Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 01:15:18 πμ
Σελίδες: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 29
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνωριση κεφαλων  (Αναγνώστηκε 95768 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #255 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 05:52:19 πμ »

Helios και LHH , το συγκεκριμένο 40λεπτο  δε θα έπρεπε να έχει κάποιες διακεκομμένες γραμμές σκίασης στη παρειά ?
Σχεδόν ολα τα γραμματόσημα Α Αθηνών που έχω έχουν αυτό το χαρακτηριστικό και απο τη φώτο νομίζω οτι δεν φαίνεται κάτι τέτοιο .
 
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #256 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 06:25:26 πμ »

Χαρακτηριστικά εκτύπωσης όπως αυτό που αναφέρεις, δευτερεύοντα δλδ, δεν εμφανίζονται απολύτως σταθερά σε όλα τα γραμματόσημα ενός τύπου, ούτε καν ενός φύλλου, γιαυτό και κρίνονται ως δευτερεύοντα. Αποτελούν ίσως (και μερικές φορές κακώς) μέρη του γενικών κανόνων περιγραφής των εκδόσεων, από αντίτυπο σε αντίτυπο όμως εμφανίζονται διαφορετικά, άλλοτε έντονα, άλλοτε άτονα, συχνότατα και καθόλου, γιαυτό και δεν βασιζόμαστε σε αυτά, αλλα σε άλλα, σταθερότερα, ισχυρότερα και σαφέστερα. Η παρουσία τέτοιων δευτερευόντων χαρακτηριστικών σε κάποιο αντίτυπο μπορεί να αποτελεί μια ένδειξη και να υποδεικνύει πράγματα λειτουργώντας συμπληρωματικά σε άλλα πρωτεύοντα, η μή παρουσία τους όμως δεν αποδεικνύει απολύτως τίποτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2016, 06:49:24 πμ από Helios » Καταγράφηκε

vasias
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #257 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 07:12:29 πμ »

Ευχαριστώ για τις γνώμες σας. Χαίρομαι που γράφετε με τόσο ενθουσιασμό για το αντικείμενο και που μοιράζεστε τις γνώσεις σας. Το μόνο που μπορώ να προσθέσω ως επιβεβαίωση για το 40λεπτο που έδειξα είναι ότι δεν φαίνεται να παρουσιάζει ανάγλυφο.

Σας δείχνω παρακάτω και το 40λεπτο στη συλλογή μου που έχω κατατάξει στα πρώτα τραβήγματα των "Συνεχόμενων" και το οποίο παρουσιάζει ένα σαφές (αν και όχι συγκλονιστικό) ανάγλυφο. Και πάλι δεν ξέρω αν λαθεύω στην κατάταξη.





Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #258 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 07:27:24 πμ »

Εννοείται 1862-1867. Το αν ανήκει (ή οχι) στα πρώτα τραβήγματα θα εξαρτηθεί αυστηρά απο την λεπτότητα της εκτύπωσης, την λαμπρότητα του χρωματισμού, την ισχυρή παρουσία του ανάγλυφου και την ελαφρότητα της εκτύπωσης του ΑΕ, ο οποίος στα πρώτα τραβήγματα κρατούσε ακόμα την σαφή διαφορά σκίασης μεταξύ των πλευρών του. Προσωπικά, το αντίτυπο αυτό το βλέπω ως μέσης λεπτότητας και λαμπρότητας, δείγμα των σχετικά πρώιμων τραβηγμάτων της περιόδου θα έλεγε κάποιος, χωρίς να ανήκει στα αυστηρά πρώτα τα οποία διακρίνονται απόλυτα για την λεπτότητα τους. Για εμένα αποτελεί μάλλον ενα τυπικό δείγμα 1862-1867.
Καταγράφηκε

LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #259 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 10:25:59 πμ »

Δεν μελέτησα τίποτα χθες,λόγω χρόνου,αλλά έκανα κάτι πολύ απλό:
εχοντας το mozilla στο 120% το έβαλα στο 30%,φέρνοντας το γραμμ.σε μια διάσταση σαφώς πιο εξοικειωμένη στο μάτι μου.
Ετσι παρατηρώ ότι ο ΑΕ μεσω της οθόνης μου δίνει την πυκνότητα και λάμψη της περιόδου των προσωρινών εκδόσεων,το χρώμα στη σωστη απόχρωση,γιατί μη ξεχνάμε ότι ο τόνος στα α΄40λ είναι συνήθως θαμβός και εννίοτε άτονης απόχρωσης,με παρέκλιση του πιο πάνω χρωματισμού που αν δεν κάνω λάθος είναι το πρώτο στη αρίθμηση στους καταλόγους
Οπως και να το κάνεις ειναι μια δύσκολη περίπτωση,για τον απλο λόγο του ότι πόσα 40λ α΄έκδοσης κάποιοςέχει/έχουν περάσει  στα χέρια του?
Βοηθάει και ο vasias γράφοντας σήμερα για την έλλειψη ανάγλυφου και σε συνδυασμό ότι δεν υπάρχει η χαρακτηριστική διακοπή στις γραμμές σκίασης της παρειάς τότε κατατάσετε στη α΄΄εκδοση

Με τα παραπάνω και σε συνδυασμό της πρώτης εκτίμησης πάλι καλά που έχω επαγγελμα γιατί σαν εμπειρογνώμων,εκδίδοντας πιστοποιητικά μάλλον θα ήμουν ΟΑΕΔ  Στριφογύρισμα ματιών Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #260 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 12:32:23 μμ »

Basia μια ερώτηση,
Αναφέρεις οτι με τα γραμματόσημα δεν ασχολεισαι και πολυ, παρολαυτα ανεβαζεις καποια κομματια αρτια και με πολύ ωραιες καθαρες σφραγιδες.. Δηλαδη εαν ασχολιοσουν σοβαρα τι θα μας ποσταρες σήμερα?  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
trifonas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« Απάντηση #261 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 12:38:43 μμ »

Ένα χαμένο Σολφερίνο...

Καλημέρα σε όλους τους φίλους.

ΥΓ: Το κομμάτι σου Βασίλη είναι πανέμορφο: περιθώρια, σφράγιση. Απλά εκπληκτικό!

Basia μια ερώτηση,
Αναφέρεις οτι με τα γραμματόσημα δεν ασχολεισαι και πολυ, παρολαυτα ανεβαζεις καποια κομματια αρτια και με πολύ ωραιες καθαρες σφραγιδες.. Δηλαδη εαν ασχολιοσουν σοβαρα τι θα μας ποσταρες σήμερα?  Σαρκασμός

Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #262 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 01:09:05 μμ »

Καλημέρα και σε σένα αγαπητέ-εδώ μεσημέριασε κιόλας-,δηλ.να κάνει τσακ! και να βγάλει το 14ο σολφερίνο Χαμόγελο

midili
μα αυτό γράφω παραπάνω,μέσα από αυτό το χώρο ,συν το χρόνω,κάποιος που ναι μεν έχει μια συλλογή ΜΚΕ και ίσως και ένα θαυμασμο αλλά οι δυσκολίες που υπάρχουν με την ενασχόλησή τους,τον κάνει να βάλει άλλες προτεραιότητες,θα βρει ένα παραπάνω κίνητρο να ασχοληθεί πιο εντατικά !
Εχω τη γνώμη ότι αυτό που γίνεται σιγά,σιγά εδώ,δεν υπάρχει πουθενά,τουλάχιστον στη Ελλάδα.Σε συνομιλία με τον φίλο Νίκο-helioς ,αναφερθήκαμε στο γεγονός ότι όλοι οι μελετητές ΜΚΕ είναι πάνω από 50-55 χρονών και κατα συνέπεια η ενασχόλησή τους με φόρουμ και ειδικά με αντικείμενο ΜΚΕ πρέπει να τους ξεπερνάει...
Εχω την εντύπωση πως αν μαθευτεί το φόρουμ εκει που πρέπει θα έχουμε μεγάλες φιλοτελικές στιγμές  Άνεση
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #263 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 03:06:17 μμ »

Basia μια ερώτηση,
Αναφέρεις οτι με τα γραμματόσημα δεν ασχολεισαι και πολυ, παρολαυτα ανεβαζεις καποια κομματια αρτια και με πολύ ωραιες καθαρες σφραγιδες.. Δηλαδη εαν ασχολιοσουν σοβαρα τι θα μας ποσταρες σήμερα?  Σαρκασμός


Τον αγαπητό χρήση vasias μάλλον έχω συναντήσει σε διαδικτυακή συζήτηση σελίδας του εξωτερικού.
Γνώση, σωστή έκφραση και υπέροχα γραμματόσημα είναι αυτά που θυμάμαι απο αυτόν και συνεχίζω να τα βλέπω και εδώ, είναι όμορφο να τον έχουμε κοντά μας. Καλή συνέχεια σε όλους.
Καταγράφηκε

vasias
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #264 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 03:36:05 μμ »

Φίλοι μου, να δώσω ορισμένες διευκρινίσεις μια που είναι και οι πρώτες μου αναρτήσεις εδώ. Ασχολούμαι ενεργά με τον φιλοτελισμό εδώ και πάνω από 20 χρόνια, όχι όμως με τις ΜΚΕ. Η περιοχή που κατεξοχήν συλλέγω γραμματόσημα και ταχυδρομική ιστορία είναι αυτή της Ρωσίας/Σοβιετικής Ένωσης (παρεμπιπτόντως μπορώ να βοηθήσω σε αυτήν αν παρουσιαστεί ανάγκη). Η ενασχόληση με τις ΜΚΕ άρχισε πολύ πιο πρόσφατα και στο βαθμό που χρόνος και οικονομικά μέσα το επιτρέπουν. Η μέθοδος και το φιλοτελικό "μάτι" είναι όμως σε σημαντικό βαθμό κοινά ανάμεσα στις διάφορες φιλοτελικές περιοχές. Βέβαια, κομμάτι δύσκολο να βγάλω Σολφερίνο από το καπέλο. Μεγάλο χαμόγελο

Συμφωνώ απόλυτα με την παρατήρηση του LHH σχετικά με τους μεγαλύτερους και πιο έμπειρους συλλέκτες και το διαδίκτυο. Στην περίπτωση μου δεν ισχύει. Η ενασχόληση μου με τον φιλοτελισμό συμβαδίζει σε τέτοιο βαθμό με την πλατιά χρήση του διαδικτύου, που δεν μπορώ να σκεφτώ πως θα ήταν η συλλογή μου δίχως αυτό.

Σχετικά με το δεύτερο 40λεπτο που έδειξα, αποδέχομαι φυσικά τη γνώμη του Helios. Το στοιχείο που με έκανε να μιλάω για κατάταξη του στα πρώτα τραβήγματα των Συνεχόμενων ήταν η σφραγίδα της 28 Μάρτη 1863 και η παρατήρηση στο βιβλίο του Κούνδουρου ότι τα πρώτα τραβήγματα των Συνεχόμενων (Κωνστ.25) έγιναν στις αρχές του 1863 κατά τη δεύτερη στοιχειοθέτηση, και μετά τα 5λεπτα. Φυσικά, σύμφωνα με τον Κούνδουρο, παράλληλα με το Κωνστ.25 έγιναν και άλλα τραβήγματα 40λεπτων (Κωνστ.32α και 32β??).
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #265 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 04:18:44 μμ »

Σχετικά με το δεύτερο 40λεπτο που έδειξα, αποδέχομαι φυσικά τη γνώμη του Helios. Το στοιχείο που με έκανε να μιλάω για κατάταξη του στα πρώτα τραβήγματα των Συνεχόμενων ήταν η σφραγίδα της 28 Μάρτη 1863 και η παρατήρηση στο βιβλίο του Κούνδουρου ότι τα πρώτα τραβήγματα των Συνεχόμενων (Κωνστ.25) έγιναν στις αρχές του 1863 κατά τη δεύτερη στοιχειοθέτηση, και μετά τα 5λεπτα. Φυσικά, σύμφωνα με τον Κούνδουρο, παράλληλα με το Κωνστ.25 έγιναν και άλλα τραβήγματα 40λεπτων (Κωνστ.32α και 32β??).


Αντιλαμβάνεστε το χάος και την ασάφεια που επικρατούν λόγω των διαφόρων κατατάξεων/ταξινομήσεων/αριθμήσεων/ονοματολογίας αποχρώσεων κλπ των πολλών και διαφόρων μελετών και καταλόγων απο τις αρχές του 1900 μέχρι και σήμερα;

....

Λέγοντας "πρώτα τραβήγματα Συνεχών" εγώ, ακολουθώντας πια την λογική του Hellas, εννοώ και κατατάσσω το Hellas 20IA, το οποίο παλαιότερα κατατασσόταν από διάφορες μελέτες και καταλόγους ως το 40λ της λεγόμενης "Έκδοσης Μαΐου 1862". Με την κατάργηση της "έκδοσης" εκείνης ως αυτόνομης με δικά της νούμερα, της δόθηκε η πραγματική της διάσταση, αυτή που λέει πως αποτελεί τα πρώτα τραβήγματα της περιόδου 1862-1867 και ενσωματώθηκε μέσα στην περιόδο 1862-1867.
Είναι γεγονός πως τα γραμ/μα εκείνα που απο τις ενδείξεις των σφραγίσεων φαίνεται πως μάλλον αποτελούν τα πρώτα φύλλα της περιόδου εκείνης διακρίνονται για την τρομερά επιμελημένη τους εμφάνιση, τον λαμπρότατο,  ζωηρότατο και ομοιόμορφο χρωματισμό τους, την μάλλον αχνή και λεπτή εμφάνιση του ΑΕ με τρομερά έκδηλη ακόμα τότε την διαφορά σκίασης μεταξύ αριστερής/δεξιάς πλευράς των ψηφίων και το εντονότατο ανάγλυφο, ειδικά για την αξία των 40λ, το οποίο μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση τις ελάχιστες φορές που έτυχε να συνατήσω απο κοντά δύο αντίτυπα της συλλογής φίλου, με τα λευκά μέρη του γραμ/μου να φουσκώνουν πολύ έντονα και την παρουσία του ανάγλυφου να ειναι τρομερά έντονη και διακριτή ακόμα και μόνο απο την όψη του γραμματοσήμου!
Εικάζεται πως η χρήση πιλήματος ξεκίνησε τότε και πως, όντας ακόμα πολύ παχύ, το πίλημα οδήγησε στο εξωφρενικό αυτό ανάγλυφο το οποίο εγώ προσωπικά το έχω δεί να εμφανίζεται εντονότερα στο πρώτο μονόλεπτο συνεχών, (Hellas 15A, το λεγόμενο παλαιότερα "Μαΐου" δλδ, με το κάθετα γραμμωτό μετάλλιο), στο 80λ με πορτοκαλι ΑΕ (Hellas 21) και στο συγκεκριμένο 40λ. Ο Hellas δίνει παλαιότερη γνωστή ημερομηνία για το γραμματόσημο αυτό των 40λ την 30η Μαΐου 1862.
Κατατάσσοντας το γραμματόσημο του vasias, θα το έβαζα μάλλον Hellas 20Ia ή b. Στον κυκεώνα της ακριβούς απόχρωσης δεν μπορώ να μπώ, οι πιθανότητες λάθους είναι τεράστιες.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2016, 04:50:14 μμ από Helios » Καταγράφηκε

Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #266 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 05:47:01 μμ »

Κατατάσσοντας το γραμματόσημο του vasias, θα το έβαζα μάλλον Hellas 20Ia ή b. Στον κυκεώνα της ακριβούς απόχρωσης δεν μπορώ να μπώ, οι πιθανότητες λάθους είναι τεράστιες.

Πιθανότατα Hellas 20Ib, δλδ "μωβ ως μωβ βαθύ σε μπλέ" κατά τον Hellas καθώς ταιριάζει ο χρωματισμός.
Παλαιότερη ημερομηνία σφράγισης του τύπου αυτού δίδεται η 7η Φεβρουαρίου 1863. Το γραμματόσημο σου με σχετικά κοντινή ημερομηνία (28 Μαρτίου 1863) απο ένα γραφείο με πολύ κίνηση δικαιολογεί νομίζω αρκετά καλά την κατάταξη.

ΥΓ. Θα πρέπει βέβαια να σημειωθεί πως και τα δύο 40λ που μας έδειξες είναι σφραγισμένα με διπλόκυκλες σφραγίδες οι οποίες την εποχή εκείνη δεν χρησιμοποιούνταν ακόμα τυπικά ως ακυρωτικές των γραμ/μων απο τα γραφεία αναχωρήσεως αλλα, τυπικά, επάνω στα φάκελλα ως σφραγίδες αφίξεως αλλα και ως ακυρωτικές εισπρακτέων γραμ/μων απο τα γραφεία αφίξεως. Ενδέχεται δηλαδή, (δεν μπορούμε να το ξέρουμε) τα γραφεία που βλέπουμε στις σφραγίδες αυτές να είναι αφίξεως και όχι αναχωρήσεως, εαν αυτό λέει κάτι.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2016, 06:31:21 μμ από Helios » Καταγράφηκε

LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #267 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 10:21:33 πμ »

Με την κατάργηση της "έκδοσης" εκείνης ως αυτόνομης με δικά της νούμερα, της δόθηκε η πραγματική της διάσταση, αυτή που λέει πως αποτελεί τα πρώτα τραβήγματα της περιόδου 1862-1867 και ενσωματώθηκε μέσα στην περιόδο 1862-1867.

''
...και συμπληρώνοντας,χρησιμοποιόντας ρήση αρθρογράφου στη Φιλοτέλεια,και γιατί ''Μάιος 1862'' και όχι και χωρισμός των συνεχόμενων σε 60 εκδόσεις,δηλ.ανα μήνα? Χαμόγελο
Καταγράφηκε
vasias
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #268 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 09:04:55 πμ »

Καλημέρα σε όλους!

Ανεβάζω σήμερα ένα μονόλεπτο για γνώμες και σχόλια. Αντιλαμβάνομαι τη δυσκολία αναγνώρισης από σκαναρισμένες εικόνες, ιδιαίτερα των αξιών που δεν έχουν αριθμούς ελέγχου, αλλά ήθελα να πάρω τη γνώμη σας, γιατί προσωπικά δεν μπορώ να καταλήξω σε ακριβή εκτίμηση. Ένα στοιχείο που μου προκαλεί εντύπωση είναι η οπίσθια εμφάνιση του γραμματοσήμου και η υφή του χαρτιού - σχεδόν ημιδιαφανές. Μήπως είναι το αποτέλεσμα κάποιας επεξεργασίας για να καθαριστεί σφραγίδα που υπήρχε στο γραμματόσημο;



Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #269 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 10:45:09 πμ »

Πώς σου ήρθε αυτή η ιδέα για την επεξεργασία;
Δοκίμασες να το βουτήξεις για 10-12 ώρες σε Η₂Ο₂ μήπως και φύγει μερική από τη βρώμα του;
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 29
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences