Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 06:39:35 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Άρθρο για Ελλαδα και ΛΝΕ  (Αναγνώστηκε 7397 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« στις: Αύγουστος 19, 2016, 04:25:56 μμ »

Είδα αυτό και είπα να το ποσταρω..βεβαια δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν όλα αυτά αλλά ίσως κάποιους να τους ενδιαφέρει

http://m.huffpost.com/gr/entry/11603592?utm_hp_ref=greece&utm_source=Sport24&utm_medium=huffpost_home_sidebar&utm_campaign=24MediaWidget
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 19, 2016, 04:37:46 μμ »

 Πολύ ωραίο άρθρο.
Έκανες πολύ καλά και το ανεβασες .
Όπως και τότε έτσι και τώρα.
Το μάθημα μας δεν το μάθαμε.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 19, 2016, 05:06:01 μμ »

Οσοι αιωνες και να περασουν,φαινεται οτι η ρατσα των καρεκλοκενταυρων κουτοπονηρων χαρτογιακαδων
ταλαιπωρουσε
ταλαιπωρει
και θα ταλαιπωρει..... Θυμός Θυμός Θυμός
Καταγράφηκε
gerta
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 993


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 19, 2016, 05:38:37 μμ »

Αυτοί κάνουν την δουλειά τους. Το ποπο τους κοιτάνε.
Εμείς τι κάνουμε..?!?
Τους ψηφίζουμε να είναι εκεί και συντηρούμε την κατάσταση.

Καλά έκανες και έβαλες το άρθρο ice
Καταγράφηκε

"ΟΙΑ ΗΩ Ω ΥΙΕ ΑΕΙ ΕΙ"
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 19, 2016, 08:54:06 μμ »

Να σημειωσω μονο οτι και τοτε κανονικα στην ΛΝΕ δεν επρεπε να μπουμε αλλα καποιοι μας εβαλαν οπως και σημερα .Νομισματικα τωρα αν ισχυει αυτο εδω που αναφερεται πολλες δραχμες της εποχης της ΛΝΕ δεν εχουν το ασημι που προβλεπεται και θελω να ρωτησω εχει πεσει σε καποιου την αντιληψη γιαυτες τις δραχμες τιποτα;;Για πλαστα ταληρα απο Γαλλια μερια προσωπικα εχω δει σε πωλησεις κυριως απο Γαλλους τα οποια λογικα καποια ισως να ειναι απο τοτε αλλα γαι διδραχμα και δραχμες Γεωργιου περα απο τα κινεζικα δεν εχω δει αλλα αυτο το λιγο διαστημα που ασχολουμαι
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 19, 2016, 09:18:57 μμ »

εχω την εντύπωση οτι, μέχρι πριν καμιά 20ετία, στα γαλλικά λεξικά, η λέξη ''απατεώνας'' ήταν συνώνυμη με το Έλληνας. Αν ισχύει, απορώ γιατί δεν τους κάναμε μήνυση ή και πόλεμο ακόμα.
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 19, 2016, 10:10:36 μμ »

εχω την εντύπωση οτι, μέχρι πριν καμιά 20ετία, στα γαλλικά λεξικά, η λέξη ''απατεώνας'' ήταν συνώνυμη με το Έλληνας. Αν ισχύει, απορώ γιατί δεν τους κάναμε μήνυση ή και πόλεμο ακόμα.
Γιωργο για την λεξη απατεωνας ειλικρινα δεν ξερω αλλα για την λεξη φιλοτιμο δεν εχω βρει σε καμμια ξενη γλωσσα και αυτο ειναι Ελληνικο προτερημα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 20, 2016, 02:07:10 πμ »

Το μάθημα μας δεν το μάθαμε.

Και ούτε θα το μάθουμε ποτέ, γιατί στην τάξη δεν πατάμε.

Συμφωνώ για το άρθρο. Διδακτικότατο.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 20, 2016, 02:13:56 πμ »

Να σημειωσω μονο οτι και τοτε κανονικα στην ΛΝΕ δεν επρεπε να μπουμε αλλα καποιοι μας εβαλαν οπως και σημερα .

"Σήμερα" εννοείς το 2002 (1999) προφανώς, που πάρθηκε η απόφαση να μπούμε στην ένωση του ευρώ.

Δεν είμαι σίγουρος ότι δεν έπρεπε να μπούμε.
Το ευρώ (ή οποιδήποτε άλλο νόμισμα ΔΕΝ προσφέρει τη δυνατότητα στους ξεφτυλισμένους κυβερνήτες μας να τυπώνουν όσο γουστάρουν) προσφέρει τη σιγουριά ενός σταθερού συναλλακτικού και αποταμιευτικού μέσου στους πολίτες της χώρας, όπως πρέπει να είναι ένα νόμισμα (και ήταν ο χρυσός και ο άργυρος για αιώνες).
Αλλά αυτά είναι πολύ μεγάλη κουβέντα.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 20, 2016, 02:49:45 πμ »

για την λεξη φιλοτιμο δεν εχω βρει σε καμμια ξενη γλωσσα και αυτο ειναι Ελληνικο προτερημα

Αν πάρουμε το Ελληνικό λεξικό (της ακαδημίας είναι αυτό που βάζω εδώ) η ερμηνεία της λέξης είναι
αίσθημα αξιοπρέπειας,
αίσθημα τιμής,
αίσθημα καθήκοντος,
ευθιξία,
ευσυνειδησία,
προθυμία (επί εργαζομένων),
μπέσα,
τσίπα,
λέξεις δηλαδή που όλες υπάρχουν σε ξένες γλώσσες (τουλάχιστον αυτές που καταλαβαίνω εγώ - δεν ξέρω στα γιαπωνέζικα, αλλά κάτι θα υπάρχει - ιδίως εκεί).

Ετυμολογικά, εύκολα βγαίνει: "Φίλος της τιμής"
(Το τιμή με την έννοια του honour, όχι price ή worth).

Τώρα απ' όλα αυτά τι έχει καθολική εφαρμογή στον... Ελληνικό λαό, το αφήνω στην κρίση σας.

Επίσης είναι μύθος το ότι δεν υπάρχει η λέξη "φιλότιμο" σε άλλες γλώσσες.
Η δεύτερη εικόνα είναι από το Ελληνο-Αγγλικό λεξικό του William Crighton (1960), καί λέει όλες τις ερμηνείες στα Αγγλικά (τουλάχιστον).
Ακόμα και στο Google translate να τη βάλεις, σου βγάζει: "Sense of honor"
Καταγράφηκε
Γιάννης51
Νέος
*
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 20, 2016, 08:13:32 πμ »

Το άρθρο (τουBBC; ) για ΛΝΕ περιέχει παρά πολλές ανακρίβειες και ψέματα.  Ποτέ δεν έκοψε η Ελλάδα νομίσματα με λιγότερο ασήμι ή χρυσό. Λιποβαρή νομίσματα 20  50 λεπτών 1,2,5, 10 ,20 δραχμών του Γεωργίου δεν υπάρχουν. Οι συλλέκτες το γνωρίζουν καλά. Τις «λαμογιές» δεν τις έκανε η Ελλάδα αλλά η Γαλλία και η Ιταλία, οι οποίες εκμεταλλευόμενες τα κενά της συμφωνίας τύπωναν χαρτονομίσματα και χρηματοδοτούσαν τις  δικές τους δαπάνες, αναγκάζοντας τα άλλα μέλη της Ένωσης να φέρουν μέρος του κόστους της δημοσιονομικής σπατάλης τους. Η Ελλάδα αποβλήθηκε από την ΛΝΕ το 1908  και επανήλθε 1910. Η ένταξη στην ΛΝΕ μάλλον βοήθησε την ελληνική οικονομία τα περισσότερα  αρνητικά προέκυψαν από τους πολέμους και την ιδιαίτερη κοινωνική και πολιτική ελληνική πραγματικότητα.
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 20, 2016, 08:14:56 πμ »

Εγω τελοσπαντων δεν θελω ναμπλεξω σε κουβεντες αν ετσι αν αλλιως ,εξεφρασα μια απορια για το ποστ του φιλου του iceman σχετικα με τα ασημενια του Γεωργιου Α  και αν ξερει κανεις αν ισχυει ,δηλαδη αν εχει πιασει οχι πλαστα Γεωργιου Α αλλα κανονικα αλλα με ποσοτητα ασημιου λιγοτερη,να το κανω ποιο λιανα παω να ανοιξω μια νομισματικη κουβεντα αλλα τζιφος μου φαινεται τις τελευταιες μερες ποιο πολυ ασχολουμαστε με περουσιολογιο,πως θα κοροιδεψουμε καποιον και πως θα την πουμε σε καποιον εδω μεσα ,παρακαλω αν ξερεις κανεις να μας πει αλλιως να αρχιζουμε να το ψαχνουμε,δεν ειναι κακο να βγαινουν νεα πραγματα στο συλλεγειν οπως π.χ εβγαλε ο Σιλαχιμ την 5αρα του 82 με μικρο Α που τοσα χρονια τοσοι και τοσοι συλλεκτες δεν ειχαν παρει χαμπαρι  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 20, 2016, 08:20:35 πμ »

Το άρθρο (τουBBC; ) για ΛΝΕ περιέχει παρά πολλές ανακρίβειες και ψέματα.  Ποτέ δεν έκοψε η Ελλάδα νομίσματα με λιγότερο ασήμι ή χρυσό. Λιποβαρή νομίσματα 20  50 λεπτών 1,2,5, 10 ,20 δραχμών του Γεωργίου δεν υπάρχουν. Οι συλλέκτες το γνωρίζουν καλά. Τις «λαμογιές» δεν τις έκανε η Ελλάδα αλλά η Γαλλία και η Ιταλία, οι οποίες εκμεταλλευόμενες τα κενά της συμφωνίας τύπωναν χαρτονομίσματα και χρηματοδοτούσαν τις  δικές τους δαπάνες, αναγκάζοντας τα άλλα μέλη της Ένωσης να φέρουν μέρος του κόστους της δημοσιονομικής σπατάλης τους. Η Ελλάδα αποβλήθηκε από την ΛΝΕ το 1908  και επανήλθε 1910. Η ένταξη στην ΛΝΕ μάλλον βοήθησε την ελληνική οικονομία τα περισσότερα  αρνητικά προέκυψαν από τους πολέμους και την ιδιαίτερη κοινωνική και πολιτική ελληνική πραγματικότητα.
Γιαννη νασαι καλα το στειλαμε ταυτοχρονως και δεν το ειδα.Γενικα ειχα μιααπορια τις τελευταιες μερες και θα ηθελα να την αναπτυξω σε αυτο το ποστ.Η Ελλαδα οντως εκανε πολλες λαμογιες τα τελευταια 50 χρονια και παρα πολλοι εκμεταλευτηκαν καταστασεις και η απορια μου ειναι η εξης.Ειναι δυνατον κατι παρομοιο να εγινε στον Χολαργο τα τελευταια 60 χρονια ;;δηλαδη νακοπηκαν παραπανω ποσοτητες νομισματων Παυλου-Κωνσταντινου και Β δημοκρατιας;;ενα παραδειγμα που μου γεννησε αυτη την απορια ειναι η σειρα του 1965 του Παυλου που τελειωμο δεν εχει,οπως και αλλα πολλα νομισματα που βρισκονται σε καταστασεις μασουριου
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 20, 2016, 09:47:39 πμ »

Πότε το Γαλλικό φράγκο περιείχε  10 γραμμάρια που λέει το κείμενο.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 20, 2016, 11:03:14 πμ »

η απορια μου ειναι η εξης.Ειναι δυνατον κατι παρομοιο να εγινε στον Χολαργο τα τελευταια 60 χρονια ;;δηλαδη νακοπηκαν παραπανω ποσοτητες νομισματων Παυλου-Κωνσταντινου και Β δημοκρατιας;;

"Παραπάνω" από τι?
Πριν από την ΟΝΕ δεν υπήρχε περιορισμός στο τι θα τύπωνε ο Χολαργός.
Δεν ήμασταν υποχρεωμένοι να τηρούμε κάποιους κανόνες (όπως τώρα, ή και τότε, το 1867, που έπρεπε να τηρούμε τους τότε κανόνες).
Η Ελληνική κυβέρνηση αποφάσιζε και προχωρούσε (μέσω της τράπεζας της Ελλάδος) στην εκτύπωση νέου νομίσματος/χρήματος. Δεν χρειαζόταν να το κάνει "λαθραίως". Το έκανε επίσημα.
Επομένως για ποια λαμογιά μιλάς?
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences