Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 27, 2024, 04:51:55 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ακατανόητη αφέλεια και επιπολαιότητα...!  (Αναγνώστηκε 5881 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 707


"carpe diem"


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 27, 2016, 01:53:25 μμ »

Ήθελα να το ανεβάσω ως θέμα, διότι (δεν παύω να) εκπλήσσομαι από την αφέλεια και επιπολαιότητα με την οποία ο κόσμος δίνει τα λεφτά του...!!!

http://www.ebay.de/itm/Grossbritannien-SOVEREIGN-GOLDMUNZE-1925-GEORGE-V-/111910824263?_trksid=p2047675.l2557&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&nma=true&si=eLOnZFtvZmCjY9ss5IOBMbb3QFg%253D&orig_cvip=true&rt=nc

 Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 27, 2016, 02:00:19 μμ »

Έχω δει τέτοια, Γιώργο, να πωλούνται στο ebay ένα σωρό, σταμάτησα πλέον να ασχολούμαι έστω και για αρχειοθέτηση, τα προσπερνάω, τι να πεις? Ο καθένας ορίζει τον παρά του....  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 27, 2016, 02:00:40 μμ »

Μια χαρα ειναι η τιμη Γιωργο.Που το παραξενο να αγορασει καποιος ενα στρογγυλο κομματι χρυσο 21 καρατιων με 256 ευρω;;Στην τιμη του ειναι!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 27, 2016, 02:04:23 μμ »

Μια χαρα ειναι η τιμη Γιωργο.Που το παραξενο να αγορασει καποιος ενα στρογγυλο κομματι χρυσο 21 καρατιων με 256 ευρω;;Στην τιμη του ειναι!!

Και ποιος μας βεβαιώνει Γιάννη ότι αυτές οι λιβανέζικες κόπιες είναι 21 καράτια; Απορία
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 707


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 27, 2016, 02:06:40 μμ »

Μια χαρα ειναι η τιμη Γιωργο.Που το παραξενο να αγορασει καποιος ενα στρογγυλο κομματι χρυσο 21 καρατιων με 256 ευρω;;Στην τιμη του ειναι!!

Στην άθλια κατάσταση που'ναι αυτό το "πράγμα" (γιατί νόμισμα ασφαλώς δεν το λες), ποια είναι η εγγύηση οτ'είναι 21 καράτια;

Ακόμα και οι λιβανέζικες (και ασφαλώς δεν μιλάω για τις ιταλικές, που'ναι ανώτερες) έχουν πολύ καλύτερη ποιότητα απ'αυτό το πράγμα.

Άμα είναι έτσι απλά τα πράγματα, να παίρνω και γω δισκία, να τα κοπανάω μ'ένα σφυρί με τον Άγιο Γεώργιο σπίτι μου, να κοτσάρω κι ένα "Κ21" πάνω και να τα πουλάω 260 Ευρώ!  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 27, 2016, 02:08:07 μμ »

Μια χαρα ειναι η τιμη Γιωργο.Που το παραξενο να αγορασει καποιος ενα στρογγυλο κομματι χρυσο 21 καρατιων με 256 ευρω;;Στην τιμη του ειναι!!

Και ποιος μας βεβαιώνει Γιάννη ότι αυτές οι λιβανέζικες κόπιες είναι 21 καράτια; Απορία

Κανεις δεν σε βεβαιωνει.Η καλυτερα οσο σε διαβεβαιωνει καποιος που πουλαει ενα πεντολιρο πχ.Μηπως ξερεις τι χρυσο περιεχει απο την φωτο;Αν και οσες λιβανεζικες εχουν σφραγιδα ειναι στανταρ 21 καρατια.

Η τοποθετηση μου επικεντρωνεται στο γεγονος καποιος να θελει να αγορασει ενα κομματι χρυσου 21 καρατια (αν ειναι) γνωριζοντας φυσικα οτι η λιρα ειναι κλωνος λιβανεζικος.Στα 256 που ειναι το τελευταιο bid δεν νομιζω ο bidder να πεταει τα λεφτα του.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 27, 2016, 02:15:09 μμ »

Μια χαρα ειναι η τιμη Γιωργο.Που το παραξενο να αγορασει καποιος ενα στρογγυλο κομματι χρυσο 21 καρατιων με 256 ευρω;;Στην τιμη του ειναι!!

Στην άθλια κατάσταση που'ναι αυτό το "πράγμα" (γιατί νόμισμα ασφαλώς δεν το λες), ποια είναι η εγγύηση οτ'είναι 21 καράτια;

Ακόμα και οι λιβανέζικες (και ασφαλώς δεν μιλάω για τις ιταλικές, που'ναι ανώτερες) έχουν πολύ καλύτερη ποιότητα απ'αυτό το πράγμα.

Άμα είναι έτσι απλά τα πράγματα, να παίρνω και γω δισκία, να τα κοπανάω μ'ένα σφυρί με τον Άγιο Γεώργιο σπίτι μου, να κοτσάρω κι ένα "Κ21" πάνω και να τα πουλάω 260 Ευρώ!  Αναποφασιστικότητα

Δεν εχουν ολοι τα ιδια γουστα με σενα Γιωργο.Καποιος μπορει να γουσταρει αυτα τα "παλαβα". Γουστο του και καπελο του.Αν δεις στο ebay τι βαρανε και για τι αηδιες πληρωνουν θα τρελαθεις.Σε καμμια περιπτωση ομως αν αυτο το "πραμα" ειναι 21 καρατια ΔΕΝ πεταει τα λεφτα του.Ο χρυσος ειναι χρυσος οτι σχημα και αν εχει...
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 707


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 27, 2016, 02:16:36 μμ »

Μια χαρα ειναι η τιμη Γιωργο.Που το παραξενο να αγορασει καποιος ενα στρογγυλο κομματι χρυσο 21 καρατιων με 256 ευρω;;Στην τιμη του ειναι!!

Και ποιος μας βεβαιώνει Γιάννη ότι αυτές οι λιβανέζικες κόπιες είναι 21 καράτια; Απορία

Κανεις δεν σε βεβαιωνει.Η καλυτερα οσο σε διαβεβαιωνει καποιος που πουλαει ενα πεντολιρο πχ.Μηπως ξερεις τι χρυσο περιεχει απο την φωτο;Αν και οσες λιβανεζικες εχουν σφραγιδα ειναι στανταρ 21 καρατια.

Η τοποθετηση μου επικεντρωνεται στο γεγονος καποιος να θελει να αγορασει ενα κομματι χρυσου 21 καρατια (αν ειναι) γνωριζοντας φυσικα οτι η λιρα ειναι κλωνος λιβανεζικος.
Στα 256 που ειναι το τελευταιο bid δεν νομιζω ο bidder να πεταει τα λεφτα του.

Είναι τόσο άθλιο το κομμάτι, που σ'αυτό το "αν είναι" κρύβεται όλη η ουσία, κατά τη γνώμη μου!
Έχω δει λιβανέζικες "Κ21" και είναι πολύ καλύτερες στην όψη και την ποιίοτητα κοπής.
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 27, 2016, 02:20:37 μμ »

Σε καμμια περιπτωση ομως αν αυτο το "πραμα" ειναι 21 καρατια ΔΕΝ πεταει τα λεφτα του.Ο χρυσος ειναι χρυσος οτι σχημα και αν εχει...

Αυτό το αν καθορίζει τα υπόλοιπα. Αν κι εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να πάρει αυτή τη χρονική στιγμή μία πλαστή στα 256 ευρώ και δεν έπαιρνε ένα δυο μήνες νωρίτερα μία γνήσια στα 230 πάνω κάτω. Απορία
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 27, 2016, 02:34:25 μμ »

Σε καμμια περιπτωση ομως αν αυτο το "πραμα" ειναι 21 καρατια ΔΕΝ πεταει τα λεφτα του.Ο χρυσος ειναι χρυσος οτι σχημα και αν εχει...

Αυτό το αν καθορίζει τα υπόλοιπα. Αν κι εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να πάρει αυτή τη χρονική στιγμή μία πλαστή στα 256 ευρώ και δεν έπαιρνε ένα δυο μήνες νωρίτερα μία γνήσια στα 230 πάνω κάτω. Απορία
Για τον ιδιο λογο φιλε μου Θωμα που καποιοι σημερα αγοραζουν την λιρα στα 300 ευρω και λιγο καιρο πριν περιμεναν λεει να πεσει η τιμη κατω απο 230 για να αγορασουν.Εχω σταματησει και εγω να ασχολουμαι με αυτα που βλεπω και γινονται καθημερινα γιατι στο φιναλε δεν ειναι δικα μου τα χρηματα ο καθενας οριζει οπως θελει τον παρα του
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 27, 2016, 02:42:00 μμ »

Πιθανον να υπαρχει αφελεια κτλ..δεν ξερω
Θα μου επιτρεψετε όμως να αμφιβαλω (κατ υποθεση ..και οχι κατά τεκμηρειο)....οταν
Ο Underboder  εχει 184  bid retractions σε εξι μηνες...και ο...νικητης ..εχει μηδεν αξιολογήσεις
με 100% bid activity..όλα βεβαια είναι πιθανα...αλλα καποια είναι ..πιθανοτερα από αλλα
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 27, 2016, 02:45:32 μμ »

Πιθανον να υπαρχει αφελεια κτλ..δεν ξερω
Θα μου επιτρεψετε όμως να αμφιβαλω (κατ υποθεση ..και οχι κατά τεκμηρειο)....οταν
Ο Underboder  εχει 184  bid retractions σε εξι μηνες...και ο...νικητης ..εχει μηδεν αξιολογήσεις
με 100% bid activity..όλα βεβαια είναι πιθανα...αλλα καποια είναι ..πιθανοτερα από αλλα


+1000
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 707


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 27, 2016, 02:46:28 μμ »

Πιθανον να υπαρχει αφελεια κτλ..δεν ξερω
Θα μου επιτρεψετε όμως να αμφιβαλω (κατ υποθεση ..και οχι κατά τεκμηρειο)....οταν
Ο Underboder  εχει 184  bid retractions σε εξι μηνες...και ο...νικητης ..εχει μηδεν αξιολογήσεις
με 100% bid activity..όλα βεβαια είναι πιθανα...αλλα καποια είναι ..πιθανοτερα από αλλα


Έχεις δίκιο σ'αυτό και το παρατήρησα και γω.
Για μένα το τελευταίο χτύπημα, του πλειοδότη, ήταν "στημένο".
Το κουφό είναι ο underbidder που φαίνεται να'ναι έμπειρος στο ebay και ήταν διατεθειμένος να δώσει 255 Ευρώ για το.."νόμισμα".

Φαίνεται ο πωλητής δεν ήταν ικανοποιημένος με τα 255 Ευρώ και "έστησε" το τελευταίο χτύπημα, επιδιώκοντας ν'ανεβάσει την τιμή!
Αν είναι δυνατόν...!
Δεν ήταν ικανοποιημένος με τα 255 Ευρώ και προσπάθησε ν'αποσπάσει κι άλλα χρήματα...!  Αναποφασιστικότητα Έκπληξη
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 27, 2016, 02:48:13 μμ »

Φυσικα και δεν ειναι ικανοποιημενος.Βγαλε προμηθειες κλπ δινει το "πραμα" του κατω του μετάλλου!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 707


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 27, 2016, 02:51:31 μμ »

Φυσικα και δεν ειναι ικανοποιημενος.Βγαλε προμηθειες κλπ δινει το "πραμα" του κατω του μετάλλου!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Επειδή το "πράμα" του εγώ το "κόβω" να'ναι όχι "Κ21", αλλά ούτε καν "Κ8" (για να μην πω χειρότερα), ο τύπος είναι άπαιχτος με την πλεονεξία του!
Πάντα προσωπική μου άποψη!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences