Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 04:22:30 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χαιρετισμος κ αποριες  (Αναγνώστηκε 8615 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
evilakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 18, 2016, 05:05:39 μμ »

Γεια σας κ απο εμενα,

 Με αφορμη μια αγγελια που ειχα διαβασει σε μια εφημεριδα ( πωλουντε 50 λιρες 240€) ξεκινησα να ψαχνω πληροφοριες κ ανακαλυψα το site σας οπου σας συγχερω για το μερακι σας κ τις γνωσεις σας.

 Καταρχας να πω οτι με αυτα που διαβασα δεν θα ασχοληθω καθολου με την αγγελια γιατι καταλαβα πως μαλλον ειναι μουφα η ιστορια. Ας αφησω τον υποψηφιο πωλητη να με περιμενει να παω να ελενξω τα "κομματια" οπως τα αποκαλεσε. Εξαλλου καταλαβα πως αν οντως τα ειχε θα τα πηγαινε σε εναν σαραφη κ θα επιανε καλυτερη τιμη χωρις να ψαχνεται πολυ πολυ.

 Στο θεμα μας τωρα, χωρις να θελω να απαξιωσω το μερακι σας για συλλογη εμενα με ενδιαφερει περισσοτερο ο χρυσος σαν επενδυση-εξασφαλιση ρευστου. Ετσι θελω να ξεκινησω μια συλλογη απο λιρες ή γενικος χρυσα νομισματα κ εχω καποιες αποριες που δεν μπορεσα να τις λυσω απο διαφορα threads που διαβαζω εδω μεσα τις τελευταιες μερες.

1) Αγοραζοντας απο τραπεζα φακελονομαι σωστα? Για να πουλησω σε τραπεζα θα πρεπει να ειναι δηλωμενες οι λιρες οτι ειναι στην κατοχη μου ή απλα να με καλυπτει το ποθεν εσχες απο το χρηματικο ποσο που θα παρω?

2) Αξιζει καποιος να επενδυσει να παρει το πακετο για test fisch ή καλυπτετε εξισου καλα με μια ζυγαρια κ ενα παχυμετρο ψηφιακο?

3) Tα krugerrant αξιζουν επενδυτικα ή να περιοριστω στις λιρες λογο του οτι μαλλον ειναι ποιο ευκολα διακινησημες? ( ο συλλογισμος μου στεκει στο οτι ειναι ακριβα νομιμασματα λογο βαρους, δεν ειναι συλλεκτικα σαν τις λιρες ενω η τιμη τους ειναι σχεδον η αξια τους σαν μεταλο αν κρινω απο τις αγγελιες εδω, ενω οι λιρες εχουν μια μικρη προσαυξιση παρατηρω γυρω στο 3-4%

4) Τελος επειδη δεν εχω ξαναπιασει ποτε μου λιρα κ δεν μπορω να ξεχωρισω μια γνησια απο μια καλπικη απο την υφη ή απο την οψη, εαν εχει το βαρος που πρεπει(7.98gr περιπου) την διαμετρο που πρεπει(22.05χιλ) παχος (1.52χιλ) κ ο ηχος της κανει αυτο το χαρακτηριστικο ντινννν που ακουω στα βιντεακια δεν νομιζω να εχω θεμα ως προς την αυθεντικοτητα της ετσι?

Υ.Γ     Συγνωμη για το κατεβατο κ τις αποριες
Υ.Γ 1  Τα νουμερα στην 4 ερωτηση δεν τα γραφω για να δειξω οτι ξερω αλλα μηπως κανω καπου λαθος.
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 18, 2016, 05:16:20 μμ »

Καλώς ήρθες φίλε μου! Σε όλες σου τις απορίες, απαντάς μόνος σου! Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 18, 2016, 05:26:38 μμ »

δεν είσαι ΝΕΟΣ.
είσαι ήδη Παλιοσειρά..
 Χαμόγελο
Καταγράφηκε
gerta
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 993


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 18, 2016, 05:29:11 μμ »

Καλώς ήρθες. Μέσα εδώ θα μάθεις ότι θέλεις σε σχέση με το νόμισμα. Υπάρχουν πολλοί φίλοι που ασχολούνται με το άθλημα. Πολύ διάβασμα και προσοχή χρειάζεσαι και το βασικότερο....καμιά λίρα να μπεις στο κλίμα. Στις αγγελίες πωλήσεων ή δημοπρασιών θα κάνεις την αρχή  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

"ΟΙΑ ΗΩ Ω ΥΙΕ ΑΕΙ ΕΙ"
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 18, 2016, 05:36:04 μμ »

Kαλως ηρθες στην παρεα μας
Με δεδομενο οτι εισαι πρωταρης(γραφεις καπου οτι δεν εχεις ξαναπιασει στα χερια σου λιρα)θα σου συνιστουσα να μη κανεις μεγαλα ανοιγματα να διαβασεις πολυ να βρεις ενα ατομο που μπορεις να εμπιστευθεις ετσι ωστε να εχεις μια καθοδηγηση στα πρωτα σου βηματα και οταν αισθανθεις ετοιμος να ξεκινησεις την συλλογη σου.Καλη συνεχεια σου ευχομαι
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 18, 2016, 05:38:58 μμ »

Καλως ορισες και καλες αναζητησεις τα υπολοιπα στα ειπαν πολυ σωστα οι προλαλησαντες Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
evilakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 18, 2016, 05:50:49 μμ »

Σας ευχαριστω ολους. Το προβλημα ειναι οτι ειμαι απο επαρχια (Πατρα) κ 1ον δεν εχω καποιον να εμπιστευτω κ 2ον φοβαμαι να βαλω χρηματα σε καποιον χωρις να τον ξερω για πρωτη φορα κ να μου στειλει καποιο νομισμα. Οποτε κατα πασα πιθανοτητα θα κανω καποιο ταξιδι αλλα μαλλον δεν αξιζει για μια λιρα μονο, οποτε κ θα πρεπει να ανοιχτω λιγο παραπανω σε αριθμο. Οχι πως με ενδιαφερει να τις πουλησω εαν αποκτησω κατι αλλα αυτη την περιοδο θεωρητε καλη στιγμη για αγορα ή "αδιαφορη"?  Οσο για τις αποριες στο πρωτο post χαιρομαι που με επιβεβαιωνετε κ δεν εχω καταλαβει ασχετα πραγματα.... Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 18, 2016, 05:58:43 μμ »

Σας ευχαριστω ολους. Το προβλημα ειναι οτι ειμαι απο επαρχια (Πατρα) κ 1ον δεν εχω καποιον να εμπιστευτω κ 2ον φοβαμαι να βαλω χρηματα σε καποιον χωρις να τον ξερω για πρωτη φορα κ να μου στειλει καποιο νομισμα. Οποτε κατα πασα πιθανοτητα θα κανω καποιο ταξιδι αλλα μαλλον δεν αξιζει για μια λιρα μονο, οποτε κ θα πρεπει να ανοιχτω λιγο παραπανω σε αριθμο. Οχι πως με ενδιαφερει να τις πουλησω εαν αποκτησω κατι αλλα αυτη την περιοδο θεωρητε καλη στιγμη για αγορα ή "αδιαφορη"?  Οσο για τις αποριες στο πρωτο post χαιρομαι που με επιβεβαιωνετε κ δεν εχω καταλαβει ασχετα πραγματα.... Σαρκασμός Σαρκασμός

Πολυ σωστα κανεις και φοβασαι.Το αν ειναι καλη η στιγμη για αγορα η οχι θα το κρινεις εσυ και κανενας αλλος.Εσυ βαζεις το κεφαλαιο εσυ θα κρινεις.Κατι ακομη σημαντικο βαζουμε χρηματα τα οποια δεν τα εχουμε αμεση αναγκη για να μη βρεθουμε στην δυσαρεστη θεση αν μας κατσει μια στραβη να τρεχουμε να πουλησουμε οσο οσο.
Αν παραμεινεις στο στεκι σιγα σιγα θα καταλαβεις που μπορεις ναχεις εμπιστοσυνη και που οχι για να ξεκινησεις σιγα σιγα τις αγορες σου
Καταγράφηκε
evilakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 18, 2016, 06:04:22 μμ »

Ακουστε κ μια ιστορια μου κ να δειτε οτι δεν πρεπει να ακουμε ασχετους παρα μονο να ενημερωνομαστε μονοι μας κ ΣΩΣΤΑ.

 Καπου το 2007-2008 αν θυμαμαι καλα πηρα αποφαση να αγορασω καποιες λιρες κ μετα να βαλω στοχο καθε μηνα να αγοραζω κ απο μια. Ασχετος τοτε απο αυτα το μονο που βρηκα ειναι οτι τις πουλαει η ττε κ η πειραιως. Βαζω κ εγω 1000€ στην τσεπη κ παω στην τραπεζα (ττε).

 Γεια σας λεω θα ηθελα να μαθω ποια ειναι η διαδικασια αγορας λιρων κ εαν γινεται να πραγματοποιησω τωρα την αγορα. ( να σημειωσω η τιμη αγορας τοτε ηταν γυρω στα 80€)

 Τι τις θες μου λεει ο υπαλληλος?

 Τιποτα του λεω απλα να τις εχω σαν περουσιακο στοιχειο....

 Τι λες μωρε μου λεει τρελαθηκες?

 Γιατι?

 Γιατι μονο χαμενος θα βγεις... Ασχετος εισαι?

 Ναι απανταω εντρομος μπορεις να με ενημερωσεις περι αυτου?

 Η λιρα περνει ανωδο μονο σε καιρο πολεμου. Σε οποιαδηποτε αλλη κατασταση μενει σταθερη κ μπορει να χασεις κιολας. Ασε κιολας που θα την αγορασεις 80 κ αν θα θες να την πουλησεις παλι σημερα θα στην παρω 65. Φυγε κ μην ασχοληθεις με αυτα θα βγεις χαμενος τελειως...

 Ετσι κ εγω εφυγα. Να πω κ την αληθεια κ τα επιτοκια τοτε επαιζαν σχεδον 5% οποτε ειπα με εσωσε ο ανθρωπακος... Με την αυξηση που επαιρνε ομως ολα αυτα τα χρονια ο χρυσος συχνα πυκνα μου τα εχωνα για την βλακεια μου τοτε. Αλλα οπως λεει κ η παροιμια καλυτερα αργα παρα αργοτερα.....

Καταγράφηκε
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 18, 2016, 06:05:37 μμ »

Καλος ηρθες και απο μενα,μπορεις σε πρωτη φαση να βαλεις μια ζητηση για ενα η περισσοτερα κομματια...οσο για το θεμα γνησιοτητας μπορεις να κανεις και παραγγελεια απο Γερμανια,απο καποιο αξιοπιστο καταστημα και να εισαι σιγουρος....
Διαβασε τις αντιστοιχες ενοτητες και θα σου λυθουν ολες οι απορειες...
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 18, 2016, 06:07:06 μμ »

Αντε να εχεις αυτον τον υπαλληλο στο μαγαζι σου να σου πουλησει το εμπορευμα..........επεσες εξω  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
evilakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 18, 2016, 06:07:44 μμ »

Σας ευχαριστω ολους. Το προβλημα ειναι οτι ειμαι απο επαρχια (Πατρα) κ 1ον δεν εχω καποιον να εμπιστευτω κ 2ον φοβαμαι να βαλω χρηματα σε καποιον χωρις να τον ξερω για πρωτη φορα κ να μου στειλει καποιο νομισμα. Οποτε κατα πασα πιθανοτητα θα κανω καποιο ταξιδι αλλα μαλλον δεν αξιζει για μια λιρα μονο, οποτε κ θα πρεπει να ανοιχτω λιγο παραπανω σε αριθμο. Οχι πως με ενδιαφερει να τις πουλησω εαν αποκτησω κατι αλλα αυτη την περιοδο θεωρητε καλη στιγμη για αγορα ή "αδιαφορη"?  Οσο για τις αποριες στο πρωτο post χαιρομαι που με επιβεβαιωνετε κ δεν εχω καταλαβει ασχετα πραγματα.... Σαρκασμός Σαρκασμός

Πολυ σωστα κανεις και φοβασαι.Το αν ειναι καλη η στιγμη για αγορα η οχι θα το κρινεις εσυ και κανενας αλλος.Εσυ βαζεις το κεφαλαιο εσυ θα κρινεις.Κατι ακομη σημαντικο βαζουμε χρηματα τα οποια δεν τα εχουμε αμεση αναγκη για να μη βρεθουμε στην δυσαρεστη θεση αν μας κατσει μια στραβη να τρεχουμε να πουλησουμε οσο οσο.
Αν παραμεινεις στο στεκι σιγα σιγα θα καταλαβεις που μπορεις ναχεις εμπιστοσυνη και που οχι για να ξεκινησεις σιγα σιγα τις αγορες σου

Εννοειτε τα χρηματα που θα διαθεσω θα κοιταξω να μην τα εχω αναγκη στο αμεσο μελλον. Οσο για την εμπιστοσυνη σωστα ο χρονος ειναι αυτος που θα δειξει....
Καταγράφηκε
evilakos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 18, 2016, 06:10:41 μμ »

Καλος ηρθες και απο μενα,μπορεις σε πρωτη φαση να βαλεις μια ζητηση για ενα η περισσοτερα κομματια...οσο για το θεμα γνησιοτητας μπορεις να κανεις και παραγγελεια απο Γερμανια,απο καποιο αξιοπιστο καταστημα και να εισαι σιγουρος....
Διαβασε τις αντιστοιχες ενοτητες και θα σου λυθουν ολες οι απορειες...

Για εξωτερικο μαλλον το εχω αποκλισει για δυο λογους. Πρωτων λογο cc και δευτερων λογο τιμης. Προτιμω κατι απο καποιο μελος εδω σε ποιο λογικη τιμη. Τωρα στη ζητηση να βαλω κατι δεν ειναι καθολου ασχημη η ιδεα σου σε ευχαριστω.
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 18, 2016, 06:10:44 μμ »

Οχι πως με ενδιαφερει να τις πουλησω εαν αποκτησω κατι αλλα αυτη την περιοδο θεωρητε καλη στιγμη για αγορα ή "αδιαφορη"?
Κατ' αρχάς καλώς ήλθες! Όσο για το ερώτημά σου, η απάντηση εξαρτάται από τον ποιόν θα ρωτήσεις Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο. Αν ρωτήσεις τον milou θα σου πει αγόραζε, αν ρωτήσεις τον elpidoforos θα σου πει πούλα. Οπότε, διάβασε αρκετά και κάνε ότι καταλαβαίνεις και να θυμάσε αυτό που σου είπε ο Μιχάλης (ellinas), να αγοράζεις με χρήματα που δεν έχεις άμεση ανάγκη Κλείσιμο ματιού.
Καταγράφηκε
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 18, 2016, 06:13:28 μμ »

Καλος ηρθες και απο μενα,μπορεις σε πρωτη φαση να βαλεις μια ζητηση για ενα η περισσοτερα κομματια...οσο για το θεμα γνησιοτητας μπορεις να κανεις και παραγγελεια απο Γερμανια,απο καποιο αξιοπιστο καταστημα και να εισαι σιγουρος....
Διαβασε τις αντιστοιχες ενοτητες και θα σου λυθουν ολες οι απορειες...

Για εξωτερικο μαλλον το εχω αποκλισει για δυο λογους. Πρωτων λογο cc και δευτερων λογο τιμης. Προτιμω κατι απο καποιο μελος εδω σε ποιο λογικη τιμη. Τωρα στη ζητηση να βαλω κατι δεν ειναι καθολου ασχημη η ιδεα σου σε ευχαριστω.
Υπαρχουν παντως και αξιοπιστα μελη στην Πατρα,οποτε και για ενα κομματι δεν χρειαζεσαι ταξιδι.... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences