Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 02:38:04 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ακατέργαστο κεχριμπάρι  (Αναγνώστηκε 17059 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
timos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« στις: Μάιος 11, 2012, 07:49:28 μμ »

Ακατέργαστο κεχριμπάρι
Το τρίτο μεγαλύτερο κομμάτι που έχει βρεθεί ! και το πιο σπάνιο .χρονολογείτε περί χιλιάδων ετών . οι διαστάσεις 1,15 Χ 0,75 και περίπου 45 κιλά βάρος . εμπεριέχει στο εσωτερικό του έντομα εποχής, ξύλο εποχής κλπ. διαθέτει πιστοποιητικό γνησιότητας  από το γενικό χημείο του κράτους και επίσης πιστοποιητικό που το απαλλάσσεται  από το νόμο περί αρχαιοκαπηλίας λόγο παλαιοτάτας
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 11, 2012, 08:01:19 μμ »

Ενδιαφερον!!
Φωτο μπορουμε να εχουμε μια και τα 45 κιλα μας <μιλουν> για πολλα χιλιαρικα??  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 11, 2012, 08:11:11 μμ »

Όντως, ενδιαφέρον. Τimo, φωτογραφίες από όλες τις μεριές, υπάρχουν ;
Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
timos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 11, 2012, 10:15:16 μμ »

Βεβαίως υπάρχουν φωτογραφίες από όλες της μεριές καθώς και βίντεο τροποποιημένο από national geographic
Καταγράφηκε
timos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 11, 2012, 10:17:23 μμ »

Ενδιαφερον!!
Φωτο μπορουμε να εχουμε μια και τα 45 κιλα μας <μιλουν> για πολλα χιλιαρικα??  Κλείσιμο ματιού

Φώτο μπορείς να έχεις και πιστοποιητικά επίσης , αλλά μιλάμε για εκατομμύρια όχι για χιλιάρικα 
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 12, 2012, 07:49:53 πμ »

A το τροποποιημενο βιντεο δεν μας ενδιαφερει. Η αυθεντικες φωτο του συγκεκριμενου πετρωματος καθως και των πιστοποιητικων θα θελαμε να τις δουμε.
Χτες το ειπα σε φιλο μου εδω στο Ηρακλειο που αγοραζει πουλαει κεχριμπαρια και εκδηλωσε ενδιαφερον να δει τις φωτο!!
Αληθεια αυτο που βρεθηκε??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 12, 2012, 09:16:50 πμ »

Η μεγαλύτερη ποσότητα του κεχριμπαριού (απολιθωμένο ρετσίνι, δεν είναι δηλαδή ορυκτό) στον κόσμο, έχει δημιουργηθεί πριν από 30-90 εκατομμύρια έτη. Όταν λες Timo για κεχριμπάρι που <χρονολογείτε περί χιλιάδων ετών>, τότε μάλλον κάνεις λόγο για το ημι-απολιθωμένο ρετσίνι ή το σχεδόν απολιθωμένο κεχριμπάρι που ονομάζεται κοπάλη (Copal). Τώρα, όταν λες ότι <μιλάμε για εκατομμύρια όχι για χιλιάρικα>, μήπως υπερβάλεις  Μεγάλο χαμόγελο ;...σε λίγο θα μιλάμε για δις ή έλα να δεις ;;; Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2012, 09:40:40 πμ από dimoς » Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 12, 2012, 09:49:21 πμ »

δημο διωρθωσε με, αν κανω λαθος!!!το κεχριμπαρι ειναι απολιθωμενη ρυτινη,δηλαδη ρετσινι του πευκου η αλλων δεντρων,οπως και η μαστιχα, που βγαζουν τα μαστιχοδεντρα!!!στην ελλαδα εισαγεται!!! κυριως απο ρωσια, η αλλες πρωην χωρες του σοβιετικου μπλοκ,η αλλες βορειες χωρες και εχει δημιουργηθει σε εκαντονταδες χιλιαδες χρονια, που ηταν μεσα στο υπεδαφος τους,απο τα τεραστια κωνοφορα δεντρα, της τοτε εποχης!!!οταν το τριβουμε ειδικα, εχει ευχαριστη μυρωδια,και υπαρχουν τριων ειδων!!!τα γνησια κομματια που οσο πιο ανοικτο ειναι το χρωμα τους ειναι πιο ακριβα,αυτα που δημιουργουνται απο την σκονη των φυσικων κατεργασμενων(υπολειματα συμπυκνωμενα),και τελος τα τεχνητα που πουλουν παμθηνα οι κατασκευαστες φω μπιζου,κλπ.οσο για το μεγεθος που αναφερεται,πρεπει να ειναι εντυπωσιακο,και σιγουρα πανακριβο.ηδη απο την προιστορια,πολοι λαοι εφτιαχναν διαφορα χρηστικα αντικειμενα,μετα οι σκυθες κοσμηματα και εργα τεχνης,οι ελληνες,οι μεσοποταμιοι,οι αιγυπτιοι,μεχρι και σημερα,αν και τα αποθεματα ειναι πλεον λιγοστα,μετα απο τοσων αιωνων, εξορυξεις!!!σημερα οι ρωσοι και αλλοι ψαχνουν στους παγετωνες της σιβηριας, για να βρουν οτι απομεινε, απο το ομορφο σαν ουσια,και οχι φυσικα μετταλο,οπως ειναι το ρετσινι!!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 12, 2012, 10:07:51 πμ »

Σωστά Γιάννη, οι μεγαλύτερες ποσότητες είναι κυρίως από την περιοχή της Βαλτικής και της Βόρειας Θάλασσας. Αν και λέγεται ότι στις περισσότερες περιοχές της Βαλτικής έχει εξαντληθεί (το κεχριμπάρι) και τώρα συλλέγεται από άλλες περιοχές της Ρωσίας. Δεν θέλει μόνο <εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια> για να δημιουργηθεί, αλλά εκατομμύρια χρόνια. Εύκολα γίνονται απομιμήσεις του κεχριμπαριού με την χρήση συνθετικών ρητινών. Οι απομιμήσεις αυτές, κάποιες φορές είναι εξολοκλήρου συνθετικές, άλλες πάλι περιέχουν κάποια ποσότητα από αληθινό κεχριμπάρι. Που΄ναι ο Cornelius, να μας τα πει όλα;;;
Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 12, 2012, 11:39:55 πμ »

στο εκατομυρια χρονια,εχεις δικιο.ειναι εκατομυρια χρονια,με απολιθωματα μεσα,κλπ.ο πανος μαλλον θα εργαζεται,οχι σαν εμας τους τεμπεληδες.η δουλεια μου εχει πεσει καρακορυφα!!!!με το ζορι κανα εκτακτο,και πουντο?με το τουφεκι που λεμε!!!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 12, 2012, 05:22:13 μμ »

Τα ειπατε ολα Δημο και Γιαννη (εχω να φωτογραφησω αρκετα κοσμηματα για την ιστοσελιδα μου Γιαννη και ειμαι και χαλια σε αυτο και δεν θα εχω χρονο για καμμια βδομαδα τα πρωινα) τι να γραψω εγω παντως αυτο το εκατομμυρια δεν μου ακουστηκε ουτε εμενα καλα Μεγάλο χαμόγελο Περιμενουμε περισσοτερα απο το παιδι που το ειπε.Γενικα το κεχριμπαρι ειναι πετρα που εχει κοινο που του αρεσει πολυ και χρησιμοποιειται αρκετα. Αν θυμαμαι καλα ο οικος LALIQUE εχει φτιαξει καταπληκτικα αντικειμενα απο κεχριμπαρι.
Καταγράφηκε
timos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 12, 2012, 07:53:24 μμ »

Κύριοι  καλησπέρα . δεν μπήκα εδώ να δημιουργήσω εντυπώσεις εγώ κάνω δουλεία και προσπαθώ στα στοιχεία μου να είμαι τυπικός . καταλαβαίνω ότι υπάρχει δυσπιστία αλλά λίγο υπομονή παρακαλώ , θα δείτε της Φώτο και θα κρίνετε
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 12, 2012, 11:38:42 μμ »

φιλε τιμο, οταν λεμε απολιθωμα,εννοουμε, και ζωικο να ηταν(που ηταν),εγινε πλεον -λιθωμα!!!οπως και τα ορυκτα.απο αμμο και διαφορα στοιχεια δεν εγιναν!!!το διαμαντι τι ειναι?ανθρακας σε ειδικες συνθηκες!!!οπως και το καρβουνο!!!απλη φυσικη ειναι!!!που διαφωνουμε?χαιρετω,γιαννηςτ.υγ,επισης οπως σωστα εγραψε ο παναγιωτης,με το κεχριμπαρι φτιαχνουν αριστουργηματα!!!οι σκυθες πριν χιλιαδες χρονια, εφτιαχναν κομψοτεχνηματα(υπαρχουν σε διαφορα μουσεια,οπως στην ρωσια).
Καταγράφηκε
ΑΛΣΤΑΥΡΟΣ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 06, 2014, 03:01:28 μμ »

-Χαιρετίζω όλα τα μέλη σ’ αυτό το τόσο ιδιαίτερο στέκι…..
-Κάνοντας λοιπόν μια αναγνώριση των θεμάτων , έπεσα εδώ και ξαφνιάστηκα…!!αυτό, το κεχριμπάρι (Ήλεκτρο-ν) το γνωρίζω…..

-Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, για να καταλάβετε περί τίνος πρόκειται..
-Προ 4 ετών γνώρισα μέσω φίλου μου (τηλεφωνικά) τον άνθρωπο που είναι κάτοχος του εν λόγο κεχριμπαριού , ο οποίος μου εξέφρασε την επιθυμία του να προωθήσω το προϊόν .
Την επομένη μου στέλνει email με όλα τα απαραίτητα (φωτογραφίες , χημική ανάλυση , βεβαίωση παλαιοανθρωπολογίας  ).
Πράγματι ήταν κάτι το μοναδικό…..
Να μη τα πολυλογώ , έκανα ότι περνούσε από το χέρι μου αφιερώνοντας  μήνες  για την όποια προώθησή του (θα έπαιρνα ποσοστό από την πώληση.. ).
Αφού ναυαγούσαν οι όποιες προσπάθειες πώλησης , άρχισα σταδιακά να το βάζω στο περιθώριο. Ώσπου μετά από 1 χρόνο περίπου και μετά από άπειρα τηλ. Κυρίως στο εξωτερικό, το σταμάτησα.
-Προφανώς, οι κάτοχοι του εν λόγο προϊόντος(τα αδέλφια Σταύρος και Γρηγόρης)  , το δώσανε και αλλού προς προώθησή του αργότερα.
-Τώρα….. ο timos  δεν σας έδωσε φωτογραφίες και στοιχεία . ίσως κάπου χάλασε η δουλεία ή ενδεχομένως να έχει πουληθεί…
-Πάντως, την χρονιά που ασχολήθηκα και σύμφωνα με τις διαστάσεις και το βάρος, ήταν μοναδικό παγκοσμίως(ανεπίσημα) . επίσημα, το μεγαλύτερο κεχριμπάρι βρίσκετε στη Γερμανία στο μουσείο φυσικής κληρονομιάς και αν δεν κάνω λάθος είναι στα 12,5 κιλά!! . επομένως, ο timos δεν ήταν καλά ενημερωμένος.
Και τα χρόνια δεν είναι χιλιάδες, αλλά εκατομμύρια ……(πάνω από 30)……

-Αυτά εν ολίγοις….. και φυσικά εάν και εφόσον υπάρξει ενδιαφέρον… θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με τους κάτοχους…….
-Σας ευχαριστώ για την φιλοξενία…… και καλός σας βρήκα…….

-Σας παραθέτω τις  φωτογραφίες και  τα έγγραφα ως προς το αληθές…
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2014, 03:16:05 μμ από epop » Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 06, 2014, 03:18:02 μμ »

διεγραψα ολες τι φωτογραφιες που εχεις ανεβασει γιατι παρεπεμπαν σε πορνογραφικο site.Που πηγες και το ξεθαψες αυτο το θεμα.; οι πιο πολλοι που γραφουν δεν μπαινουν καν στο site πλεον
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences