Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 01, 2024, 06:19:54 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Απάτη;  (Αναγνώστηκε 9403 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
stergiosleon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 14, 2012, 10:41:39 πμ »

Χτές χτύπησα το παρακάτω νόμισμα.
http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&_trksid=p4340.l2557&rt=nc&nma=true&item=170821638672&pt=LH_DefaultDomain_0&si=07n8%252F%252FOxnystn4O155oEmGPmuoc%253D&viewitemnext=&autorefresh=true&orig_cvip=true&rt=nc

Λέει οτι είναι 24 καρατίων.Βέβαια είδα οτι είναι επιχρυσομένο αφου είχα βάλει την προσφορά μου.
Η ερώτηση μου είναι απλή.Δεν πιστεύω οτι ειναι 24-Κ αλλά θα ήθελα την γνώμη σας για το αν αξίζει να το κρατήσω ή να το στείλω πίσω οτι μου έρθει.

ΥΓ:Γίνεται να ακυρώσεις δημοπρασία που έχεις κερδίσει;
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 14, 2012, 10:47:58 πμ »

Kαλα θα ηταν ναταν χρυσο στην τιμη αυτη Μεγάλο χαμόγελο
Αναφερει στους ορους παντως οτι μπορεις να το επιστρεψεις σε 7 μερες αν πληρωσεις την επιστροφη του.
Προφανως για την κουκουβαγια λες......... Μα αναφερει οτι ειναι επιχρυση !!!!!!

Παντως δεν αναφερει οτι στελνει Ελλαδα!!
Καταγράφηκε
stergiosleon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 14, 2012, 10:51:28 πμ »

Το είδα οτι μπορώ να το επιστρέψω η ερωτηση μου εξίζει να το κρατήσω και αν μπορώ να ακυρώσω την δημοπρασία πριν πληρώσω; Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 14, 2012, 10:54:33 πμ »

Eπιμενω οτι ουτως ή αλλως δεν στελνει εδω.
Ακομα και αν εστελνε θα μπορουσες να μην πληρωσεις.
Εγω δεν θα το κρατουσα....τωρα αν εσυ το κανεις κεφι για 15 δολαρια(αν στο στηλει ξαναλεω) κρατα το.
Καταγράφηκε
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 14, 2012, 10:55:26 πμ »

Η περιγραφη στο συγκεκριμενο νομισμα ηταν ξεκαθαρη οτι δηλαδη ειναι επιχρυσωμενο. Ο πωλητης δεχεται επιστροφη αλλα για ποιο λογο? Αλλωστε θα πληρωσεις κιολας και θα μπεις σε μια διαδικασια που κατ'εμε δεν αξιζει τον κοπο.Νασαι καλα και καλο Πασχα,Παναγιωτης
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 14, 2012, 10:56:26 πμ »

Eιναι χρυσος 24Κ οπως λεει!!
Αλλα εσυ ποσο χρυσο πιστευεις οτι εχει πανω του αυτη την στιγμη το νομισμα??
Το εχουμε πει και θα το ξαναπουμε ΤΑ ΕΠΙΧΡΥΣΩΜΕΝΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ειναι η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΑΤΗ!!
Εσυ αυτη την στιγμη πιστευω οτι φανταζεσε οτι ετσι που εχει απλωθει πανω του ο χρυσος ειναι τουλαχιστον μισο γραμμαριο ισως και παραπω ε??
Ο χρυσος που εχει πανω του ειναι ΤΟΣΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ που αμα το βαλεις σε κλιβανο θα εξαυλωθει!!
Ο μονος τροπος να παρεις απο αυτο το νομισμα πισω τον χρυσο ειναι αυτος που βλεπεις εδω http://perierga.gr/2010/10/4634/
και το χρυσαφι που θα βγει θα ειναι κλασματα του γραμμαριου!!
Αρα αξιζει ή οχι η αγορα σου?

Υ.Γ Ζητα ευγενικα απο τον πωλητη να ακυρωσει την δημοπρασια και οτι εκανες λαθος ή οτι το ανηλικο παιδι σου επαιζε με τον υπολογιστη και εκανε το χτυπημα!!
Ειναι ο μονος που μπορει να ακυρωση την δημοπρασια.
Αλλιως δωσε τα 15 και θεωρησε τα <πληρωμη Διδακτρων>
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
stergiosleon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 14, 2012, 10:57:00 πμ »

Το οτι δεν στέλνει Ελλάδα δεν το είδα  Σαρκασμός
Αν το στείλει τελικά θα το κρατήσω
Καλό πάσχα παιδια!!
Καταγράφηκε
stergiosleon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 14, 2012, 10:59:04 πμ »

Eιναι χρυσος 24Κ οπως λεει!!
Αλλα εσυ ποσο χρυσο πιστευεις οτι εχει πανω του αυτη την στιγμη το νομισμα??
Το εχουμε πει και θα το ξαναπουμε ΤΑ ΕΠΙΧΡΥΣΩΜΕΝΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ειναι η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΑΤΗ!!
Εσυ αυτη την στιγμη πιστευω οτι φανταζεσε οτι ετσι που εχει απλωθει πανω του ο χρυσος ειναι τουλαχιστον μισο γραμμαριο ισως και παραπω ε??
Ο χρυσος που εχει πανω του ειναι ΤΟΣΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ που αμα το βαλεις σε κλιβανο θα εξαυλωθει!!
Ο μονος τροπος να παρεις απο αυτο το νομισμα πισω τον χρυσο ειναι αυτος που βλεπεις εδω http://perierga.gr/2010/10/4634/
και το χρυσαφι που θα βγει θα ειναι κλασματα του γραμμαριου!!
Αρα αξιζει ή οχι η αγορα σου?

Υ.Γ Ζητα ευγενικα απο τον πωλητη να ακυρωσει την δημοπρασια και οτι εκανες λαθος ή οτι το ανηλικο παιδι σου επαιζε με τον υπολογιστη και εκανε το χτυπημα!!
Ειναι ο μονος που μπορει να ακυρωση την δημοπρασια.
Αλλιως δωσε τα 15 και θεωρησε τα <πληρωμη Διδακτρων>


Αποτι κατάλαβα μάλλον πληρωμή διδάκτρων ηταν εν τέλει
Σε ευχαριστώ φίλε μου
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 14, 2012, 11:03:17 πμ »

Λοιπον συγνωμη αναφερει οτι στελνει διεθνως , και για το  κοστος να γινει επικοινωνια προς πληροφορηση.
Συνηθως το κοστος ειναι πανω απο 10.5 δολαρια στην καλυτερη  και πολλες φορες πανει και 30-35 απο Αμερικη.
Ο Γιωργος εχει δικιο . Φυσικα οταν μιλαμε για επιχρυσωση μιλαμε για απειροελαχιστο παχος .
Εχει  συμβει σε μενα να κτυπησω απο λαθος.
Μπορεις να επικοινωνησεις και να ενημερωσεις. Ακομα και αν δεν το κανεις (εγω δεν ειχα αντιληφθει το λαθος μου) θα σου ελθει μαιλ που θα σε ρωτα αν το θες τελικως!!
Κανενα προβλημα λοιπον.

Υ.Σ Δες μην φας τουφεκια στα μεταφορικα, ισως δωσεις πανω απο αλλα τοσα....
     Προσεξε το .......απο Αμερικη παραγγειλες!!!!!!
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 14, 2012, 11:10:57 πμ »

Λοιπον συγνωμη αναφερει οτι στελνει διεθνως , και για το  κοστος να γινει επικοινωνια προς πληροφορηση.
Συνηθως το κοστος ειναι πανω απο 10.5 δολαρια στην καλυτερη  και πολλες φορες πανει και 30-35 απο Αμερικη.
Ο Γιωργος εχει δικιο . Φυσικα οταν μιλαμε για επιχρυσωση μιλαμε για απειροελαχιστο παχος .
Εχει  συμβει σε μενα να κτυπησω απο λαθος.
Μπορεις να επικοινωνησεις και να ενημερωσεις. Ακομα και αν δεν το κανεις (εγω δεν ειχα αντιληφθει το λαθος μου) θα σου ελθει μαιλ που θα σε ρωτα αν το θες τελικως!!
Κανενα προβλημα λοιπον.

Υ.Σ Δες μην φας τουφεκια στα μεταφορικα, ισως δωσεις πανω απο αλλα τοσα....

Εσενα το μυαλο σου ολο στις τουφεκιες παει!! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 14, 2012, 11:16:52 πμ »

Λοιπον συγνωμη αναφερει οτι στελνει διεθνως , και για το  κοστος να γινει επικοινωνια προς πληροφορηση.
Συνηθως το κοστος ειναι πανω απο 10.5 δολαρια στην καλυτερη  και πολλες φορες πανει και 30-35 απο Αμερικη.
Ο Γιωργος εχει δικιο . Φυσικα οταν μιλαμε για επιχρυσωση μιλαμε για απειροελαχιστο παχος .
Εχει  συμβει σε μενα να κτυπησω απο λαθος.
Μπορεις να επικοινωνησεις και να ενημερωσεις. Ακομα και αν δεν το κανεις (εγω δεν ειχα αντιληφθει το λαθος μου) θα σου ελθει μαιλ που θα σε ρωτα αν το θες τελικως!!
Κανενα προβλημα λοιπον.

Υ.Σ Δες μην φας τουφεκια στα μεταφορικα, ισως δωσεις πανω απο αλλα τοσα....

Εσενα το μυαλο σου ολο στις τουφεκιες παει!! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός


E!!! Υπαρχει αυτο το σχετικο συνδρομο στερησης αυτη την εποχη Σαρκασμός
Χρονια πολλα φιλε καλη Ανασταση
Επιπλεν να πω στον φιλο οτι δεν ηταν απατη αλλα δικο του λαθος. Εχει και αλλα επιχρυσα στην λιστα του και το αναφερει ....<plated> σημαινει επιχρυσο!!
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 14, 2012, 11:25:09 πμ »

Χρονια πολλα φιλε μου.Καλη Ανασταση Χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 14, 2012, 11:30:56 πμ »

Καλή ανάσταση σε όλους, θα συνιστούσα σε όλους τους νέους χρήστες του ebay όταν αγοράζουν κάτι, πρώτα να διαβάζουν πολύ καλά την περιγραφή και τους όρους που θέτει ο πωλητής για να μην μπαίνετε σε άσκοπες περιπέτειες. Τώρα για την συγκεκριμένη δημοπρασία μπορείς να ζητήσεις να ακυρωθεί πατώντας στο σύνδεσμο παρακάτω,

http://ocs.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?CustomerSupport&buyer=null&contextid=2c1c0f9e-939b-4d2f-aed0-e16ff1ea74fd&itempickershow=1&query=I%27m+a+buyer+and+I+want+to+cancel+a+transaction&dtselfservice=true&topicid=2457

Η φόρμα είναι τυποποιημένη, εσύ θα τσεκάρεις ότι έκανες λάθος, θα πάει ένα mail στον πωλητή και αν το δεχτή θα λήξη το θέμα.
Καταγράφηκε
stergiosleon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 14, 2012, 11:33:10 πμ »

Λοιπον συγνωμη αναφερει οτι στελνει διεθνως , και για το  κοστος να γινει επικοινωνια προς πληροφορηση.
Συνηθως το κοστος ειναι πανω απο 10.5 δολαρια στην καλυτερη  και πολλες φορες πανει και 30-35 απο Αμερικη.
Ο Γιωργος εχει δικιο . Φυσικα οταν μιλαμε για επιχρυσωση μιλαμε για απειροελαχιστο παχος .
Εχει  συμβει σε μενα να κτυπησω απο λαθος.
Μπορεις να επικοινωνησεις και να ενημερωσεις. Ακομα και αν δεν το κανεις (εγω δεν ειχα αντιληφθει το λαθος μου) θα σου ελθει μαιλ που θα σε ρωτα αν το θες τελικως!!
Κανενα προβλημα λοιπον.

Υ.Σ Δες μην φας τουφεκια στα μεταφορικα, ισως δωσεις πανω απο αλλα τοσα....

Εσενα το μυαλο σου ολο στις τουφεκιες παει!! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός


E!!! Υπαρχει αυτο το σχετικο συνδρομο στερησης αυτη την εποχη Σαρκασμός
Χρονια πολλα φιλε καλη Ανασταση
Επιπλεν να πω στον φιλο οτι δεν ηταν απατη αλλα δικο του λαθος. Εχει και αλλα επιχρυσα στην λιστα του και το αναφερει ....<plated> σημαινει επιχρυσο!!

Το απάτη το ανέφερα γιατί λεει 24-Κ.Αν δεν κάνω λάθος το καράτι είναι μονάδα μέτρησεις βάρος και ειναι ισο με 0,2 γραμμάρια.Δηλαδή το νόμισμα θα πρέπει να ζυγίζει 4,8 γραμμάρια επιπλεόν αν όντως εχει επιχρυσοθει με χρυσο 24 καρατίων.Κανω λάθος κάπου;
Καταγράφηκε
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 14, 2012, 11:50:41 πμ »

Αγαπητε φιλε υπαρχει το carat (ct) και το karat (K). Το πρωτο ειναι μοναδα μετρησης βαρους των  διαμντιων (πολυτιμων λιθων) και 1 καρατι ισουται με 0.2 γραμμαρια. Το Κ ειναι μοναδα μετρησης καθαροτητας χρυσου και οταν βλεπεις πχ 585 χρυσο σημαινει οτι περιεχει 58.5% χρυσο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences