Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 08:56:36 μμ
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9] 10 11
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Διακοπή καπνίσματος...  (Αναγνώστηκε 50222 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #120 στις: Ιούνιος 29, 2016, 10:25:08 μμ »

Εάν κάθε φορά που κάπνιζα όταν κάπνιζα έβγαινα έξω  θα ήμουν  άστεγος.
Καταγράφηκε
gerta
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 993


Προφίλ
« Απάντηση #121 στις: Ιούνιος 29, 2016, 10:34:16 μμ »

Εάν κάθε φορά που κάπνιζα όταν κάπνιζα έβγαινα έξω  θα ήμουν  άστεγος.
Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Σαρκασμός.
Καταγράφηκε

"ΟΙΑ ΗΩ Ω ΥΙΕ ΑΕΙ ΕΙ"
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #122 στις: Ιούνιος 29, 2016, 10:39:52 μμ »

Μια που δεν είχαμε... αποκαλύψεις από τον Τάσο :-))) (έμαθα και το όνομά του), πάμε σε κάτι άλλο.

Και τι είναι σημαντικότερο για έναν άνθρωπο από τον χρόνο;

Αν ο χρόνος είναι το σημαντικότερο σε έναν άνθρωπο, τότε πρέπει να διατίθεται στο σημαντικότερο, δηλαδή στους ανθρώπους (φίλους, οικογένεια κλπ). Άρα, λέμε το ίδιο.
Και η γνώση είναι σημαντική, αλλά μετά τους ανθρώπους.

----------------------------

Αυτό εκτιμώ σε σένα Γιώργο ακόμα και αν διαφωνούμε, την αναλυτική και εύστοχη σκέψη σου...Οκ, δεν στο στέλνω το βιβλίο...

Δεν ανακάλυψα εγώ την Αμερική. Ο Χέγκελ τα λέει πολύ απλά:
- Υπάρχει ένας άνθρωπος, που έχει μια άποψη, μια "θέση".
- Εμφανίζεται και ένας άλλος άνθρωπος (γιατί οι άνθρωποι δεν ζουν μόνοι τους), που έχει μια άλλη "θέση", μια "αντί-θεση".
- Από τη διαλεκτική "αντιπαράθεση" των δύο "αντιθέσεων", σχηματίζεται μια νέα "θέση", μια "σύν-θεση".

https://en.wikipedia.org/wiki/Hegel
Βέβαια, ο Χέγκελ (Έγελος στην καθαρεύουσα) είναι Γερμανός, δηλαδή ορκισμένος εχθρός της Ελλάδας, καραφασίστας εκ γενετής και ιμπεριαλιστής από τη φύση του, οπότε από όλα όσα λέει, εμείς πρέπει να κάνουμε τα αντίθετα (τα γνωστά).

Και αυτό ακριβώς κάνουμε. Αντί να ανταλλάσουμε απόψεις και να πληροφορούμαστε την άποψη του άλλου, την έχουμε δει "γηπεδικά" και ουρλιάζουμε οι μεν από τη μία και οι δε από την άλλη, προσπαθώντας να νικήσουμε τους αντιπάλους μας και να τους φέρουμε στη γνώμη μας, για να αποδείξουμε ότι την έχουμε μεγαλύτερη (τη γνώμη). Καμιά φορά, διαγράφοντας την "αντί-θεση", γιατί χαλάει τα "ωραία θέματα", δηλαδή τη δική μας "θέση".

----------------------------------------

Υπάρχει και συνέχεια, αλλά δεν ξέρω αν θα χωρέσει σε λίγα λόγια.

Ο άνθρωπος ήταν ζώο και έγινε άνθρωπος όταν απόχτησε λόγο, δηλαδή ομιλία και λογική. Σιγά-σιγά μπόρεσε να αντιπαρατεθεί διαλεκτικά σε άλλους ανθρώπους, πρόσωπο με πρόσωπο (προς+όψη = πρόσωπο με πρόσωπο). Να γίνει προσωπικότητα, αν το προτιμάτε.

Όσοι δεν έχουν την ικανότητα να αντιπαρατεθούν σε άλλους ανθρώπους, αλλά προσπαθούν απλώς να φέρουν τους άλλους στη γνώμη τους, δεν είναι πρόσωπα, είναι λιγότερο από άνθρωποι... (Σου θυμίζει κάποιον συγκεκριμένο, Αντρέα;)

Το ίδιο και κάποιοι που, όταν ακούν ή διαβάζουν μια άποψη διαφορετική από τη δική τους, πέφτουν από τα σύννεφα. "Μα τι λέει ο ουρανοκατέβατος! Εμείς εδώ όλοι συμφωνούμε και αυτός μας τα λέει διαφορετικά και μας χαλάει τα ωραία θέματα. Σβήσε τις διαφωνίες του, αφού δεν τις καταλαβαίνουμε."

----------------------------

Κάποιος στην "άλλη διάσταση" έλεγε ότι ο καθένας θα πρέπει να κάνει παρέα με ανθρώπους που έχουν ίδιες απόψεις, για να μην έρχεται σε προστριβές μαζί τους. Δημαδή, "μπεεεεέ" η μια παρέα, "μουουουού" η άλλη...
Καταγράφηκε
ig
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 282


Προφίλ
« Απάντηση #123 στις: Ιούνιος 30, 2016, 02:53:41 μμ »


(Η ελληνική λέξη "κίνητρο" δεν αποδίδει επαρκώς τη λατινική λέξη "motivation", προς μεγάλη στενοχώρια των Ελληναράδων. Άλλες εκφράσεις που έχουν προταθεί είναι "κινητήρια δύναμη" και "κινήτρωση".)


Η λέξη παρακίνηση αποδίδει επαρκως στα Ελληνικα την λέξη motivation.
Για μένα ειναι τελειως αυτόνοητο οτι λογοι υγειας και οικονομιας αποτελουν τη βασικη παρακινηση
για να κοψει καποιος το καπνισμα.
Απο εκει και πέρα φιλε sac νομιζω οτι πλατιάζεις παρα πολυ στο υπολοιπο του μηνυματος σου, τμημα του οποιου εκανα παραθεση. Αν και παρατηρω οτι γενικοτερα το πλατιασμα ειναι στα χομπυ σου με βαση και υπολοιπα μηνυματα σου  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #124 στις: Ιούνιος 30, 2016, 05:21:20 μμ »


Και τι είναι σημαντικότερο για έναν άνθρωπο από τον χρόνο;

Αν ο χρόνος είναι το σημαντικότερο σε έναν άνθρωπο, τότε πρέπει να διατίθεται στο σημαντικότερο, δηλαδή στους ανθρώπους (φίλους, οικογένεια κλπ). Άρα, λέμε το ίδιο.
Και η γνώση είναι σημαντική, αλλά μετά τους ανθρώπους.

----------------------------

Ναι το ίδιο λέμε.

Φίλε ig, αυτό που είναι αυτονόητο για σένα και ίσως για μένα, δεν είναι απαραίτητα αυτονόητο για όλους.

Θα παλέψω δίνοντας και την ζωή μου, για το δικαίωμα σου να εκφράζεις ελεύθερα την άποψη σου, έστω και αν είναι κάθετα αντίθετη με την δική μου...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #125 στις: Ιούνιος 30, 2016, 07:20:50 μμ »

Η λέξη παρακίνηση αποδίδει επαρκως στα Ελληνικα την λέξη motivation.
Ίσως έχω μείνει πίσω εδώ.

Για μένα ειναι τελειως αυτόνοητο οτι λογοι υγειας και οικονομιας αποτελουν τη βασικη παρακινηση
για να κοψει καποιος το καπνισμα.

Χμμμ... σε αυτή την περίπτωση κανένας δεν θα έπινε αλκοόλ στα μπουζουξήδικα και... σίγουρα δεν θα έσπαγε πιάτα... (πού έχω μείνει!)
Ακόμα περισσότερο, κανένας (υγιής ενήλικας) δεν θα έτρωγε κρέας πάνω από 6 φορές τον μήνα!

Απο εκει και πέρα φιλε sac νομιζω οτι πλατιάζεις παρα πολυ στο υπολοιπο του μηνυματος σου, τμημα του οποιου εκανα παραθεση. Αν και παρατηρω οτι γενικοτερα το πλατιασμα ειναι στα χομπυ σου με βαση και υπολοιπα μηνυματα σου  Χαμόγελο

Η απάντησή σου είναι εδώ:

Άσχετη παρατήρηση. Όλο αυτό το έγραψα για τον Αντρέα. Όποιος δεν γουστάρει να το διαβάσει, οποιανού του ξυνίζει και κυρίως όποιος θεωρεί ότι εκφράζοντας διαφορετικές απόψεις "χαλάω τα ωραία θέματα", ας το διαγράψει. Πρώτη φορά θα είναι...

Σιγά μην κάτσω να γράψω σοβαρά και να εμφανιστούν οι γνωστοί διαχειριστές και να τα διαγράψουν ή/και ο γνωστός spammer να το ξεσκίσει. Γράφω ό,τι μού 'ρχεται και δεν κάθομαι να σκάσω...

(Έτοιμη την έχει τη μαντινάδα:
Φίχτε και Καντ και Έγελος λόγια σοφά μας λένε,
μα στην πραγματικότητα, να μας πηδήξουν θένε!)

:-))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #126 στις: Ιούνιος 30, 2016, 08:00:03 μμ »

Λοιπόν κύριοι, το θέμα εδώ είναι η διακοπή του καπνίσματος... Χώρο για μονομαχίες στα 10 βήματα, έχει στο πίσω μέρος... Να μην μας βλέπουν και όλοι...
Δείξτε αυτοσυγκράτηση.

Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #127 στις: Ιούνιος 30, 2016, 08:03:05 μμ »

Λοιπόν κύριοι, το θέμα εδώ είναι η διακοπή του καπνίσματος... Χώρο για μονομαχίες στα 10 βήματα, έχει στο πίσω μέρος... Να μην μας βλέπουν και όλοι...
Δείξτε αυτοσυγκράτηση.


Kαι ποιος τα βαζει μαζι σου.Εσυ πυροβολεις πιο γρηγορα και απο τον ισκιο σου
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #128 στις: Ιούνιος 30, 2016, 08:03:44 μμ »

 Σε ενα ασχετο με τα συλλεκτικα θεμα, στην ενοτητα "εκτος θεματολογιας",δεν υπαρχει θεμα, πλατειαστε οσο θελετε, δεν τα διαγραφει κανεις.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
 Κατα τα αλλα το ολο σκηνικο μου θυμιζει λιγο το κοινο των τηλεευαγγελιστων της Αμερικης, οταν βρισκουν την φωτιση.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
 Οποιος θελει να το κοψει, καλο κανει και στην υγεια του και στην τσεπη του.
 Οπως και το ποτο, το πολυ φαι, η αλλες συνηθειες (π.χ. τζογος) που προκαλουν ευχαριστηση, αλλα εχουν συνεπειες.
 Προσωπικα καπνιζω, αλλα δεν εχω θεμα με τους μη-καπνιστες.
 Με στοιχειωδη αλληλοσεβασμο, μια χαρα συνυπαρχω.
 Με τους αντι-καπνιστες εχω ενα θεματακι, οπως ειχαν και καποιοι με την ποτοαπαγορευση στην Αμερικη, με τον Μακαρθισμο και με διαφορες αλλες νοοτροπιες και εκστρατειες που εξορκιζουν '" το κακο" και θελουν να βαλουν τους υπολοιπους , με το στανιο, στον "σωστο τον δρομο".
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #129 στις: Ιούνιος 30, 2016, 08:04:57 μμ »

Λοιπόν κύριοι, το θέμα εδώ είναι η διακοπή του καπνίσματος... Χώρο για μονομαχίες στα 10 βήματα, έχει στο πίσω μέρος... Να μην μας βλέπουν και όλοι...
Δείξτε αυτοσυγκράτηση.


Kαι ποιος τα βαζει μαζι σου.Εσυ πυροβολεις πιο γρηγορα και απο τον ισκιο σου
+10
Καταγράφηκε
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #130 στις: Ιούνιος 30, 2016, 08:08:07 μμ »

Εχουν τσιτωσει τα νευρα απο την ελλειψη νικοτινης Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Υ.Γ.Μαρκο αυτοσυγκρατιση οπως λεει και ο Αντρεας,μην το χαλας δεν εχεις δωσεις τετοια δειγματα γραφης....
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #131 στις: Ιούνιος 30, 2016, 08:18:15 μμ »


 Κατα τα αλλα το ολο σκηνικο μου θυμιζει λιγο το κοινο των τηλεευαγγελιστων της Αμερικης, οταν βρισκουν την φωτιση.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
 

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Μας γείωσες λίγο Σέβασμιε Χάροντα, αλλά κάπου έχεις και συ το δίκιο σου.. Και νομίζω ότι έχεις δίκιο και εσύ και ο Sac, από την άποψη του φασιμού, αντικαπνισμού και ίσως να το κουράσαμε λίγο...

Αν χρειαστεί κάποιος κάτι σχετικά με το θέμα του ποστ, ας μου στείλει ένα μήνυμα...
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #132 στις: Ιούνιος 30, 2016, 08:28:06 μμ »

Παραξενο εως και επιληψιμο ειναι η τριτη φορα(σε διαφορετικα ποστ που με προκαλει) που απανταω σε ευθεια επιθεση του  Σακ και μου σβηνεται τα μηνυματα και το καθολα νομιμο τραγουδι,ενω στον Σακ δεν σβηνεται τιποτα Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Εχει και παροπονο για μεταχειριση ο ρατσιστης και φασιστας που το παιζει και κλαμμενη χηρα διαρκως ο σαλιαρης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2016, 08:47:44 μμ από μαρκος » Καταγράφηκε
gerta
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 993


Προφίλ
« Απάντηση #133 στις: Ιούνιος 30, 2016, 08:35:27 μμ »

Και έλεγα να το καρφιτσώσουμε σαν θέμα.
Για ολικό σβήσιμο πάει..
Μαζί με τον Ανδρέα είμαι και εγώ για βοήθεια.
Καταγράφηκε

"ΟΙΑ ΗΩ Ω ΥΙΕ ΑΕΙ ΕΙ"
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #134 στις: Ιούνιος 30, 2016, 08:58:20 μμ »

Και έλεγα να το καρφιτσώσουμε σαν θέμα.
Για ολικό σβήσιμο πάει..
Μαζί με τον Ανδρέα είμαι και εγώ για βοήθεια.
Τασο,να περιμενεις τηλ εντος των ημερων...... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9] 10 11
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences