Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 06:05:39 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: μεταλλιο εποχης οθωνα...  (Αναγνώστηκε 5005 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
nik1971
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« στις: Μάιος 01, 2012, 08:25:07 μμ »

καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να προωθησω την πωληση ενος μεταλιου σπανιου.κοπηκε το 1858 επι εποχης οθωνα..ειχε δοθει τιμης ενεκεν απο τον βασιλια οθωνα στον αντιβασιλεα μαουρερ στη εκδηλωση που εγινε για να γιορταστουν τα 25 χρονια βασιλειας του οθωνα..ειναι γνησιο αντιγραφο χαλκινο ενα απο μτα 2-3 κομματια που πηραν οι δικηγοροι της εποχης που οργανωσαν ολα αυτα.ετος που αναγραφεται 1858.ξερεται oikοικους δημοπρασιων εδω στην ελλαδα..μηπως γνωριζει καποιος την πιθανη αξια του?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 01, 2012, 08:54:16 μμ »

Δεν ειναι απο τα ευκολα μεταλλια να βρεθουν αλλα αν καποιος ψαχτει καλα μπορει να το βρει σε εξαιρετη κατασταση με 300 ευρω περιπου!! (Πριν την κριση εκανε 400+ )
Το δικο σου ειναι εμφανες οτι ειναι ταλαιπωρημενο , εχει την αρρωστια του χαλκου και αν πει καποιος να το επιδιορθωση θα δωσει πολλα λεφτα στην Αμερικη εξ αιτιας του βαρους του!!
Ειναι αρκετα μεγαλο και βαρυ!!
Την προσωπικη μου γνωμη επι της τιμης του συγκεκριμενου δεν θελω να την πω δημοσια μια και εαν ειναι για πωληση ενδιαφερει και εμενα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
nik1971
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 01, 2012, 09:37:18 μμ »

ρε φιλε βρες μου ενα ιδιο και στο πληρωνω 500 ευρω οχι 300που λες εσυ
Καταγράφηκε
nik1971
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 01, 2012, 09:58:29 μμ »

επειδη το εχω ψαξει τετοια μεταλλια ιδια 2-3 υπαρχουν σε ολο το κοσμο..10.000 ευρω το πουλαω οποιος ενδιαφερεται και λογω οτι ειμαι σε οικονομικη αναγκη..κοστιζει παραπανω.ενημερωθειτε ιστορικα και μετα μιληστε
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 01, 2012, 11:17:45 μμ »

επειδη το εχω ψαξει τετοια μεταλλια ιδια 2-3 υπαρχουν σε ολο το κοσμο..10.000 ευρω το πουλαω οποιος ενδιαφερεται και λογω οτι ειμαι σε οικονομικη αναγκη..κοστιζει παραπανω.ενημερωθειτε ιστορικα και μετα μιληστε

Μηπως θα σου ηταν ευκολο φιλε Νικο να μας δωσεις καποιες περισσοτερες λεπτομεριες
γιαυτο το μεταλιο  Απορία

Αφου εσυ το εχεις, σιγουρα θα ξερεις και περισσοτερα ....ισως καποιο λινκ που να το αναφερει,
θα ηταν χρησιμο, για να καταλαβουμε και εμεις οι υπολοιποι την σπανιοτητα του .
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 01, 2012, 11:34:04 μμ »

Αυτο το μεταλλιο παργγελθηκε στον χαρακτη Oudine,  κοπηκε στην Γαλλια πιστευεις εκεινη την εποχη αλλα
και σημερα θα εκαναν τοσα εξοδα για 2-3 κομματια,¨πως το τεκμηριωνεις ποιες ειναι η πηγες σου?
Λες{2-3 υπαρχουν σε ολο τον κοσμο}
Αλλα και να ειναι ετσι, που δεν ειναι, αυτο ενδιαφερει μονο τους Ελληνες συλλεκτες.            
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 01, 2012, 11:50:03 μμ »

ενδιαφερει βασικα μονο μερικους ελληνες συλλεκτες και φυσικα ακομα λιγοτερους στην κατασταση που βρισκεται
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 01, 2012, 11:51:07 μμ »

Για την Ιστορια :
 Eugène Andrew Oudiné, γεννήθηκε στο Παρίσι την 1η Ιανουαρίου 1810, πέθανε στο Παρίσι 12 του Απριλίου του 1887, είναι ένας γλύπτης και χαράκτης στα γαλλικά μετάλλια.

http://en.wikipedia.org/wiki/Eug%C3%A8ne_Andr%C3%A9_Oudin%C3%A9
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 03, 2012, 10:28:54 μμ »

επειδη το εχω ψαξει τετοια μεταλλια ιδια 2-3 υπαρχουν σε ολο το κοσμο..10.000 ευρω το πουλαω οποιος ενδιαφερεται και λογω οτι ειμαι σε οικονομικη αναγκη..κοστιζει παραπανω.ενημερωθειτε ιστορικα και μετα μιληστε

Επειδη και εγω το εχω ψαξει Θαναση   Κλείσιμο ματιού

αυτο απο την θυριδα του μακαριτη  του ...........  ειναι    Στριφογύρισμα ματιών    Απορία 
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 03, 2012, 10:36:13 μμ »

επειδη το εχω ψαξει τετοια μεταλλια ιδια 2-3 υπαρχουν σε ολο το κοσμο..10.000 ευρω το πουλαω οποιος ενδιαφερεται και λογω οτι ειμαι σε οικονομικη αναγκη..κοστιζει παραπανω.ενημερωθειτε ιστορικα και μετα μιληστε
αγαπητε νικο βαλε μας σε παρακαλω τα στοιχεια που εχεις για το τιραζ και την βιβλιογραφια που τα αναφερει.Επισης μια δημοπρασια  που να εχει πωληθει το συγκεκριμενο  σ αυτα τα χρηματα που ζητας.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 04, 2012, 05:40:37 μμ »

Νικολα συνονοματε καλησπερα! Σε αλλο φορουμ ειχα γραψει για το μεταλλιο αυτο..
ειναι σπανιο σχετικα... δηλαδη δεν βρισκεται ευκολα.. αλλα δεν ειναι μονο 2-3 τα χαλκινα!

μαλιστα ειχα αναφερει και βιβλιογραφια... και περισσοτερα στοιχεια...

δεν τα αναφερω εδω γιατι δεν προλαβαινω.. πρεπει να φυγω... αλλα λογικα ειναι γνωστα τα στοιχεια του μεταλλιου!

εγκυκλοπαιδικα αναφερω οτι αυτα τα εβγαλαν οι δικηγοροι της Αθηνας και εδωσαν 1 χρυσο στον Μαουερ, 1 ασημενιο στον Οθωνα (δεν του το εδωσε του Μαουερ ο Οθωνας! αν ηταν θα κρατουσε το χρυσο αυτος! χαχαχα), και οι δικηγοροι που το εφτιαξαν με εξοδα τους... κρατησαν απο ενα χαλκινο! λογικα... ο καθε δικηγορος τοτε... που ολοι για να σπουδασουν ηταν πλουσιοι... πηραν απο ενα χαλκινο!

αν λοιπον βρεις ποσοι δικηγοροι ηταν τοτε στην αθηνα... βρισκεις και το τιραζ τους...

δεν νομιζω να ηταν 2-3... αλλα παραπανω... οχι πολλοι... αλλα οχι και τοσοι λιγοι!

το μεταλλιο σου ειναι κουκλακι αλλα εχει φαει την ταλαιπωρια του.. και αυτο.. εχει καποιες επιπτωσεις... δεν θυμαμαι αν το εγραψα και στο αλλο φορουμ! απο τιμες δεν γνωριζω παντως! μακαρι να ηξερα πως ειναι η αγορα σε αυτα.. και να σε βοηθουσα!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences