Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 08:23:29 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αξιοπιστοι εμποροι χρυσου/ασημιου στην Ελλαδα  (Αναγνώστηκε 29716 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 08, 2016, 11:57:25 πμ »

νταγλας η λιρα εχει παχος διαφορετικο σε διαφορετικα σημεια κ για αυτο δεν θα βρεις ακρη..
Συμφωνώ σε όλα όσα λες.
Το περί διαφορετικού πάχους είναι απολύτως κατανοητό.
Υπάρχει όργανο που μπορεί να μετρήσει το πάχος σε διαφορετικά σημεία, είναι όμως ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ.
Μπορεί κάποιος να προσπαθήσει να το φτιάξει με ιδιοκασκευή (με βάση ένα κοινό παχύμετρο), αλλά το αποτέλεσμα δεν ξέρω αν θα είναι ικανοποιητικής ακρίβειας.
Και έστω ότι βρίσκεις τέτοιο (ή φτιάνεις ένα).
Θα μπορείς να διαβάζεις το πάχος της λίρας σε διαφορετικά σημεία.
Και λοιπόν? Τι συμπέρασμα θα βγάλεις?

Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 08, 2016, 12:07:02 μμ »

ε ναι αυτο λεμε δεν χρειαζεται παχυμετρο..δεν θα βγαλεις κανενα σωστο συμπερασμα..για αυτο κ εχεις το φιλερακι κ τελειωνει η ιστορια..εσυ η οποιοσδηποτε(ισως εχεις εμπειρια αυθαιρετα λεω εσυ} θελει να παρει λιρακια με μια σχεδον σιγουρια εχει το εργαλιακι το οποιο ομως απορριπτει πολλες γνησιες λιρες βεβαια αλλα κ σε προστατευει απο σιγουρες κακοτοπιες με λιγοτερα καρατια Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 08, 2016, 12:16:03 μμ »

ε ναι αυτο λεμε δεν χρειαζεται παχυμετρο..δεν θα βγαλεις κανενα σωστο συμπερασμα..για αυτο κ εχεις το φιλερακι κ τελειωνει η ιστορια..εσυ η οποιοσδηποτε(ισως εχεις εμπειρια αυθαιρετα λεω εσυ} θελει να παρει λιρακια με μια σχεδον σιγουρια εχει το εργαλιακι το οποιο ομως απορριπτει πολλες γνησιες λιρες βεβαια αλλα κ σε προστατευει απο σιγουρες κακοτοπιες με λιγοτερα καρατια Σαρκασμός Σαρκασμός
Μα ΟΥΤΕ το φιλεράκι σου δίνει στοιχεία. Για να είμαστε ακριβείς, σου δίνει ΛΙΓΟΤΕΡΑ στοιχεία από το (κοινό) παχύμετρο.
Γιατί στο παχύμετρο διαβάζεις το πάχος (που μπορεί να παίζει από κομμάτι σε κομμάτι) ενώ το φίλερ σου δίνει μόνο "ναι - όχι" (περνάει - δεν περνάει).

Άλλωστε τα ηλεκτρονικά παχύμετρα έχουν φτάσει να κάνουν 10-11 ευρώ. Οπότε τι συζητάμε τώρα...
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 08, 2016, 12:21:54 μμ »

το φιλλερ μετραει τις λιρες ως προς το ανωτερο τους παχος κ οχι ως προς το ελαχιστο το οποιο εσυ θα μετρησεις με το παχυμετρο σου..ειπαμε οτι οταν περναει εχεις σιγουρα 22 καρατια κ αυτο ενδιαφερει εναν που επενδυει..ενας συλλεκτης που βλεπει το χρωμα το σχεδιο κ ολα τα αλλα τις γνησιας λιρας μαζι με το βαρος σε μερικες περιπτωσεις δεν την περναει απο φιλερ γιατι φθειρεται το νομισμα με αυτο..
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 02, 2016, 08:51:22 μμ »

Τελικά, για εμάς τους αρχάριους ίσως ο αξιόπιστος πωλητής ειναι το πιο σιγουρο εργαλείο.  Χαμόγελο
Αξιόπιστο ευρωπαικό ή ελληνικό μαγαζί για λίρες μπορεί να κοινοποιηθεί?

Μια λίστα για εμάς τους νέους θα βοηθούσε  Απορία




Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 02, 2016, 10:05:13 μμ »

Coininvest , chard , philoro στέλνουν Ελλάδα .
Ανάλογα την ποσότητα , κοιτάς ποιος έρχεται φθηνότερα .
Ο chard ειναι Αγγλία και ανάλογα τον τρόπο πληρωμής , μπορεί να εχει ενα extra κόστος μετατροπής .
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 03, 2016, 12:09:25 μμ »

Coininvest τελος..ειναι οι καλητεροι παιδια
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 04, 2016, 04:12:28 μμ »

Coininvest τελος..ειναι οι καλητεροι παιδια
Μετα απο μια πρώτη αναζήτηση

philoro: πληρωμή μόνο με έμβασμα τραπέζης, δεν παίρνει paypal, δεν παίρνει κάρτα!
Και μετά να μας ψάχνει ο Τσακαλώτος....

chard : Αν πληρώσεις με κάρτα σου βάζουν 9,5% fee!!  Απορία Απορία Μικρότερη ποικιλία απο τους υπόλοιπους

Coininvest: κάρτα με 2% fee (αποδεκτό για μικρές παραγγλίες) , 21Ε UPS shipping για ελλάδα (σε μια παραγγελία που έβαλα) που περιλαμβάνει και κάποια ασφάλεια. Οι τιμές δείχνουν καλές

Και μένα η Coininvest μου φάνηκε η πιο εύκολη για παραγγελία.
Καταγράφηκε
gerta
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 993


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 04, 2016, 04:16:33 μμ »

Που είναι το πρόβλημα με το έμβασμα για να μας ψάξει ο Τσακαλωτος και κάθε Τσακαλωτος , εφορία κτλ.
Καταγράφηκε

"ΟΙΑ ΗΩ Ω ΥΙΕ ΑΕΙ ΕΙ"
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 04, 2016, 05:31:21 μμ »

Που είναι το πρόβλημα με το έμβασμα για να μας ψάξει ο Τσακαλωτος και κάθε Τσακαλωτος , εφορία κτλ.

Το πρόβλημα είναι (ή ίσως ΘΑ είναι) αν δεν τηρήσεις το αρχαίο ρητό:

"Ού μπλέξεις"
Καταγράφηκε
eythimiosgr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 51


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 06:21:14 μμ »

Στην επέκταση της συνεργασίας του σε μια στρατηγική συμμαχία προχώρησαν η Τράπεζα Πειραιώς και το Βασιλικό Νομισματοκοπείο (The Royal Mint).Η συμφωνία αφορά τη διανομή της Χρυσής Λίρας Αγγλίας σε όλη την Ελλάδα.

http://www.capital.gr/epixeiriseis/3167824/stratigiki-sunergasia-metaxu-basilikou-nomismatokopeiou-tis-agglias-kai-tr-peiraios
Καταγράφηκε
AK
Επισκέπτης
« Απάντηση #71 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 10:24:48 μμ »

Που είναι το πρόβλημα με το έμβασμα για να μας ψάξει ο Τσακαλωτος και κάθε Τσακαλωτος , εφορία κτλ.

Δεν λέγεται Τσακαλώτος αλλά Trackαλώτος Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 01:19:25 μμ »

Αυτή την εμμονή εσάς να πληρώνετε κερατιάτικα λεφτά στις εταιρείες του εξωτερικού ακόμη δεν την έχω καταλάβει .
Έχω μήνυμα στα χέρια μου από άτομα από δω μέσα που πλήρωσε τη λύρα 377 € με παράδοση συγκεκριμένη μέρα εάν δεν ήθελε συγκεκριμένη μέρα παράδοση - 20 € το τεμάχιο κάτω .
Και κάθεστε μετά και μου λέτε ότι αυτές είναι οι καλύτερες αγορές ;;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
vlass
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 407


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 03:10:09 μμ »

Αυτή την εμμονή εσάς να πληρώνετε κερατιάτικα λεφτά στις εταιρείες του εξωτερικού ακόμη δεν την έχω καταλάβει .
Έχω μήνυμα στα χέρια μου από άτομα από δω μέσα που πλήρωσε τη λύρα 377 € με παράδοση συγκεκριμένη μέρα εάν δεν ήθελε συγκεκριμένη μέρα παράδοση - 20 € το τεμάχιο κάτω .
Και κάθεστε μετά και μου λέτε ότι αυτές είναι οι καλύτερες αγορές ;;

Δε πειράζει ας παίρνουν από το εξωτερικό ακριβά εμείς θα παίρνουμε από τον Νικία στα 270 σήμερα.  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #74 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 06:32:54 μμ »

Τα χρεπια τόσο τα δείνουν όλοι..κ βάζει από ότι έχω ακούσει χαρτόσημο κ έτσι πάει πιο ακριβά..βέβαια η αλήθεια είναι όπως την λέτε..δεν αξίζει να περνεις λίρα από έξω παρά μόνο διάφορα άλλα σε καλή τιμή μέταλλου..
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences