Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 09:23:15 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΡΑΣΙΝΟΙ ΚΡΥΣΤΑΛΛΟΙ σε ΕΛΙΣΣΑΒΕΤ 64  (Αναγνώστηκε 4668 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 24, 2016, 02:18:03 μμ »

Γιατί μπορεί να υπάρχουν πράσινοι κρύσταλλοι σε ελισσάβετ 1964
(Παρατήρηση με μεγέθυνση 64Χ σε στερεοσκόπιο);
Την έβαλε σε υγρά καρατιών;
Αν ναι δεν θα έσταζε σε μια γωνία μόνο; (οι κρύσταλλοι υπήρχαν παντού σε μικρό μεγεθος1/3 της χωρητικότητας μεταξύ δύο δοντιών ήταν  ο μεγαλύτερος που ήταν ακτινικό συσσωμάτωμα)
Θα βάλω φωτογραφία μόλις μπορέσω το όργανο δεν είναι ψηφιακό ούτε είναι δικό μου.
Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 24, 2016, 11:06:56 μμ »

Βάλε μια φωτογραφία να δούμε....τα υγρά καρατίων δε θα δημιουργούσε στο χρυσό πράσινους κρυστάλλους μόνο εάν βρήκε άλλο μέταλλο-βρωμιά...και υπάρχουν και άσχετοι και θα μπορούσαν κάλλιστα να την είχαν βουτήξει μέσα σε υγρά καρατίων...αλλά αν δε βάλεις μια φωτό δε νομίζω οτι μπορεί κανείς να σε βοηθήσει έτσι...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 25, 2016, 05:56:19 μμ »

Με σελοτέιπ κόλησα  μια webcam στον προσοφθάλμιο και βάζω τις φωτογραφίες που φυσικά υστερούν πολύ από την πραγματικότητα Οι ίδοι κρύσταλλοι μόλις που φαίνονται με λούπα 10Χ το πράσινο πάνω στο χρυσό αν και μικρό βγάζει μάτι
Καταγράφηκε
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 25, 2016, 06:09:54 μμ »

Οι απορίες μου: το νιτρικό οξύ δίνει κρυστάλλους νιτρικού χαλκού που όμως είναι υγροσκοπικοί και διαλύνται από την υγρασία ατμόσφαιρας.
Είναι δυνατό ο χαλκός από το κράμμα  χρυσού να αντιδράσει με κάτι;
εγώ το θεωρούσα αδύνατο.
Βάρος 7.99
διαστάσεις 22.10-1-48
Εκτός αν είναι ρινίσματα νικελίου από τις μήτρες που πρεσαρίστικαν στο χρυσό και αντίδρασαν με ;τι;
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 25, 2016, 07:02:24 μμ »

Φίλε μου, δεν έχω τις γνώσεις για να απαντήσω στις απορίες σου (παρεμπιπτόντως και εγώ έχω παρατηρήσει με το μικροσκόπιο διάφορα στερεά πάνω σε λίρες σε τέτοια μορφή που μας έδειξες) οφείλω όμως να σου δώσω τα συγχαρητήρια μου αφού ομολογώ πως πήγες την μελέτη της λίρας σε ανώτερα επίπεδα....  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 25, 2016, 11:26:29 μμ »

Δεν μπορώ να το τεκμηριώσω επιστημονικά αλλά υπάρχει πιθανότητα να είναι οξείδωση του χαλκού που περιέχουν οι λίρες.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
SilverSurfer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 85


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 26, 2016, 12:08:38 πμ »

Θεωρητικα μπορει να  είναι αντίδραση του χαλκού του κράματος με το οξυγόνο της ατμόσφαιρας.Για να σιγουρευτείς ότι είναι αυτό,μπορείς να παρατηρήσεις αν το χρώμα του νομίσματος είναι ελάχιστα πιο "πορτοκαλί" από τα υπόλοιπα νομισματα. Επίσης,το verdigris που λένε και οι αμερικανοί,δλδ  το πράσινο χρώμα του χαλκού,είναι πιθανό να εμφανιστεί σε χρυσα νομισματα που δεν ειναι 9999 Au ,αν αυτά έχουν έρθει σε επαφή με οξικό οξύ.Οι κηλίδες βέβαια,δεν φαίνονται με το μάτι,παρά μόνο με μικροσκόπιο.


Είναι δυνατό ο χαλκός από το κράμμα  χρυσού να αντιδράσει με κάτι;



Θεωρητικά ναι...απλα επειδη η ποσοτητα του χαλκου ειναι πολυ μικρη σε ενα τετοιο νομισμα οι πρασινες κηλιδες θα πρέπει να είναι υπερβολικά μικρές ωστε να διακρίνονται μονο με μεγέθυνση .
Καταγράφηκε
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 26, 2016, 07:27:15 πμ »

Έχεις δίκαιο SilverSurfer κάποια γιαγιά θα πήγε να τις γυαλίσει ίσως με ξύδι και δεν τις ξέπλυνε μετά ή μπήκε το ξύδι σε μικρορωγμές του μετάλλου. Ευχαριστώ για την πολύ καλή σκέψη.
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1863


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 26, 2016, 06:48:37 μμ »

Υπαρχει περιπτωση η λιρα να ηρθε σε επαφη με θαλασσινο νερο?
Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 958



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 26, 2016, 08:22:58 μμ »

Πρόκειται για τα γνωστά υπολείμματα που αφήνει το πράσινο σαπούνι
Ας όψεται αυτός που την ετριψε καλά Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Μονος τρόπος για να βγούνε, προσπάθησε να το πετύχεις με οδοντογλυφίδα εστιάζοντας με την λούπα
Καταγράφηκε
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 27, 2016, 06:19:43 πμ »

Δεν ήταν υπολείμματα από πράσινο σαπούνι γιατί ήταν  τέλειας κρυσταλλικής μορφής. Δυστυχώς αυτό δεν φαίνεται στις φωτογραφίες μου που έχουν φοβερά λάθη φωτισμού σκίασης. Πρέπει η webcam να ευθυγραμιστεί απόλυτα με το  επίπεδο ανάκλασης από το στερεοσκόπιο για να βγεί φωτεινή εικόνα. Όμως αυτό δεν γίνεται εύκολα όταν κολλάς την webcam με σελοτείπ στον προσοφθάλμιο του στερεοσκοπίου. Πέτυχα για ένα δευτερόλεπτο πολύ καλή εικόνα στον Η/Υ αλλά δεν πρόλαβα να λάβω φωτογραφία. Θα προσπαθήσω να βάλω ακόμα καλύτερη.Δεν γνωρίζω την προέλευσή της για να ξέρω την επαφή με θαλασσινό νερό.Ακούγεται σωστό όμως (πράσινο=χλωριούχο άλας χαλκού)
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 27, 2016, 02:08:54 μμ »

Κι εγώ νομίζω ότι η πρασινίλα προέρχεται από οξείδωση του χαλκού. Δεν εξηγείται διαφορετικά. Απορία Απορία
Εκτός αν οφείλεται στον Παναθηναϊκό, που το 1964 κατέκτησε αήττητος το πρωτάθλημα. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 27, 2016, 02:10:14 μμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences