Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 01:46:59 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κεφαλές Ερμή  (Αναγνώστηκε 4948 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 01, 2016, 01:30:31 μμ »

Σε ευχαριστώ
Νομίζω το συγκεκριμένο που προτείνεις αφορά μόνο το δεκάλεπτο και υπάρχουν αντίστοιχα και για τις άλλες αξίες , δε ξέρω ακόμα για τη τιμή αλλά 70 ευρώ το καθένα είναι πολλά. Θα ρωτήσω πάλι στον ΕΦΕ . Επίσης έψαξα εδώ στο φόρουμ και βρήκα κάποιες προτάσεις βιβλίων που θα τις κοιτάξω . Το Ebay το θεωρώ χάσιμο χρόνου . Στην Ελλάδα είμαστε πολύ πίσω οργανωτικά , δεν υπάρχει η έννοια της βιβλιοθήκης στο φιλοτελισμό και εκπλήσσομαι που μεγάλες εμπορικές εταιρείες δεν μπορούν να βοηθήσουν . Το μοναδικό βιβλίο που υπάρχει ειναι του Κούνδουρου που φαίνεται ότι είναι καλό και θα το αποκτήσω.


Αγαπητέ φίλε το βιβλίο που σου προτείνω είναι η επιτομή του συλλέκτη μκε.Εννοήτε ότι δεν αναφέρεται μόνο στα 10λ.απλώς είναι μια φωτο στο εξώφυλλο.Εκεί θα βρεις τα πάντα για τα μεγάλα κεφάλια και όχι μόνο,γιατι περιλαμβάνει και τα δοκίμια μήτρας και την εν γένει ιστορία του Ελληνικού γραμματοσήμου
Καταγράφηκε
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 12, 2016, 12:11:35 πμ »

Όσον αφορα τη βιβλιογραφία για ένα αρχάριο συλλέκτη του πέφτει κάπως ¨βαριά¨ και ακριβή. Εγώ προσωπικά ξεκίνησα απο ενα πολύ ωραίο σάιτ με φωτογραφίες ,παραδείγματα και αντιστοίχηση καταλόγων το οποίο δεν το βρίσκω πλέων ,αυτό με βοήθησε πολύ. Σε δεύτερη φάση πήγα στη φιλοτελική Λέσβου όπου μου χάρισαν δυο βιβλία του Μιχάλη Καϊτατζιδη τα οποία είναι πολύ κατατοπιστικά και τα βρίσκεις εύκολα στο ebay στα 10 δολάρια αν θυμάμαι καλά. Αργότερα είχα την τύχη να τον συναντήσω και απο κοντά και πραγματικά πιστεύω οτι είναι απο τους πιο διαβασμένους( κατά την ταπεινή μου γνώμη) στις μεγάλες κεφαλές. Κατά καιρούς διάβασα διάφορα αλλά ποτέ δεν είναι αρκετά ωστε να μπορείς να πεις ότι ξέρεις τις ΜΚΕ. Πάντα θα υπάρχει κάτι που δεν ξέρεις και για το λόγο αυτό είναι και λιγοστοί αυτοί που μπορούν να κατατάξουν με ευκολία τα μεγάλα κεφάλια.
Χαίρομαι πάντως που έγινε ξεχωριστή κατηγορία για τις ΜΚΕ στο στέκι. Χαίρομαι επίσης που υπάρχουν εδώ ανθρωποι με γνώσεις που τις μοιράζονται με τους υπόλοιπους.
Καλό βράδυ σε όλους
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences