Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 07:47:59 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση Νομίσματος  (Αναγνώστηκε 2897 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΔΚ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 25, 2016, 08:22:47 μμ »

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την αποδοχή,
μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια στοιχεία για αυτό το νόμισμα και αν έχει κάποια συλλεκτική αξία_
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 25, 2016, 08:57:23 μμ »

καλως ορισες φιλε το νομισμα ειναι Οθωμανικο κομμενο απο τον Σουλτανο Αμπντουλμεσιντ στην Κωνσταντινουπολη το 1255/18 δηλαδη καπου το 1855  και ειναι 40 παραδες,στην κατασταση που ειναι η αξια του ειναι λιγα ευρω αλλα κατα τα αλλα το εχεις στο χερι σου και βλεπεις οτι ειναι ομορφο,σε καλη κατασταση εχει μια  καλυτερη τιμη,Ειναι ενα κερμα χαλκινο φιλε σε μια σειρα που υπηρχε το 1255 με χαλκινα  τα λεγομενα Μπακιρ του 1,5,10,20 παραδων και το δικο σου που ειναι το 40 παρα
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 25, 2016, 09:17:54 μμ »

καλως ορισες φιλε το νομισμα ειναι Οθωμανικο κομμενο απο τον Σουλτανο Αμπντουλμεσιντ στην Κωνσταντινουπολη το 1255/18 δηλαδη καπου το 1855  και ειναι 40 παραδες,στην κατασταση που ειναι η αξια του ειναι λιγα ευρω αλλα κατα τα αλλα το εχεις στο χερι σου και βλεπεις οτι ειναι ομορφο,σε καλη κατασταση εχει μια  καλυτερη τιμη,Ειναι ενα κερμα χαλκινο φιλε σε μια σειρα που υπηρχε το 1255 με χαλκινα  τα λεγομενα Μπακιρ του 1,5,10,20 παραδων και το δικο σου που ειναι το 40 παρα
Νεο ανερχόμενο,αστέρι .
Ωραιος Μάρκο  :)χαρα στο κουραγιο σου .Δεν έβγαλες τα ματια σου?ολα ιδια μου φαινονται
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 25, 2016, 09:34:07 μμ »

Τονυ εχω καλους δασκαλους και αυτο μετραει Χαμόγελο
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 25, 2016, 09:41:05 μμ »

Μαρκο πας και συ για το τιτλο του ΕΠΙΤΗΜΟΥ  ΜΕΛΟΥΣ   Σαρκασμός  Σαρκασμός  Σαρκασμός  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 25, 2016, 09:47:29 μμ »

Αυτο Γιωργο δεν θα γινει ποτε συλλεκτικα ειμαι ακομα πολυ μικρος( και το γραφω σεμνα αλλιως θα εγραφα για μια τριχα Σαρκασμός Σαρκασμός) σε καμμια 10αρια χρονια αν ειμαι στον χωρο το ξανασυζηταμε για τετοιες βλεψεις  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
προς το παρον ειλικρινα απολαμβανω μια ομορφη παρεα που καθε μερα μαθαινω και κατι νεο και αυτο εχει μεγαλη σημασια Χαμόγελο
και για να ειμαι ειλικρινης αυτο εδω και καποια αλλα ειναι ευκολακια  κατι σαν λολα να ενα μηλο οταν ασχολησε, στα δυσκολα ευτυχως εδω μεσα εχουμε βαρυ πυροβολικο Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 25, 2016, 09:56:42 μμ »

Περα απο τη πλακα ,
δεν ειναι μονο το να μαθαινεις κατι  καθε μερα
αλλα η δυνατοτητα και διαθεση να μοιραζεσαι αυτα που εμαθες
ειναι μεγαλειο ψυχης ,
μπραβο φιλε για τη προσπαθεια σου.
Καταγράφηκε
ΔΚ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 25, 2016, 11:41:32 μμ »

Ευχαριστώ πολύ !!!! ¨Ξέθαψα" μια συλλογή που είχα από μικρός και δεν είχα δώσει μέχρι τώρα σημασία σε κάποια κομμάτια, γιατί απλά δεν υπήρχε τότε τρόπος να τα αναγνωρίσω.... ελπίζω στη βοήθεια των ¨παλιών¨ εδώ μέσα και μακάρι να πέσουμε σε κάτι πιο αξιόλογο την επόμενη φορά....   
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 26, 2016, 11:40:43 πμ »

Ευχαριστώ πολύ !!!! ¨Ξέθαψα" μια συλλογή που είχα από μικρός και δεν είχα δώσει μέχρι τώρα σημασία σε κάποια κομμάτια, γιατί απλά δεν υπήρχε τότε τρόπος να τα αναγνωρίσω.... ελπίζω στη βοήθεια των ¨παλιών¨ εδώ μέσα και μακάρι να πέσουμε σε κάτι πιο αξιόλογο την επόμενη φορά....   
Νασαι καλα φιλε και αυτο εδω αξιολογο ειναι,δεν ειναι παντα ο οικονομικος παραγοντας κριτηριο  Κλείσιμο ματιού,να σε ρωτησω κατι αυτο εδω αν επιτρεπεται το ειχες αγορασει;;το βρηκες απο την οικογενεια και γεωγραφικα σε ποια περιοχη ζεις,ρωταω γιατι φτιαχνω ενα μικρο αρχειακι για τα νομισματα που κυκλοφορησαν στον Ελληνικο χωρο,ευχαριστω πολυ καλημερα
Καταγράφηκε
ΔΚ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 26, 2016, 05:33:32 μμ »

Φίλε Μάρκο καλησπέρα, το συγκεκριμένο νόμισμα ήταν του παππού ο οποίος ήρθε το '22 από Μ.Ασία (Μπάφρα) και έζησε στο Κ. Νευροκόπι. ...και όταν λέω αξιόλογο ΔΕΝ μιλάω για χρηματική αξία!!! Για σπανιότητα μιλούσα και για οτιδήποτε 'άξιο λόγου... δεν έχω ασχοληθεί μέχρι σήμερα όπως  είπα με τα νομίσματα αλλά δεν είναι ο σκοπός μου να τα σκοτώσω... μάλλον το ¨εκτίμηση¨ που έβαλα στον τίτλο ήταν λάθος..... 
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences