Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 06:10:32 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: θα ήθελα μια γνωμη γι' αυτό το δαχτυλιδι  (Αναγνώστηκε 5436 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
evelina
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 58



Προφίλ
« στις: Απρίλιος 24, 2012, 11:15:43 μμ »

Δήμο αν θες, μπορείς να μου πεις την γνώμη σου γι'αυτό το δαχτυλίδι ;  Δεν θέλω να το πουλήσω, είναι δώρο από τον φίλο μου. Απλά να ξέρω πληροφοριακά πέντε πράγματα.
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 24, 2012, 11:30:56 μμ »

Δημο προσεξε τι θα πεις μην τον καψεις τον ανθρωπο    Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 25, 2012, 12:24:03 πμ »

evelina, καταρχήν καλώς όρισες. Καλά έκανες και έβαλες το κέρμα στην δεύτερη φωτογραφία για να έχουμε ένα μέτρο. Το δαχτυλίδι σου είναι ένα γνωστό-ωραίο-απλό σχέδιο μεταξύ των χρυσοχόων. Σαν δαχτυλίδι είναι χυτό (=κόσμημα που μπορεί να επαναληφθεί πολλές φορές, παραγωγικό), όχι χειροποίητο, μην σκας όμως , σχεδόν όλα χυτά είναι. Στην πρώτη φωτογραφία φαίνεται κάπως θολά η σφραγίδα και πρέπει να είναι 18Κ (750). Ο χρυσοχόος φαίνεται να έχει κάνει μια καθαρή δουλειά, όχι ιδιαίτερα απαιτητική. Οι 4 ροζ πέτρες κατά πασά πιθανότητα είναι ροζ ζαφείρια και αυτό που το κάνει να ξεχωρίζει (σαν δαχτυλίδι) είναι ο τρόπος που έχουν καρφωθεί οι 4 ροζ πέτρες. Η μέθοδος λέγεται αόρατο κάρφωμα (invisible setting) και λέγεται έτσι γιατί ανάμεσα στις πέτρες δεν φαίνεται κάποιο μέταλλο να τις συγκρατεί. Το μυστικό είναι ότι οι πέτρες πριν τοποθετηθούν έχουν τροχιστεί από την μία πλευρά του κώνου τους, τους έχει δημιουργηθεί ένα λούκι και εν συνεχεία τοποθετούνται πάνω σε ράγα. Έτσι το μέταλλο από την ράγα μπαίνει μέσα στο λούκι της κάθε πέτρας και την συγκρατεί. Στην Ελλάδα οι αδαμαντοδέτες (καρφωτές) που κάνουν αυτό το αόρατο κάρφωμα μετριούνται στα δάχτυλα. Κατά τα άλλα, οι άσπρες πέτρες πρέπει να υποθέσουμε ότι είναι διαμαντάκια, εξάλλου κάνεις δεν θα κάτσει να καρφώσει με αόρατο κάρφωμα ένα δαχτυλίδι 18Κ και στο τέλος να βάλει αντί για διαμαντάκια, ζιρκόν, εξάλλου το μέγεθος τους είναι μικρό. Θα ήθελα evelina να μου στείλεις με email ή με p.m. αν γίνεται (όπως είπες είναι δώρο) με το κόστος αγοράς γιατί καλά (ή κακά) τα λέμε εμείς εδώ, όμως όλα εξαρτώνται και από το κόστος.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2012, 07:28:25 πμ από dimoς » Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
evelina
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 25, 2012, 12:44:31 πμ »

Δήμο σ' ευχαριστώ! Θα σου στείλω αύριο εμαιλ με κόστος αγοράς, αν καταφέρω να μάθω...
Καταγράφηκε
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 25, 2012, 06:39:58 πμ »

Απλα να επιβεβαιωσω και εγω τον Δημο για αυτα που εγραψε και στα οποια ειναι 100% σωστος, στις πετρες ειδικα που ειναι η δικη μου ειδικοτης ας πουμε τα ροζ ειναι οντως ροζ ζαφειρια και τ ασπρα διαμαντακια. Στην Κυπρο μαλιστα ειχαμε τεραστιο προβλημα με τον αορατο καρφωμα Δημο καθως μεχρι πριν λιγο καιρο δεν υπηρχαν καρφωτες για αυτο. Οσον αφορα την τιμη ειναι ενα θεμα το οποιο απο την στιγμη που το δακτυλιδι δεν ειναι κατι το δυσκολο να γινει η τιμη πρπει να ειναι σε λογικα πλαισια. Καλη σας μερα Παναγιωτης
Καταγράφηκε
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 25, 2012, 07:34:48 πμ »

Γεια σας. Ευχαριστώ Παναγιώτη που επιβεβαιώνεις σε ότι αφορά τις πέτρες, αφού είσαι και γεμολόγος, άρα πιο ειδικός από μένα. Μιας και μιλήσαμε για αόρατο κάρφωμα, ας βάλω μια φωτογραφία ενός τέτοιου μηχανήματος (που τροχίζει τις πέτρες). Βάζω επίσης και μία άλλη φωτογραφία από ένα σταυρό που οι πέτρες του (ροζ ζαφείρια) έχουν τοποθετηθεί με την τεχνική του αόρατου καρφώματος.
Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 25, 2012, 08:27:02 πμ »

Πολυ ομορφος σταυρος τον οποιο και αδικει η φωτογραφια φιλε Δημο! Πιστευω οταν τον εχεις μπροστα και στο φως ειναι πολυ πολυ πιο εντυπωσιακος. Ηταν πολυ της μοδας το invisible καποια χρονια πριν και εχω πουλησει πολλους σταυρους και με φουλ invisible με διαμαντια και bangles.Προσωπικα μου αρεσουν πολυ και τα θεωρω πανεμορφα. Οπως πανεμορφα ειναι και κοσμηματα με μπακεττες που αν εχεις βαλε φωτογραφιες. Θα προσπαθησω και εγω να βαλω καποιες φωτογραφιες για τους φιλους στο στεκι αλλα εσυ εισαι πιο ορεξατος στη φωτογραφηση Μεγάλο χαμόγελο. Καλημερα, Παναγιωτης
Καταγράφηκε
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 25, 2012, 11:19:42 πμ »

Παναγιώτη, ξέρω πως μπορεί να γκρινιάξεις γιατί οι μπαγκέτες (= παραλληλόγραμμης κοπής πέτρες)  κρύβονται λίγο από τα καπάκια με τα διαμάντια και δεν φαίνονται καθαρά. Αλλά όπως το βραχιόλι ''surprise'', έτσι και το δαχτυλίδι ''surprise'' είναι από τα αγαπημένα μου κομμάτια, οπότε διάλεξα αυτό το αντικείμενο για να δείξουμε τι είναι οι μπαγκέτες. ( Στην φωτογραφία Νο 4, φαίνονται καθαρά τα παραλληλόγραμμης κοπής μπλε ζαφείρια)
Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 25, 2012, 02:36:13 μμ »

Πολυ ωραιο Δημο και στα ωραια κοσμηματα δεν γκρινιαζω Μεγάλο χαμόγελο Εσυ εφτιαξες το δακτυλιδι αυτο??
Καταγράφηκε
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 25, 2012, 03:33:36 μμ »

Το δαχτυλίδι Cornelius ναι (πριν χρόνια βέβαια), το βραχιόλι όχι ( το έκαναν τα μαστόρια που μου έμαθαν την δουλειά, να΄ναι καλά οι άνθρωποι).
Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 25, 2012, 08:22:42 μμ »

Δυστυχώς, o φίλος της evelinas το έκανε το ''θαύμα'' του. Αγόρασε το παραπάνω δαχτυλίδι σε ΥΠΕΡβολική τιμή, δεν λέω ότι τον έκλεψαν γιατί την τιμή, του την είχαν αναφέρει ούτως ή αλλιώς από πριν, αλλά ρε φίλε δεν τα τρώγατε καλύτερα σουβλάκια στον κοκοντρίλο ή στον Τέλη σε μπριζόλες !!! Εκτός και αν η evelina έχει προίκα, οπότε πήγαινε στο ίδιο μαγαζί αγόρασε άλλο ένα και πες στον καταστηματάρχη να προσθέσει 2-3 μηδενικά ακόμα στην απόδειξη και δώστην στην φίλη σου μαζί με το δαχτυλίδι. Δεν πειράζει όμως, μετά από 3 χρόνια το έγκλημα έχει παραγραφεί.

Υ.Γ. Το δαχτυλίδι αγοράστηκε πριν τρία περίπου χρόνια από μαγαζί κοντά στο Χίλτον. Τα παιδιά μου ζήτησαν να μην αναφέρω τιμή. Απλά τους είπα πως θα κάνω ένα χιουμοριστικό σχόλιο προς γνώση και συμμόρφωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2012, 11:40:01 μμ από dimoς » Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 25, 2012, 08:41:24 μμ »

Απο την στιγμη που αγοραστηκε με αγαπη και ειναι ομορφο δεν πειραζει. Απλα μεγαλυτερη προσοχη στο μελλον.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences