Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 10:24:46 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σφραγιδες σε κεφαλες Ερμη  (Αναγνώστηκε 3396 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« στις: Μάιος 23, 2016, 12:51:22 μμ »

       Μιας και προκειται να μπει η νεα κατηγορια με κεφαλες Ερμη, σκεφτηκα να ποσταρω μια μικρη συλλογουλα που εχω με σφραγισμενες κεφαλες. Η ιδιαιτεροτητα της συλλογης αυτης ειναι οτι αφορα αποκλειστικα την περιοδο 80-86 και θα θελα να μοιραζομουνα μαζι σας αυτη τη συλλογη, και να εχω αυτο το τοπικ ως ενα σημειο αναφορας για μελλοντικες προσθηκες.
      Κυριως συλλεγω 5λεπτα και 10λεπτα οσον αφορα τις σφραγιδες. Σημερα θελω να ασχοληθω με τα δεκαλεπτα. Τα δεκαλεπτα για οσους γνωριζουν, χωριζονται σε 5 βασικες αποχρωσεις. Υπαρχει η κοινη orange αποχρωση, η πορτοκαλι δηλαδη, και η επισης κοινη orange-yellow, δηλαδη η κιτρινο-πορτοκαλι. Οι τιμες τους ειναι γυρω στα 7-8 ευρω καταλογο σε σφραγισμενη κατασταση. Απο εκει και περα υπαρχουν 2 αποχρωσεις σχετικα πιο δυσκολες. Η orange-red, δηλαδη η κοκκινη-πορτοκαλι, και η orange-vermillion, η αλλιως bright red-orange, ουσιαστικα ειναι μια πιο σκουρα orange-red πανω κατω, με τιμες περιπου 60 και 80 ευρω καταλογο αντιστοιχα. Τελος, υπαρχει και μια ειδικη κατηγορια, η αποχρωση orange on yellow, δηλαδη η πορτοκαλι μεν αλλα τυπωμενη σε ΚΙΤΡΙΝΟ χαρτι, που ο καταλογος Ελλας της δινει τιμη περι τα 200 ευρω αν θυμαμαι καλα (μιας και δεν εχω την τελευταια εκδοση). Εχω την εντυπωση οτι ο καταλογος Βλαστου τη δινει αρκετα φθηνοτερα αλλα δε θελω να επεκταθω για να μην αλλαξω θεμα.
       Σημερα θελω να ασχοληθω με τη σφραγιδα ΝΑΥΠΛΙΟΝ στα δεκαλεπτα αυτα. Ανακαλυψα στη συλλογη μου καποιες σφραγιδες και θα ηθελα να τις μοιραστω μαζι σας. Οι σφραγιδες αυτες ειναι πανω σε γραμματοσημα της red-orange αποχρωσης, δηλαδη της δυσκολης σχετικα.  Ειναι 2ου τυπου και αυτο που παρατηρησα ειναι οτι χρησιμοποιηθηκαν την περιοδο ΜΑΙΟΥ και ΙΟΥΝΙΟΥ 1881. Ψαχνοντας τη συλλογη μου ανακαλυψα μια σφραγιδα ΝΑΥΠΛΙΟΝ του Αυγουστου 1881, ομως ηταν πανω σε κοινο orange αντιτυπο, που σημαινει μαλλον οτι μετα τον Αυγουστο επανηλθαμε στα πορτοκαλι αντιτυπα.  Απο οτι εχω αντιληφθει, η πλειονοτητα των κοκκινων αντιτυπων χρησιμοποιηθηκαν το 1881. Βρηκα λοιπον τις εξης ημερομηνιες. 16 Ιουνιου 1881 (ζευγος), 16 Ιουνιου σε μονο αντιτυπο, στο οποιο το 6 διαφερει απο τη σφραγιδα του ζευγους και ισως αυτο σημαινει οτι υπηρχαν 2 διαφορετικες σφραγιδες στο γραφειο. 20 Μαιου 1881, 26 Μαιου 1881. Παραθετω και το αντιτυπο της 13 Αυγουστου σε πορτοκαλι κομματι για τη συγκριση. Επισης εχω βρει ενα ζευγος που το μεσαιο τμημα του που εχει τις ημερομηνιες ειναι τυπωμενο στραβα σε σχεση με την πολη. Ειναι 20 Ιουνιου, δυστυχως ειναι δυσδιακριτη η ημερομηνια του ετους, αλλα η υποψια μου ειναι οτι ειναι και αυτο του 1881. Επισης απο το αρχειο μου ξερω οτι υπαρχει ενα αντιτυπο της 21 Μαιου καθως και ενα γυρω στις 10 Μαιου, τα οποια τα εχασα στις αντιστοιχες δημοπρασιες  Σαρκασμός
       Μ αρεσουν πολυ αυτες οι μικρες ερευνες και εχω ανακαλυψει και αλλες πολεις με παρομοια ιστορια που θα θελα να ποσταρω στο μελλον. Οτιδηποτε καλοπροαιρετες παρατηρησεις-λαθη ειναι βεβαια ευπροσδεκτα και αν υπαρχει και κανενα κομματι απο αυτη την περιοδο για πουλημα εννοειται οτι με ενδιαφερει! Παρακατω οι φωτο οπου φαινεται και η χρωματικη διαφορα με το τελευταιο και συγνωμη για το τεραστιο σεντονι!





Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 23, 2016, 08:28:34 μμ »

Πολύ ωραίο το θέμα που ανέβασες και η ανάλυση του.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 23, 2016, 08:37:50 μμ »

Σε ευχαριστω! Την επομενη φορα θα ανεβασω αλλη πολη Χαμόγελο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 24, 2016, 09:04:22 μμ »

Ωραίο αυτό με τις σφραγίδες ΝΑΥΠΛΙΟΝ.
Εχεις και ΑΡΓΟΣ;
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 24, 2016, 09:20:14 μμ »

Θα τσεκαρω Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 25, 2016, 11:31:41 πμ »

Ειπαμε οτι εδω στην Καρδιτσα ειμαστε αλλου για αλλου , αλλα οχι και ετσι ρε παιδι μου!
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 30, 2016, 12:31:00 μμ »

       Μιας και προκειται να μπει η νεα κατηγορια με κεφαλες Ερμη,

ελα ντε,μας ξέχασαν οι admin    Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 28, 2016, 11:22:09 πμ »

Ακομα ενα τεμαχιο απο τη συλλογη μου του ΝΑΥΠΛΙΟΥ, αυτη τη φορα 15 ΜΑΙΟΥ 81.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 28, 2016, 01:46:34 μμ »

Πολύ ωραίο και ενδιαφέρον απόχρωση του orange-red γραμμ.σου ,με F-VF περιθώρια,και πάντα σε ανοδική πορεία η τιμή του.
Πρέπει όμως το ενδιαφέρον αυτό topic να μετακινηθεί στην ενότητά μας,αν έχουν την καλοσύνη οι admin ας το κάνουν πράξη
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences