Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 10:42:09 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ  (Αναγνώστηκε 10371 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 04:53:47 μμ »

Φιλε μου ενα ακυκλοφορητο χαρτονομισμα ειναι σαν καινουριο, με την παραμικρη τσακιση, στη φωτο που μας παραθετεις σχεδον ολα τα χαρτονομισματα ειναι σα κακη κατασταση, δες το χιλιαρικο του 1935, αν αυτο ειναι ακυκλοφορητο τοτε πραγματικα βρισκεσαι σε λαθος χομπι και σε λαθος σαιτ γενικα. Η το χιλιαρικο του 1926 ακριβως απο κατω. Επισης δες ποσα απο τα χαρτονομισματα δεν εχουν τη μια γωνια, η ειναι διπλωμενη. Ελπιζω ολα αυτα να γινανε απο μια αφελεια και αγνοια και οχι να προκαλεσεις το κοινο αισθημα. Η αξια του λοτ αυτου ειναι απο 1 εως 5 ευρω το κομματι, υποθετωντας οτι δεν υπαρχει καποιο ιδιαιτερο serial number.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
NIKBAK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 22

ποτέ μη λες ποτέ!!!


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 05:09:11 μμ »

Φιλε Μαρκο και φιλε Αιρετικε σας ευχαριστω για τις απαντησεις και τα σχολια σας ειναι ολα σεβαστα...Να πω 2 πραγματα ομως για να μην παρεξηγουμε...Οσον αφορα την αντιπαραθεση που ειχα με τον κ.Διαχειριστη τον ειρωνα,ειμαι εγγεγραμμενος απο το 2013 αλλα πριν μια εβδομαδα μπηκα ξανα εδω και καταπιαστηκα ενεργα με την συλλογη μου οποτε δεν εχω διαβασει αλλους να λενε για τιμες,ηταν δικη μου καθαρα απορια και δεν νομιζω οτι η αντιμετωπιση σε ενα νεο μελος ηταν σωστη...Δευτερον για το lot χαρτονομισματων δεν υπονοησα οτι κατεχω κανεναν θησαυρο οπως οι ειρωνες μεγιστοσυλλεκτες απλα τα αγορασα 15€ τα 19 αυτα τεμαχια εκ των οποιων τα 2 βγηκαν μπροστα μου απο δεσμιδα και ηθελα να μαθω αν εκανα καλη αγορα...Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας και για την παρεα σας!!!
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 05:24:23 μμ »

Το σχολιο που εκανες 'τα περισσοτερα ειναι ακυκλοφορητα, με δουλευεις' ηταν απαραδεκτο απο ολες τις αποψεις και καλο θα ηταν να ειχες το θαρρος και να πεις ενα συγνωμη. Ολοι κανουμε λαθη στο κατω κατω, αλλα οταν επιμενουμε σε αυτα εκτιθομαστε ακομα περισσοτερο. Η τιμη 15 ευρω που τα πηρες ειναι λογικη.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
NIKOS-50
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 177


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 10:55:55 μμ »

ποια κατασταση φιλε μου???τα πιο πολλα ειναι ακυκλοφορητα,με δουλευεις??

Τι θελω εγω και γραφω? Καλα δεν είμαι μονο να διαβαζω?
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 06, 2016, 01:49:57 πμ »

NIKBAK παρε μισο πρωι μισο μεσημερι μισο βραδι. Θα σε βοηθησουνε στην τρικυμια που εχεις στο μυαλο.

ο Ειρωνας μεγιστοσυλλεκτης

Καταγράφηκε
NIKBAK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 22

ποτέ μη λες ποτέ!!!


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 10:01:41 πμ »

Φιλε διαχειριστη...το θεμα θεωρειτε ληξαν και νομιζω οτι η θεση σου και η ηλικια σου δεν συναδουν με τις γελοιοτητες που γραφεις σε ενα τοσο σοβαρο forum...καλημερα
Καταγράφηκε
NIKBAK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 22

ποτέ μη λες ποτέ!!!


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 08, 2016, 09:53:05 πμ »

μια εκτιμηση στην αξια αυτων...ειναι τσιλικα 1942...ευχαριστω
Καταγράφηκε
Tzo Fistikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 134


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 08, 2016, 02:33:19 μμ »

Θα ελεφα οτι γυρω στα 20 ειναι σουπερ τιμη που μπορουν να πιασουν στην υπερτατη. Τα μεταξωτα του 35 πιανουν τιμη μονον οταν ειναι xf και παω γιατι επειδη το υλικο τους ειναι "ευθραυστο" υπαρχει υπερπληθωρα  κομματιων στην κατασταση που ειναι και τα δικα σου. Για να σου φερω παραδειγμα αγορασω απο ebay ενα λοτ με τρια κατοσταρικα δυο πενηνταρικα και ενα χιλιαρικο ιδιας καταστασης στα 22 ευρω ολα. Κι εγω οταν ξεκινησα τη συλογη μου πιστευα οτι παλιο ισον αλριβο αλλα δεν ειναι ετσι. Υπαρχουν κομματια που σ αυτη την κατασταση δεν πευτον κατω απο 100 αλλα ειναι μετρημενα...
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 08, 2016, 03:28:26 μμ »

Πρωτα απ ολα δεν ειναι του 1942, τα χαρτονομισματα σου ειναι της σειρας των 'μεταξωτων΄του 1935, και σιγουρα δεν ειναι τσιλικα οπως τα λες, εκτος και αν εννοεις κατι αλλο. Η κατασταση τους ειναι F-VF και η τιμη 20 ευρω ειναι οπως ειπε και πιο πανω ο φιλος σουπερ τιμη. Σε ακυκλοφορητα κοστιζουν γυρω στο πενηνταρικο το 50δρχ και κανα 80αρι με 100 το κατοσταρικο. Απο κει και περα βεβαια η αξια πεφτει αναλογα με τη φθορα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
NIKBAK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 22

ποτέ μη λες ποτέ!!!


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 09, 2016, 02:21:43 μμ »

Παρακαλω τα φωτα σας...εχει καποια αξια αυτο το ομολογο??σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας...
Καταγράφηκε
NIKBAK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 22

ποτέ μη λες ποτέ!!!


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 10, 2016, 11:12:21 πμ »

Γνωριζει τελικα κατι καποιος για το ομολογο??ευχαριστω
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences