Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 01, 2024, 11:45:54 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση παλαιών νομισμάτων...  (Αναγνώστηκε 3152 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
biglinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 30, 2016, 10:16:31 πμ »

Καλημέρα σας έχω στην κατοχή μου
5 νομίσματα των 5 δραχμών (1930)
2 νομίσματα των 2 δραχμών (1926)
1 νόμισμα της μιας δραχμής (1926)
1 νόμισμα 500 δραχμών (2000 έκδοση ολυμπιακών αγώνων 2004)
Μπορεί κάποιος παρακαλώ να μου πει εάν έχουν κάποια αξία αυτά τα νομίσματα και ποσό περίπου;
Ευχαριστώ και πάλι!!!

Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 30, 2016, 10:28:01 πμ »

Καλημερα,στη κατασταση που ειναι μονο συναισθηματικη αξια.Καλη συνεχεια
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 30, 2016, 10:30:37 πμ »

φιλε καλημερα..αν ειναι ακυκλοφορητα τα αγοραζεις με ενα 25αρι πανω κατω..τωρα οταν θα τα πουλησεις ποσα θα παρεις ειναι αλλη δουλεια..αλλα απο οτι βλεπω ειναι αρκετα κυκλοφοτημενα επομενως χανεις το μεγιστο του ακυκλοφορητου..αποψη μου βεβαια αυτα..θα πουν κ αλλοι σιγουρα πιο εμεπιροι απο μενα φιλε..καλως ηρθες..
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 30, 2016, 10:32:01 πμ »

Καλημέρα,καλως όρισες.
Μόνο σε ακυκλοφόρητες καταστάσεις εχουν οικονομική αξία,τα δικά σου είναι αρκετά κυκλοφορημένα.
Μπορείς φυσικά να τα θεωρήσεις ώς "μαγιά" για το ξεκίνημα συλλογής αν ενδιαφέρεσαι πραγματικά,αλλιώς βάλτα σε μία δημοπρασία εδώ αφού διαβάσεις τους όρους,και θα πάρεις την δίκαιη τιμή τους.
Καταγράφηκε
biglinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 30, 2016, 10:41:53 πμ »

Σας ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα των απαντήσεων σας!!!
Για να είμαι ειλικρινής αυτά είναι ένα δείγμα περιμένω μια κάποια σεβαστή ποσότητα νομισμάτων τέτοιου τύπου(δεν ξέρω και τι άλλο) απο τον πατέρα μου,πρόκειται για νομίσματα κυρίως που ήταν στην κατοχή του παππού μου και προπάππου μου (1915-1970) απο είσπραξεις του μπακαλικου που διατηρούσαν αλλα προφανώς θα είναι όλα σε αυτήν την κατάσταση κυκλοφορημενα που εκ πρώτης όψεως καταλαβαίνω ότι η αξία τους θα είναι καθαρά συναισθηματική...
Συγχωρέστε την άγνοια μου βάση αυτής της <<ανακάλυψης>> άρχισα να ψιλοασχολουμαι...
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 30, 2016, 10:47:18 πμ »

Κανένας λόγος να ζητάς συγνώμη φίλε μου,πολλοί ξεκίνησαν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.Πότε πουγκάκι,πότε κουτάκι,κάπως έτσι κολλάει αυτό το "μικρόβιο". Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
biglinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 30, 2016, 10:50:58 πμ »

Κανένας λόγος να ζητάς συγνώμη φίλε μου,πολλοί ξεκίνησαν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.Πότε πουγκάκι,πότε κουτάκι,κάπως έτσι κολλάει αυτό το "μικρόβιο". Κλείσιμο ματιού
Ναι ακριβώς έτσι έχει ξεκινήσει το ενδιαφέρον μου κι εμένα και τώρα έχω βάλει να <<ξεσκονίσουν>> αποθήκες κλπ και να μου τα στείλουν χαχαχα
Μπορείς μήπως να μου προτείνεις κάποιο τροπο να τα καθαρίσω ώστε να έρθουν σε μια πιο επιτρεπτή εμφάνιση και να μην τα χαλάσω;Γιατί τώρα είναι ακριβώς όπως τα πήρα μιας και δεν ξέρω αν με παραδοσιακό καθάρισμα θα τα εβλαπτα...
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 30, 2016, 10:57:19 πμ »

προσεχε το καθαρισμα..να περιμενεις να σου πουν γιατι μετα μονο το μεταλλο θα αξιζουν δηλαδη 2 ευρω το κιλο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε
biglinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 30, 2016, 10:59:30 πμ »

Επίσης μιας και σας βρήκα εάν θέλετε μπορείτε να μου πείτε και μια εκτίμηση για την συγκεκριμένη χρυσή  λίρα;


Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 30, 2016, 10:59:57 πμ »

Βασικος κανονας ειναι οτι ποτε μα ποτε δεν καθαριζουμε τα νομισματα γιατι ετσι οτι αξια και αν εχουν την χανουν.Αυτη η μπιχλα που εχουν πανω τους δινει υπεραξια.Για τα δικα σου στην κατασταση που αυτα ειναι μπορεις με ζεστο νερακι και σαπουναδιτσα απαλα με το χερι σου να τα καθαρισεις αν νομιζεις οτι ετσι θα ερθουν σε μια ποιο εμφανισημη κατασταση.Αν εχεις σκοπο να συνεχισεις συλλογη σε καλυτερες καταστασεις μπορεις σε συντομο χρονικο διαστημα και με σχετικα λιγα χρηματα να παρεις ακυκλοφορητα νομισματα με λουστρο που ζαλιζει.Αν οχι κρατας αυτα και παλι κανεις το κεφι σου
Καταγράφηκε
biglinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 30, 2016, 11:02:13 πμ »

Βασικος κανονας ειναι οτι ποτε μα ποτε δεν καθαριζουμε τα νομισματα γιατι ετσι οτι αξια και αν εχουν την χανουν.Αυτη η μπιχλα που εχουν πανω τους δινει υπεραξια.Για τα δικα σου στην κατασταση που αυτα ειναι μπορεις με ζεστο νερακι και σαπουναδιτσα απαλα με το χερι σου να τα καθαρισεις αν νομιζεις οτι ετσι θα ερθουν σε μια ποιο εμφανισημη κατασταση.Αν εχεις σκοπο να συνεχισεις συλλογη σε καλυτερες καταστασεις μπορεις σε συντομο χρονικο διαστημα και με σχετικα λιγα χρηματα να παρεις ακυκλοφορητα νομισματα με λουστρο που ζαλιζει.Αν οχι κρατας αυτα και παλι κανεις το κεφι σου
Απόλυτα κατανοητό,ευχαριστώ παρά πολύ!!!
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 30, 2016, 11:04:06 πμ »

Επίσης μιας και σας βρήκα εάν θέλετε μπορείτε να μου πείτε και μια εκτίμηση για την συγκεκριμένη χρυσή  λίρα;



φιλε το χοντραινεις το παιχνιδι Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός μια ομορφη λιρα σε καλη κατασταση 290 αξια περιπου Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 30, 2016, 11:04:42 πμ »

Για την λιρα να σου πω οτι οι φωτογραφιες ειναι τοσο χαμηλης αναλυσης που δεν μπορω να διακρινω ουτε την ημερομηνια.Το οτι ειναι συγχρονης κοπης (ΕΛΙΣΑΒΕΤ) εξασφαλιζει κατα 99,9% την γνησιοτητα
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 30, 2016, 11:08:01 πμ »

Για την λιρα να σου πω οτι οι φωτογραφιες ειναι τοσο χαμηλης αναλυσης που δεν μπορω να διακρινω ουτε την ημερομηνια.Το οτι ειναι συγχρονης κοπης (ΕΛΙΣΑΒΕΤ) εξασφαλιζει κατα 99,9% την γνησιοτητα
1964 είναι Μιχάλη  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
biglinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 30, 2016, 11:09:31 πμ »

Επίσης μιας και σας βρήκα εάν θέλετε μπορείτε να μου πείτε και μια εκτίμηση για την συγκεκριμένη χρυσή  λίρα;



φιλε το χοντραινεις το παιχνιδι Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός μια ομορφη λιρα σε καλη κατασταση 290 αξια περιπου Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Χαχαχα σε ευχαριστώ πολύ!!!Εχω 4 ακριβώς ίδιες και στην ίδια κατάσταση,περιμένω και την αποστολή των υπολοίπων νομισμάτων αν δω κάτι παράξενο θα σας ζαλίζω λιγο πάλι με ερωτήσεις για να ξέρω τι αξίζει να τοποθετήσω σαν συλλογή (τουλάχιστον μέχρι να το μελετήσω το θέμα) ευχαριστώ παρά πολύ για την βοήθεια!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences