Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 12:31:55 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μοργκανακι  (Αναγνώστηκε 16995 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 07, 2016, 01:57:52 μμ »

Εγω προσωπικα οσα μοργκανακια εχω παρει σε τετοια κατασταση πανω απο 15-16 ευρω δεν εχω πληρωσει.Μια φορα θυμαμαι ο Βασιλακοπουλος ειχε στην λεσχη κατι ομορφα λουστρατα (δεν ξερω αν ηταν ακυκλοφορητα αλλα σχ.ακυκλοφορητα σιγουρα) σε ενα κουτι γεματο χυμα και τα εδινε ενα εικοσαρικακι οποια ηθελες διαλεγες.

Ολα αυτα πριν την προσφατη ανοδο του ασημιου.

Προσωπικες μου εμπειριες χωρις να θελω να παρω το μερος κανενος.

Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 07, 2016, 02:33:57 μμ »

ο καθρεφτης ειναι εδω κυριοι και δεν λεει ψεμματα ,το εβαλα στην πρωτη σελιδα αλλα δεν του δωσατε σημασια ,ριξτε μια ματια σε αναλογες καταστασεις σαν του φιλου ποσο κλεινουν,τωρα αν το 17ε γινεται 19ε η 20ε κατεμε καμμια σημασια δεν εχει αν το 17ε γινοταν 25ε και 30ε ναι τοτε υτπηρχε διασταση αποψεων,Στελιο αν ψαχνεις για τετοιες τιμες κοιτα στο ιμπει και θα βρεις σιγουρα και στα 18ε και στα 19ε και στα 20ε ,υπομονη χρειαζεται και περισυλλογη που λεει και στο μοτο του ο Γκουντας Σαρκασμός Σαρκασμός
Δημητρη μεγαλη μπουκια φαε μεγαλη κουβεντα μην λες,γιατι αν ξανακανεις εκτιμηση θα ερθω με σακοραφα να σου τρυπησω την μυτη Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
http://www.ebay.com/sch/Coins-Paper-Money/11116/i.html?_from=R40&_nkw=morgan%201884&LH_Complete=1&LH_Sold=1&rt=nc&_trksid=p2045573.m1684
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 07, 2016, 07:53:12 μμ »

 Ρε συ Μαρκο, γυρισα απο το μπανιο και δεν εχω κανενος ειδους νευρα, οποτε δεν γραφω εν βρασμω.
 Και τον Γιωργο σε γενικες γραμμες τον συμπαθουσα, δεν ειχα ποτε καποιο θεμα μαζι του.
 Δεν ξανακανω ομως καμια εκτιμηση αδερφε, ακολουθωντας το παραδειγμα του epop, του Ελληνα και δεκαδων παλιων μελων με γνωσεις που εχουν σταματησει να κανουν εκτιμησεις για προφανεις λογους.
 Γιατι ολο και καποιος θα βρεθει, για τον οποιο λογο, να πει κατι και να χαλαστεις, χωρις λογο και χωρις κανενα συμφερον απο μερους σου.

 Χ@στηκα στο κατω-κατω ποσο θα παρουν τα νομισματα τους οι υπολοιποι, οι νεοι η οι παλιοι, χ@στηκα και ποσο τα πουλανε στο στεκι η στους παγκους.
 Στο στεκι μπορει να βγαλω κανα νομισμα ,παντα πιστοποιημενο, για πωληση μια φορα στο τερμηνο.
 Ζαμαν φου λοιπον, δεν εχω συμφερον να πω "κανει τοσο" για να μπορεσω να το πουλησω εδω τοσο, ουτε  να το υποτιμησω να το αγορασω, μιας και ο κοσμος, εφοσον ξερεις να ψαξεις, βρωμαει απο ασημενια κοινα χρεπακια crown size..
 Τα δικα μου τα (κοινα) μοργκανακια τα παιρνω 50 ευρω σε MS63 πιστοποιημενα, ετοιμα, οταν η πιστοποιηση κοστιζει τα μισα.
 Και αμα θελω να παρω κανα χρεπακι για το ασημακι του η γιατι ετσι μου την βαρεσε, ειπα ποσο το βρισκω λιανικη, ειπε και ο Μιλου, και οι υπολοιποι παλιοι γνωριζουν ποσο τα παιρνουν.
 Και τις πολλες φορες που γραφω για χρεπια και για τους νεους που συνηθως τα αγοραζουν υπερτιμημενα, ενω ολοι ξερουμε οτι ειναι αληθεια, γιατι ολοι υπηρξαμε νεοι συλλεκτες καποτε, βλεπω αντιδρασεις.
 Ελεγα πριν στο αλλο το παιδι ( σε αλλο θεμα) οτι τα νομισματακια που πηρε και παρουσιασε , στην κατασταση που ειναι, γυριζουν λιγο πανω απο το ασημι τους και, παροτι ευγενικος ο ανθρωπος, καταλαβα οτι πειραχτηκε.
 Ας κανουν λοιπον οτι θελουν, εγω γιατι να γινομαι κακος?
 Ας παρουν τα χρεπακια μοργκανακια 25-30 ευρω, εγω γιατι να χολοσκαω?
 Ας κατσουν και οσοι νομιζουν, να κανουν εκτιμησεις και να λενε τιμες.
 Βαρεθηκα.
 Καλη συνεχεια σε ολους.
.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2016, 08:08:24 μμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 07, 2016, 08:10:40 μμ »

«Μια μέρα ο Αλλάχ βρέθηκε μπόσικος, έπιασε φωτιά και κοπριά κι έπλασε το Ρωμιό. Μα ευτύς, ως τον είδε, το μετάνιωσε.
Είχε ένα μάτι ο αφιλότιμος που τρυπούσε ατσάλι. «Τι να γίνει τώρα, μουρμούρισε ο Αλλάχ, την έπαθα.
Ας πιάσω να κάμω τώρα τον Τούρκο, να σφάξει το Ρωμιό, να βρει ο κόσμος την ησυχία του.»
Και ευτύς, χωρίς να χασομεράει, βάνει σ’ ένα ταψί τον Τούρκο και το Ρωμιό να παλέψουν.
Πάλευαν, πάλευαν ως το βράδυ, κανένας δεν έριχνε το κάτω τον άλλον Μα ευτύς, ως σκοτείνιασε, βάνει ο άτιμος Ρωμιός τρικλοποδιά, κάτω ο Τούρκος!
« Ο διάολος θα με πάρει, μουρμούρισε ο Αλλάχ, την έπαθα πάλι. Τούτοι οι Ρωμιοί θα φάνε τον κόσμο, πάνε οι κόποι μου χαμένοι… Τι να κάμω;»
Ολονύχτα δεν έκλεισε μάτι ο κακομοίρης, μα το πρωί, πετάχτηκε απάνω και χτύπησε τις χερούκλες του:
«Βρήκα βρήκα» φώναξε. Έπιασε πάλι φωτιά και κοπριά, κι έφτιαξε έναν άλλο Ρωμιό, και ους έβαλε στο ταψί να παλέψουν
. Άρχισε το πάλεμα. Τρικλοποδιά ο ένας, τρικλοποδιά κι ο άλλος. Μπηχτές ο ένας, μπηχτές κι ο άλλος. Μπαμπεσιά ο ένας, μπαμπεσιά κι ο άλλος… Πάλευαν, πάλευαν, έπεφταν, σηκώνουνταν, πάλευαν πάλι, ξανάπεφταν, ξανασηκώνουνταν, πάλευαν… Κι ακόμα παλεύουν!
Κι έτσι ο κόσμος βρήκε την ησυχία του…!»
Καζαντζακης Νικος


O άνθρωπος είναι χτήνος! φώναξε και χτύπησε με θυμό το ραβδί του στις πέτρες. Μεγάλο χτήνος. Δεν το ξέρει η ευγένειά σου, σου ήρθαν μαθές όλα βολικά, μα ρώτα και μένα· χτήνος, σου λέω! Του 'καμες κακό; Σε σέβεται και σε τρέμει. Του 'καμες καλό; Σου βγάζει τα μάτια.

Βίος και Πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά"
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 07, 2016, 08:26:52 μμ »

Χάρε, είναι η πρώτη φορά που σε βλέπω να χάνεις. Και το περίεργο είναι οτι χάνεις ενώ έχεις και δίκαιο και αναφέρεις παραδείγματα κι άλλων χαμένων που θα έπρεπε να είναι παραδείγματα προς αποφυγή κι οχι προς μίμηση.
Φιλικά
Καταγράφηκε
ig
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 282


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 07, 2016, 08:34:31 μμ »

hare δεν με πειθεις με τιποτα οτι δεν εχεις νευρα, υπερβολική η αντιδρασή σου!

Γιατι δεν το παίρνεις αλλιως; Να λες δηλαδη τις εκτιμήσεις σου, σημειωνοντας οτι
εκφράζεις καθαρα προσωπικές απόψεις/εμπειριες (οπως καναν για παραδειγμα πριν
ο milou και ο harrisgreece) και ... σε οποιον αρεσουν οι προσωπικες σου αποψεις
και εμπειρίες.

Νομιζω ειναι επικοινωνιακό το θέμα, ο τροπος εκφρασης δηλαδη και οχι η ουσια
της εκτιμησης. Αν δηλαδη σημειωσεις ξεκαθαρα οτι λες προσωπικη αποψη ειναι
πολύ πιο δυσκολο να σου "επιτεθει" καποιος απο το να εκφραστεις πιο γενικα και πιο
απολυτα...

ΥΓ. hare, επειδη διαβαζω πολυ καιρο τα μηνυματα σου, παρατηρω το τελευταιο καιρο
να εχεις χασει καπως την ψυχραιμία και την ψυχρή λογική σου που σε χαρακτηρίζει.
Το τελευταιο σου μηνυμα ηταν πολυ συναισθηματικό  Χαμόγελο

Καταγράφηκε
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 07, 2016, 08:46:53 μμ »



ΥΓ. hare, επειδη διαβαζω πολυ καιρο τα μηνυματα σου, παρατηρω το τελευταιο καιρο
να εχεις χασει καπως την ψυχραιμία και την ψυχρή λογική σου που σε χαρακτηρίζει.
Το τελευταιο σου μηνυμα ηταν πολυ συναισθηματικό  Χαμόγελο


Γιωργο αλλιως να γραφεις σαν μελος και αλλιως σαν Μπλε...
Απο την μια να θες να πεις αυτο που γουσταρεις ελευθερα και απο την αλλη να προσπαθεις να κρατας τις ισσοροπιες....
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 07, 2016, 09:20:51 μμ »

Για μένα,είναι δεδομένο οτι οι εκτιμήσεις είναι προσωπικές,δεν χρειάζεται κάν διευκρίνηση.Οσον αφορά τις "τρύπες" που βρίσκει ο καθένας και αγοράζει τα νομίσματα του,δεν με αφορά.Προφανώς,μετά απο τόσα χρόνια στο χώρο,έχει τις γνωριμίες του,που μπορεί να τις έχει πληρώσει "χρυσές" μέχρι να πετύχει τις σημερινές τιμές που αγοράζει,οπότε δίκαιο deal.
Οσο για τις εκτιμήσεις,"αν δεν μου αρέσει το περιεχόμενο του γράμματος,πυροβολώ τον ταχυδρόμο;",επίσης άδικη αντιμετώπιση του γράφοντος τη γνώμη του.
Προσωπική παράκληση στον haros,να μην απομακρυνθεί απο την online εκτίμηση,θεωρώ οτι μόνο κακό θα κάνει η αποχή του,εμένα οι απαντήσεις του με έχουν "ξεστραβώσει" ούκ ολίγες φορές,και τον ευχαριστώ δημόσια για πολλοστή φορά.

Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 07, 2016, 11:46:59 μμ »

 Καλώς δεν το συνεχίζω. 17 ευρώ κάνει φίλε μου.
Καταγράφηκε
xasf
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 82


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 08, 2016, 12:22:08 πμ »

Προσωπική παράκληση στον haros,να μην απομακρυνθεί απο την online εκτίμηση,θεωρώ οτι μόνο κακό θα κάνει η αποχή του,εμένα οι απαντήσεις του με έχουν "ξεστραβώσει" ούκ ολίγες φορές,και τον ευχαριστώ δημόσια για πολλοστή φορά.

++++++++++++
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 08, 2016, 01:38:45 πμ »

@haros

Μια λύση είναι να υιοθετήσεις την υπογραφή μου.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 08, 2016, 07:42:04 πμ »

Χάρε, είναι η πρώτη φορά που σε βλέπω να χάνεις. Και το περίεργο είναι οτι χάνεις ενώ έχεις και δίκαιο και αναφέρεις παραδείγματα κι άλλων χαμένων που θα έπρεπε να είναι παραδείγματα προς αποφυγή κι οχι προς μίμηση.
Φιλικά
Αυτο αν θελεις μας το κανεις πιο λιανα για να καταλαβουμε.Εννοω την αναφορα σου περι χαμενων και παραδειγματων προς αποφυγη
Καταγράφηκε
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 08, 2016, 10:35:00 πμ »

Μαρκουλιό...
(η κρυμένη συνέχεια της ιστορίας)

και μετά ήρθε το ΔΝΤ....
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 08, 2016, 12:45:56 μμ »

Μαρκουλιό...
(η κρυμένη συνέχεια της ιστορίας)

και μετά ήρθε το ΔΝΤ....
Δεν το πιασα Στελλαρα μου αλλα να συμπληρωσω οτι ηρθε για να μεινη Σαρκασμός
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 08, 2016, 01:23:21 μμ »

Χάρε, είναι η πρώτη φορά που σε βλέπω να χάνεις. Και το περίεργο είναι οτι χάνεις ενώ έχεις και δίκαιο και αναφέρεις παραδείγματα κι άλλων χαμένων που θα έπρεπε να είναι παραδείγματα προς αποφυγή κι οχι προς μίμηση.
Φιλικά
Αυτο αν θελεις μας το κανεις πιο λιανα για να καταλαβουμε.Εννοω την αναφορα σου περι χαμενων και παραδειγματων προς αποφυγη

είχε μια παραβολή ο smartmorfeus στο facebook, με έναν γιόγκι κι έναν σκορπιό.
Αν έχει την καλοσύνη, ας την παραθέσει κι εδω κι αυτο ας είναι η απάντησή μου.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences