθεν εσχες?κλπ.σιγουρα ο καθενας εχει και τους δικους του τροπους,για τις κακοτοπιες,αλλα ο διαολος εχει πολλα ποδαρια,που λεει η παροιμια.χαιρετω, γιαννηςτ.

Δεν υπαρχει τιποτα που να μην φορολογητε!!
Ολα εχουν ΦΠΑ απο την στιγμη που γινετε εμποριο!!
Τωρα αν καποιοι πουλουν μαυρα , αν καποτε πιαστουν θα κλαψουν με μαυρο δακρυ απο το προστιμο!!
Στην δηλωση που κανει ο καθενας αρχες του ετος καλειτε να δηλωση ακινητη αλλα και κινητη περιουσια!!
Ολα κανονικα πρεπει να δηλωνοντε!!


παιδια τα πολα λογια ειναι φτωχια,διαβαστε τους νομους του κρατους(αγνοια νομου απαγορευεται!).και μετα ξανασυζηταμε.εγω χανω 1000ευρω αν στην τραπεζα ελλαδος σαν ιδιωτης αγορασει κανεις,και μετα απο διατυπωσεις, πανω απο δυο λιρες.οποιος θελει παμε μαζι στην εφορεια του, και ας δηλωσει οτι κατεχει αδηλωτο χρυσο,και δεν εχει συνεπειες,θα του κανω δωρο ι κιλο (χελωνα)το να γραφουμε αοριστιες,ειναι ευκολο,σκοπος ειναι να τις τεκμηριωνουμε.ο χρυσος θεωρειται εθνικο συναλαγμα,και αρκετοι εχουν μπλεξιματα,με λαθραια και αδηλωτη κατοχη,το να κατεχεις 5 νομισματα δεν λεει τιποτα, ως συλλεκτης η οικογενοιακα κειμηλια, αλλα?ψαχτε καλυτερα το θεμα και ξανασυζηταμε.εγω ειμαι σιγουρος,λογω γνωστου μου κατασκευαστη κοσμηματων,και μου εχει εξηγησει τους νομους,βεβαια υπαρχει και η δικαιολογια,σιγα μη με πιασουν.θα επανελθω με στοιχεια,απο κρατικους φορεις,που τους εχω,εσεις ρωτηστε  οποιαδηποτε τραπεζα η εφορεια,και τα ξαναλεμε.χαιρετω φιλικα παντα,γιαννηςτ
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 12:52:59 μμ »

σωστα ολα αυτα..αλλα υπαρχει περιπτωση η εφορια να δει τις 5 10 η 500 λιρες που εχει καποιος εκτος βεβαια αν ειναι σε θυριδα που κ εκει ειναι δυσκολο?
Καταγράφηκε
Alexandros1986
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 109


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 01:00:34 μμ »

thanks για ολες τις απαντησεις αρα λογικα δεν θα εχω θεμα αν παρω και απο γερμανια σε Ελλαδα οταν ερθω πισω με το καλο αχχχ....κατι ασημενια νομισματα που πηρα απο εδω η απο "παζαρι" η απο ebay κλπ...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 01:04:34 μμ »

Φιλε μου καλα και σωστα ολα αυτα που ειπαν τα παιδια αλλα εαν συνεχιζεις και φοβασε καλα κανεις και φοβασε, μην στενοχωριεσε μονο, υπαρχει λυση να σου φυγει εντελως ο φοβος!!
Ξεχασε την λιρα ,φυγε χωρις αυτην ταξιδι και για να μην ανησυχεις για το τι θα πογινει η καημενη εδω στην Ελλαδα μοναχουλα της, στειλε την εμενα να την φροντιζω!!
Σου υποσχομε να την ταιζω , να την ποτιζω , στα πουπουλα θα στην εχω!!
 
Να σου στειλω την διευνθηνση??  Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
acal
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 01:04:57 μμ »

thanks για ολες τις απαντησεις αρα λογικα δεν θα εχω θεμα αν παρω και απο γερμανια σε Ελλαδα οταν ερθω πισω με το καλο αχχχ....κατι ασημενια νομισματα που πηρα απο εδω η απο "παζαρι" η απο ebay κλπ...

Εαν ισχύει ακόμα το παρακάτω , αν τα βρουν θα έχεις θέμα αν ξεπερνά κάποιο πόσο.

Συμφωνώ με τον solferino και προσθέτω ότι με την 2456/2000 πράξη του Διοικητού της ΤτΕ:

''...3. Κάτοικοι και μη κάτοικοι Ελλάδος υποχρεούνται να δηλώνουν κατά την έξοδο ή την είσοδό τους στη χώρα το μεταφερόμενο χρυσό, εφόσον η συνολική του αξία υπερβαίνει το ισότιμο 2.000 ευρώ και 10.000 ευρώ, αντίστοιχα, ή να επιδεικνύουν αντίγραφο της σχετικής συναλλαγής, εφόσον έχει μεσολαβήσει εγχώριο πιστωτικό ίδρυμα για την αγορά του..."

Προς το παρόν  Χαμόγελο δεν υπάρχει ΦΠΑ για τον χρυσό στην Ε.Ε. & την Ελβετία  ,παρά μόνο για τα άλλα πολύτιμα μέταλλα.
Σύντομα πολλά θα αλλάξουν στην αγοραπωλησία χρυσού , δηλ. μόλις μαζευτεί το μέταλλο απο τις κεντρικές τράπεζες σε κανα 2-3 χρόνια...
«Central bank buying for the full year rose by 17% compared to 2011, totalling 534.6t, the highest level since 1964. Central bank purchases stood at 145.0t in Q4, up 29% on the corresponding quarter in the previous year, making this the eighth consecutive quarter in which central banks have been net purchasers of gold. »

Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 01:08:51 μμ »

σωστα ολα αυτα..αλλα υπαρχει περιπτωση η εφορια να δει τις 5 10 η 500 λιρες που εχει καποιος εκτος βεβαια αν ειναι σε θυριδα που κ εκει ειναι δυσκολο?

Η ερωτήσεις μου ήταν στην βάση του τι ισχύει , όχι αν υπάρχει περίπτωση. Μπορεί και να γίνει.

άλλο ένα ενδιαφέρον :

Να σας φερω ενα παραδειγμα φορου στον χρυσο.
Τα ενεχυροδανειστηρια οταν τους πας κατι και στο αγορασουν ειναι υποχρεωμενα απο τον νομο να κοψουν μια αποδειξη αγορας χρυσου!!
Οταν αυτο το πραγμα πας εσυ να το αγορασεις απο ενα ενεχυροδανειστηριο ειναι υποχρεωμενος (βαση νομου) να σου κοψει μια αποδειξη πωλησης χρυσου!!
ΦΠΑ Υπαρχει μεσα και αν συνεχισετε να μην το πιστευετε να σας φωτοτυπισω μερικες τετοιες (νομιμες) αποδειξεις να τις δειτε!!
Αν ο ενεχυδοδανειστης δεν βρει καπου να το πουληση αυτο που αγορασε και το παει για λιωσιμο σε μια εταιρια , η εταιρια του κοβει αποδειξη παραλαβης χρυσου ή αποδειξη λιωσηματος (Παροχης υπηρεσιων) και του τ δινει πισω ξανα αν δεν θελει να το αφησει εκει!!
Και στις δυο περιπτωσεις ΦΠΑ ειναι υποχρεωμενο να απεδωθει!!
Αν φερεις κατι απο χωρα εκτος ΕΟΚ ΠΧ μια κασετινα χρυσα αξιας 2500 ευρω θα πληρωσεις εκτελωνισμο και φορο ΦΠΑ (αναγραφετε ετσι ακριβως στην αποδειξη) περιπου 450-500 ευρω!!
Ολα τα παραπανω ειναι ενεργειες που πρεπει να γινοντε για να εχουμε ΝΟΜΙΜΑ  στην κατοχη μας καποια μεταλλα!!
Το θεμα ειναι ομως γινοντε??
Καταγράφηκε
Alexandros1986
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 109


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 01:11:29 μμ »

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Φιλε μου καλα και σωστα ολα αυτα που ειπαν τα παιδια αλλα εαν συνεχιζεις και φοβασε καλα κανεις και φοβασε, μην στενοχωριεσε μονο, υπαρχει λυση να σου φυγει εντελως ο φοβος!!
Ξεχασε την λιρα ,φυγε χωρις αυτην ταξιδι και για να μην ανησυχεις για το τι θα πογινει η καημενη εδω στην Ελλαδα μοναχουλα της, στειλε την εμενα να την φροντιζω!!
Σου υποσχομε να την ταιζω , να την ποτιζω , στα πουπουλα θα στην εχω!!
 
Να σου στειλω την διευνθηνση??  Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 01:12:45 μμ »

Καταλαβα. . . .  με τοσα χαμογελα μαλλον σου εφυγε ο φοβος ε ??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 01:35:39 μμ »

Ας μην μπλεκουμε το τι ειναι νομιμο η παρανομο με την εφορια και το ποθεν εσχες και του τι πρεπει να δηλωνουμε στην φορολογικη δηλωση κλπ, αλλο το ενα και αλλο το αλλο.
Το να κατεχεις χρυσα νομισματα δεν ειναι παρανομο, το να μπορεις να δικαιολογησεις πως τα απεκτησες (αν εχεις τα αναλογα εισοδηματα κλπ) ειναι αλλο θεμα και ισχυει το ιδιο και για οποιοδηποτε κινητο περιουσιακο στοιχειο, διαμαντια, κοσμηματα, εργα τεχνης μεγαλης αξιας ειτε και για μετρητα.
Ο επενδυτικος χρυσος, εδω και κατι χρονια, δεν εχει ΦΠΑ.
Δεν μπορει να του επιβαλει ΦΠΑ κατα την εισοδο του στην χωρα ο τελωνης, οσοι εφεραν απο εξω χρυσα νομισματα (οχι τα πολυ ακριβα συλλεκτικα), οποτε πηγαν να τους πουν τραγουδια στο τελωνειο, πηγαν με μια φωτοτυπια του αντιστοιχου νομου και δεν πληρωσαν σεντ.
Οι σαραφηδες και οι εμποροι νομισματων εδω , αν θες σου κοβουν αποδειξη οταν αγοραζεις χρυσα, επιβαλλοντας μονο το αναλογο χαρτοσημο, για την πραξη.
Το να δηλωνεις κινητα πραγματα μεγαλης αξιας που φερνεις απο εξω, κατα την εισοδο σου στην χωρα, ειναι κατι που ισχυει και ειναι λογικο.
 
Με τα καπιταλ κοντρολς, κατα την εξοδο απο την χωρα,προφανως ισχυουν καποια ορια για το ποσα χρηματα η χρυσο μπορεις να εχεις μαζι σου βγαινοντας.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Alexandros1986
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 109


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 02:38:59 μμ »

χαχα δεν ηταν τοσο φοβος οσο απορια περισσοτερο γενικα γιατι πχ εχω μερικα νομισματα Ελλαδα μερικα Γερμανια χωρις καποιο με μεγαλη αξια...και η λιρα ειναι μεγαλης συναισθηματικης αξιας

Καταλαβα. . . .  με τοσα χαμογελα μαλλον σου εφυγε ο φοβος ε ??
Καταγράφηκε
fuorigioco1981
Νέος
*
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 03, 2022, 02:03:46 μμ »

καλως σας βρηκα.. μια ερωτηση περι λιρων... η μητερα μου με το πατερα μου τις δεκαετιες 60-70-80 ειχαν αγορασει περιπου 500-700 λιρες  οι οποιες ειναι σε θυριδα απο τοτε.εμεις τα παιδια (εγω και η αδελφη μου ) θελουμε να μας τις μεταβιβασει αλλα δεν ξερουμε εαν 1/ θα υπαρχει ποινη για τη μητερα μου( ο πατερας μου απεβιωσε το 2018) ως προς το που τις βρηκε(δεν υπαρχουν φυσικα αποδεικτικα τοσα χρονια μετα)-ποθεν εσχες και 2/ εαν "εμφανιζοντας" τις θα πληρωσουμε φορο (δωρεας?)
ευχαριστω αναμενω με ενδιαφερον τις απαντησεις σας.

υγ.ποιος ειναι γνωστης αυτων των υποθεσεων?συμβολαιογραφος,λογιστης?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2022, 02:05:09 μμ από fuorigioco1981 » Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 03, 2022, 02:50:18 μμ »

Καλησπερα φιλε μου και καλωσηρθες.

Λογικα θα πληρωσεις φορο κληρονομιας και επειτα ειναι νομιμες.

Καλυτερα να συμβουλευτεις καποιον δικηγορο η συμβολαιογραφο.

Καταγράφηκε

fuorigioco1981
Νέος
*
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 03, 2022, 04:25:32 μμ »

Καλησπερα φιλε μου και καλωσηρθες.

Λογικα θα πληρωσεις φορο κληρονομιας και επειτα ειναι νομιμες.

Καλυτερα να συμβουλευτεις καποιον δικηγορο η συμβολαιογραφο.


φορο κληρονομιας ?τωρα που ειναι εν ζωη η μητερα μου δεν θα γινει γονικη παροχη που μεχρι 800.000 ειναι και δωρεαν πλεον?απλα δεν ξερω για το ποθεν της μητερας μου που τις ειχαν αποκτησει πολυ παλια με τον πατερα μου εαν θα κτυπησει καμπανακι στην αποπειρα της γονικης.
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 03, 2022, 05:04:24 μμ »

Δεν ξέρω τι ισχύει για λίρες και τιμαλφή ή έργα τέχνης. Θα πρέπει να έχουν χαρτιά και οι γονείς σου αλλιώς δεν γίνεται.
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences