Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 09:23:59 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΥΠΟΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΗΜΩΝ  (Αναγνώστηκε 5350 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LLH
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 41


Προφίλ
« στις: Μάιος 16, 2016, 11:05:20 πμ »

Αγαπητέ admin νομίζω ότι πρέπει να ανοίξεις ειδική κατηγορία για το πρώτο τύπο του Ελλ.γραμματοσήμου,τις μεγάλες κεφαλές Ερμή.
Οι λόγοι πιστεύω,είναι σημαντικοί,και είναι οι εξής:
αν έχω καταλάβει καλά υπάρχουν τουλάχιστον 20 ενεργοί συλέκτες και πόσοι ακόμα ενδιαφέρονται ή θα ενδιαφερθούν
το δεύτερο και πιο ουσιαστικό,είναι ότι γνώσεις,πραγματικά διαμάντια,όπως αυτές εκφέρονται από τα ποσταρίσματα μελετητών-φίλων του steki-syllekton χάνονται μέσα στο κυκεώνα των πολλών νέων topics.

Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 16, 2016, 11:21:38 πμ »

Πως να διαφωνήσει κανεις ?....
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 16, 2016, 11:45:38 πμ »

Θα το δουμε, ευχαριστουμε για την παρατηρηση! Κατα τη γνωμη σας πρεπει να γινει κατηγορια μαζι με τις αλλες τρεις, η ενσωματωμενη μεσα στα ελληνικα γραματοσημα και ποιος θα ηταν ενας ωραιος τιτλος? Πειτε αποψεις να δουμε?
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 16, 2016, 12:34:32 μμ »

Μεγαλες κεφαλές Ερμου , νομιζω ειναι ένας τιτλος που τα λέει όλα .
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 16, 2016, 12:42:34 μμ »

Αν νομιζετε οτι μπορει να διαιρεθει η ενοτητα "ελληνικα γραμματοσημα" σε καποιες υποκατηγοριες (3-4)χαρακτηριστικες, πειτε ποιες μπορει να ειναι αυτες, εσεις που ασχολειστε.
Γιατι δεν μπορει να ειναι " κεφαλες ερμη, ελληνικα γραμματοσημα, ξενα γραμματοσημα," δεν κολλαει εννοιολογικα, ουτε στα ελληνικα γραμματοσημα να υπαρχει μονο μια υποκατηγορια, μιας και σιγουρα εκτος απο τις κεφαλες Ερμη, θα υπαρχουν και αλλες σημαντικες.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 16, 2016, 01:29:21 μμ »

Θα μπορούσαν να ειναι 1. ΜΚΕ ,2. Κλασσικα ως το 1913. 3. Και από εκει έως σημερα .
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 16, 2016, 02:25:57 μμ »

Εαν θα πρέπει η κατηγορία Ελληνικά Γραμματόσημα να αναλυθεί σε υπο-κατηγοριές, μια ορθή υπο-κατηγοριοποίηση αυτής σε σύμπτυξη και λαμβάνοντας υπόψιν τις συνηθισμένες συζητήσεις που αφορούν τα γραμματόσημα στο site αυτό θα ήταν η εξής:

Εκδόσεις Μεγάλης Κεφαλής Ερμού 1861-1886 (το ελλ. γραμ.)
Εκδόσεις 1886-1922 (λοιπές κλασικές εκδόσεις)
Εκδόσεις 1924-1959 (η νέα περίοδος του ελλ. γραμ.)
Εκδόσεις 1960-2000 (το μοντέρνο ελλ. γραμ. εως το τέλος της Δραχμής)
Εκδόσεις 2001 εως σήμερα (εκδόσεις σε αξίες Euro)
Καταγράφηκε

Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 16, 2016, 02:54:16 μμ »

To "πρόβλημα" όμως που θα προκύψει απο μια ενδεχόμενη ανάλυση της κατηγορίας Ελληνικά Γραμματόσημα θα ειναι το εξής: Ο νέος ή ο τυχαίος (δλδ η πλειοψηφία όσων ξεκινούν θέματα στα γραμ/μα) που ενδιαφέρεται να μάθει για τα γραμ/μα που τυχαία έπεσαν στα χέρια του δεν θα ξέρει που αυτά ανήκουν και θα ποστάρει τις δημοσιεύσεις του όπου βρεί, τυχαία, με αποτέλεσμα να χρειάζεται συνεχώς ένας διαχειριστής/γνώστης των γραμματοσήμων που θα καλείται να μεταφέρει τα διάφορα αυτά θέματα στις ανάλογες υπο-κατηγορίες που αυτά ανήκουν... Έξτρα δουλειά δλδ, κάτι που αποφεύγεται όσο η κατηγορία παραμένει γενική, χωρίς ανάλυση...
Για τον λόγο αυτόν κυρίως, αν και κατανοώ το αίτημα του LLH, εγώ θα πρότεινα η κατηγορία Ελληνικά Γραμματόσημα να παραμείνει ως έχει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2016, 03:29:26 μμ από Helios » Καταγράφηκε

Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 16, 2016, 03:25:01 μμ »

Γνώμη μου ειναι ότι δεν χρειάζονται πολλές κατηγορίες γιατί και αυτές που αναφέρει ο Hellios αναλύονται και σε άλλες. Μη το μπλέκουμε και το κατακερματίζουμε.

Μια υποκατηγορία χρειάζεται για τις ΜΚΕ και τις τις μικρές (με την έννοια να είναι τα πάντα για τις κεφαλές μαζεμένες ή αλλιώς μόνο για ΜΚΕ.
Και άλλη μια με την κλασσική περίοδο.

Για όλα τα υπόλοιπα όπως είναι.  Πόσα θέματα έχουμε γράψει ας πούμε για τα γραμματόσημα περιόδου 60-00?

Νομίζω για τα όσα άτομα ασχολούμαστε και όσοι παρακολουθούν μια υποκατηγορία αξίζει να υπάρχει. Για τις μεγάλες κεφαλές και να μπουν όλα τα τοπικ με τις ΜΚΕ εκει να είναι μαζεμένα.

Όσα άτομα ασχολούμαστε με το γραμματόσημο πιστεύω μπορούν να βοηθήσουμε τους συντονιστές στο πια θέματα πρέπει να μετακινηθούν.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 16, 2016, 04:00:12 μμ »

Το προβλημα δεν ειναι τα θεματα στο στεκι αλλα η ελλειψη συλλεκτων. Και αυτο ισχυει και για τα χαρτονομισματα. Τα νομισματα καλυπτουν το 90% των θεματων. Στα χαρτονομισματα πιστευω οτι ειναι ουτως η αλλως λιγοι οι συλλεκτες και μικρος ο κυκλος ενω στα γραμματοσημα ειναι ατομα που δεν ασχολουνται με ιντερνετ και μεγαλης ηλικιας κυριως. Παρολλα αυτα, νομιζω οτι οι μεγαλες κεφαλες ισως χρειαζονται ενα κεφαλαιο απο μονες τους.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 16, 2016, 08:02:53 μμ »

Παιδια επειδη υπαρχει ανταποκριση, αποφασιστηκε απο τη συντονιστικη ομαδα να δημιουργηθει κυρια κατηγορια στον τομεα γραμματοσημα με τιτλο  Μεγαλες Κεφαλες Ερμη 1861-1886

Iσως στο μελλον να το ξαναδουμε εφοσον υπαρχει ενδιαφερον και για αλλη κατηγορια (προτασεις ευπροσδεκτες), αλλωστε πριν εξι μηνες φτιαξαμε και την κατηγορια καρτ ποσταλ, και υπαρχει ενδιαφερον!

**Οποια μελη θελουν μπορουν να μου στειλουν θεματα να τα βαλω μεσα να υπαρχουν σαν αρχειο γιατι δεν θα καταφερω να τα εντοπισω. Λινκ απο θεματα της κατηγοριας απευθειας στο στεκι σε πμ η εδω σε λινκ παλι  honda.iapwnas@gmail.com

Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 16, 2016, 09:01:19 μμ »

Ανοιχτόμυαλη και αμεση η συντονιστική ομάδα !  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Να βοηθήσουμε  όλοι !
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 16, 2016, 09:40:17 μμ »

Ανοιχτόμυαλη και αμεση η συντονιστική ομάδα !  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Να βοηθήσουμε  όλοι !

Πολύ καλά νέα,ευχαριστώ-ευχαριστούμε,εμείς οι συλλέκτες των μεγάλων κεφαλών.από πλευράς μου θα ξεκινήσω στο πολύ σύντομο χρονικό διάστημα τα ποσταρίσματά στη νέα ενότητά μας,με το αγαπημένο μου θέμα,τα σφάλματα πλακός
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences