Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 02:27:11 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΛΑΣΤΑ ΤΩΝ ΜΚΕ  (Αναγνώστηκε 21071 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« στις: Ιούλιος 05, 2016, 12:03:19 μμ »

Ξεκινώ το topic με γραμμ.της συλλογής μου,στη συνέχεια να εμπλουτιστεί και με άλλες φωτο από συλλογές χρηστών ή και από καταλόγους δημοπρασιών,με σκοπό στο μέλλον να το έχουμε σαν σημείο που θα ανατρέχουμε για να συγκρίνουμε κάποιο γραμμ.που έπεσε στα χέρια μας και έχουμε αμφιβολίες.


Καταγράφηκε
vasias
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 12:09:57 μμ »

Βάζω και το πλαστό Παρισινό μονόλεπτο του Jean de Sperati από τη συλλογή μου:





Οι μόνες πληροφορίες που έχω γι' αυτό είναι όσα αναφέρονται σε ένα άρθρο του Bill Ure στη Φιλοτέλεια 668, όπου λέγεται ότι "Το πλαστό παρισινό μονόλεπτο του Sperati είναι αναμφισβήτητα το καλύτερο, είναι όμως σπάνιο, έχει μεγάλη ζήτηση και κοστίζει όσο περίπου και το αντίστοιχο γνήσιο". Γνωρίζει κανείς περισσότερες πληροφορίες;
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 12:56:45 μμ »

Γνωρίζει κανείς περισσότερες πληροφορίες;

Αντί να γράψω εδώ, μπορώ εάν θέλεις να σου στείλω με email πληροφορίες απο κάποιες πηγές, είναι πιο εύκολο. Έλεγξε τα προσωπικά σου μηνύματα, επάνω δεξιά.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2016, 01:06:49 μμ από Helios » Καταγράφηκε

LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 01:35:39 μμ »

vasias
απίστευτο τεμάχιο!
Αν δεν είχε το σημείο στη τέταρτη κυματοειδή γραμμή,που και σε λίγες περιπτώσεις ακάθαρτων εκτυπώσεων ή ακόμα και αν έχει πέσει επάνω η σφραγίδα,δεν είναι εργαλείο αναγνώρισης,με τίποτα δεν θα το έκανες πλαστό
Sperati fogertys ,το πιο επικίνδυνα πλαστά !
Καταγράφηκε
vasias
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 02:12:57 μμ »

Γνωρίζει κανείς περισσότερες πληροφορίες;

Αντί να γράψω εδώ, μπορώ εάν θέλεις να σου στείλω με email πληροφορίες απο κάποιες πηγές, είναι πιο εύκολο. Έλεγξε τα προσωπικά σου μηνύματα, επάνω δεξιά.

Σε ευχαριστώ και φυσικά ενδιαφέρομαι. Σου έστειλα προσωπικό μήνυμα, αλλά δεν φαίνεται στα απεσταλμένα. Αν δεν το βλέπεις, σε παρακαλώ ενημέρωσε με.
Καταγράφηκε
pklink
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 25, 2017, 06:48:08 μμ »

Μου κίνησε την περιέργεια και έτσι το δημοσιεύω.

https://goo.gl/36V4SG

Θα μπορούσε να είναι μάλλον του 1870. ειδική έκδοση (τιμή καταλόγου 1400  Καραμήτσος) . Η μήπως είναι πλαστό ?

Ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 25, 2017, 07:03:00 μμ από pklink » Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 25, 2017, 07:07:54 μμ »

Μου κίνησε την περιέργεια και έτσι το δημοσιεύω.

https://goo.gl/36V4SG

Θα μπορούσε να είναι μάλλον του 1870. ειδική έκδοση (τιμή καταλόγου 1400  Καραμήτσος) . Η μήπως είναι πλαστό ?

Ευχαριστω

Πρόκειται για γνωστή πλαστογραφία του Alisaffi.
Δεν θα μπορούσε να είναι του 1870 διότι είναι χωρίς ΑΕ. Προσπαθεί (αποτυχημένα) να μιμηθεί την παρισινή έκδοση του 1861.
O πωλητής το αναφέρει ως πλαστό (Fälschung).
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 25, 2017, 07:29:10 μμ από Helios » Καταγράφηκε

pklink
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 26, 2017, 08:17:34 μμ »

Πολύ σωστά,
Ευχαριστώ για την απάντηση, παρόλα αυτά από ότι βλέπω το κοστολογεί 27.98 €. Δεν βλέπω τιμοκατάλογο για παρόμοια πλαστά. Υπάρχει άραγε κάπου μια ενδεικτική τιμή ?
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 26, 2017, 08:42:27 μμ »

Μια καλή ιδέα για να έχει κάποιος άποψη είναι η τιμές κλεισίματος στις δημοπρασίες,που πιάνουν τα πλάστα των ΜΚΕ,στα σάιτ του Καραμήτσου και athens auctions.
Εχω τη γνώμη ότι αυτο πήγε πολύ ψηλά,να υποθέσω ότι ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει να καταβάλει και κάποια άλλα έξοδα,πέρα από τη τιμή...
Καταγράφηκε
pklink
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 26, 2017, 11:52:48 μμ »

Μόνο το shipping υποθέτω είναι μια επιπλέον επιβάρυνση.

Kαι για να μην ξεχνιόμαστε και να εμπλουτιστεί το συγκεκριμένο topic στα πλαστά ΜΚΕ, ανεβάζω το δικό μου  το οποίο έχει και γόμα και το πήρα από δημοπρασία από Έλληνα που ισχυριζόταν ότι είναι παρισινό ασφράγιστο, ευτυχώς όχι πάνω από 5€ και ήταν σε lot με κάποιο άλλο κομμάτι.






Νομίζω ότι τουλάχιστον λόγω γόμας μπορεί να διακρίνει κανείς εύκολα ότι δεν είναι δυνατό να υπάρχει κάτι τέτοιο. Χαμόγελο

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2017, 12:05:11 πμ από pklink » Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 21, 2017, 09:51:53 μμ »

Ανεβάζω μια περίπτωση ενος γραμμ.απο προσεχή δημοπρασία.Θεωρείτε,μετά τα πλαστά των παρισινών 60λ μια απο τις πιο επικίνδυνες παραποιήσεις,και εντάξει σαν σφραγισμένο έχει μικρή αξία αλλά σαν ασφράγιστο...

https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=580&lot=266663
Καταγράφηκε
pklink
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 22, 2017, 01:45:26 πμ »

Αν μπορώ να διακρίνω από τη φωτο γιατί δεν φαίνονται και ΑΕ, φαντάζει σαν 10λ του 62-67 σε μπλε χαρτί (είναι όντως μπλε ή έτσι μου φαίνεται ?)


Πως διακρίνει κανείς την πλαστότητα ?

Φαίνεται ίσως λίγο περίεργη η μύτη
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 22, 2017, 10:38:28 πμ »

Η επιτυχία αυτής της περίπτωσης,νομίζω,καθότι υπάρχει ο φίλος  Νίκος/helios που ξέρει σαφώς καλύτερα αυτές τις περιπτώσεις,ότι είναι το μπλε χαρτί και ο χρωματισμός,που και τα δύο στοιχεία είναι πετυχημένα.
Επίσης η βαριά εκτύπωση που υπάρχει σε αυτό το τράβηγμα δικαιολογεί και την κάλυψη των κενών στη τρίτη και πέμπτη κυματιστη
γραμμή στο αριστερο επάνω τεταρτημόριο και έτσι το βασικό γνώρισμα περι γνησιότητας σε μια ΜΚΕ δεν είναι δυνατό να χρησιμοποιηθεί στη περίπτωσή μας
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2017, 05:23:25 μμ από LHH » Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 22, 2017, 03:16:40 μμ »


Πως διακρίνει κανείς την πλαστότητα ?

Φαίνεται ίσως λίγο περίεργη η μύτη

Το αντίτυπο ανήκει στους τύπους Β (Ure 2010) των πλαστών δημιουργίας Alisaffi και αποτελεί έναν από τους περισσότερο επιτυχημένους πλαστούς της ΜΚΕ. (Η "περίεργη μύτη" η οποία αναφέρθηκε χτυπάει πράγματι ένα πρώτο "καμπανάκι" για το ότι κάτι δεν πάει καλά).
Συναντάται σε αποχρώσεις από κίτρινο-πορτοκαλί έως vermilion, σε χαρτί μπλε ή κρεμ. Κάποια αντίτυπα έχουν ΑΕ, άλλα όχι. Όταν υπάρχει ΑΕ, είναι πολύ επιτυχημένος και ξεχωρίζει αρκετά δύσκολα από τους γνήσιους.
Ο τύπος τυπώθηκε σε blocks των τεσσάρων. Κάθε ένα από τα 4 cliche παρουσίαζε κάποια μικρό-ανωμαλία η οποία αποτυπώθηκε στα εκτυπωμένα αντίτυπα κάθε θέσης, κάτι που βοηθάει στον εντοπισμό των πλαστών αυτών, επιτρέποντας μας παράλληλα να μπορούμε να προσδιορίσουμε και την θέση των εντοπιζόμενων αντιτύπων στην τετράδα.
Το συγκεκριμένο αντίτυπο ανήκει στην θέση 1 του block των τεσσάρων, θέση η οποία αναγνωρίζεται από την διακοπή που παρουσιάζει η εξωτερική γραμμή του περιθωρίου επάνω από το γράμμα Ε της επάνω επιγραφής.
Ο τύπος αναφέρεται από τους Βλαστό (τύπος 11) και Ure, όχι όμως και από τους Billig και Feenstra. Αρκετά αντίτυπα του συγκεκριμένου τύπου βρίσκονται τριγύρω και λογίζονται ως γνήσια, δυστυχώς ακόμα και από αρκετά προχωρημένους συλλέκτες και dealers. Αντίτυπο του συγκεκριμένου τύπου θυμάμαι έχω εντοπίσει να έχει ξεφύγει και να πωλείται ως γνήσιο και από σοβαρό οίκο δημοπρασιών κατά το παρελθόν, αντίτυπο το οποίο αποσύρθηκε άμεσα μετά από παρέμβαση και παράθεση στοιχείων που έκανα, κάτι που έχει χρειαστεί να κάνω αρκετές φορές σε ανάλογες περιπτώσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2017, 03:53:05 μμ από Helios » Καταγράφηκε

pklink
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 22, 2017, 04:11:08 μμ »

Είναι όντως μια πολύ καλή απομίμηση.
1 εύλογο ερώτημα:
Ενας σοβαρός οίκος δημοπρασιών δεν θα έπρεπε να έχει φωτο και από την άλλη όψη ? Κάτι τέτοιο δεν είδα τουλάχιστον στον σύνδεσμο που παραπέμπει.
Γιατί αν δεν υπάρχει ΑΕ και είναι σε μπλε χαρτί τότε σίγουρα δεν είναι 62-67 και άρα απομίμηση, εφόσον εξ όσων γνωρίζω μπλε χαρτί σε 10λ μόνο στις συνεχείς έχει καταγραφεί.

Επίσης ο συνδυασμός της βαριάς εκτύπωσης που σωστά επισημαίνει και ο LHH θα παρέπεμπε μάλλον σε μεταγενέστερη ίσως του 80-86 που και αυτό έρχεται σε αντίφαση με το μπλε χαρτί.

Κατά τη γνώμη μου το μπλε χαρτί είναι το μόνο σοβαρό ενοχοποιητικό στοιχείο πλαστότητας και από τη στιγμή μάλιστα που όσο μπορεί να διακρίνει κανείς από μια φωτο στο Internet το επάνω αριστερά τεταρτ. του μεταλλίου δεν βοηθά.

Μήπως έχω λαθος στο συλλογισμό μου ?

Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences