Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 07:03:24 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ανακάλυψαν 600 κιλά αρχαίων ρωμαϊκών νομισμάτων  (Αναγνώστηκε 3374 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« στις: Απρίλιος 29, 2016, 05:09:00 μμ »

Εξακόσια κιλά αρχαίων ρωμαϊκών νομισμάτων βρήκαν εργάτες την στιγμή που επιδιόρθωναν σωλήνες ύδρευσης στην πόλη Tomares κοντά στη Σεβίλλη της Ισπανίας.

"Πρόκειται για μια μοναδική συλλογή και υπάρχουν λίγες παρόμοιες" ανέφερε η Ana Navarro, επικεφαλής του αρχαιολογικό μουσείο της Σεβίλλης, αναφέρει δημοσίευμα της Guardian.

Τα χάλκινα νομίσματα χρονολογούνται των αρχών του τετάρτου αιώνα και ήταν τοποθετημένα μέσα σε 19 Ρωμαϊκούς αμφορείς.

Η αρχαιολόγος αρνήθηκε να δώσει μια ακριβή εκτίμηση της αξίας των νομισμάτων λέγοντας μόνο ότι άξιζαν:"Σίγουρα αρκετά εκατομμύρια ευρώ".

Τα κέρματα φέρουν τα πρόσωπα του Μαξιμιανού και του Κωνσταντίνου και φαίνεται να είναι ακυκλοφόρητα καθώς δείχνουν να έχουν υποστεί ελάχιστη φθορά. Πιστεύεται ότι προορίζονταν για την μισθοδοσία φαντάρων ή δημοσίων υπαλλήλων.

Τοπικοί αξιωματούχοι έχουν αναστείλει τις εργασίες των σωλήνων ύδρευσης και σχεδιάζουν να προβούν σε αρχαιολογική ανασκαφή στην περιοχή.

Οι Ρωμαίοι κατέκτησαν την Ιβηρική Χερσόνησο το 218 π.Χ. Και έμειναν στη περιοχή μέχρι τις αρχές του πέμπτου αιώνα, όταν και εκδιώχθηκαν από τους Βησιγότθους.

ΠΗΓΗ: http://www.huffingtonpost.gr/2016/04/29/story-nomismata-romaika_n_9804700.html?utm_hp_ref=greece

Ρε τους μπαγάσηδες, κι εμείς δε μπορούμε να βρούμε ούτε 100 γραμμάρια!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Πέρα απο την πλάκα, πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρχει κάτι ανάλογο και στην Ελλάδα? Με αρχαία Ελληνικά, η λίρες ή τίποτα Οθωνάκια ξεχασμένα. Έχετε ακούσει να έχει βρεθεί και εδώ τίποτα ανάλογο?  Απορία
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 29, 2016, 05:22:55 μμ »

Έχετε ακούσει να έχει βρεθεί και εδώ τίποτα ανάλογο?  Απορία
Σε κάθε χωριό της χώρας ακόμα και στο πιο δυσπρόσιτο από αέρα, θάλασσα και ξηρά έχω ακούσει πως έχουν βρεθεί από ένας τενεκές μέχρι δεκάδες τενεκέδες λίρες εξαρτάται από το είδος του σπιτιού ή της επιχείρησης ή ακόμα ακόμα και την μάρκα του αυτοκινήτου του κεντρικού προσώπου της ιστορίας...  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 29, 2016, 05:29:09 μμ »

Αυτο λογικα θα εχει ως αποτελεσμα την καθιζηση των τιμων τους και αποδεικνυει οτι η παλαιοτητα των νομισματων δεν αποτελει προσδιοριστικο παραγοντα της αξιας τους.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 29, 2016, 06:52:10 μμ »

Αν ειναι πραγματικη η ειδηση καθολου επαγγελματιες οι αρχαιολογοι τους προσδιορησαν το ευρημα σε βαρος? 600 κιλα ποσα νομισματα να ειναι? 50 με 100.000 τεμαχια μπορω να υποθεσω. Η αξια τους εγκειται παντως στην ποσοτητα και στο οτι ολα ειναι ακυκλοφορητα λογικα θα πανε σε μουσειο σαν εκθεμα και οχι σε δημοπρατηριο!


Μιχαλη προφανως βρισκονται πολλα στην υπαιθρο αλλοιμονο! Δειτε εδω ενα εκθεμα απο το ΙΜΚ που βρεθηκε στην υπαιθρο (δεν θυμαμαι που) μου ειχε πει τη σχετικη ιστορια ο ιστορικος ερευνητης για λογαριασμο του μουσειου Αγησιλαος Κ. Οταν τον ρωτησα γιατι δεν τα συντηρουν λιγο? μου απαντησε οτι υπαρχουν στην αποθηκη πολλες χιλιαδες! Αυτα τα εκθεσαν οπως ανακαλυφτηκαν για να δειξουν στον κοσμο την κατασταση που βρισκονται μαζικα αλλα κολλημενα μεταξυ τους, πρασινισμενα κλπ.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 29, 2016, 07:16:05 μμ »

Μιχαλη προφανως βρισκονται πολλα στην υπαιθρο αλλοιμονο! Δειτε εδω ενα εκθεμα απο το ΙΜΚ που βρεθηκε στην υπαιθρο (δεν θυμαμαι που) μου ειχε πει τη σχετικη ιστορια ο ιστορικος ερευνητης για λογαριασμο του μουσειου Αγησιλαος Κ. Οταν τον ρωτησα γιατι δεν τα συντηρουν λιγο? μου απαντησε οτι υπαρχουν στην αποθηκη πολλες χιλιαδες! Αυτα τα εκθεσαν οπως ανακαλυφτηκαν για να δειξουν στον κοσμο την κατασταση που βρισκονται μαζικα αλλα κολλημενα μεταξυ τους, πρασινισμενα κλπ.
Στέλιο ναι, τέτοια και από τα άλλα τα πιο αρχαία υπάρχουν πολλά, πάρα πολλά, δεν διαφωνώ και μακάρι να μπορούσαν να βρεθούν με σύννομους τρόπους, για τις λίρες ήταν το σχόλιό μου που αν ακούσεις τις ιστορίες που υπάρχουν για αυτές και για το πόσες βρέθηκαν σε κάθε χωριό της χώρας και κάνεις μετά μια απλή πρόσθεση το αποτέλεσμα θα δείξει πως είναι τρεις με τέσσερις φορές περισσότερες από όσες έχουν κοπεί συνολικά σε όλα τα νομισματοκοπεία....  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 29, 2016, 07:25:11 μμ »

Απο ιστοριες με χρυσο και λιρες αλλο τιποτα!  Μεγάλο χαμόγελο Εχω ακουσει δεκαδες τετοιες αλλα με τα ματια μου δεν ειδα ποτε τιποτα! Αλλα σαν παραμυθι για παιδια ειναι μαγικο  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 29, 2016, 09:08:39 μμ »

Έχετε ακούσει να έχει βρεθεί και εδώ τίποτα ανάλογο?  Απορία
Σε κάθε χωριό της χώρας ακόμα και στο πιο δυσπρόσιτο από αέρα, θάλασσα και ξηρά έχω ακούσει πως έχουν βρεθεί από ένας τενεκές μέχρι δεκάδες τενεκέδες λίρες εξαρτάται από το είδος του σπιτιού ή της επιχείρησης ή ακόμα ακόμα και την μάρκα του αυτοκινήτου του κεντρικού προσώπου της ιστορίας...  Χαμόγελο
+++ η τις μαρκες φιλε Μιχαλη  ;Dκαι εγω δεν εχω δει με τα ματια μου αλλα ξερω 2 περιπτωσεις που κοιμηθηκαν εργατες και σηκωθηκαν αλλος με ξενοδοχειο στας Ινδιας και αλλος με 35 ακινητα κτλ κτλ κτλ ,τωρα τι βρηκαν ενας Θεος ξερει,αλλα τις ξερω σιγουρα
Στελιο ναχα μια χουφτα σολδινακια κολλημενα για την συλλογη μου  Κλάμα Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1863


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 29, 2016, 09:14:05 μμ »

Πραγματι μονο ιστοριες ακουμε, απιστευτες ποσοτητες λιρων που λενε οτι βρισκονται κατα διαστηματα αλλα δεν ειδαμε και κατι που να επαληθευει αυτες τις ιστοριες...
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 29, 2016, 09:56:43 μμ »

Ε πως αλλιως θα πουλησουν μηχανηματα χρυσου τα καταστηματα?
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 30, 2016, 07:13:07 πμ »

Ε πως αλλιως θα πουλησουν μηχανηματα χρυσου τα καταστηματα?
Σωστό κι αυτό....  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 30, 2016, 09:24:49 μμ »

Στο Νομισματικό Μουσείο της Αθήνας έχει τουλάχιστο 10 εκθέματα με θησαυρούς νομισμάτων που ανακαλύφθηκαν σε διάφορες περιοχές.Τα εκθέτουν όπως βρέθηκαν και με το κιούπι/δοχείο που ήταν αυτά αποθηκευμένα.Είχε και έναν θησαυρό από χρυσά οθωμανικά μαζί με Ισπανικά (κολονάτα νομίζω ήταν).
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences